Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Rede F. v. d, Pers. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 13. N ZONDAG 11 FEBRUARI. j ij VOOR “11 JU plaatsruimte. Afzonderlijke partij Het Bureau van de „Bolswardsche Cou rant” is telefonisch aangesloten onder No. 4. zeide Spreker, arbeiders zich ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar van slechts 4 één heer is er die meer dan 8 huurpenningen beurt. Geld is onze tegenwoordige maatschappij ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. brengen, er zijn nog zooveel suffers, die wakker moeten worden geschud. Dit geld wordt ook alle jaren besteed, ja alle jaren is er nog een te kort. Hierin mee te spreken. Hoe Op de vol- De afdeeling //Bolsward” van deChristen- Democratische Partij hield gisteren (Vrijdag) avond hare eerste openbare vergadering waar bij als Spreker optrad de heer F. v. d. Pers van Groningen. De vergadering, die slechts matig bezocht was, het auditorium bestond uit circa 50 personen, werd gehouden in het Wilhelmina- gebouw. De Voorzitter, de heer H. de Bruin Jr, riep de aanwezigen een woord van welkom toe en dankte den 2d en Voorzitter van de Partij, dat hij zoo bereidwillig is geweest om het verzoek, hier op te treden, aan te nemen. De Christen-Democraten, zoo zeide hij, zijn dikwijls van verschillende .zijden beoor deeld, hij hoopte, dat deze avond de aan wezigen een klaarder inzicht in de beweging zou geven en dat zij dan mee ten strijde trekken. Na de vergadering met gebed te hebben geopend, gaf hij ’t woord aan den Spreker. De heer F. v. d. PERS begon met er op te wijzen, dat een woord van dank voor de opkomst hier geheel misplaatst was, ook hier kwam weer duidelijk de waarheid van het spreekwoord voor den dagonbekend maakt onbemind. Hij hoopt evenwel dat na met de Christen-democratie te hebben kennis gemaakt velen zich zullen aansluiten. Tot onderwerp had Spreker gekozen //Conservatisme en democratie, in verband met de beginselen des Christendoms.” Het onderwerp begint reeds met een paar vreemde woorden, die allengs burgerrecht hebben gekregen, doch die ik, zoo zeide de heer v. d. Pers, nog een weinig toelichten wil. Conservatisme! Wat is dat? Conservatisme komt van het woord conserveeren, dat be waren of behouden beteekent. Is dit nu be waren of behouden van het goede, dan is dit ook een prijzenswaardige zaak, doch ’t eigenaardige is, dat het conservatisme juist bewaren en behouden wil, wat verkeerd is en slecht. Dit conservatisme is te vinden bij de bezittende klassen. Waarom willen die dat slechte dan alles behouden zal men vragen, doch hierop kan ik antwoorden, dat juist zij van de huidige inrichting onzer maatschappij profiteeren. In Rusland leeren wij ’t conservatisme in z’n ware gedaante kennen. Daar was tot nog toe het volk bestendig uitgeperst en uitgezogen door de hof- en ambtenaarskliek, welke laatste in sommige steden soms i/3 der bevolking vertegenwoordigt. Lang is er ge vraagd, nooit iets gegeven, totdat de bom barstte en de revolutie in bload gesmoord is. Die revolutie is te stellen op rekening van het conservatisme, want niet ’t volk maakt de revolutie, doch dat dopn de conservatieven, de mannen van ’t behoud, dat is het ware revolutionair gebroed. (Applaus.) lu Duitschland is ’t al even gemeen en laag. Daar wilde men den 22sten Januari, den rooden Wladimir-dag gedenken en daarbij krachtige kiesrechtpropaganda voeren. Doch de conservatieven lokten een tweeden Wla dimir-dag uit in Berlijn. Ze hadden gedaan weten te krijgen, dat alle troepen bij de hand waren, tot de tanden toe gewapend, ja zelfs brachten ze ’t zoo ver, dat bevolen werd geen pardon te geven. De leiders doorzagen evenwel alles en de sociaal-democraten met roóde sjerpen om, zorgden met de politie voor handhaving der orde en... geen haartje ging er verkeerd. De conservatieven kookten van binnen, niets hadden ze liever gewild, dan dat er op in geschoten was. Opk in Frankrijk zijn ze te vinden en wel de Nationalisten bekend uit het Dreyfus- proces, terwijl zij zich thans weer verzetten, tegen de inventarisatie der kerkelijke goederen. In Engeland is dit volkje alweer gevaarlijk, daar zijn het de mannen als Milner, Cha- meson, Chamberlain, Balfour en de overleden Rhodes, die daar gedurende 10 jaar de baas hebben gespeeld. Hun aard is hier gemakke lijk na te gaan, wanneer we in aanmerking öemen, dat de groote volkerenmoord in af. Die heeren redeneeren maar zoo: de wereld is voor ons. ’t Grootste gedeelte van Londen b.v. is in handen personen en millioen aan ’t bloed van en iedereen die ’t heeft kan ’t gebruiken als zuigpomp om z’n medemenschenleeg te slurpen. Dr. Kuyper heeft destijds geschreven dat de arme zich niet meer thuisgevoelt aan de tafel van den rijke, dat de niet weg te nemen ongelijkheid tusschen mensch en mensch ons gebracht heeft tot een maatschappij waar niets menschelijks meer is, doch alles aan de dieren gelijk is en dat de machtige de de zwakkere slechts uitmergelt door middel van dat machtige wapen waar niets tegen te doen is. Bij de overheid behoeft hij niet aan te kloppen, daarop heeft de machtige klasse, zoo’n overwegenden invloed door middel van de wetgeving, dat er inderdaad niets aan te doen is. En toen in 1901 Dr. Kuyper geroepen was om voor ’t volk op te treden, toen heeft hij gezegd z/lk doe ’t lekker niet?' Integen deel heeft hij de arbeider nog meer willen knechten, nog meer zoeken er onder te bren gen... Dr Kuyper heeft 4 jaar het conserva tisme gediend. Die toestand, dat enkelen de macht over allen hebben, is onhoudbaar, dat kan zoo niet blijven. De tegenwoordige productie maakt ’t handenwerk overbodig, bijna alles gaat machinaal, zelfs zijn er al vele fabrieken, die automatisch werken. Grooter wordt de ellende en het gebrek. En dit behoeft zoo niet te zijn, er is genoeg eten, ’s levens disch is goed voorzien. Dr. Kuyper had ’t destijds goed voor toen hij sprak, dat er arbeidswetten moesten komen, doch in al dien tijd, dat hij aan ’t roer was, heeft hij niets gedaan. Ten laatste kwam hij met een ontwerp, terwijl hij wist, dat daar toch niets meer van kou komen. Men zou moeten beginnen metden werk tijd vast te stellen. In Algemeen Welzijn heb ik in 4 nummers een program van actie van onze partij ontworpen en daarin deze maximum tijd bepaald op 8 uur. Dr. Kuyper had 10 uur in zijn ontwerp, doch toen de fabrikanten in Twente zich roerden, veranderde hij ’t in 11 uur. De beteekenis van dit getal 11 is aardig in verband te brengen met het geheele optreden van Dr. Kuyper. Applaus.) In de eerste jaren zou hierdoor de werkeloos heid verdwijnen. Men moet tevens de minimum loonen vaststellen. Van ’t een noch ’t ander willen de conservatieven iets weten, zij profiteeren juist van de werkeloosheid, daar zij dan voor minder loon hunne werkkrachten onder den schijn van hulpvaardigheid kunnen krijgen. Daarom willen zij niet weten van oplossing der sociale kwestie. Ik heb aangetoond, dat het conservatisme iets doodelijks en venijnigs is, waartegen nooit genoeg kan worden gewaarschuwd. En dat conservatisme, die mammondienst is gediend door iemand, die ze eerst streng bekritiseerd heeft. De Schrift zegt: Gij kunt niet God dienen en den mammon, doch bij de conservatieven is alles slechts aangelegd, op ’t stoffelijk be zit. Op een vreeselijke wijze heeft Dr. Kuyper de conservatieven bestreden en daarmee ons een wapen in de hand gegeven voor het zelfde doel. Hij ging zelfs de partijen be strijden. De mannen met twee namen wees hij aan als conservatieven en deze vormden daarom de partij der vrij-anti-revolutionairen. Ook de Christelijk-Historischen zijn voor sociale hervormingen niet te vinden. De tegenwoordige conservatieve partijen zijn de oud-liberalen, de vrij-anti-revolutie- onairen, die zich later vereenigd hebben met de Christelijk-Historischen, de Friescli Chris telijk-Historischen en ook de Anti-revoluti- onaire partij is in dat vaarwater verzeild. Van die partijen is niets te wachten, van recht willen zij niets weten. Democratie is afgeleid van het Grieksche demos, dat volk beteekent, iemand die dus de volksbelangen wenscht te behartigen is een democraat. Een democraat vraagt dan in de eerste plaats medezeggingschap van het volk, dat is algemeen kiesrecht. Dat moeten we zien in handen te. krijgen. Dr, Kuyper achtte Zuid-Afrika, alleen voortvloeiende uit hun onverzadelijke diamanten- en gouddorst, op hun rekening is te stellen. Ook in ons land hebben we dat gevloekte conservatisme en ook hier brouwt ’t ontzag gelijk veel kwaad, alleen het is hier niet zoo bijzonder merkbaar als elders. Wie de toestanden goed nagaat, merkt er wel iets van. In 1903 schreeuwden de conservatieven moord en brand over de spoorwegstaking. En wiens werk is het geweest, dat al die soldaten werden opgeroepen, wie is de man, die hier een revolutie wilde uitlokken? Die man, mijne hoorders, was Jonkh. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Ik ben wel eens hard gevallen dat ik voor de arbeiders trok, doch ook Mr. de Vries sprong voor ’t Comité van Verweer in de bres, hoewel Staalman daartegen ageerde. Dat is de reden, dat deze laatsten uitelkaar liepen. In ons land is het eveneens verschrikkelijk. In die stakingsdagen waren er beschaafde heeren met mr. voor hun naam, die tegen mij zeiden, kwam er maar een gelegenheid om ze aan te pakken. Wie? Wel, die arme spoorwegarbeiders, die jaren geknecht waren, aan wie de spoorwegdirecties zich steeds ver grepen hadden. En ook zijn er reeds heeren gekomen, die dit bekennen, die het goed recht der arbeiders beamen. Dr. Bos heeft in een rede te Groningen verklaard, dat wij en het personeel steeds bij de sporen de dupe zijn geweest van de zucht naar winst der aandeelhouders. En thans wordt het nog niets beter, alleen wordt het nog een haartje erger. De werkzaamheden vermeer deren, doch het personeel blijft even talrijk en velen zijn er dan ook, die geen enkelen vrijen dag meer hebben. Het personeel laat men zwoegen, het materieel wordt verwaar loosd, want... straks komt de Staat om alles in beslag te nemen en daarom moet er maar zooveel mogelijk van gehaald worden. Niet de arbeiders, doch de directie-heeren hebben schuld aan het gebeurde. En toen kwam het Conservatisme van Lohman boven. Hebben, houden, dat is zijn leuze, recht, dat staat niet in z’n woorden boek. Betere belooning, daar kon niets van in komen, aan geven had hij een broertje dood. Er moesten troepen komen en voor het minste vergrijp moest er worden geschoten. En niet alleen voor dat oogeublik, neen, voor alles moesten de arbeiders gekneveld zijn, er moesten dwangwetten komen. Dat is het werk van Lohman en van de Valckenier Kips, de redacteur van het Utrechtsch Dag blad, Lohman zijn geloof en Valckenier Kips zijn ongeloof, komen samen bij de brand kast. (Applaus). Toen Lohman in Groningen sprak en ik op hem wijzend tegen de arbeiders zeide: //ziedaar, de vader der dwangwetten”, toen maakte deze een nette buiging en bekende hiermee, dat ik waarheid had gesproken. Nu weten de Christelijke arbeiders in Goes wien ze naar de Kamer zenden, nu weten ze dat zij afvaardigen den grootsten schreeuwer om de arbeiders onder den duim te houden. (Applaus). De conservatieven willen de slechte toe standen bestendigen om daarvan te profiteeren Een paar voorbeelden wü ik aanhalen. De belasting dient tot instandhouding van den Staat. Nu hebben we altijd een re- geering gehad, die uit de bezittende klasse voortgekomen is en ze hebben ’t belasting stelsel dan ook zoo gemaakt, dat de arbeiders moeten betalen. Ze worden aller ongenadigst te pakken genomen. Suiker en sterken drank brengen te zamen circa 50 millioen belasting op, de vermogensbelasting, die alleen door den grooten man wordt betaald, bedraagt nog geen 8 millioen gulden. Is dat recht Integendeel, ’t is schreeuwend onrecht. Bedrijfs-, personeel-, inkomsten- en vermogens belasting gezamenlijk brengen nog geen 40 millioen op. Wanneer men gaat narekenen dan komt men tot de conclusie, dat 4/5 van alle inkomsten wordt opgebracht door den werkman en kleinen burger tegen slechts x/5 der gezeten bourgeoisie. En niettegenstaande dat hadden die arbeiders nog niet alle mede zeggingschap in onzen Staat. Ik kan boos worden, zoo wanneer die burgertjes en laten uitkleeden tot op het hemd, onbewust van hun treurigen toestand. Ze willen dik- wi|h gee« moeite doen er verbetering in te hebben velen niet wordt dat nu wel uitgegeven gende wijze4/5 wordt in het belang der bezittende klasse besteed, voor dingen, die ons niet kunnen schelen, slechts t/5 wordt zoo’n klein beetje ten algemeenen nutte uit gegeven. Wat hebben wij aan dat dure consulaat en gezantschapwezeu Waar dient dat voor Vroeger was het noodig om op de hoogte te blijven in zoo’n land, thans is dat niet meer noodig. Geen haan kan er kraaien, of het staat in de courant. Leger en vloot, wat gaat ons dat aan 40 50 millioen wordt er jaarlijks in den muil van het mili- tairisme geslingerd. Ook al zulke vader landlozen, wordt er dan wel eens gezegd. Och vraag hieromtrent eens een militair met gezonde hersenen, of ons land te verdedigen is en hij zal u zeggen, dat ’t dwaas is hieraan te denken. Ons doodvechten kunnen we altijd nog doen. Het is schande, dat voor die grappenmakerij circa 50 millioen wordt ten koste gelegd. En dat is nog niet alles, wij hebben nog een nationale-schuld van 1200 millioen gulden. Wanneer een zuigeling in den burgerlijken stand wordt in geschreven, heeft die reeds dadelijk ruim 200 gulden schuld. Hiervoor moet ruim 36 millioen gulden rente worden opgebracht. Deze schuld is in hoofdzaak ontstaan door oorlogschuld en door uitgaven voor nieuwe oorlogschepen, die thans een hoop oud-roest zijn, waarvan er 52 op een gezamenlijke waarde van f 75000 getaxeerd zijn. Met forten bouwen is eveneens 'een kapitaal ver kwist. Wat gaan ons die militaire uitgaven aan, wij kunnen ons toch niet verdedigen. Zelfs.Karnebeek, een vriendje van Lohman, dat is te zeggen ook zoo’n aarts-conservatief, heeft gezegdja, men zegt nu wel dat we ons niet kunnen verdedigen tegen het buiten land, dat geloof ik graag, maar er is ook een binnenlandsche vijand; ons leger heeft roeping voor het binnenland. Die vijanden zijn de democraten, de volks mannen, vierkant staande tegenover Karne- beek, Lohman c.s. Het leger is evenwel ook nog een middel voor werkverschaffing. Al die jonkers en baronnen, die nog wel eens mr. voor hun naam krijgen, hoe dat doet er niet toe, doch bij wie het verstand niet zoo diep zit, krijgen daardoor nog een baantje. Met een ape- pakje aan, gestreept als zebra’s leven ze dan op rijkskosten door de geestdoodende garni zoensdiensten bederven ze evenwel zoodanig, dat ze in allerlei fitterijen en nesterijen ver vallen, terwijl ze elkander daar altijd in den weg loopen. Het kan het conservatisme niets schelen al worden de militaire lasten nog zoo opgejaagd. Ook Indië wordt geheel geëxploiteerd voor de groot-kapitalistische ondernemingen, alles wordt gedaan in het belang der bezittende klasse. En wat wordt er gedaan, voor de sociale kwestie? Niets. Sociale kwestie, velen willen daar iets achter zoeken, hoewel geheel ten onrechte. Het beteekent niet anders dan de algemeene kwestie, dat is de oeconomische of voortbrengings- kwestie. Vroeger plukte ieder de vruchten van z’n arbeid. Na afgelegd proefstuk kon iemand meester in zijn vak worden, zoodat ’t idiaal was baas te worden; dat was in’t zoogenaamde gilden-tijdperk. Daarna is gekomen het manufactuuur- tijdperk, d.i. de overgang tusschen het handwerkswezen en de latere productie; hierbij vereenigden velen zich om gezamenlijk een bedrijf uit te oefenen en tegenwoordig is ’t zoo, dat soms duizenden werken voor één of voor enkelen, geheel afhankelijk van een paar kapitalisten. Hebben, houden dat is de leuze, alles leent zich er tegenwoordig toe, dat iemand, die kapitaal heeft, kapitaal ver dienen kan. Rockefeller b.v. verdient minstens 1 millioen per week. De geheele productie van één artikel is tegenwoordig in één hand. In Engeland heeft men hetzelfde met het grondbezit. Half Engeland behoort aan 150 man, half Ierland is het eigendom van 35 personen. Allen die er op wonen hangen dus van de genade of ongenade van deze weinigen Bolswardsclie Courant j IM 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1