Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. el9O6S Verschijnt Donderdags en Zondags. 1906. 45ste Jaargang. No. 1. MAANDAG 1 JANUARI. II II Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke meeste gevallen e. het St. dat twee leden B. en W. c. hard de Benoemd werd de heer H. W. Witte met De heer J. Bosma bekwam 4 kadastrale gegevens. van den heer G. J. Keilman 1 het leggen van een strookje grond van schrijven van aanleiding ABONNEMENTSPRIJS: 80 Dents per 3 maanden. Franco per post 15 Cents. nos. van dit Blad zjn verkrijgbaar a 5 Cent. Aan het slot van die voor, wat ik zeide over November, terwijl de van hoofdelijken omslag en de verleende subsidie de vereenigingen tot drank- voor de raU Ivan den en bezadigi moge het machtigen n$ns hand Het Bureau van le >»Bols' wardsche Courant” s telefo nisch aangesloten onder No. 4. voor de en J. Heijt. H M. Schotman Mz. en A. B. Faber. De heer R. J. Vos werd herbenoemd met 9, stemmen. De heeren Schotman 2 en Faber 1 stem, en 1 briefje blanco. Voogd van het Algemeen Stade Armenhuis, de aanbeveling bestaat uit de heeren H. J. de Visser (aftr. voogd), T. Y. de Boer en W. Harkema. De heer H. J. de Visser werd herbenoemd met 11 stemmen. De heeren de Boer en J. Bosma, verkregen elk 1 stem. d. Bestuurslid van de Stadsspaarkas, de aan beveling bestaat uit de heeren H. W. Witte en J. Bosma. b. Voogd van het Weeshuis, de voordracht bestaat uit 10. de hrn. R. J. Vos, (aftr. voogd) 20. voor kennisgeving. van Voor allen dat wij gespaard blijven voor nationale rampen van welken aard dan ook, opdat toeneme de bloei en voorspoed van ons dierbaar vaderland. Die staat, zie toe dat hij niet vallei Die voorspoed had en geluk, hij worde niet overmoedig. Hij beschouwe zich als rentmeester over hem toevertrouwd goed, hij verharde in zijn rijkdom zijn gemoed niet, stoot niet onbarmhartig van zich den arme, minder gelukkigen broeder, maar helpe hem, steune hem, uit dankbaarheid dat het gunstig lot hem daartoe in staat stelt! Die tegenspoed heeft, vertwijfele nietOp regen volgt zonneschijn, op magere jaren volgen vette. Moed verloren al verloren, dit bedenke men wel. Daarom niet het hoofd in den schoot gelegd, maar moedig vooruitge streefd; den stoutmoedige dient het geluk. Die te kampen heeft met ziekte, die den doodsengel ziet binnentreden in zijn huis, hij beruste in zijn lot en trooste zich met de wetenschap dat niet menschenhand hem sloeg, maar de hand van Hem, die weet wat het best is. Dien getroffene leggen wij de woorden in het hart van den zwaar beproefden rabbi, wien twee zonen werden ontnomen. God gaf, God nam, maar ook de berusting die hem zeggen deed, al kromp zijn hart van leedde naam des Heeren zij geloofd Er is meer smart op deze wereld, dan vreugde; wij, vluchtige bewoners van dit aardsche tranendal weten dit maar al te goed. Maar veel leed doen wij ons zelve, doen wij anderen aan, dat kon vermeden; de dichter zeide het reedsach, waren alle menschen wijs, deez aarde was een paradijs. Laat ons dit in gedachte houden 1 En nu ten slotte een wensch voor u allen. Moge het nieuwe jaar voor u allen brengen voorspoed in zaken, geluk in huislijken kring, gezondheid en de vervulling, voor ieder uwe in het bijzonder, van al wat gij u zelve wenschen mocht. Ons dunkt dan zult gij, aan het einde van 1906, reden hebben tot tevredenheid. UITGEVER en REDACTIE. Nieuwjaar 1906. Vergadering op Donderdag 28 Dec. 1905. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een viertal resolutiën van Ged. Staten houdende goedkeuring der onderhandsche verhuring der Robijnse fenne; de wijziging der begroeting met de tijdelijke geldleening; de suppl. kohieren en hondenbelasting van f 30 aan bestrijding. Aangenomen b. Een adres van de firma Meijer en Schaafsma te Leeuwarden verzoekende steun voor hun voorgenomen kostbare uitgave eener gemeente-at) as naar e. Een adres verzoekende voor steenen stoep een gemeente. d. Een adres van de S. D. A. Partij verzoekende het gemeentebestuur om het onderwijs ook aan de arme kinderen te be vorderen, door te willen zorgdragen voor klee- ding en voedsel voor hen, wier ouders hierin niet behoorlijk kunnen voorzien. Deze 3 adressen in handen van om advies. e. Van B. en W. een missive en advies inzake het verstrekken van werk door ’t bouwen van werkmanswoningen. Zij zien het noodzakelijke van het bouwen dezer woningen niet in en hoezeer de slapte van werkzaam heden ook betreurende, meenen zij dat op dit oogenblik geen voldoende redenen bestaan om daarvoor gelden beschikbaar te stellen. Zij adviseeren daarom hier vooralsnog niet toe over te gaan. Ter inzage tot de volgende vergadering. f. Een missive van den heer N. v. d. Baan, zijn ontslag indienende als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. van deze stukken genomen en wijst dat de Gasdirecteur ónmogelijk zijn gelden kon afdragen gelijk B. en W. dit verlangden, bovendien is hem gebleken dat de cijfers niet juist zijn welke B. daar de gasgelden l voor deze commissie oplevert, geheel geen vertegenwoordiger uit de onder wijzers. Met algemeene stemmen eervol ontslag verleend. g. Een schrijven van Ged. Staten om in de gemeentebegrooting een som beschikbaar te stellen voor de ambtenaren zoodat deze geen verschotten voor de gemeente uit eigen zak behoeven te doen. Het is vooral voor den Gasdirecteur noodig gebleken, terwijl dit Ged. Staten is ontvangen naar r van het beheer der Gasfabriek. De heer Cuperus heeft met verwondering kennis er op en W. noemen, daar de gasgelden over November nog niet verantwoord konden worden. Volgens de boeken bleek hem dat de directeur over die maand in voorschot is, doch het doet hem genoegen dat er door dit voorstel een middel is gevonden om de gevoelde leemte op te heffen. De heer Eisma doet nader opgaaf, dat het vorig jaar, en dit jaar weer, de gelden die maandelijks aan den gemeente-ontvanger verantwoord moeten worden, soms 4 maanden en langer te laat komen en wat de cijfers betreft, die zijn van den heer Tromp zelf, zijn die foutief? De heer Cuperus. inlichtingen komt de gasgelden van Directeur heden weer in voorschot is. De heer Eisma geeft nog nader aan de gelden te laat inkomen en als dat komt, doordat er op sommige tijden zelfs geen geld is, doch voorschotten voorkomen, daarvoor willen Ged. nu een voorschot uit de gemeente kas bepalen. Voor de gasfabriek meenden wij dit op f 5000 te moeten stellen. Dat bedrag wordt beschikbaar gehouden als aan de fabriek geen kasgeld genoeg voorhanden is. De heer v. d. Meer bevreemdt het te ver nemen dat de afrekening zoo laat gedaan wordt, de rekeningen worden iedere maand geteekend. Evenwel wil hij er fabriek bepaald eenig en Ged. voorzien. Hij meent soms on- acht het noodig dat 9 stemmen, stemmen. Lid der Plaatselijke Schoolcommissie, de aanbeveling bestaat uit de heeren H. Beekhuis (aftr. lid), C. T. Bölger en H. W. Witte. De heer H. Beekhuis werd herbenoemd met 12 stemmen. Een briefje was blanco, f. Lid der Damescommissie voor het hand- werksonderwijs, de voordracht bestaat uit de dames Mej. 8. C. Pekema en M. Westerbaan de Vos. v Benoemd werd Mej. S. C. Pekema met 12 stemmen. Mej. Westerbaande Vos bekwam 1 stem. 2. Benoeming van een voogd van Anthony-Gasthuis. Buitengewone vacature. De voordracht bestaat uit: a. de hrn. G. Schoonhoff en8. J. Oosterbaan Hz. b. h A. C.D.StockmannenJ. E.vd.Werf. Deze vacature is ontstaan door het over lijden van den heer P. J. de Boer. De heer G. Schoonhoff werd benoemd met 10 stemmen. De heer J. E. v. d. Werf bekwam 2 stemmen en 1 briefje was blanco. 3. Benoeming van twee leden voor de Gasfabriek. De heer J. O. Cuperus werd herbenoemd met 10 stemmen. De heer Boersma bekwam 1 stem en 2 briefjes waren blanco. De heer A. v. d. Meer werd herbenoemd met 10 stemmen. De heer Boersma bekwam 1 stem en 2 briefjes waren blanco. 4. Benoeming van Gemeentereiniging. De heer J. Hommes werd herbenoemd met 8 stemmen. De heer Praamsma bekwam 2 stemmen en 3 briefjes waren blanco. De heer J. v. d. Werf werd herbenoemd met 9 stemmen. De heer Praamsma bekwam 2 stemmen, de heer v. d. Steele 1 stem en een briefje was blanco. 5. Benoeming van twee leden der Com missie voor de straf-verordeningen. De heer M. Schotman Mz. werd herbe noemd met 11 stemmen. De heer van Randen had 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer G. Keikes werd herbenoemd met 10 stemmen. De heeren v. d. Steele en v. d. Meer elk 1 stem en 1 briefje blanco. 6. Benoeming van een lid der Commissie Van de Gymnastiekschool. De heer J. v. d. Werf werd herbenoemd met 11 stemmen. De heeren Praamsma en v. d Steele hadden ieder 1 stem. 7. Benoeming van twee leden der Com missie voor het Stedelijk Muziekkorps. De heer M. Schotman Mz. werd herbe noemd met 11 stemmen. De heer Boersma bekwam 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer S. Oosterbaan werd herbenoemd met 12 stemmen. Een briefje was blanco. 8. Verzoek van Voogden van hel Weeshuis tot goedkeuring tot het aankoopen van land, met advies van Burg, en Weth. Heeren wees voogden hebben ter weerzijden van den Sneekerweg 4 perceelen land aange kocht, waaraan de Raad zijn goedkeuring moet hechten volgens ’t reglement. Zonder hoofdelijke stemming de vereischte goedkeuring verleend. 9. Behandeling van het adres van Rein Postma tol onderhandsche verpachting van de St. Jansbrug met advies van Burg, en Weths. Burg, en Weths. adviseeren gunstig op dit verzoek te beschikken, hoewel de pacht som niet hoog is, weten zij dat de brug goed bediend wordt, en dat is bij die brug een zaak van gewicht. De heer Boersma vindt, dat men ieder gelijk moet behandelen. Een dergelijk ver zoek van de Nijezijl is afgewezen, een ver zoek om tuingrond onderhands te huren werd indertijd aan B. Hengst geweigerd, hij vindt het rechtvaardig dan ook ieder gelijk te behandelen en de concurrentie vrij te laten. De Voorzitter zegt, dat de bediening dezer brug moeielijk is, de ervaring met de vorige nachters opgedaan noopte ons, dit verzoek afgesloten en op wijzen dat een bedrijfskapitaal dient te hebben Staten willen hierin nu echter dat de genoemde f 5000 toereikend zal zijn en dit f 7500 wordt. De heer Cuperus merkt nogmaals op, dat ten onrechte beweerd wordt dat de maand November reeds afgesloten kon worden, aan gezien de gasgelden altijd in den loop der volgende maand opgehaald worden. De heer Kramer vindt ook juist gezien dat hier een som voor bedrijfskapitaal beschikbaar wordt gehouden, dan kunnen de afrekeningen geregeld geschieden en hij vindt ook f 7500 wel noodig. Nadat deze som wordt verhoogd tot dat bedrag wordt voor voorschotten ook, voor andere ambtenaren noodig, in het geheel f 12,200 bepaald en het voorstel aldus met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van leden van verschillende colleges en besturen, tengevolge periodieke aftreding, als: a. Voogd van het St. Anthony-Gasthuis, de voordracht bestaat uit de heeren A. Ban ning (aftr. voogd) en J. R. A. Donker. De heer A. Banning werd herbenoemd met algemeene stemmen. i r Met wonderlijke snelheid vliet pet leven daar heen! Nauwelijks schreven wj hetjaar des Heeren 1905 of zie, daar staai wij weder aan de eindpaal daarvan. Wij heben opge zien tegen de dingen, die komer moesten; wij hebben ons afgevraagd wal zal ons brengen dat meuw-jaar, dat zich ozet, vóór deze goed, voor gene slecht. Vij hebben gevraagd, maar, en dit is misschieigelukkig, een antwoord kregen wij niet, wat de toe komst wordt wijselijk voor ons verborgen gehouden, immers! konden wij veruit zien, konden wij wetén wat ons hangt loven het hoofd, ons lot ware nog minder >enijdens- waardig dan nu reeds het geval is 1905 is stervende zoo juist is weggestorven e nagalm van het Kerstfeest of weer vacht ons het klokgelui, nu van de doodsklok die ons verkondigt dat de tijdskring veer laar loop heeft volbracht, dat wij staai aa graf en .wieg beide. De Koning is doo, leve de Koning! Zoo luidde het wanner en Fransch Vorst het leven verliet, zoo s ht wanneer een jaar afscheid neemt. 1/an kin tot man, van man tot grijsaard, het is sen korte spanne tijds en toch, hoeveel is aarin niet gebeurd! Hoeveel vreugde is^esmakt, hoe veel smart geleden! Wannes wf terugzien op hetgeen achter ons ligt ii bel kort ver schiet, dan zullen wij redi hbben tot juichen, reden tot treuren! imrrgen onzer zullen met welgevallen kuren oemen op gezondheid voor zich en de Innn. op voor spoed in zaken, op toenemeé wlvaart en vooruitzicht op rooskleu^e toekomst. Anderen daarentegen zullen chtnd moeten erkennen dat 1905 hen dd loormaken een worsteling om het besta, warin vaak de onstuimige golven hen ler het hoofd sloegen en zich aan de benwd borst de angstkreet ontwrong: Heerjhel ons, wij vergaanEr zullen er zijnide ons, ver volgd door tegenspoed, vengd door een onbarmhartig noodlot, gedoei as het ware tot ondergang, iedere onderningmislukken ziende, starend thans reeds de pinhoopen van betrekkelijke welvaart ionfwendbaar deze tegemoet ziende in de istetoekomst! Daar zullen er zijn onder oi dj weenend zich te binnen roepen al daanft doorge maakt aan het ziekbed v»ee dierbare, opgeëischt door den engel didods, na on noemelijk lijden. Daar wi gleden en gestreden tegen de sombere ebt die geen genade kent, wanneer de letlaip is uit gebrand, het doodsmerk is Cult op het afgemarteld gelaat. Daar zijn er, die zuchtenllle. neerzien op de ledige plaats aan den lelij Jen haard, waar een vader of moederïi ehtgenoot of kind nog kort geleden! on weg te gaan voor altijd naar hetlekode oord waarvan niemand wederkee Ei aan die droeve herinnering knoopt i vat die aan den laatsten treurigen tochtar «e laatste rustplaats en dreunt in hall hiofd nog na de doffe klank der aard<ervdlend op de kist, waarin zooveel dieifi wjrd weg gelegd! Wie juichen moge op Sylvfflvoid, dezen doen het niet! Wij hebben het doode jategraven; wij staan aan de wieg van Ijieuvgeboren jaar, dat wij een hartelijk wfl treroepen Aan een wieg behooren its vroolijke gedachten, prettige wenscheJverzuchting ook dat de schikgodinnen ichoonste zegeningen mogen uitstortent flet jonge wicht, dat nog hulpeloos daterfigt. Wat dat kind ons brengap Voor de menschheid hopen» <8at zij zal bewaard blijven oorlog. Wijsheid w deel worden der machtigend Jus hand berust het wel en wee der vteil; hunne eerzucht moge zich een arbelól zoeken en vinden in de werken des ter ver ia benoemd, heeft school No. 2, die de van den heer W. van der Meulen Rz. onderdanen. van Postma te accepteeren. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1