Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I 45ste Jaargang. 1906. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 12. O1S HOMO. DONDERDAG 8 FEBRUARI. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke een gratie Het Bureau van de „Bolswardsche Cou rant” is telefonisch aangesloten onder No. 4. liet en dus hopen, dat het praatje niets praatje is. Te meer, omdat, misschien zijn die vragen zich niet verzetten tegen dat i we daar geheel mach- dan zouden we in de eerste ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van be- N. R. Cl. voor van A. Yntema te Workum JGroenhof n A. Spijksma te Parrega Westra de Groot,Oudega(W.) Th. Draaisma te Piaam Gegund aan 6 Febr. Sedert geruimen tijd hoorden we van straatschenderij in onze gemeente gelukkig weinig. Wel werden vele burgers men denkt, handelt juist andersom als men eigen- w’illen doen. Grooten lust gevoelt maar ge niet graag een voet verzet- meneer gelaten En dan wij voor ons blijven gelooven, dat wilskracht die hoogst belangrijke factor in ons menschenleven haar uit- nemenden invloed ook op ons humeur kan uitoefenen, als we goed gehumeurd willen zijn, dan kunnen we het! Er zijn van die rampzalige menschen die we altijd in een slecht humeur aantreffen. Ze zijn onuitstaanbaar en niet alleen een kruis voor zich zelf, dat zou nog ’t aller minst wezen, maar ook voor anderen. Vele menschen voelen zich altijd verongelijkt, vinden zich misplaatst in de wereld, blijven steeds ontevreden, worden bitter en onrecht vaardig, spuwen gal louter uit ongehu- meurdheid. Daaromlaat ons de beteekenis van een goed humeur niet te licht schatten. We hebben den grootsten eerbied voor alle pijnstillende, krachtaanbrengende, en eeuwige jeugdverschaffende elixer’s maar het beste levens-elixer is ongetwijfeld: een goed humeur. Fr. Ort. Volk heeft gestaan en waaraan vele bewoners van Putten, getuige de ingezonden stukken in de Pattenscke Ci. zich geërgerd hebben. De Kampioen vestigt er nogmaals de aandacht op, dat van 1 Eebr. j.l. af alle rijwielen voorzien moeten zijn van een goed klinkende bel. Het gebruik van een hoorn of ander geluidsignaal dan een bel is van dien datum af absoluut verboden voor gewone rijwielen. Motorwielrijders mogen geen bel meer gebruiken. in de huiskamer een Rus- op als en korter ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Een groot man heeft eens gezegd, dat een goed humeur geluk aanbrengt. Het is wonderlijk, verklaart hij, maar Fortuna is ons juist gunstig gezind als we in een goed humeur zijn, donkere wolken drijven voorbij, de kille nevel trekt op, vriendelijk lacht de zonneOf dat juist is, zouden we niet durven beweren, maar waar we wel over tuigd van zijn, is, dat een goed humeur inspireerend werkt. Het maakt onze gedach ten klaar en helder, wat1 we ondernemen gelukt ons, alles slaagt boven verwachting Wie slecht gehumeurd is, doet alles ver keerd met niemand kunnen we praten, we leggen alles verkeerd uit, zijn achterdochtig, maken verkeerde gevolgtrekkingen. Er wordt om de flauwste kleinigheden gekibbeld, men maakt zich boos over niets, we zijn ruw en kwetsen zonder ’t te willen. Over de meest dwaze stellingen wordt geredeneerd, men zit op het laatst in zijn eigen rnee- ning als in een spinneweb verward en eerst dan begint de strijd eigenlijk recht fel te ontbranden. Een goed humeur daarentegen is een en al beminnelijkheid harmonie en tact, en maakt ons beter. Tot Vriendelijkheid toegevendheid stemt het onshet maakt ons geduldig en verdraagzaam. Als ons hu meur niet al te best is, zijn wij in ons zelf gekeerd en ongenaakbaar, we zijn boos aardig en kwaadwillend gestemd, het ge zelschap onzer medemenschen ontvluchten we, en lobessen van goedheid worden plot seling vinnig en blazen zich kalkoensche haan 1 Men zegt precies het tegenovergestelde van hetgeen men lijk zou ge een flinke wandeling te maken, zegt „ik zou ten,” dolgraag zoudt ge het concert willen •bij wonen, toch beweert ge„ik houd niet van dat lawaai,” en waar het hart dikwijls dringt tot het spreken van een vriendelijk verzoenend woord, daar worden door het slecht humeur juist scherpe en onaange name dingen beweerd, welke diep grieven. Hoe geheel anders werkt een goed humeur op onsIn alles zien wij goede bedoelingen, we toonen ons toegevend en tevreden met alle voorgestelde plannen en niet alleen zijn wij onze naaste omgeving vriendelijk gezind maar de heele schepping hebben we lief, den bedroefden kunnen we woorden van moed en troost toespreken en onze mooie kijk-op-de-dingen toovert zonnestralen, wier licht verkwikking en vreugde brengt I En wat misschien de grootste zegening is: goed humeur werkt aanstekelijk; het straalt warmte uit. Teder in onze nabijheid voelt er de weldadige uitwerking van en de invloed van een goed humeur is vooral duidelijk merkbaar in den intiemen, huise- lijken kring. Als vader en moeder slecht gehumeurd zijn, is het alsof er een druk kende, bijna verstikkende atmosfeer hangt er wordt weinig gesproken, tegenspraak duldt men niet. De kinderen worden ver velend en brutaal, het duurt maar heel kort, of de bom barst los en het slechte humeur brengt i sische revolutie. Mochten er „maar |kan men slechte humeur, staan teloos tegen?” plaats willen antwoorden dat er verschillende oorzaken zijn die van grooten invloed zijn op ons humeur. Zijn we in de omgeving waar we ons thuis gevoelen, waar we vrien delijk ontvangen worden, dan zullen we daar dadelijk op onsgemak zijn en prettig ge stemd, en het is mogelijk dat de fijnvoelende vrouw, die we eens hoorden verklaren„het goede humeur is dikwijls niets anders dan het bewustzijn, dat men ons liefheeft”, vol komen gelijk heeft. Van veel invloed op ons humeur beschou wen wre ook de orde of de wanorde die in ons leven en in onze denkbeelden heerscht; als algemeene regel kan men gerust zeggen orde brengt ons in een goed humeur, wan orde ontstemt ons. Dokkum, 3 Febr. ’n Ongewone beweging was er heden op ons anders zoo stil station. Buitengewoon veel reizigers naar Leeuwarden. Wat de reden was? De baldadigheid der jeugd in verband met de kinderwetten. Op een Zondagmorgen in ’t begin van Jan. hadden een zestal knapen de bedden- fabriek van den heer van der Gang te te Aalsum „bekogeld” en waren er verschei dene ruiten minstens 16 gesneuveld. De politie wist de vermoedelijke daders op te sporen. Verleden week zijn ze te Leeuwarden in stil verhoor geweest en heden moesten ze verschijnen voor den Rechter van Instructie, thans vergezeld van hun vaders, patroons en onderwijzers de moeders waren ook opge roepen, doch konden wegens de Zaterdags- drukte zeker niet van huis. De eigenaar der gebroken ruiten en de veldwachter gingen mee als getuigen. De toegevoegde raadsman „voegde” zich te Leeuwarden nog bij deze breede schare. Eerstdaags zullen allen 20 in getal nogmaals voor den rechter kunnen verschijnen. Mocht de Rechtbank dan een nieuwe straf, de berisping, toepassen, dan zullen de zes knapen, zoo ze ten minste niet in appèl of cassatie gaan, ten vierden male moeten op trekken, öm uit des Voorzitters mond ’n „gaat henen en betert u” te hooren. Wat ’n omslag voor ’n zaakje dat met meer succes zeker eenvoudiger berecht had kunnen worden. Leeuwarden, 5 Febr. Eenigen tijd geleden werd een 60-jarige kastelein door de Recht bank alhier wegens meineed, gepleegd in een strafzaak, waarin zijne dienstbode voor dief stal terecht stond, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het Hof bevestigde in appèl dit vonnis en ook het verzoek om werd door de Koningin afgewezen. Verleden Donderdag moest hij zich ter beschikking der Justitie stellen; hij heeft afscheid genomen van familie en huisge- nooten, en zich op weg begeven naar den Officier van Justitie... doch is tot nog toe daar niet verschenen. Wat hiervan de reden mag zijn? De oude man die nog nimmer met de Justitie in aanraking was geweest, zag zeer tegen de straf op en heeft zich meer dan eens uitgelaten, dat het leven thans voor hem geen waarde meer had. Echter'is ook de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij zich op ’t laatste oogenblik nog door de vlucht aan de straf heeft .onttrokken. Hepk. Niewwsbl. v. Fr. Workum, 3 Febr. Bij de gisteren gehou den aanbesteding tot het maken van eene Boerenhuizinge in de Parregaster Meerpolder den Weledel Gestr. Heer Mr. F. A. Hall te Utrecht is de uitslag als volgt ƒ7550. 6666. 6560. 5987. 5960. den laagsten inschrijver. wet of verordening sterke drank in ’t klein werd verkocht en de bestemming daartoe door een daad van den eigenaar aan die lokaliteit niet was ontnomen. De rechtbank achtte dit een element van de overtreding van art. 56 lo Drankwet. Adv.-gen. mr. Noyon was het hiermede eens en concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 5 Maart. Door de Rechtbank te Zutphen is, ter vervulling der vacature van kanton rechter te Devénter, opgemaakt de navol- t gende alphabetische lijst van aanbeveling mr. F. D. de Boer, mr. Th. Evekink en mr. L. E. van Petersom Ramring, allen kantonrechter, respectievelijk te Dokkum, Groenlo en Behagen. Stc. Te Rotterdam is gearresteerd een 24- jarig Duitscher uit Bracht (Kassei), een koopman die zich H. F. noemt, uit Amster dam gekomen is en, zich groot voordoende, personeel van eerste-rangs-hotels trachtte op te lichten, nadat hij in die hotels zijn intrek had genomen. Daartoe nam hij verschillende valsche namen aan, stuurde zichzelf tele grammen en aangeteekende brieven, om het vertrouwen te wekken en geld los te krijgen. Die aangeteekende brieven bleken bij onder zoek een waardeloos stukje papier te be vatten. Drie eerste-rangs-hotels werden door hem met een bezoek vereerd, in het derde werd hij gepakt en nu is hij als niet toe gelaten vreemdeling naar het huis waring overgebracht. Twee jonge dames stappen op de tram, die binnen in geheel bezet is. Er is nog maar één zitplaats. „Ga jij maar zitten”, fluistert de eene, een bij-de-handje, de ander toe; „je zult zien, dat ik mij wel red”. Tegelijk stapt zij mee binnen en brutaal op een heer van middelbaren leeftijd toe. „Hé, meneer Jansen; hoe aardig dat ik u weer eens zie. Hoe gaat het? Ik zou u haast niet gekend hebbenOf ik uw plaats wil hebben Heel graagU is wel vriende lijk. Dank u wel. Ik ben werkelijk erg moe.” De heer, die een oogenblik verbouwereerd is opgestaan, ziet zijne plaats onmiddellijk ingenomen door, de hem volkomen onbekende dame, die al triomfantelijk lacht over haar welgeslaagde list. Maar meneer, ook niet mal, laat zich maar zóó niet van zijn plaatsje berooven, zonder zich een kleine wraak te gunnen en met een allervriendelijkst gezicht: „Gut, Toontje, ben jij het? ik had zoo gauw geen erg in je. Hoe gaat het je in je nieuwen dienst? Je bent een heele dame geworden! Nu, ik zal de groeten maar aan mevrouw voor je doen!” Met die woorden neemt plaats op het platform. De jonge dame vindt het nu in eens niet aardig meer in de tram, waar ieder haar thans aanziet voor een mooi opgedirkte dienstbode. N. v. F. De onderwijzer Leeuwenburg te Putten is Donderdagavond naar het Ov. W. meldt door een aantal Putter inwoners op den openbaren weg lastig gevallen en bedreigd. Hij ging op de vlucht en zocht een schuil plaats op het kerkhof, in de meening, dat hij daar voor de verwoede menigte beveiligd was. Doch ook daar liet men hem niet met vrede. Met stokslagen en vuisten werd hij zoodanig in ’t aangezicht1 en aan andere lichaamsdeelen verwond, dat zijn geneesheer hem verbood zijn arbeid terstond weer te hervatten. De oorzaak van de mishandeling moet gezocht worden in een vers, getiteld „Achterland”, dat met initialen gelijk aan de zijne onderteekend, in het dagblad het geplaagd door flink opgeschoten jongelingen en knapen, die onder hunne wandelingen nu en dan terdege aan de schel trokken, om de bewoners uit de grap naar de deur te doen loopen. Toch wat gisterenavond is ge beurd, kan waarlijk niet met grappen worden vergeleken. Bijna zoolang de lantaarns aan de Stations weg zijn geplaatst, moesten tusschenbeide de glazen het ontgelden, zonder dat men wist wie dat gedaan had. Toch heden morgen werd ontdekt, dat niet minder dan 21 lan taarns zijn stuk gegooid en enkele zoodanig geschud, dat ze lós staan en de lantaarns geheel verbroken zijn. De vermoedelijke daders zijn J. W. en J. V., welke door deze verregaande baldadig heid hunne straf zeker niet zullen ontgaan. Wat de drijfveer in dezen is, weet men niet zeker, doch verondersteld wordt, dat de sterke drank hier weer de hoofdrol speelde. De Haagsche briefschrijver van het N. v. d. D. meldt een gerucht van een moge lijk aftreden van Burgemeester Sweerts, die, moedeloos wordende om hier iets tot stand te brengen, lust zou gevoelen om zij n burge- meestersambt neer te leggen. ’k Weet er niets van, schrijft decorre spondent verder. Ik hoop, dat er niets van waar is. Maar het gerucht is zoo hardnekkig, geïllustreerd met allerlei verhalen over ver deeldheid in ’t college van B. en W. dat ik ’t toch meende te moeten vermelden. Te moeten vermelden vooral, om er dadelijk met nadruk bij te voegen, dat ik en een groot deel der burgerij met mij ’t buiten gewoon betreuren zou als ’t waar was. De heer Sweerts heeft in de anderhalf jaar, dat hij hier is, zich zooveel sympathie verworven, zulk een goeden indruk gemaakt, dat men juist van hem veel is gaan ver wachten. Tegenover Raad, ambtenaren en burgerij wist hij met tact op te treden en zich, „suaviter in modo,» een flinke positie te maken. En hij zal een beste burgemeester worden. Laten we meer dan een indien hij werkelijk tegenwerking in ’t college vindt, deze juist komt van diegenen, die zeker niet de meerderheid achter zich hebben. Het gerucht, zij het niet in dezen onrust- barenden vorm, kwam ook tot onze kennis, zegt het Pad. Wij hebben gelukkig goede reden, het ernstig te betwijfelen. In een te Leeuwarden gehouden vergadering van het hoofdbestuur en het voorloopig bestuur der Vereeniging tot op richting en exploitatie van een Friesch Sanatorium voor borstlijders werden verschil lende plannen tot regeling der zaak besproken. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren: dr. P. de Jager, Ternaard, voofz.dr. D. Kuitenga, Kollum, seer.S. Borger, Joure, penn.; J. H. Piccardt, Witmarsum; mr. E. Schaafsma, Bergum; K. P. Vijverberg, Leeu warden; A. D. Anema, Sexbierum; P. J. Sluijter, Joure; Ds. de Puy, Terkaple. Er wordt een aanvang gemaakt met het oprichten van afdeelingen in de provincie. De indeeling der in dit jaar in te lijven miliciens uit de provincie Friesland zal plaats hebben, voor zooverre betreft de miliciens der lichting 1965, op 1 Maart, de overige miliciens op 6, 7, 13 en 14 Maart a.s., in het Beursgebouw te Leeuwarden. Naar men mededeelt zullen commis sarissen der brandwaarborgmaatschappij „Neer- landia” te Leeuwarden aan de aandeelhouders het voorstel doen, om den zetel der maat schappij naar ’s-Gravenhage over te brengen. Mr. Troelstra, die als directeur in de plaats van zijn vader is opgetreden, zou dan lid van de Tweede Kamer blijven. Voor den Hoogen Raad werd be handeld het cassatieberoep van den officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden tegen het ontslag van rechtsvervolging van eenige kasteleins te Sneek, die in hun tap perij, welke met een lokaliteit, waarin een winkelnering werd uitgeoefend, binnenshuis gemeenschap had, aangebroken flesschen en kruiken aanwezig hadden gehad waarin zich sterke drank bevond of hadden toegelaten dat sterke drank werd geschonken. In de dagvaarding was niet uitdrukkelijk gesteld dat in de lokaliteit van den gerequi- reerde op 1 Mei 1881 zonder strijd met Bolsvardsche Courant Ie

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1