Meuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 3. 1906. Verschijnt Donderdags en Zondags. 45ste Jaargang. ZONDAG 7 JANUARI. HAAR ROMAN. BINNENLAND. v STOOM VERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERIJ d van J. de LANGEN, (^EEU WARDEN, Nieuwstad 18. N II'. X VOOR Afzonderlijke 79146 naar aan 743 246 15203 9422 11897 30197 10499 3182 298 81687 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. Het Bureau van de „Bols- wardsche Courant” is telefo nisch aangesloten onder No. 4. 1: zij. Maar ai mijn vrienden zijn in hoogen ouderdom gestorven. Ik heb nooit zoo’n vreeseüjke schok zelve medegemaakt. Mijnheer Parker was nu ook dadelijk zijn verdriet te boven en zag zich genoodzaakt weer een andere richting in te slaan, maar hij hield manhaftig de teugels van het ge sprek in handen, daar hij tot zekerheid wilde komen. Sterven is niet altijd het wreedste, zei hij droomerig. Somtijds verliezen wij hen, die ons zeer dierbaar zijn, reeds in het leven door verraad of ontrouw. Wij zien ons dan verraden door hen, die wij het meest van allen vertrouwden. En dan offeren wij ons zelven op uit liefde of uit plichtgevoel. Toevalllig ontmoette mijnheer Parker riu de spotachtige, grijze oogen van Miss Marsh en hij hield eensklaps op met spreken. Er was geen glimlaèh op haar gelaat te bespeuren, maar alleen in de oogen zat iets, dat hem het gevoel gaf, dat hij als een domme, verliefde jongen had gesprokep. Ik ben heusch bang, dat ik niet zoo sen timenteel ben aangelegd, zeide zij. Ik geef den menschen niet zoo heel gauw mijn ver trouwen en ik ben er van overtuigd, dat ik nooit het gevoel zou hebben, dat ik iemand opgaf, wanneer zoo iemand zelf niet wenschte gehouden te worden. Liefde is Toen men Alcide Jolivet vroeg: „Wat is een telega antwoordde de geestige Fransch- man: „Telega, Russisch rijtuig met 4 wielen als het 'vertrekt, met twee wielen als het aankomt!” ’t Schijnt, dat er in onze landouwen zijn die den Russischen iemtsjik evenaren in kalmte en leukheid. Zijn er ook die den Franschman nabij komen in geest? Laten die dan eens beproeven eene definitie te geven van een tram ten platten lande. (Zutph. Ct.J Joure, 3 Jan. Ook in deze environs heeft het ijs een slachtoffer geëischt. Onder behdor van het naburige Akmarijp, bij de derde brug in den kunstweg Snikzwaag Terkaple, ligt een woonark, waarin de ar beider Hoekstra, werkzaam bij den veehouder W. Schaap, met zijn gezin verblijf houdt. Het 11-jarig zoontje van eerstgenoemde was hedenmiddag circa half drie op de Feite-horne of Zijltjesloot aan het schaatsenrijden, toen hij plotseling door het ijs zakte en daaronder verdween. Met behulp van ladders werd het knaapje door toegeschoten personen uit het water gehaald, doch geen teeken van leven werd meer bij hem bespeurd. Dokter Sluijter alhier, in allerijl te hulp geroepen, kwam per stoomfiets vliegensvlug ter plaatse doch kon helaas niet anders dan den dood con- stateeren. Lemmer, 4 Jan. Als bijzonderheid mag worden vermeld, dat hier heden bij afslag spiering is verkocht voor den buitengewoon hoogen prijs van 30 ets. per K.G. In den laatsten tijd toch bracht de hier aangevoerde spiering hoogstens 10 ets. per K.G. op. Deze spiering, in het geheel 100 K.G., was heden door onze visschers onder het ijs in zee gevangen, en werd onmiddellijk door den opkooper, in nette kistjes met een inhoud van 2,5 K.G. verpakt, opgezonden naar Londen. „Ziezoo, daar zijn we weer”, zegt gemoe delijk de machinist bij aankomst te station Barchem tot den chef. „Ja, maar zonder staart”, meent deze. Dat is voor de eerste eene reden om een onderzoek in te stellen in de richting van „de staart”, wat niet heel gemakkelijk viel, daar de machine wegens ’t ruwe weer op zij en van achteren dichtge maakt was. „’t Rijtuig verlorenHoe is ’t mogelijk!” „De koppeling zekergebroken”, meent de ander. Nu, precies stuk bleek die niet te zijn, maar heel was hij ook niet, want onderweg was een moer afgeschoven zie, daar had hij gezeten en nu w’as hij weg en toen was de pin er uitgeslagen en was de koppeling verbroken. En terwijl de machinist voortgaat een duidelijke verklaring van het ongeval te geven, waarin de ander van tijd tot tijd eene opmerking mengt die den eerste er toe brengt tot nog degelijker en uitvoeriger uitleg over te gaan, verschijnt plotseling de conducteur op het tooneel. Deze is de ont snapte machine te voet nageijld en beweegt nu zijn makker gezamenlijk het verloren rijtuig weer te gaan oppikken. dat een jong zijn vader, die en nu hoopte, geschikte partij zou doen, Miss Marsh naderde; ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. met varkensvoeder op het vuur gezet en zich toen met zijn tienjarig zoontjé (M. is weduwnaar) in een naburig vertrekje te bed gelegd. Donderdagochtend vond men den man bewusteloos en het kind dood in bed liggen, gevolg van kolendamp. Dank zij' de spoedig ingeroepen genees kundige hulp is M. in zoover hersteld, dat men hem nog in ’t leven denkt te houden. Een ingezetene van Bennekom heeft een brief van den bekenden Spaanschen schatgraver ontvangen, gedateerd uit Madrid. Eene som van 1,200,000 fres. heette in een koffer geborgen, die in een Fransch station in bewaring staat. De eigenaar zit in de gevangenis. Neemt de adressant de koffer voor hem in ontvangst, dan krijgt hij x/3 van den inhoud. Het is noodig, dat de adressant naar Madrid komt. Als hij telegra feert aan een opgegeven adres, zal de bediende van den gevangene hem afhalen. De Bennekommer heeft nog geen spoor kaartje besteld. In de episode waarin Jules Verne beschrijft hoe Alcide Jolivet en Harry Blount op de achterste minst practische helft van hun telega zijn blijven zitten in het slijk, nadat hun iemtsjik er met de voorste helft vandoor is gegaan, treft ons behalve het komische in den toestand der beide reizigers het buitengewoon flegma van den Russischen boer wien bevolen was tot Jekatrinenburg door te rijden en dat doet zonder zich in ’t minst om zijne passagiers te bekommeren. Onlangs reed een trammetje, een schaars bezet rijtuig met nagenoeg ledigen bagage wagen van het stadje Borculo in de richting Lochem. De conducteur had heel weinig te doen en heel veel lust om „een boompje op te zetten” waartoe een klein praatgraag gezelschap dan ook weldra de welkome ge legenheid bood. Even voorbij de halte Beek vliet vond een uit het gezelschap dat de tram niet zoo goed meer voortkwam als in het begin de machinist zou ook wel geen haast hebben, meende een ander welnu, het spraakzame, genoeglijk pijpjes rookende troepje had ook geen haast, evenmin als de conducteur die zoo gezellig zat te praten maar... nu ging het dan toch al te... de conducteur moest toch maar eens op ’t balkon gaan om te zien... en jawel daar gleden rijtuig en bagagewagen zachtkens voort langs hun ijzeren spoor, heel zacht, alleen gedreven door ’t volhardingsvermogen dat door de wrijving nog niet overwonnen was, toen in de verte de machine al achter een kromming van een weg verdween. 'Totaal In het jaar 1904 bedroeg de totale aanvoer De ijsvereeniging „Fiecke Joure” hield Woensdag een hardrijderij van beroepsrijders op de korte baan, waaraan 25 beste rijders deelnamen. Holst van Amsterdam ontbrak, maar bijna alle andere bekende rijders be hoorden tot de mededingers. De uitslag is: prijs A. Poepjes van Lang weer le premie I. de Jong, van Leeuwarden 2e premie L. Poepjes van de Lemmer. Van der Feer, van Rauwerd, werd in twee ritten geslagen door Piersma van Sneek Termolen van Zwolle, in 3 ritten door A. Poepjes. Dijkstra, van de Lemmer, werd er door zijn plaatsgenoot L. Poepjes afgereden. De verschillen waren over ’t geheel klein. Woensdagavond had zekere M. in het gehucht Lutterade bij Sittard een ketel FLepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Het comité ter bevordering van tooneelvoorstellingen te Sneek verzoekt be langhebbenden, die nog niet hebben geteekend op de inteekenlijst voor het Concert der .„Wognumers”, vóór a.s. Zondag aan den secretaris-penningmeester, den heer J. de Wilde alhier, het aantal plaatsen op te geven, die door hen vermoedelijk genomen zullen worden, aangezien op dien dag beslist moet worden of er voldoende deelneming bestaat om het Concert te laten doorgaan. Naar wij vernemen zijn er in Bolsward reeds 94 kaarten besteld. Gedurende het jaar 1905 werden aan de Veemarkt alhier aangevoerd: Paarden en Veulens Stieren Koeien en Pinken Vette en Graskalveren Nuchteren Kalveren Schapen en Lammeren Varkens en Biggen Kleine Biggen Bokken en Geiten Zij had hoegenaamd niets over zich van een oude vrijster. Het gaf den vreemdeling steeds een schok, als hij hoorde dat zij noch getrouwd, noch weduwe was en alle dienst boden betitelden haar als „mevrouw.” Zij was lang, had een slank doch gevuld figuur, ging steeds zeer elegant gekleed, had een zachte, roode mond, waarin prachtige, witte tanden blonken, grijze verstandige oogen, waarin steeds lachende humor school en golvend haar, dat alleen aan de slapen een weinig grijs begon te worden. Zij was ‘ZÓÓ gezien, dat zij bepaald met haren tijd moest woekeren, om nog gelegen heid voor ’t beoefenen barer liefhebberijen te vinden. De jonge meisjes wijdden haar in, in haar ingewikkelde hartsgeheimen en de jonge mannen vroegen in dergelijke aangelegenheden ook altijd haar oordeel en hare bemiddeling, ofschoon zij onder elkander hadden uitge maakt, dat zij als jong meisje verbazend koel moest geweest zijn en zeker menigen man den genadestoot had gegeven. Het was immers een schande! Als er een geschikt was om getrouwd te zijn en moeder te wezen, dan was zij het. Maar ieder jong meisje kon dan ook vertellen, waarom Miss Marsh nog steeds Miss Marsh was. Weet u ’t nog niet? kom het dan met tranen in de oogen vragen. Haar verloofde is in den oorlog gesneuveld. Het is zoo’n innig treurige geschiedenis. En zij behoort nog tot die werkelijke trouwe, opofferende vrouwen, die maar eens in haar leven kunnen beminnen. Zij heeft sinds dien tijd nooit weer aan een anderen man willen denken. „Bij Jupiter,” zei dan soms de jonge man, wanneer hij de zaak wat luchtig opvatte, maar ook wel om z’n groote ontroering te verbergen. Ik was juist van plan haar hart en hand aan te bieden. Somtijds was hij er geheel van streek van. Het gebeurde ook eens, mensch op aandringen van zelf reeds jaren weduwnaar was dat zijn zoon een met ’t zelfde doel, maar toen hij de geschiedenis hoorde, zette ook hij niet verder door. Het was niet altijd hetzelfde verhaal dat gedaan werd, maar er waren verscheidene variatie’s op. Zij was op ’t punt te trouwen, luidde een er van en toen is haar bruidegom, op weg naar haar toe, uit de coupé gevallen en door den trein overreden, ’t Is een droevige geschiedenis en zij is baar ook nooit geheel en al te boven gekomen, of een vroolijk meisje bleef eensklaps staan om bij ’t hooren van den naam van Miss Marsh uit te roepen Ach ja, dat is me een geschiedenis. Zij is eene van de edelste vrouwen, die er be staan. Toen zij bemerkte, dat haar verloofde een ander beminde, offerde zij zich op en gaf hem haar woord terug. Maar zij is na dien tijd nooit meer in staat geweest te beminnen. Het is een treurig leven, dat zij leidt! Zoo waren er nog meer verhalen, maar deze drie lezingen waren toch de meest gangbare. Het was October, toen mijnheer Timothy Parker te Virginia Beach aankwam, waar de beau monde uit ’t Zuiden nog steeds verblijf hield. Hij was een zeer praktisch zakenman uit New-York en was nooit ge trouwd geweest, omdat hij, zooals hij steeds openhartig verklaarde, maar twee vrouwen had ontmoet die indruk op hem hadden gemaakt en deze beide dames waren allebei getrouwd geweest. Toen hij Miss Marsh ontmoette, begon hij haar dadelijk op de vastberaden manier, waarop hij alles deed, ’t hof te maken. Maar zooals de anderen gedaan hadden, vroeg ook hij het „waarom Niemand kon ’t „waarom” ooit over ’t hoofd zien. En toen kreeg ook hij alle ge schiedenissen te hooren. Mijnheer Timothy lag er verscheidene nachten van wakker en dacht over zijn groote onwaardigheid na, wat heel geschikt yoor hem was. Hij wist natuurlijk wel, wat hij als partij beteekende, maar wat kon hij in ruil van een roman aanbieden. Hij had niets romantisch over zich. Hij was gezond en vroolijk, had steeds een goed humeur en veel zin voor humor en ten laatste ver klaarde hij dan ook dat een dood man nu eenmaal dood was. Tot zijn groote verbazing en blijdschap bemerkte hij al spoedig, dat ’t hofmaken veel gemakkelijker ging, dan hij gedacht had. Zij ging zeer kameraadschappelijk met hem om, bijna even gemoedelijk als met de jongens, die haar hunne hartsgeheimen kwamen bloot leggen. Hij vatte dan ook het plan op om ’t gesprek bij gelegenheid op haar roman te brengen en haar te vragen, hem alles te vertellen, om haar daarna te kunnen verzekeren, dat haar hartsgeheim bij hem veilig zou zijn en zij nooit bang be hoefde te zijn, dat als ze hem huwde, haar gevoel ooit in eenige mate gekwetst zou wordenhij zou Oude herinneringen eerbie digen, maar haar plicht was ’t om te trachten in ’t werkelijke leven mee te leven. Eens op een mooien dag maakten zij samen eene wandeling naar de baai. Het was wat vorstig; maar lucht en zee waren diep-blauw en het zand was door de hooge herfstvloeden hard en daardoor uiterst geschikt voor eene wandeling. Parker trachtte al spoedig het in de gewenschte richting te leiden. Voor de Zuidelijke Staten was de oorlog een vreeselijk iets. Waarom? zeide zij verbaasd. Ik dacht, dat hij in menig opzicht juist heilzaam ge werkt heeft. Het heeft de vereeniging van het geheele land bevorderd. De oorlog met Spanje ja, zei Parker haastig. Maar ik dacht aan den Vrijheids oorlog. Daar weet ik weinig van. U moet den ken mijn vader was uit het Noorden en kon nu natuurlijk niet tegen de landgenooten mijner moeder optrekken, want die zou dat niet overleefd hebben en daarom zijn zij toen dadelijk bij de eerste teekenen van on- eenigheid naar Londen gegaan en daar ben ik toen geboren. Parker sloeg zich eens gevoelig met den stok tegen de béenen. Zooals de meeste menschen had hij bij ’t spreken over den oorlog, niet aan een datum gedacht, maar als iets, dat alles in het Zuiden verklaarde, wat verklaring behoefde. Natuurlijk zij was niet ouder dan een .zes-en-dertig of zeven- FIRMA B. CUPERUS Az. Jpgericht 1860. BOLSWARD. yigent: J. J.LEMNTRA, Groot zand. De goederen des Maandags ver zonden, zijn met 8 dagen gereed. volgens mijne overtuiging iets geheel anders. Denk je vroeg hij nu maar kortweg dat jij wel van iemand zoudt kunnen houden? Waarom niet? Van mij? Zij glimlachte zacht tegen Parker en deze dat ziende, bleef staan, nam* haar dadelijk in zijne armen en kuste haar. Op weg naar huis werd hij eensklaps door een jaloersch gevoel aangegrepen; hij wilde toch nog weten, wat nu eigenlijk haar roman inhield. Waarom ben je toch niet eerder getrouwd? En hoe komt het toch, dat je nog voor mij over bent? Waarom ik nooit trouwde, zeide zij. Wel, omdat jij de eerste man bent, die mij ge vraagd heeft. Bolsvardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1