Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 2. De toestand in Rusland. De Wognumers te Sneek. I DONDERDAG 4 JANUARI. BINNENLAND. a VOOR Afzonderlijke behoudens onvoorziene goed op en een ver- tusschen de S* ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gedood, van aantal gekwetst het dus niet de heer de Wit te weten was van Beusekom, arts op Marken, nadere inlichtingen omtrent en vernam toen, dat deze in het geheel niet wilde deugen mits voldaan worde waarden dat de uitvoering des middags plaats van omliggende gemeenten Het Bureau van de „Bols- wardsche Courant” is telefo nisch aangesloten onder No. 4. 2 Januari. ’t Is thans wat rustiger in het onmetelijke Czarenrijk, doch nu juist niet zoo kalm als dat in den laatsten tijd afgeschilderd is. Gaston Leroux, de bekende correspondent van de Matin deelt tenminste nog een en ander mede, wat ons nu juist geen gunstigen indruk geeft omtrent den toestand. Hij heeft, naar hij seint, verontrustende berichten ont vangen uit andere deelen van ’t Rijk. Zoo seint hij o.m. ook dat juist terwijl hij zich in het telephoonbureau te Petersburg bevond, het bevel kwam dat geen particuliere ver bindingen meer mochten worden toegestaan. Hij zelf was juist aangesloten en kon dus nog inlichtingen verkrijgen. Hieruit mag men dus vrij opmaken, dat het er op andere plaatsen allesbehalve roos kleurig uitziet. In Moskou wordt gevochten tusschen revolutionairen en soldaten; ver scheidene zijn reeds weer het slachtoffer ge worden. Huizen en fabrieken worden met de kanonnen plat geschoten, wanneer men slechts vermoedt, dat zich daar opstandelin gen bevinden. De wijk Presna in genoemde stad gelijkt veel op een ruïne, daar de revo lutionairen in dit gedeelte der plaats zich concentreerden. Dat het trouwens niet zoo rustig is, kan men veilig aahnemen. Waarom is het an- 10. heeft; 20. onzer bij te wonen; 3°. dat ook op eene voldoende belangstelling kan worden gerekend. Aangaande de eerste voorwaarde wenschen wij op te merken dat aan eene avondvoor stelling' met het oog op de kosten in verband met het beschikbaar aantal plaatsen in „Amicitia” niet kan worden gedacht, te minder waar wij blijven vasthouden aan onze be doeling reeds vroeger door ons uitge sproken dat wij het risico, dat ten laste van het garantiefonds zou komen, trachten, weg te nemen of althans tot een gering ders noodzakelijk dat in de prov. Kaloega en dwijnen en een verzoek om toezegging van geld, daar hij op zijn geforceerden wandel tocht zijn portemonnaie had verloren. Dat de heer de Wit op deze alleronbe- schaamdste handelwijze niet inging, zal men kunnen begrijpen na hetgeen vooraf was ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Mét instemming nemen wij onderstaande over uit de Sneeker Courant. Het stuk was geteekend door het Comité ter bevordering van tooneelvoorstellingen te Sneek en waar de Bolswarders op gemakke lijke wijze van dit hooge kunstgenot zullen kunnen genieten, bevelen wij het vooraf bestellen van toegangskaarten bij den heer H. Eisma, alhier, dringend aan. Zij, die het voorrecht hadden tegenwoordig te zijn bij het concert, dat de Gemengde Zangvereeniging Jakob Kwast” van Wognum den 19 en 20 December te Leeuwarden heeft gegeven, zullen in hooge mate over die uitvoering voldaan zijn en ongetwijfeld instemmen met het volgende, hetwelk wij ontleenen aan de Leeuw. Courant van 21 Dec. „Een mooi, frisch concert, dat van gisterenavond, waarvan het mooie zoo duidelijk tastbaar is, dat al de gebreken, dié het aankleeft, er bij wegvallen. Het was hetzelfde programma als eenige weken geleden. En hoe toen de uitvoering, gepakt had, bewees wel de stampvolle zaal, op alle rangen gevuld, terwijl nog tal van personen werden teruggezonden. Die groote belangstelling doet ons genoegen voor de „Wognumers”; ze was welverdiend. Het genot, dat ze verschaften en dat zich uitte in het daverend herhaald applaus van een bijzonder warm gestemd publiek, was groot. Waar vindt men zooveel klank- gehalte tot in de pianissimo’s, als bij deze, zonder instrumentale begeleiding zingende dorpelingen? Er moet een verbazende oefening, een taaie volharding en een on uitputtelijk geduld aangewend zijn om tot dit resultaat te komen. Een duidelijk begrip van het voorge- dragene, voortreffelijke nuanceering, frasee- ring en illustratie, toon- en klankhoudend- heid, teere accompagneering van de melodie als waren de menschen welluidende snaren-instrumenten geworden dat alles valt in de Wognumers te roemen.” Evenals bij ons zal ook bij menigeen de vraag zijn opgekomen of het niet mogelijk is, ook te Sneek eene uitvoering te geven, die niet alleen de stadgenooten maar ook de ingezetenen van naburige gemeenten in de gelegenheid stelt zooveel schoons te genieten. Ofschoon we ons hoofdzakelijk wenschen te bepalen tot het geven van tooneelvoor stellingen, heeft reeds bij de oprichting van ons comité het denkbeeld voorgezeten bij uitzondering een concert te geven. Het con cert der Wognumers te Leeuwarden gaf ons eene welkome aanleiding aan dat denkbeeld uitvoering te geven. Wij hebben ons daarom in verbinding ge steld met het bestuur van bovengenoemde Zangvereeniging, dat ons mededeelde wel ge negen te zijn ook te Sneek een concert te geven. Bij onze besprekingen bleek echter, dat aan de uitvoering van ons plan financiëele bezwaren verbonden zijn, een gevolg van de voorwaarden, welke dat bestuur ons stelt in verband met het aantal personen, welke voor de uitvoering alhier zouden moeten over komen, n.l. 47. Wij hebben die bezwaren onder de oogen gezien en zijn van oordeel, dat eene uitvoering alhier wel mogelijk is, mits voldaan worde aan de volgende voor kunnen begrijpen gegaan. Intusschen was gekomen, dat Adolf Prinsen familie den heer van Hij schreef om Adolf Prinsen jonge man i en zijne familie reeds herhaaldelijk voor allerhande onaangename feiten had geplaatst. De heer van Beusekom dankte den heer de Wit voor zijn zoo slecht beloonde goedheid en wilde gaarne de door hem geleden schade vergoeden, welke vergoeding de heer de Wit echter niet accepteerde, omdat hij zich door zijn eigen lichtgeloovigheid bij den neus had laten nemen. De heer van Beusekom schreef voorts, dat het spelletje van „bloed opgeven” sinds 20 jaren door Adolf Prinsen met suc ces in praktijk was gebracht! Ten einde dit jongemensch, wiens ver blijfplaats nu niet bekend is, voor goed op de kaak te stellen, werd door de heeren de Wit en van Beusekom besloten de adver tentie te plaatsen, waarvan bovenstaand ver haal het voorspel is geweest. Een gevreesde ziekte. De hoofdinspecteurs van de Volksgezond heid hebben de vorige maand aan de ge neeskundigen in hun provinciën, op uitnoo- diging vau den Centralen Gezondheidsraad, een rondschrijven gericht, naar aanleiding van het onlangs te Enschede waargenomen geval van meningitis cerchrospinalis epide- mica,” de gevaarlijke ziekte welke in Duitsch- land „Genickstarre” genoemd wordt. Daarin wordt in hoofdzaak gewezen op het gewicht van een spoedige diagnose en medegedeeld dat prof. Spronck te Utrecht zich bereid heeft verklaard het door punctie verkregen vocht te onderzoeken en dat een van ’s hoog- leeraars adsistenten beschikbaar za] zijn tot verleenen van bijstand bij het verrichten der punctie. Voor elk onderzoek kan men zich, liefst telegrafisch, wenden tot den medischen inspecteur van de Volksgezondheid. Er wordt nog op gewezen, dat verdachte gevallen zich kunnen voordoen bij een epidemie van schijnbaar onschuldige verkoudheden, waarbij het dan wenschelijk kan zijn, de stoffen uit de neuskeelholte bacteriologisch te doen onderzoeken. Een verlaten tjalk. Maandag werd door den stoomtrawler „Siviathavon” te IJmuiden in verlaten toe stand binnengesleept de ijzeren tjalk „Nieuwe Zorg”, geladen met roggemeel. Het schip werd in handen der strandvonderij gesteld. Aan boord werd alleen een brief je gevonden van dezen inhoud: „29 December op 30 December ’s nachts geschreven op den dattum dat wij den dood gemoet gaan. Wij bidden dat God ons zielen mag zalig zijn. Die dit vind moet het ekent maken. Wij vergaan met 5 man, vader, zoon, 2 dochters en kok. Zoon 28 jaar, 2/20 jaar dochters, vader 63 jaar, kok 16 jaar. Wij vergaan ter hoogte van Borkum. Aanteekening P. TATTJE, Huisgenooten. Schip „Nieuwe Zorg.” Andere papieren waren niet aanwezig. Oogemschijnlijk is het schip in aanvaring geweest, daar de verschansing aan bakboords- zijde bij het oorwant eenigszins was inge drukt. Beide zwaarden waren gebroken. Het schip maakt geen water. De vorst. Door het vele ijs is de verbinding van Ameland met den vasten wal verbroken. Ontploffing Maandagmorgen omstreeks 6 uur had eene ontploffing - plaats in de gasfabriek der Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Hoewel een geweldige vlam zich terstond ontwikkelde, werd deze spoedig door de brandweer der fabriek gebluscht. Ongelukken hadden niet plaats, de materieele schade is echter niet onbelangrijk. bedrag te beperken. Een middagconcert maakt bovendien het bezoek voor buiten Sneek wonenden aantrekkelijker, omdat dan de gelegenheid bestaat op denzelfden dag heen en terug te reizen. Wij meenen overeen komstig het verlangen van de meerderheid van belangstellenden te handelen door den dag der voorstelling op Zondag te bepalen. Aangaande de tweede voorwaarde zij mede gedeeld, dat wij vooraf ons wenschen te over tuigen of wij werkelijk op de belangstelling en den steun van een voldoend aantal stad genooten kunnen rekenen. Wij zullen daar toe een lijst aanbieden, waarop ieder garant daarvan kan doen blijken door voorloopig een zeker aantal plaatsen te nemen, welke wij rekenen, dat ook later werkelijk genomen zullen worden omstandigheden. Men begrijpe de zaak goed. Door op de lijst te teekenen geeft men te kennen, dat men ons plan wil steunen en wel door een zeker getal plaatsen te nemen, zonder zich onvoorwaardelijk te verbinden. Met betrekking tot de derde voorwaarde kunnen wij mededeelen, dat ons nu reeds van enkele gemeenten steun is toegezegd. Wij zullen dien ook van andere trachten te verkrijgen. De uitvoering op een Zondag vaststaande zullen wij een beslissing kunnen nemen, eerst nadat ons in de eerste plaats door onze stad genooten voldoende steun is toegezegd en wij in de tweede plaats op een bepaald aan tal plaatsen van omliggende gemeenten kunnen rekenen. Wij kunnen reeds nu mededeelen, dat het voornemen bestaat de uitvoering te geven op Zondag 21 Januari 1906 nam. 2 uur. Ten einde voor een rujmen kring de ge legenheid te openen iets schoons te genieten blijft de toegangsprijs bepaald op f 1. ’t Spreekt van zelf dat ook niet-garanten ervan kunnen genieten, met dien verstande dat zij na de garanten plaatsen kunnen be spreken. Wij hopen dat dit eene aansporing voor velen zal zijn alsnog als garant toe te treden. Men late zich inderdaad niet terughouden door het gering bedrag van de waarborgsom en het zeer geringe risico. Wij spreken ten slotte den wensch uit, dat ons streven om iets waarlijk schoons aan te bieden, in ruimen kring waardeering zal vinden en dat die waardeering hare uit drukking vindt in het voegen van de daad bij het woord m. a. w. in het inteekenen op de aan te bieden lijst. Laat ons toonen wat samenwerking vermag door ieder in zijn kring ook anderen tot de deelneming op te wekken en het mogelijk te maken ook in de tweede stad onzer provincie het schoonste te genieten, wat de menschelijke stem ons kan geven. dat een groot aantal ingezetenen stad het plan steunt door die uitvoering in het district Kouzof de staat van beleg afgekondigd wordt. Ook op andere plaatsen is het verzet toegenomen. Uit Niesjini- Nowgorod meldt men, dat de opstand daar hoe langer hoe grooter afmetingen aanneemt. Aan het schieten komt geen eind en de maatregelen welke genomen worden om den opstand te onderdrukken, zijn opschrik- wekkend. Te Petersburg is het nog al kalm. Vrijdag evenwel hielden een groote menigte arbeiders een openlucht-meeting. Kozakken werden afgezonden de menigte uiteen te jagen. De arbeiders zonden een afgevaardigde naar den commandeerenden kapitein. Deze gaf den arbeider tot antwoord een slag met den ma- gaika op het hoofd. Een 250 tal arbeiders waren gewapend met revolvers woed gevecht ontstond er nu arbeiders en de kozakken. Van de laatsten werden een 8 tal benevens den commandant de eersten werden een groot en 27 gedood. Rustig is Lemmer, 1 Jan. Er was hier heden reeds een massa dnjfijs in zee. Alle stoóm- bootdiensten, zoowel binnen als buiten, zijn gestaakt. Ook de salonboot van de Holl.- Friesland-lijn heeft het opgegeven, wegens het vele ijs op Pampus. Witmarsum, 1 Jan. Ten overstaan van nots. Boshuijer alhier werden Zaterdag pu bliek verkocht de het vorige jaar nieuw gebouwde huizen n.l. twee burgerhuizen en zes arbeiderswoningen, eigen aan den heer C. Obbema. Kooper werd den heer C. IJs- brandij te Franeker in massa voor de som van ruim f3300. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Naar aanleiding van de advertenties waarin de heer L. C. Dudok de Wit aan den dief die bij hem verschillende curiosi teiten had gestolen, het vriendelijke verzoek richt, deze terug te doen bezorgen en eene kort hierop gevolgde advertentie, waarbij de heer de Wit en de heer van Beusekom, arts te Marken, waarschuwen tegen zekeren Adolf Prinsen, ontvangt de eigenaar van „Slangevecht" dagelijks hoopen brieven waarin vreugde uitgesproken wordt over het feit, dat ’t eindelijk gelukt is den dief te kunnen signaleeren. Naar het W. v. d. D. verneemt hebben de schrijvers dezer brieven te vroeg gejuicht. Beide advertenties hebben niets met elkaar te maken gehad. Nog steeds is ’t den heer de Wit geheel onbekend welke onverlaat hem zijn curiositeiten, waaraan hij zóó was ge hecht afhandig heeft gemaakt. Totnutoe heeft nog niemand de gestolen voorwerpen doen terugbezorgen. Het waarschuwen tegen Adolf Prinsen heeft een geheel andere oor zaak en betreft een voorval, waarvan de hr. de Wit de dupe is geworden. Eenigen tijd geleden krijgt de heer de Wit een boodschap, dat zekere heer Adblf Prinsen, die in een hotel te Breukelen ver blijf hield, hem wenschte te spreken. Hij ging er heen en trof in het hotel een jongen man aan, die hem mededeelde, dat hij eene weddenschap had aangegaan om den afstand van Gorkum naar Breukelen binnen tien uren te voet af te leggen. Hij had dit volbracht en verzocht den heer de Wit te willen getuigen, dat dit werkelijk het geval was geweest. Deze tocht had hem echter zóó overspannen, dat hij bloed had opgegeven en zich lang niet lekker gevoelde. De heer de Wit, goedig als altoos, had medelijden met den man en liet hem op zijne kosten door dr. N. Mijnlieff verplegen, terwijl hij tevens den logementhouder last gaf den overspannen wandelaar zooveel moge lijk versterkende middelen te doen geven. De heer de Wit ging hem bijna dagelijks bezoeken, en nadat hij ongeveer 14 dagen geheel op zijn kosten in het hotel was ver pleegd, hetgeen den heer de Wit f 36 kostte, verdween hij op zekeren dag spoorloos, zonder zijn adres achter te laten. Nu gingen den heer de Wit de oogen open en begreep hij met een handigen op lichter te doen gehad te hebben. Eenigen tijd later ontving hij van Adolf Prinsen een brief met excuses over zijn plotseling ver- Bolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1