Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 45ste Jaargang. 1906. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 9. ZONDAG 28 JANUARI. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke d. a. b. c. met v. doen halen ver- Dijk ander Het Bureau van de „Bolswardsche Cou rant” is telefonisch aangesloten onder No. 4. Weihs. tot den gemeente- Vergadering op Donderdag 25 Jan. 1906. Bin den ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. de lijst met de stukken voor onderwijzeres aan den heer G. Schoonhoff, dat hij de benoeming van Gasthuisvoogd en de rekening der Gym- f 121,849,935- 117,386,72 f 4,463,21ö Stads-spaarkas en missie aannemen. c. Missive van Het bedrag van de heffing Het procent vén heffing is (alphabetisch gesteld). Mej. M. Dijkstra te Buren op Ameland Mej. M. Ingekomen stukken a. Verschillende resolutiën omtrent de goedkeuring van de gemeente-begrooting en der schutterij, alsmede van ’s Raads besluit tot onderhandsche verhuring der St. Jansbrug aan Rein Postma. b. Missives der heeren A. Banning, R. J. Vos, H. W. Witte en H. Beekhuis, dat zij resp. de benoeming tot Gasthuisvoogd, Weeshuisvoogd, Armvoogd, Bestuurder der lid der PI. Schoolcom- De Voorzitter. De andere stoepen zijn ge legd zonder retributie, doch B. en W. zijn voornemens voortaan steeds voor ’t gebruik van den grond eenige retributie te vragen. Met algem. st. het voorstel aangenomen. 13. Behandeling van het adres van het bestuur der afd. Bolsward van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij inzake werkeloos heid,met advies van Burg, en Weths. De heer Praamsma kan in vele opzichten met B. en W. meegaan en stemt toe dat het moeilijk is, zich op dit terrein te begeven. Een zinsnede echter had hij er liever niet in aangetroflën, n.l. dat het Burgerlijk Arm bestuur leniging in den nood kan brengen. Het adres is van vakmannen en deze willen indien het mogelijk is, voor zich en hun gezin den kost zelf verdienen. Graag had hij gehoord, dat men een commissie van onderzoek had voorgesteld. De heer Boersma zou ook gaarne gezien hebben, dat een commissie was in ’t leven geroepen om de oorzaken op te sporen en te trachten een middel ter leniging te vinden, want hij vreest dat den volgenden winter dit euvel bij de bouwvakken zich weer zal voor doen. Een commissie van eenige ingezetenen kon een onderzoek instellen en adressanten hadden dan ook gezien dat wij medegevoel hebben met hun treurigen toestand. De heer Eisma ziet dat men een commissie wil om de oorzaken der werkeloosheid op te sporen, doch de oorzaken zijn wel bekend. Het is toch voor de gemeente niet doenlijk in dezen dadelijk hulp te verleenen, evenmin als deze geroepen is de ingezetenen te helpen wier zaken achteruitgaan. De werkeloosheid bepaalt zich .thans hoofdzakelijk tot de bouw vakken, en wat daaraan verwant is, doch ’t kan ook in andere takken van bedrijf zich voordoen. De heer v. d. Meer vindt dit een moeie- lijke kwestie en de weg die adressanten ter verbetering aangeven, zou oogenblikkelijk zelfs geheel geen baat brengen, daar de voorbereiding van den bouw daarvoor te veel tijd zou vorderen. Voor de sjouwerlieden en dergelijke w'ordt door werkverschaffing eenige hulp verstrekt, maar om de gemeente zelfs huizen te doen bouwen en die verhuren, dat zou zijn een verplaatsing van den tijd van het werk en tevens zou het indruischen tegen de belangen van particulieren. De gemeente is niet de werkgeefster en alleen in de uiterste noodzakelijkheid mag dat middel gekozen worden. Vroeger is dooreen commissie toen ook de werkeloosheid in de bouwvakken gevoeld werd, een soort werk verschaffing in ’t leven geroepen, maar toch is dat eigenlijk een mislukking gebleken. In een commissie van onderzoek ziet hij geen heil, maar weet men iets, dat alders baat brengt, dan zou hij gaarne geneigd zijn zulks te steunen. De heer Praamsma heeft reeds gezegd met het grootste gedeelte van het advies te kunnen meegaan, maar hij wil toch opmerken dat van gemeentewege voor niet-vakmannen iets gedaan wordt en nu de vakmannen te ver wijzen naar ’t Burg. Armbestuur maakt op hem een pijnlijken indruk. Door den grooten aanbouw in de laatste jaren is hier werkvolk van elders heengekomen en die emigratie laat nu haar schaduwzijde voelen. De heer Van Banden zou het wel goed vinden als de gemeente het terrein tusschen de Kade en Sneekervaart voor een billijken prijs kon overnejnen, daar van jaar tot jaar iets volgens goede plannen te verkoopen als bouwterrein. De heer v. d. Steele heeft gehoord dat het hier geldt een lastige kwestie, en ’t is te vreezen dat die tijd van malaise ook in den volgenden winter weer komt. De zaak is zoo ernstig, dat er z.i. wel iets gedaan mag worden. Hij stemt toe, dat het middel door de 8. D. A. P. aangegeven, op het moment geen baat zal brengen in de werkeloosheid maar toch vindt hij, dat hier ter stede wel behoefte is aan goede arbeiderswoningen, wijl er nog zoovele ellendige krotten zijn, die den naam woning onwaardig zijn. Volgens de woningwet kan er een Commissie zijn voor den woningbouw en hij hoopt dat die hier zal komen. Ook zou hij B. en W. gaarne in overweging geven, al ware het bij wijze van proef om het werk der gemeente, dat zich hiervoor leent, bij voorkeur in deu winter te doen verrichten. wordt jbenoemd met 7 stemmen. J'j E. Vos te Bolsward bekwam 4, Mej. D. Laagland te Midlum 2 stemmen. 11. Voorstel van Burg, en wijziging der borgstelling van ontvanger. De Gemeente-ontvanger gaf kennis dat een stuk land, begrepen in den waarborg, groot f12000, in andere handen zal overgaan, waarom hij verzoekt het door hem bewoonde huis als vast goed in die borgstelling op te nemen in plaats van bedoeld stuk land te Bergum. B. en W. hadden hiertegen geen bezwaar en stellen voor die overschrijving goed te keuren. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 12. Behandeling van het adres van den heer G. J. Keilman om vergunning tot het leggen eener stoep, - met advies van Burg, en Weths. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen op de gewone conditiën en voor ’t gebruik van den gemeentegrond jaarlijks 38 cent te betalen. De heer v. d. Meer vraagt of de andere stoe pen, daar aan ’t bolwerk daar ook op gelijke conditiën liggen. Die stoepkwestie is reeds meermalen aan de orde geweest en is niet overal op gelijke wijze behandeld naar hij meent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. dat hij de benoeming van Lrasthuisvoogd (buitengewone vacature) aanneemt. Een en ander aangenomen voor kennis geving. d. Het verslag nastiekschool. e. Het verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim. f. Het rapport van den schoolarts. Deze zullen op voorstel van den heer Schotman, bij de leden van den Raad circu- leeren. g. Missive van den Minister van nenlandsche Zaken, dat het beroep van Burgemeester inzake het besluit tot de be stemming van School No. 2 ongegrond wordt verklaard, als zijnde dit besluit niet in strijd met de wet. Aangenomen h. Een adres verzoekende herbenoeming als Gas-directeur. Gesteld in handen van B. en W. om advies, de Gas-commissie gehoord. i. Een adres van de Gom. tot wering van schoolverzuim verzoekende den Raad de politie te machtigen de kinderen, die leer plichtig zijnde, buiten weten der ouders de school verzuimen, indien zij op straat worden Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen. De heer Cuperus vraagt of de Missive van Ged. Staten d.d. 21 Dec. gericht was aan B. en W. of aan den Raad? De Voorzitter meent aan B. en W verzoek om den Raad kennis te geven. De heer Cuperus verwondert zich hierover en vraagt, zoo deze missive aan den Raad was, dat zij alsnog wordt opgenomen in het off. raadsverslag. De Voorzitter zal de missive en het nazien. De notulen worden goedgekeurd. De Voorzitter. Bij den aanvang dezer eerste vergadering in dit jaar rust op mij de aangename taak U, mijne heeren, in uwen huiselijken- en maatschappelijken kring alle goeds toe te wenschen, en dat de dis- cussiën hier in den Raad gevoerd, mogen strekken tot heil van Bolsward. Bij een terugblik op het vervlogen jaar valt in de eerste plaats de attentie op het Bezoek van H. M. dé Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Die onvergetelijke dag roept de aangename herinneringen terug en ook aan de goede orde der burgerij, waarvoor van deze plaats nog eens een woord van dank moet gebracht worden. Verder heeft de opening van het grootscheepsvaarwater de gelegenheid geboden, dat ook grootere schepen hier kunnen komen. Het nieuwe school gebouw is gereed gekomen én wel heeft het mijne aandacht getrokken, dat bij de opening niet meerdere leden van den Raad tegen woordig waren. De gezondheidstoestand was hier goed, Slechts 3 gevallen van besmette- lijke ziekte hebben zich ’t geheele jaar voor gedaan. De bevolking die bij den aanvang des jaars 6658 bedroeg, was bij ’t einde 6706 en vermeerderde alzoo met 48. Van harte hoop ik dat ook dit jaar onze arbeid vruchtbaar moge zijn, en onze ge dachtenwisseling steeds in harmonischen geest moge plaats vinden. Dit, mijne heeren, is mijn oprechte wensch. (Applaus). voor kennisgeving. van den heer K. Tromp, 1 jaar kan geschieden tot ultimo December. Alzoo goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Procesverbaal van kasverijicatie over het 4de kwartaal 1905. De ontvangsten waren De uitgaven Saldo in kas Notificatie. 2. Aanbieding van het kohier van hoofde- lijken omslag voor 1906. Het totaal bedrag v. h. inkomen f 984,400, Het bedrag van den aftrek - 374,675, Het zuiver belastbaar inkomen - 610,425, - 24,991,125 - 3,725,— De commissie in wier handen het kohier zal gesteld worden, wordt den raad later door den Voorzitter meegedeeld. 3. Aanwijzing van leden der commission tot opname van de rekeningen der gestichten over 1905. De Voorzitter benoemt voor aangetroffen, naar de school te brengen, wat bij art. 29 der leerplichtwet is toegelaten. Aan B. en W. om advies, de School commissie gehoord. j. Een adres van eenige handelaren, die onze markt bezoeken, verzoekende den verkoop van nuchteren kalveren niet op meerdere plaatsen in de stad toe te laten, maar daar voor een aangewezen plaats te bestemmen. Aan B. en W. ter afdoening. k. Een missive van B. en W. als advies op het adres inzake het verstrekken van schoolvoeding en schoolkleeding. B. en W. hebben de leerplichtwet geraadpleegd en er kennen dat de bevoegdheid, doch niet, gelijk in ’t adres staat, de plicht van ’t gemeente bestuur bestaat, om te zorgen voor het ver strekken van kleeding en voeding aan be hoeftige leerlingen en zij weten dat hiertoe niet mag worden overgegaan dan na advies van alle hoofden van scholen ingewomien te hebben, omtrent het niet of niet getrouw schoolkomen van kinderen wegens gebrek aan voedsel of kleeding dier kinderen. Ofschoon hier ter stede die behoefte nog niet is ge bleken, achten B. en Wtoch een onderzoek wel uoodig en wenschen zij de schoolbesturen dienaangaande té raadplegen, teneinde deze daaromtrent rapporten inzenden. Ter visie. l. Mededeeling van de door Ged. Staten voorgestelde regeling der tractementen van Burgemeesters en gemeentesecretarissen, welke voorstellen nu de Kon. goedkeuring verkregen, zoodat voor deze gemeente de Burgemeester f 1800 en de Secretaris f 1600 tractement zullen genieten. Ged. Staten verzoeken de daardoor noodige wijziging in de gemeente- voor 1 Maart bij hun College in Het Gasthuis: de H.H. Boersma, v. Werf en Cuperus. Het Weeshuis: de H.H. Hommes, v. d. Meer en Vao Randen. Het Armenhuis: de H.H. Schotman, Praamsma en v. d. Steele. 4. Benoeming van leden van stembureaux voor ,1906. Voorzitter is de Burgemeester, plaatsverv. voorzitter de heer C. W. Eisma. Tot leden worden benoemd de H.H. v. d. Meer en K eik es. Tot plaatsv. leden de H.H. Hommes, d. Werf en Boersma. Als 4e lid bij opening der bus voor ge meenteraadsverkiezingen de heer Cuperus. 5. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, de aanbe veling bestaat uit de onderwijzers Luitjen de Jong en Fedde Terpstra. De heer F. Terpstra wordt benoemd met 8 stemmen, de heer L. de Jong verkreeg 5 stemmen. 6. Ver zoek van mej. S. C. Pekema om ontslag als lid der damescommissie voor het handwerksonderwijs. Wegens waarschijnlijk langdurige afwezig heid verzocht Mej. Pekema ontslag als lid der damescommissie voor handwerken. Het gevraagde ontslag wordt eervol leend met algemeene instemming. 7. Benoeming van een lid der dames commissie voor het handwerksonderwijs, de voordracht bestaat uitmevr. M. Wesler- baan,-de Vos, en mevr. G. de Boer-Ooster- baan. Mevr. Westerbaande Vos wordt benoemd met 8 stemmen, Mevr. G. deBoerOoster- baan bekwam 5 stemmen. 8. Adres van den onderwijzer J. van om eervol ontslag. De heer Van Dijk vraagt wegens zijne benoeming aan de school voor m.u.l.o. te Enschedé ontslag uit zijne betrekking alhier tegen 1 Maart. Het gevraagde ontslag eervol verleend met algemeene stemmen. B. en W. zullen ten spoedigste sollici tanten oproepen voor de ontstaande vacature. 9. Aanbieding van van de sollicitanten school no. 2. Uit de sollicitanten is in overleg met het hoofd der school en den Schoolopziener door B. en W. eene voordracht opgemaakt. 10. Benoeming van eene onderwijzeres aan school no. 2, de voordracht bestaat uit mej. M. Dijkstra te Buren op Ameland, mej. D. Laagland te Midlum, mej. M. E. Vos te Bolsward. mej. H. C. C. de Vries te Ven huizen. begrooting te zenden. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter brengt, mede namens den Secretaris den dank aan den gemeenteraad voor de verleende medewerking in dezen. m. De Foorzitter deelt mede, dat de Secretaris nu zijn voornemen gestand doet en de functie van officieel verslaggever wenscht neer te leggen, waarom B. en W. hebben overwogen de uitgifte van het officiéél raads verslag bij publieke aanbesteding te doen geschieden. De heer v. d. Meer vraagt hoe dan in het opnemeu of notuleeren der verslagen zal worden voorzien? De Voorzitter meent dat een of ander uit gever die verslagen zal willen leveren en dan voor eeii verslaggever moet zorgen. De heer v. d. Meer acht het toch goed niet een lang tijdsverloop te nemen om te zien of die verslaggever voldoet. De heer Cuperus vraagt of voorloopig de Secretaris dit doet, of dat het gerekend wordt vanaf I Jan. in te gaan? De heeren Eisma en Schotman betoogen dat het ingaat zoodra de aanbesteding heeft plaats gehad en dat zoolang ook nog de Secretaris tijdelijk beloond wordt. De heer Cuperus acht dan de toevoeging noodig, dat het drukken zoolang ook ten koste van den uitgever gaat. De Voorzitter vindt, dat het telkens voor en wel van Januari Bolswardsche Courant 1 f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1