lieuws- enAdvertentieblad Bolsward en Wonseradeel. KEBSTMïS. tl I 1905. 44ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 103. Onderlinge Brandverzekering. I t ZONDAG 24 DECEMBER. BERICHT! l F? Staatspensionneering. I VOOR Afzonderlijke vn een was zou aan op 65-jarigen leeftijd elkeen kunnen worden van zou de Staat moet er geen grens min als waar ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van bedeeling het hoogst ver- leder die nog Het Bureau van de „Bols- wardsche Courant” is telefo nisch aangesloten onder No. 4. I Wegens het Kerstfeest zal de Bolswardsche Courant'a.s. Woens dagavond NIET verschijnen. Het volgend nommer zal dus Zaterdag avond worden uitgegeven. Nieuwjaarswenschen kunnen daarin wor den geplaatst a 25 cent. Verzoeke beleefd vroegtijdige opgaaf. DE UITGEVER. Vrede op aarde! Vraag het aan den onge- lukkigen Jood, die zijn huis ziet geplunderd en verwoest, zijn bezittingen gestolen, zijn vrouw en dochters schandelijk mishandeld die zelve straks zal vermoord zijn, wanneer hij het waagt lijf en goed te verdedigen. Vraag dat slachtoffer van geloofshaat en ge meenheid, wat er is van den vrede op aarde; een gruwelijke verwensching zal het ant woord zijn. Vraag het den landman, die zijn akkers ziet verwoest, zijn zonen weggestuurd om mijlen ver weg in een onherbergzaam oord een ellendigen dood te vinden misschien die worstelt met hongersnood, die slaaf is en slaaf blijven zal zoolang hij niet opstaat en zich vrij maakt; vraag hem wat er is van de vrede. Zie om u heen, naar verwoeste bosschen, vernielde landgoederen, vermoorde landheeren, naar spoorwegen, die stil liggen, telegrafen die niet meer werken, naar verlaten havens en werven, naar al wat daar schrijnt, wat daar wordt geleden; ge ontwaart alles wat ontzetting kan inboezemen. Vrede ontwaart gij niet! Vraag den soldaat, den matroos, den offi- zijn vaandel, een broeder- van de vrede, de groote heir- ’t Zou dan eindelijk wezenJaren jaren was er reeds over gesproken en men wilde dan nu ook eens door daden toonen, dat het meenen was. Op de ledenvergade ring d.d. 15 Juni van dit jaar, gehouden door de //Onderlinge Spiegelglas-Verzekering” werden na afloop nog zeer geanimeerde discussies gehouden over het boven dit ar tikel geplaatste onderwerp. Eenigen tijd daarna noodigde de heer C. T. Bölger een aantal heeren uit tot het houden van een vergadering met betrekking - doch onder alle standen zijn er die met zorg den ouderdom tegemoet gaan. Menig gefor tuneerde is later ongelukkig geworden. Wan neer aan iedereen staatspensioen wordt ver leend is men zeker niemand te vergeten. Ook verliest het pensioen in dit geval elk karakter van bedeeling. Er moet pensioen komen, er zoowel voor zorgen, dat is waar men ophoudt, zoo men begint. De verschillende wijzen werden nader uiteengezet en keerde hiervan aangetoond, eenig gevoel heeft, zal instemmen met den eischweg met de ouderdomsellende Hierop werd even gepauseerd, waarna de Spreker de bezwaren, die tegen Staatspen sioen voor iedereen ingebracht werden, nader uiteenzette. Een anti-rev. blad schreef, dat de werk man er een eer in stellen moest, zijn eigen brood te verdienen. Maar dan vragen wij, is dit dan soms niet ’t geval met staatspensionneering en wel met bedelarij Wij ontkennen, dat het geen eer is, het een recht, dat hen toekomt volgens de Zij ontvangen dan, wat zij aan loon Ruim negentienhonderd jaar geleden zuchtte de wereld onder den ontzettenden druk van zedeloosheid en bederf, dat alle lagen der maatschappij had aangetast, dat steeds voort woekerde en dreigde alles en allen te ver zwelgen. Daar verschijnt in den stikdon keren nacht van heidendom en ongeloof, aan den Ooster- schen hemel een ster der hope; een leidster, die de wijze Koningen heenvoert naar de onaanzienlijke schuur in Bethlehem, de schuur, waar zoude ontstoken worden het Licht der Wereld. En Engelenkoren zingen juichend en jubelend hun Hosannah en als de herders wakend bij hunne kudden hoog boven zich het der menschheid hooren verkondigen, dat er Vrede zal zijn op aarde, dan knielen zij en verbergen het aangezicht. Maar de zang jubelt in hen na en de eeuwen hebben haar gehoord en de menschen weten dat er op aarde moet zijn Vrede; Vrede tusschen allen die geboren zijn uit Adam en Eva! Vrede tusschen broeders en zusters, Vrede voor en met allen Negentien eeuwen zijn sinds voorbijgegaan! Wanneer wij den blik wenden naar het verre Oosten, dan rilt en beeft het in ons, waar ons oog niets ontwaart dan jammer en ellende. Versch gedolven graven, ver brande steden en dorpen, slachtvelden over dekt met bloed en lijken, verminkten, doodelijk verzwakten, een land verwoest door den fakkel van den oorlog. In de twintigste eeuw, die volgt op wat daar gewichtigs plaats had in het Heilige Land, zien wij millioenen menschen tot aan de tanden gewapend tegen over elkander staan; zien wij alle harts tochten ontketend, de Volkeren opgezweept tot afschuwelijken broedermoord; zien wij menschen met doodelijken haat in het hart op elkander instormen, elkaar verscheuren als wilde dieren. En dat alles om een weinig meer macht, een weinig meer grond gebied, wat oorlogsroem. Of neen, hier niet daarom! Hier de verschrikkelijkste aller rampen, gebracht over twee goede volkeren, niet ter verdediging van huis en altaar, neen, enkel om mannen, die recht hebben op men- schenrechten te houden in slavernij en knecht schap. Enkel om een door en door verrotten maatschappelijken toestand te bestendigen, ten voordeele van slechts enkelen. Een adel, dien naam onwaardig, een geestelijkheid, in verdorven, ziedaar de machthebbers, die, nu zij deu bodem voelen wankelen onder hunne voeten, hun^volk wikkelen in een buiten- landschen oorlog, om te sterker te zijn naar binnen. Vrede op aarde! Bittere spotternij! Daar zien wij een volk worstelen om zijn vrijheid, een geheel volk van slaven, dat voor zich op eischt zijn goddelijk recht op een menschwaardig bestaan. En wij zien een iaffe en zwakke regeering met zweepslagen en bajonnetten wanhopige pogingen aanwen den om zich staande te houden ten koste van alles, in den ijdelen waan, dat zij de vrij heid-idéé zal kunnen fnuiken, dat zij de gedachten zal kunnen aan banden leggen, dat zij onwaar zal kunnen maken de orakel taal dat de wereldgeschiedenis is het wereld gericht! Misdadige dwazen, misdadige vij andenvan deu vrede, die eenmaal hèerschen zal en heerschen moet, als de mensch weten cier, die ontrouw wordt aan omdat hij niet langer wil zijn moorder, vraag hem wat er is Vrede op aarde Ga naar banen, die voeren uit alle deelen van het Czarenrijk naar dat oord van onbeschrijfe lijke ellende, dat waardig is het opschrift te dragen, dat Dante schreef boven zijn hel Gij, die hier binnentreedt, laat alle hoop thans varen Zie ze, de duizenden, met ketenen be laden zich voortslepend, slecht gekleed, slecht gevoed, mishandeld en afgebeuld, maanden lang de vreeselijkste martelingen ondergaand, om ten slotte het einddoel van den tocht te bereiken, waar het leven ophoudt, een langzaam sterven begint. Tel gij de been deren, welke liggen te bleeken in de koude winterzon, getuigen van de onbarmhartige wreedheid, waarmede een ontaard bestuur zijn beste zonen ten verderve doemt. Vraag daar in Siberië naar vrede, of neen, doe het nietgij zoudt misschien het antwoord niet kunnen verdragen, gij zoudt misschien ook de menschheid gaan vloeken. Vrede op aardeDe machtigen dezer wereld, zij spotten er mede. Straks komt een kleinigheid aan de grenzen de goede verstandhouding verstoren tusschen twee naburenwapengekletter klinkt er in de verte, hooren wij met angstig oor alreeds den donder van het kanon, den bodem dreu nend onder den stormpas der honderdduizenden in dood en verderf gezonden om gekwetste eigenliefde of hoogheidswaan. Of de heer schappij ter zee, de uitbreiding van een in vloedsfeer of wie weet welke andere beuze larij, zij is in staat de hartstochten te ont ketenen, de menschen te maken tot erger dan wilde dieren Vrede op aarde! Hij, die dien vrede bracht,'hij gaf evangelie van liefde, waarin geen plaats voor haat of broedermoord Maar de menschen hebben die leer niet begrepen of niet willen begrijpen en zoo is, een negentienhonderdjarig voorbeeld den grooten meester, de vrede op aarde woord gebleven, een woord en niets meer wat voor de menschheid zelve niet een waan, dat kan werkelijkheid ieder onzer wat wij ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ondanks van een Dan, meer is dan worden voor Wij behoeven niet te vragen daarvoor moeten doen, de les is ons gegeven aan ons haar te leeren, haar toe te passen, niet met den mond alleen, maar met het hart. Vrede op aarde, zij kan ons deel worden, wanneer wij den medemensch leeren be schouwen als onzen naaste, wanneer wij in praktijk brengen de leer, dat wij onze naasten moeten liefhebben als ons zelve. Dan zal er geen plaats zijn in ons hart voor boosheid tegen den broeder, geen plaats voor nijd of haat, geen plaats voor wrok. Dan zal er vrede zijn in ons hart; wij zullen ons deel hebben aan den vrede op aarde, die het deel moet zijn voor de men schen van goeden wil Woensdagavond j.l. trad bij den heer Sj. Meijer, voor een behoorlijk bezette zaal op, de heer H. de JONG van Oudehaske, met het onderwerp: //Staatspensionneering een eisch des tijds”. De vergadering werd geopend door den hëer G. C. EISMA, die de aanwezigen een woord van welkom toeriep en hoopte, dat öok deze vergadering voor den Bond weer succes mocht hebben. De heer de JONG begon met een ge dichtje van Waling Dijkstra, //Aldejiersjouns- winske fen en aid minske”. Spreker wees er daarna op, dat zoovele duizenden met zorg den ouden dag tegemoet zien. Betrekkelijke welvaart wisselt af met mindere tijden, totdat de werkgever ten laatste aan den ouden afgetobden werker te kennen geeft, dat hij hem niet meer gebruiken kan. Dan wacht dikwijls het armhuis of inwoning bij kinderen en welke gevolgen dit na zich sleept is genoegzaam bekend. Ieder heeft wel eens de uitdrukking gehoord: //Waar de armoe de deur inkomt, vliegt de liefde het venster uit”. Als voorbeeld gaf Spreker hierop een aardig verhaal van propagandistische strek king. Op allerlei wijze trachten die ouden aan den kost te komen en schroomen daarbij niet de hand uit te strekken voor een aalmoes. Slechts weinigen zijn in staat zich zelf te onderhouden, de meesten weten dat op de arbeidsmarkt oude trekken als iets verkeerds worden beschouwd en dikwijls wijst men ze van de hand, omdat zij de misdaad begaan hebben oud te zijn en dan is het natuurlijk armoe lijden. Die oudjes worden dan in een gemeentelijk of kerkelijk armhuis bijeen gebracht, waar man en vrouw van elkander moeten scheiden en gereglementeerd en ge dresseerd, het einde afwachten. Napoleon III wilde, dat bij geboorte ieder kind f 25 in de pensioenkas worden gestort, ’t zij dat dit door de ouders werd gedaan of indien deze onmachtig waren te betalen, door den Staat, dat deed er niet toe. Hierdoor f 150 jaarlijks uitgekeerd. Dit stelsel is niet kwaad, doch het groote nadeel is, dat 't eerst over 65 jaar in wer king zou treden. Verder werden er nog een paar andere stelsels door Spreker genoemd n.l. van Charles Booth en van Arend, welke laatste wil, dat de Staat de kosten zal dragen en alleen daar helpen waar dit noodig is. Men wilde staatsbemoeiing vermijden en ging zoover, dat elke bemoeiing uitgesloten diende te worden. Op een Congres te Eisenach besloot men dit. De premiën moeten worden betaald door de arbeiders, de patroons en de regeering en de uitkeering daarbij in evenredigheid te brengen met de premiën. Dit stelsel is in Duitschland aangenomen. De pensioenwet door Dr. Kuyper voorge steld, was op Duitsche leest geschoeid. Er zou slechts, pensioen worden verleend aan hen, die minder dan f 1000 verdienden, was het loon hooger, dan kwam men niet voor pensioen in aanmerking. Uitvoerig behandelde de heer de Jong de pensioenwet Kuyper en wees hij op het onvol doende in dit onderwerp. Het premiestelsel vooral werd afgekeurd, want zij die loon trekken, zoo zeide ZEd., kunnen van hunne karige loonen hun deel der premie niet betalen. Ja, er zullen er misschien zijn, die de geheele premie moeten betalen. De werklieden worden dus het zwaarst gedrukt en ook de werkgevers ont komen er niet aan. Deze wet zou bovendien een kolossaal ambtenaren-corps in het leven roepen en ook door de omvangrijke administratie zou veel verloren gaan. Bij de ongevallenwet waar dit precies zoo is, bedraagt dit 60 °/0 van alle uitgaven. Deze regeering heeft gelukkig ’t wets ontwerp ingetrokken. De vrouwen waren buiten rekening ge laten en daarom is het streven van den Bond van staatspensioneering het meest ver- kiezelijkst, daar deze aan allen een gelijk pensioen wil doen toekomen. De S. D. A. P. wil arbeiders-pensioneering, is wet. steeds te weinig kregen en nu is het plicht van den Staat dit te herstellen. Ook Dr. Kuyper is dit met ons eens. Deze vraagt o.a. nog of den vrijen werkman niet het zelfde toekomt als den slaaf, die hoewel hij ten laatste niet meer werken kan, toch leeft. Wij moeten beseffen, dat al het werk, wat er geschied is, is gedaan door hen, die op den ouden dag armoe lijden. De spaarzaamheid zal afnemen zegt men, doch een Deensch professor bewijst, dat in Denemarken het sparen door de pension- neering juist toegenomen is. Dit gespaarde zal het pensioen vërgrooten, de laatste loodjes wegen het zwaarst. Millioenen zijn noodig om een behoorlijk pensioen te verleenen (40 mill.) Een groot deel kan opgebracht worden door verhoogde successierechten, circa 411/2 mill. De koopkracht der oudjes zal vermeerderen, tengevolge hiervan moet er meer geproduceerd worden, zullen de arbeidskrachten beter worden betaald, alzoo de loonen stijgen en dientengevolge de welvaart toenemen. Verder kan er nog veel opgebracht worden door een belasting op weelde-artikelen, op goederen //in de doode hand” en bezuiniging op leger en vloot. Wel wordt er 48 mill, uitgekeerd voor een vijand, die komen kan, doch er is geen geld disponibel voor een vijand, die er reeds is, de ouderdomsellende. Mocht er dan nog te kort zijn, dan willen wij nog wel een progressieve pensioenbe- lasting. Het bedrag is evenwel voorhanden. De ouden van dagen leven nu ook, men denke slechts aan de kerkelijke en burgerlijke arm besturen, overige liefdadigheidsinstellingen, aan bedelaarskolonies en gevangenissen. De regeering moet ingrijpen. Die millioenenvrees is geheel ongegrond. Tienduizenden zien met vrees de toekomst tegemoet. Gezamenlijk moeten wij voor die ouden opkomen, met wier lot een ieder deernis gevoelt. Spreker gaf nog een schets van het doel en streven van den Bond en moedigde de aanwezigen aan zich als lid op te geven. Applaus.) Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door niemand gebruik gemaakt. Velen gaven zich nog op als lid en de heer Eisma wees bij de sluiting op het goede resultaat dezer vergadering. Bolswardsciie Courant I J l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1