Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1906. No. 6. Verschijnt Donderdags en Zondags. 45ste Jaargang. DONDERDAG 18 JANUARI. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. L VOOR Afzonderlijke a 5 Cent. zedelijk gedrag, Eisch id. Eisch id. 7. S. B. 3. 4. 5. knipt 3 bij Zitting van Vrijdag 12 Januari 1906. op, dat en zij zongen. 31. nacht van 13 schreeuwd. 32. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 13. B. M., gedom. te Sneek, heeft met zijn woonschip onder Workum gelegen. De agent de Boer had hem er reeds een paar maal op gewezen dat dit niet mocht, doch ’t baatte niet. Wie niet hooren wil, moet voelen, proces-verbaal volgde en thans wordt bij verstek geëischt f 3 boete, sub. 2 dagen hechtenis. 14. voren. 15. voorzien van Lemmer, 15 Jan. Nog steeds is onze haven door 't ijs voor zeilschepen geblokkeerd. De havenvuren zijn dan ook nog niet ont stoken. De geheele ijmassa, voor en bezijden de haven, gelijkt veel op een stuk omgeploegd land, de ijsschotsen toch zijn door de laatste stormen op en over elkaar geschoven en nu met zeeslib bedekt. Uepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 15 Jan. Omtrent het schip dat tegenover Gaast op strand zat, vernemen nader het volgende: B. J. eveneens ged. te Sneek, als- Eisch id. S. B. te Workum is precies zoo’n „1 levert’' als zijn stadgenoot uit no. 6 en bij verstek wordt hetzelfde geëischt. 16. W. v. d. V. te Bolsward is bekeurd, omdat hij 28 November onder Tjerkwerd in 't land van de familie Posthumus zonder bewijs heeft gejaagd. F. Hamstra heeft gezien dat beklaagde daar ‘een haas bemachtigde. D. Dijkstra kon bekl. niet en moest daarom met den brigadier naar eerstgenoemde gaan om met hem geconfronteerd te worden. Deze zaak werd toen even geschorst en in- tusschen een paar andere zaakjes afgedaan. Toen Dijkstra terug kwam, had hij hem zzsü” herkend, dat was dezelfde die bij hem had staan praten en een haas geschoten had. Ze waren met hun vieren. R. Posthumus is de huurder. De jacht is bij huur-contract niet voorbehouden en hij had geen toestem ming gegeven. Beklaagde is niet tegenwoordig, doch heeft ontkend, zzeen ander, dien hij niet noemen wilde, had het gedaan”. Eisch f 20 boete, sub. 4 dagen hechtenis met uitlevering van de haas of betaling inplaats daarvan van f 1,50, sub. 2 dagen hechtenis. 17. De rijksveldwachter vond bij W. de J. te Stavoren een houten strijker met een driehoekje of anders gezegd: het afketlriugs- merk. Eisch bij verstek f 3, sub. 2 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van den strijker. 18. W. v. d. Z. te Hi ndeloopen, pleegde hetzelfde feit als no. 6 en 15 en bij verstek wordt ook dezelfde eisch gedaan. 19. F. Z. te Harlingen, werd den 29sten Nov. door den veldwachter Boonstra, tusschen Pingjum en Witmarsum, aangetroffen met een kar die niet van een helder brandend licht was voorzien. Eisch bij verstek f 3 boete, sub. 2 dagen hechtenis. 20. H. R. te Koudum. Als voren op den 26sten Nov. Eisch bij verstek ook f 3, sub. 2 dagen hechtenis. 21. R. H. te Koudum. Idem. Eisch bij verstekalsvoren. 22. Y. S. te Koudum. Hetzelfde feit, denzelfden datum, bij verstek denzelfden eisch. 23. J. v. d. S. te Witmarsum, reed met ongemuilbande honden voor zijn kar door het dorp Pingjum. Boonstra noteerde, zijn naam en wanneer v. d. S. thans gekomen was, had hij f 3 boete, sub. 2 dagen hech tenis tegen zich hooren eischen. 24. Tegen B. B. te Wons, wordt bij verstek dezelfde eisch gedaan, voor dezelfde overtreding. 25. Het oude liedje. P. WJ. W., F. de B., M. v. D., A. v. D., K. H. en G. B. M., allen te Stavoren, zijn z/stoute kinderen” geweest, van den 5den op den 6den December. Ze hebben zoodanig ge schreeuwd en gevloekt, dat de nachtrust daardoor kon worden verstoord. Sinterklaas, alias de veldwachter, schreef ze in zijn boek en wanneer ze niet ieder f 3 betalen, gaan ze allemaal 2 dagen zzin den zak”. 26. F. V. te Harlingen. Gepleegde over treding gelijk no. 19, enz. en natuurlijk wordt bij verstek hetzelfde geëischt. 27. F. v. d. P. te Workum, heeft den 25 Nov. gejaagd in het) land behoorende aan de Kerk te Tjerkwerd. Hij had geen vergunning van den eigenaar of rechthebbende en de eisch luidt f 20 boete of 4 dagen hechtenis. 28. M. T. B. te Workum was dronken. Eisch f 15 of 3 dagen. 29. T. de V. te Zurich heeft een koffie huis met vergunning, doch toen den 12den December de maréchaussée eens bij hem kwam kijken, hing er geen afschrift van de aangekleed, een boekje gemaakt en doen wederkeeren. Eisch bij verstek f 5 boete of 3 dagen logies in het hotel „Huis van Bewaring” te Sneek. 10. P. Vogelaar had den 14den Nov. den hondenwagen van N. T. te Almenum ter leen. De naam ontbrak op het wagentje en onder Zurich moest Vogelaar den naam opgeven van den eigenaar. Eisch tegen T. bij verstek f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis. 11. F. de B. te Makkum zondigde den 21sten Nov. ook tegen de provinciale politie verordening. Zijn honden waren niet voor zien van een muilband. Eisch bij verstek f 3 boete of naar ver kiezing 2 dagen „gratis kost en inwoning”. 12. S. v. B. te Oosterlittens is bestuurder van een vellenblooterij te Bolsward. Daar be vond zich den 21sten Nov. een gewicht van 2 K.G. met „een gelijkzijdigen driehoek”. Eisch f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van 't gewicht. Heb je nog iets tot je verdediging te zeggen, beklaagde? Né, ’t is mij best naar ’t zin. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. verleende vergunning in het lokaal en even min een gedrukt exemplaar van de drankwet, gelijk dat bij de wet wordt voorgeschreven. Het afschrift der vergunning werd uit de woonkamer uit een kast gehaald, een afdruk van de wet had hij niet. Bekl. is heden tegenwoordig en bekent, dat het is gelijk in het verbaal omschreven staat. Hij wist echter niet, dat die voorwerpen in de tapkamer moesten hangen. Eerst hadden ze een bier- en koffiehuis, maar voor anderhalf jaar hebben ze het vergunnings recht van iemand overgekocht. Hij meende het voldoende was, als zij vergunning be komen hadden. Omdat ieder geacht wordt de wet te kennen, wordt bekl. er op gewezen dat hij daar beter naar had moeten informeeren. Ditmaal luidt de eisch f 3 of 2 dagen. 30. P. D. te Tzum, heeft den 9 Dec. 's avonds bijna elf uur, nog op straat ge- Eisch f 3 of 2 dagen. A. K. te Leeuwarden, heeft in den op 14 Dec. gezongen en ge- Eisch f 5 of 3 dagen. R. H. te Zevenhuizen werd bekeurd door den gemeenteveldwachter. De bekeuring betrof een overtreding van een rijkswet en ofschoon die gemeente-agent thans wel als onbez. rijksveldwachter beëedigd is, was hij het niet op den dag toen hij deze overtre ding constateerde. Hij was daarom niet bij machte in die zaak proces-verbaal op te maken. Zonder dat de zaak nu verder be handeld wordt, stelt de Ambtenaar den eisch, bekl. vrij te spreken. Een buitenkansje dus voor den beklaagde. De o verblijvende zaakjes in het Zaterdag-No. aan dat ’t al licht was, en zij alles niet precies wisten. C. R. had 't nooit in de courant gelezen, maar: zzmen wordt geacht de wet te ken nen". De Kantonrechter wees er op, dat er een andere wet gekomen was en zij nu altijd met licht moesten rijden. 6. N. B. te Workum was afwezig, anders had hij zeer zeker een reprimande opgeloo- pen. Deze beklaagde heeft de wreedheid gehad drie kieviten levend te vervoeren. Met de straf werd B. niet gespaard, wat met dergelijke menschen ook totaal verkeerd zou zijn. Eisch f 20 sub. 4 dagen hecht. In de zaak tegen J. H., J. 8., 8. 8., en J. K. allen te Makkum, eischte het O. M. schorsing tot over 6 weken, alzoo tot den 23sten Februari, met bevel om de minderjarigen voor te brengen. 8. J. T. onder Bolsward reed den 16den Nov. met een wagen waarvoor 2 honden waren gespannen, die niet voorzie» waren van muilbanden, onder Wons. T. werd be keurd en ook nog omdat zijn naam niet op de kar stond. Eisch 2 maal f 3 boete of 2 dagen hecht, voor elke boete. Beklaagde wilde maar zzcontant" betalen, hij heeft zeer zeker een hekel aan naderhand verschijnende rekeningen. 9. E. R. te Arum is een lid van het zzzwakke geslacht", die nu juist niet over een zwak stemorgaan beschikt. Déze Kenau heeft zoo geschreeuwd en gevloekt, dat de omwonenden wakker werden. De gemeente-veldwachter Dijkstra behoorde ook tot deze z/gelukkigen". Hij heeft zich paar aanteekeningen in zijn op die manier de rust De navolgende zaken werden behandeld: 1. W. v. d. W. te Makkum had in een aan de Zijl roede staande lantaarn met een stuk dakpan twee ruiten verbrijzeld. Bekl. was afwezig, doch heeft aan den veldwachter verklaard, dat hij eens wou laten zien hoe mooi hij een stukje dakpan over de water oppervlakte kon gooien en toenkwam 't bij ongeluk tegen de lantaarnglazen. De getuige D. Faber, die buiten eede gehoord werd, wijl hij een zwager van bekl. was, weet hier niets van. Hij heeft alleen gezien, dat bekl. een stuk roode dakpan op nam en dat naar de lantaarn wierp. B. Bruinsma is lantaarn-opsteker en weet niet meer dan dat er twee ruiten ingeworpen zijn met een rood voorwerp. Bekl. heeft de ruiten betaald. Eisch f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis. 2. 8. J. te Wons reed in den ochtend van den 18den November met een paard en wagen zonder dat dit voertuig voorzien was van een helder brandende lantaarn. Eisch f 1 sub. 1 dag hechtenis. R. W. te Wons alsvoren. C. R. te Wons alsvoren. J. v. d. K. was niet de zzdritten" maar de zzvierten im Bunde". Beklaagden voerden allen was, patronen. En dat binnen de enceinte de bebouwde stad, aan de eene onmiddellijke nabijheid van wijken van de gemeente, aan in de naaste omgeving van een vier scholen (de R.-K. jongensschool, de R.- K. meisjesschool, de R.-K. bewaarschool en de gemeenteschool H.), en drie liefdadige stichtingen (het Elizabethgesticht, de 8arep- tastichting en het Ruitershofje.) Het blad zegt, dat het plan groote emotie heeft verwekt, wat wel niet te verwonderen is. Mr. A. W. W. H. schrijft aan de Prov. Gron. Crt. In de dagbladen werd in de laatste dagen melding gemaakt van een aardschudding, die te Harderwijk en omstreken Ermelo en Hulshorst en zelfs op de Zuiderzee zoude gevoeld zijn. Dit is geen nieuw verschijnsel. Tusschen de jaren 18581875, toen ik te Harderwijk woonde, hebben tweemaal dergelijke aardschuddingen plaats gevonden en wel den eersten keer op een Zondag onder de voormiddag-Godsdienstoefening in die mate, dat de groote koperen kerkkronen, tot schrik der gemeente, in beweging werden gebracht; den tweeden keer op een Maan dagmorgen, tijdens een hevige orkaan woedde. Als vulling van kussentjes voor zieken, die in rug of op andere plaatsen ondersteund moeten worden, raadt zuster Bergsma in Noso homos papier aan. zzMen neemt eenige couranten en deze in lange, smalle reepen, b.v. van 15 c.M., en vult hiermede 't sloopje tot de gewenschte dikte. De zoo verkregen kus sentjes zijn zachter dan die van houtwol en tevens gemakkelijker op te schudden, alsook te vernieuwen.” Examens De Min. van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, zullen aanvangen op 14 Februari a.s. Zij, die zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen gelieven zich vóór 1 Febr. a.s. aan te melden bij den voorzitter der commissie of de voor zitters der com missiën, voor welke zij wen schen te verschijnen, met overlegging van a. gebooite-akte; 4. getuigschrift van we nader het volgende: Van uit Makkum werd het eveneens waar genomen en fluks waren een paar booten bemand, die trachttenhet schip te naderen. Dit ging niet zoo gemakkelijk. Na een tocht van bijna twee uren was men op het schip. Aan boord bevonden zich schipper D. de Jong van Harlingen met zijn huishoudster en vier kindèren, die allen in de booten werden opgenomen en naar Makkum werden gebracht, waar zij door de bewoners liefderijk werden ontvangen en verzorgd. Volgens het verhaal van den schipper was hij Donderdagavond voor zzde Boontjes” gaan ankeren, omdat hij, nu de gasboeien waren opgenomen, de reis niet durfde vervolgen. In den nacht met het opsteken van den wind, was het anker gaan slippen en geraakte het schip, geladen met steenkool, aan lager wal, waar het tegen den harden walgrond stootte en zonk. Zoo goed mogelijk zochten de schipbreukelingen een toevlucht in den mast, totdat zij door de wakkere redders uit hunne benarde positie werden gered. Naar we vernemen is een van de kinderen van schipper De Jong, tengevolge de geleden koude, Zaterdag overleden. Een droevig geval voor dien armen schipper. De bevolking dezer Gemeente bedroeg op 1 Jan. 1905 2057 m. en 2141 vr. totaal 4198. Vermeerderd door geboorte met 43 m. en 58 vr., door vestiging met 128 m. en 133 vr., verminderd door overlijden met 21 m. en 43 vr., door vertrek met 170 in. en 151 vr. Verminderd in 1905 alzoo met 20 en 2 vr., totale vermindering van 22. Bevolking op 1 Jan. 1906 2037 m. en 2138 vr., totaal 4175. Er werden 22 huwe lijken voltrokken. Leeuwarden. Aan de veemarkt alhier zijn het vorige jaar aangevoerd 4818 stieren, 1892 ossen, 7605 vette koeien, 44857 melke en kalve koeien, 2860 pinken, 8630 vette kalveren, 13808 graskalveren, 6375 nuchteren kalveren, 12306 vette schapen, 14257 weide- schapen, 31154 lammeren, 5859 vette var kens, 5190 magere varkens, 29504 vette biggen, 14679 kleine biggen, 647 bokken en geiten, 2142 paarden, 29 veulens. Te zamen 206612. Sneek. Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede gevormd een vereeniging tot verbetering der Woningtoestanden, met een aanvankelijk ledental van 140 personen. Een reglement werd samengesteld en tot bestuursleden gekozen de heereu F. J. van der Horst, A. H. Wempe, R. Kruis, G. Hoekstra en 8. Endstra. Ten Stadhuize van Amsterdam zijn in den loop der laatste dagen heel wat blijde gezichten gezien van hen, die op Aerdien stelijke wijze de eerste schreden hebben ge zet op den weg die naar den bestaansstrijd voert. Meer dan 600 jongelieden nl., allen loflelijk ontslagen leerlingen van de openb. lagere scholen der le klasse, die door gedrag en ijver in hun beroep gedurende 2 jaarna hun ontslag hebben uitgemunt, ontvingen als belooning daarvoor van B. en W. een zilveren horloge, voorzien van het wapen van Amsterdam. N. Ct. De vorige week overleed alhier in het Bleekveld te Tiel een man, wiens lijk in de eenige bedstede der woning bleef liggen. Toen de kinderen voor de begrafenis hun vader nog eens wilden zien, bleek het, dat de ratten een groot deel van aangezicht en hals reeds hadden weggeknaagd. Te Zutphen wordt de burgerij door de Zutph. Ct. opgeroepen om krachtig te protesteeren tegen het plan van het Depar tement van Oorlog om in het kruithuis op het exercitieterrein der cavalarie aldaar een bergplaats in te richten voor ruim mil. j van zijde, in de een der beste de andere zijde kerk de (R.-K.) Bolswardsche Courant. 111. I’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1