Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. No. 4. Verschijnt Donderdags en Zondags. De toestand in Rusland. DONDERDAG 11 JANUARI. BINNENLAND. f UIT L»E PEKS. f - KIPPEN te doen LEGGEN VOOR fj Afzonderlijke 9 Jan. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i gebleven, er nog niet de minste moeite een exemplaar te fotografeeren, 72.500 EYEREN F per jaar voor 10 kippen B» Onbeduidende uitgave BESCHRJUMC Schr aan J.-P. VAN AKEN te ANTWERPEM <n~>-- /Zooals men ziet, vervolgt Het Bureau van de „Bols- wardsche Courant” is telefo nisch aangesloten onder No. 4. 9 Januari. De beweging in Rusland verloopt geheel, langzamerhand keert de rust weer, tenzij niet op 22 Januari de uitbarsting komt, die naar het reeds voor eenige weken heette, voorbe reid werd. Nu evenwel is het tamelijk rustig, er zijn er nog gedeelten waar de toestand verre van rooskleurig is. Het eenige bericht uit 'den Kaukasus is, dat tengevolge der post-, telegraaf- en spoorwegstaking de ver bindingen met den Kaukasus geheel afge sneden zijn en dat daar volslagen oproer heerscht. Dit bericht uit het Zuiden des lands zegt genoeg. Het overige nieuws bepaalt zich voorna melijk tot een paar minder belangrijke be richten uit de Oostzee-provincies. Zoo is b.v. het plaatselijk comité te Windau, dat uit sociaal-democraten bestaat, door een troepenafdeeling, die derwaarts gezonden was, gevangen genomen. Van de 16 voornaamsten van dit comité zijn er 3 gedood en 1 zwaar gewond, daar ze poogden te ontvluchten. De Nowaje Wremija meldt uit Libau, dat het zoogenaamd vereenigde sociaal-democra- tisch comité aan het beursbestuur en aan de stedelijke Doema den eisch heeft gesteld voor onderhoud van de noodlijdende werk lieden de noodige middelen ter beschikking te stellen; gebeurt dit niet, dan zullen de fabrieken vernield en verbrand worden. Voor branden is men toch nooit veilig in deze dagen. Bij Wenden in Lijfland staat het landgoed van den opperhofmeester, graaf Sievers, in brand. Kozakken werden daarheen gezonden om de orde te herstellen, doch ze kwamen onverrichter zake terug, Ze konden //Algemeen is in het land, schrijft de Vrij zinnig-Democraat, de indruk gevestigd, dat de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer steeds grooteren omvang nemen. Ten einde ons te vergewissen, in hoever die indruk juist is, en tegelijk gegevens te verkrijgen tot beantwoording van de vraag, welke hoofd stukken der begrooting het meest tot de uitgebreide besprekingen aanleiding geven, hebben wij de moeite genomen, eens na te tellen, hoeveel bladzijden van de Hande lingen in de jongste vijf jaren aan de behandeling van ieder hoofdstuk zijn gewijd. Volkomen nauwkeurig is onze telling niet. Tusschen de begrooting door plegen ook eenige kleine onderwerpen te worden afgedaan; herhaaldelijk worden conclusiën van de Commissie voor de Verzoekschriften voorgelezen en besprokenin de Handelingen komen heele en halve witte bladzijden voor; verbeteringen van drukfouten beslaan soms een halve kolom. flet zou onevenredigen rtarktpleinno.324. Dagelijks geopend van 9 tot 7 uur. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 9 Jam ’t Was een en al schippers wat we hier vandaag op de weekmarkt zagen. Voor de Concertzaal en er in, 't waren voor een groot deel vragers en aanbieders; van de laatsten echter verreweg de meesten. In afwijking van vorige winters bedong men nu loonen van 225 tot f 300, een enkele kreeg f 325, 2e soort bracht ’t van 150 tot f 180; 3e soort, jongens (naar rato *t duurste) kregen f 10Q tot f 140. z/Alle hoofdstukken eischen thans meer tijd dan in 1901. De uitzondering van hoofdstuk IX is slechts schijnbaar66 blad zijden in 1901 tegen 49 in 1905; toen dit aan de orde kwam, was de tijd op. z/Thans is men tot het mogelijke maximum van den duur der vergaderingen gekomen. Eene serie van vijf achtereenvolgende avond- zittingen, telkens na eene lange dagbijeen- komst, gaat alle .perken te buiten. Voor de leden, en niet minder voor de snelschrijvers en de verslaggevers der pers, is de grens der lichamelijke en geestelijke krachten be reikt, ja overschreden. //Wil men ruimte winnen voor nog langere beraadslagingen, dan denkt men allereerst aan twee mogelijkheden: voortzetting na Kerstmis, of vroegeren aanvang der begroo- tingsdiscussie. //Voortzetting na Kerstmis zou ten gevolge hebben, dat een allengs grooter deel van het jaar aan de begroetingen werd besteed. Men kan het in andere landen, als afschrik wekkend voorbeeld, zien. Tegen de goede regels van administratie zou steeds zwaarder worden gezondigd. En de eigenlijke wet gevende arbeid, die toch reeds zoo treurig langzaam gaat, geraakte aldoor meer in ver drukking. //Vroeger beginnen dan? Stel het bleek mogelijk, de schriftelijke gedachtenwisseling tusschen Regeering en Kamer, die ook voort durend uitdijt, te verhaasten en daardoor eenige dagen vroeger aan te vangen wij vreezen dat het weinig zou baten. De aldus gewonnen dagen zouden al heel spoedig weer verbruikt zijn: de stof is immers eindeloos, en de spreeklust neemt toe... ,/Hoe dan uitkomst te vinden? Wellicht zal eene belangrijk veranderde werkwijze noodig zijn. Het denkbeeld is geopperd, een of meer vaste Begrootingscommis- s i n in te stellen. Ook wordt aanbevolen verplaatsing van het algemeen staatkundig debat naar het Adres van Antwoord op de Troonrede. Afgezien van dergelijke meer ingrijpende maatregelen, waarop wij wel eens ’t Gerucht gaat hier dat de burgemeester van Wijmbritseradeel wegens hoogen leeftijd, 81 jaar, zijn ontslag gaat vragen. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1905, 6012 mannen en 6576 vrouwen, samen 12588. Zij vermeerderde dat jaar door geboorte met 179 mannen en 164 vrouwen, door vestiging met 440 mannen en 514 vrouwen. Samen 619 mannen en 678 vrouwen. Zij verminderde door overlijden met 90 mannen en 85 vrouwen, door vertrek met 453 mannen en 468 vrouwen. Samen 543 mannen en 553 vrouwen. Zoodat de bevolking is toegenomen met 76 mannen en 125 vrouwen en alzoo op den 1 Januari 1906 bedroeg 6088 mannen en 6701 vrouwen. Samen 12789. Er werden in 1905 78 huwelijken vol trokken. Het Comité ter bevordering van tooneelvoorst, alhier, verzoekt ons mede te deelen, dat er voldoende belangstelling bestaat om het concert der Wognumers op 21 Jan a.s. ’s nam. 2 uur te laten doorgaan. Workum, 6 Jan. De Wed. N. was heden met hare gewone werkzaamheden bezig, waaronder ook behoorde het kachelschoon- maken. Om die weer in elkander en op zijn gewone plaats te zetten, moest zij op een stoel staan, waarbij zij het ongeluk had met den stoel om te vallen, waardoor haar arm bij den pols brak. Hevig begon zij daarna te kermen van pijn, waarop hare dochter, die beneden hare moeder woonde, toesnelde en haar alzoo op den vloer vond liggen. In allerijl werd de dokter geroepen,' die den arm in gipsverband heeft gebracht, waardoor zij eenigen tijd gedwongen rust zal moeten nemen. Te hopen is het dat de reeds hoog be jaarde weduwe spoedig mag herstellen. Harlingen. Dat de scheepvaart in onze haven nog al van belang is, kan blijken uit de volgende cijfers. Gedurende het jaar 1905 kwamen hier binnen 356 stoomschepen met een bruto-inhoud van bijna 900,000 M3. en 24 zeilschepen met een bruto-inhoud van 12,365 M3. Vertrokken 357 stoomschepen met een bruto-inhoud van 895,210 M3. en 23 zeilschepen met een bruto-inhoud van 12,393 M3. Naar aanleiding van een beticht in het N. v. d. D. over het voorbijzwemmen in den avond van 26 Juni van een reuzen zeehond voor de kust te Zandvoort, met'een zoo groote snelheid, dat zij niet in cijfers is uit te drukken, schrijft dr. A. C. Oudemaus te Arnhem, in Het Nederlandse he Zeewezen (no. 1 van 1 Jannari 1.1.) Mijn tijd werd in die dagen zoozeer door ander werk in beslag genomen, dat ik eerst den lOen Juli mijn naspeuringen kon be ginnen. Ik zal hierover niet uitweiden. Dat ik eerst nu daarmee gereed ben, ligt grooten- deels buiten mijn wilik had met voor- oordeelen te kampen, brieven bleven onbe antwoord, enz. Uit de mij verstrekte gegevens kan ik nu het volgende bericht opmaken Maandag 26 Juni 1905 vertoonde zich aan eenige bezoekers van het terras van het caférestaurant //Germaniate Zandvoort, onge veer acht uur des avonds, een onbekend zee dier. Het zwom op ongeveer 1000 M. afstand van het strand met een buitengewone snel heid in noordelijke richting. Het zichtbare gedeelte werd 15 M. of meer lang geschat. Hoeveel lichaamslengte zich achter het zicht bare gedeelte nog onder water voortzette, was met geen mogelijkheid te bepalen. Het zicht bare gedeelte deed aan een zeehond, of zee leeuw denken. Het was gestrektgeen spoor van zijdeling- sche of verticale bochten was waarneembaar derhalve moeten onder water krachtige voort- stuwingsorganen aanwezig geweest zijn. De verschijning duurde ongeveer drie minuten daarna verdween het dier in de verte uit het gezicht. Welk dier kan dat geweest zijn Mijns inziens is het een groote zeeslang geweest, een exemplaar van de diersoort, die tot heden nog steeds v.oor de wetenschap onbekend is gebleven, om de eenvoudige reden, dat gedaan is om of om het machtig te worden. terugkomen, zouden wij het reeds een grooten vooruitgang achten, wij wezen er al vroeger op als iedere groep in de Kamer in eigen boezem overlegde, hoe door doel matige verdeeling der rollen tot beperking te geraken. Kon daarbij komen een niet- officieel overleg tusschen de groepen onder ling in den Duitschen Rijksdag vormen de leiders der partijen een uSeniorenkouvent" dan ware men nog iets verder. z/In ieder gevoel is tijdige ernstige over weging hoog noodig, opdat de toenemende misère der laatste jaren zich in 1906 niet herbale”. In verschillende bladen ,en tijdschriften is gelijke klacht aangeheven: in de Beweging door mr. Troelstra, in de Kroniek door mr. Tak, in de Nederlander, het orgaan van mr. de Savornin Lohman, in de Nieuwe Ct., enz. en beide laatste bladen geven ook in over weging het voorbeeld van den Duitschen Rijksdag te volgen of op andere wijze in den misstand te voorzien, als er maar iets gedaan wordt om in den toestand ver betering te brengen. Met dit laatste zal wel iedereen instemmen, maar de moeilijkheid is een bevredigende r oplossing te vinden. Vaste begrootings- commissies of de werkwijze van den Duitschen Rijksdag te volgen, heeft het bezwaar dat in ’t algemeen de belangstelling der leden, die niet in de commissies zitting hebben, er zeer door verzwakt wordt, wat voor de richtige behandeling van verschillende meer locale belangen zeker niet gewenscht is. De ervaring, in onze Kamer opgedaan met speciale Commissies van rapporteurs voor enkele grootere ontwerpen, welke wel eens een al te overwegenden invloed oefenen op de debatten, en Het veelvuldige absenteïsme in den Duitschen Rijksdag manen in dezen tot voorzichtigheid. Het achterwege laten van uitvoerige beschouwingen over zaken, die meer theoretisch dan practisch belang hebben, omdat zij bij de aanhangige begroo ting toch niet tot beslissing te brengen zijn, zou stellig veel baat gevenmaar welke spreker zou licht geneigd zijn een onderwerp van zijne bijzondere studie als min of meer ontijdig niet ter sprake te brengen Intusschen,--er moet verbetering komen in den toestand, want een behandeling der begrooting als in de laatste maand December dreigt een paskwil te worden en is voor de Kamer, allereerst voor haren voorzitter, voor de stenografen en de verslaggevers der pers, inderdaad ondoenlijk. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. de plaats des onheils niet bereiken, daar een troep van eenige duizenden gewapende op standelingen hen in het bosch den weg versperde. In hoofdzaak is de beweging in Lijfland evenals in Kurland afgeloopen, het brandpunt is thans het noordelijker gelegen Estland. Hier kan de strijd lang duren, kan een lange guerillakrijg gevoerd worden. Lage heuvels met smalle, diepe valleien, uitgestrekte bos- schen, talrijke meren en moerassen, dit alles is te beschouwen als een natuurlijke hulp der bevolking en als belemmering der troepen. Hier wordt dus het belangrijkste gedeelte gevoerd van den vrijheidskrijg in het groote Russische rijk, waarin de rust in hoofdzaak hersteld is en wijstop een spoedig einde van den opstand, tenzij, we herhalen het, 22 Januari, de herinnering aan een bloeddag van het vorig jaar ons doet zien, dat de voorbereiding voor een nieuwen opstand er niet een in naam is geweest doch inderdaad geschied is. Hennaarderadeel, 8 Jan. Eene installatie met hindernissen. De vorige burgemeester was bij zijne komst in de gemeente aan de grens verwelkomd door eene eerewacht met gevolg, en het einde van het bedrijf was geheel in tegenspraak met het begin. De geschiedenis is bekend. Het zou nu wat 'eenvoudiger toegaan bij de aankomst van den opvolger. Daar in de hoofdplaats geene woning ter beschikking was voor het hoofd der gemeente, had de nieuwe burgemeester zijn intrek ge nomen in de opgebeven dameskostschool te Spannum. De dag der installatie was gekomen, de vroede mannen zaten vergaderd in de Raad zaal van het gemeentehuis, wachtende op de komst van den nieuwen voorzitter die de plaats van den waarnemenden zou vervangen. En de nieuwe burgervader zat eveneens te wachten in zijne woning te Spannum op de komst van een rijtuig uit Wommels. Van beide kanten werd gewacht op het moment, dat Raad en Burgemeester voor de eerste maal zouden samen zijn. Eindelijk begon het den Burgemeester te verdrieten dat wachten; hij liet inspannen en arriveerde te Wommels op de plaats der bestemming, ook al niet zonder hindernissen. Daar kwam men tot de ontdekking, dat er eene omissie had plaats gehad. Een der wethouders namelijk had vergeten een rijtuig te zenden om den aanstaanden voorzitter af te halen, zooals men was over eengekomen, althans die oorzaak wordt rondverteld. De zaken liepen verder vlot van stapel. Makkum, 5 Jan. Met goed gevolg is hier van de werf derGebr. Zwolsman te water gelaten een motorboot voor den heer K. de Jong te Harlingen, en direct daarna zijn de kielen gelegd voor een motorklipperschip, groot 70 ton voor den heer P. de Wit te Helder en voor een motorboot voor den heer F. Boorsma van Irnsum. Fr. Zuidwesthoek, 8 Jan. De schapen hebben een goeden winter. Gelukkig voor de beestjes, dat het zoo is, want kwam er sneeuw, 't zou dadelijk uit zijn. De landen zijn n.l. vloer-kaal zoodat, zelfs bij een geringe sneeuwval, krabben niet zou baten. Voor den eigenaar is ’t Zoo ’t nu loopt, ook gewenscht, omdat de hooivborraden van de hokschaapjes gering zijn. Kortvoer-voedering komt duur en ’t wolvee bestaat er niet van. Daarom hopen de schapenfokkers, dat de weiden onbedekt blijven. Ze hopen ook, dat de bunzingjagers thans de weiden ontzien, waar het wolvee graast. Honden tusschen de kudde is steeds een gevaar; tusschen de drachtige schapen is ’t dubbel gevaarlijk. Bij voortduring blijft het wolvee hoog in prijs. Bolswardsclie Courant ONOPHOUDEND JEH Zelfs gedurende de vmEf guurste winterkouden |P EliT* het blad, is de omvang der beraadslagingen voortdurend toegenomen. In 1902 is de begrooting van Marine, kort na het overlijden van den Minister Kruys, zuiver als credietwet afge daan: ware haar de gewone behandeling ten deel gevallen, het cijfer 716 zou toen tot ongeveer 760 zijn gestegen: de opklimming zou nog iets regelmatiger zijn geweest.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1