•Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I I 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 17. j SI ZONDAG 25 FEBRUARI. BINNENLAND. BACCILLENVREES. Uit de Raadszaal. mJ I VOOR Afzonderlijke kennisgeving - Het Bureau van de „Bolsw. Courant” is telefonisch aangesloten onder No. 4. Vergadering op Donderdag 22 Febr. 1906. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Sn de voor Burgem. J Wij leven in het tijdperk van de baccillen- vrees. Men komt, men schreeuwt en het is het leven men schreeuwt, men gaat en het is de dood zegt docteur Ox in de Matin. Komen doen we er allemaal door dezelfde poort maar gaan Er zijn lange grijze wegen, zwarte poorten, poorten van vuur, stinkende, krommende stegen. Aan hoeveel moeilijke slenterpaden zit als een struikrooverde bacterie? Wemelen niet de medische tijdschriften van microphotogra- fische kiekjes? Is ’t niet een streptothrix hier; ’n ettercoccus daar? Hoeveel bouillon en serum wordt er niet verknoeid op ’t kolonisatiewerk in buisjes en op glazen platen De leek wordt bang van al de popu- lariseerende wetenschap, diehij in geïllustreerde familietijdschriften op z’n theetafel krijgt. Hygiëne wordt gepredikt en hij draait zich bij de Ueber-Hygiëne in ’t hok. Tering lijders worden met afgewend hoofde aan gehoord. Broodmessen geflambeerd. In de galanteriewinkels verkoopen ze mondstukken voor aan je bierglas. De kwakzalvers adver- teeren met platen vol micro-luizen, die ze bacteriën heeten en ’n opgeschoten school jongen vertelt je met ’n gewichtig gezicht, dat in s vierkante millimeter zitten Onze tijd is nog lang niet de tijd van ’n gezonde hygiëne. En het leven is geen weg door de aseptiek. Toch ia de bacterie al ’u ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Gaasterland, 21 Eebr. Uit deze gemeente zijn het vorige jaar 15 personen naar Noord Amerika vertrokken. Thans maken er zich weer eenigen gereed om de reis derwaarts te ondernemen. Uit een naburige gemeente zullen mede onder scheidene personen vertrekken. Voor Duitsch- land bekoelt de treklust merkelijk. Voorna- ,cllclu JC u melijk is ’t de kost die velen terug houdt z’n zakdoek 3,605,000 bacteriën per hunne diensten voor de mijnen aan te bieden. Suameer, 22 Febr. Ons dorp heeft naam gemaakt op velerlei gebied, eerst door zijn wonderdokter, toen door Elzinga’s kunstwerk Salomo’s rechtspraak” en nu zijn we op Een en ander genoeg om er op te wijzen, dat het tijd wordt van de daken te prediken, dat het leven nooit ’n weg kan worden .via welgesteriliseerde, prima geflambeerde en op z’n zachtst genomen normaal-gepasteuriseerde aseptiek. Gezond leven en „uitkijken” is voldoende. De baccillenvrees nog hooger opschroeven, is misdadig. Kroeg, straat, kantoor en fabriek kan men nu eenmaal niet door een micros copisch telglaasje bekijken. En het leven is geen operatiezaal 1 Tel. Medici weten “merkwaardige staaltjes te vertellen. Zoo las ik kortelings van een famijie, pa, moe, twee zussen en ’n kleinen zoon die een heiligen angst hadden voor deurknoppen en klinken. Als de familie op ’n Zondagsboemel in ’t treintje ging dan bleven ze op ’n niet te verachten afstand van den portiersklink, waar natuurlijk volgens hunne opvattingen, korsten bacterie aan moesten zitten, staan wachten. Net zoolang tot anderen ’t deurtje opengooiden. Trein conducteurs schenen hun loopende bacterie- magazijnen toe en ze schuwden het’n kaartje van hem, gehandschoend en aan ’t onbe duimelde puntje beetgepakt, terug te nemen. In de National Zeitung vertelt de medische medewerker van een jongen fabrikantenzoon, dien hij zelf heeft behandeld. De jongen zat zoo onder den baccillenangst, dat-ie op ’t kantoor geen potlood, geen stuk papier, waar andere vingers aangezeten hadden, in handen durfde nemen. Z/n kamer stoomd-ie om de twee dagen met formaline vol. De buurt zei: wat zitten ze hiernaast met chloor te bleekenBij den dag werd-ie stugger, meer in zich-zelf-gekeerd. De menschen Ver meed hij, daar ze hem levende baccillen- pompen schenen. Op straat durfde hij niet meer gaan, daar ’n grijs stofwolkje van wat zonneveegsel hem ’t angstzweet uit de slapen perste. Daar zaten immers in ieder pluisje tienduizenden microben Vanzelf, dat aan zoo’n vent ’n steekje los is en dat ook zonder de populaire weten schap en zonder de statistieken en plaatjes deze jongen den klus kwijtgeraakt zou wezen. In plaats zijn formaline te stoomen, had-ie dan misschien met ’n oudroesten sabel ge schermd. Maar het geval, de pathologische fantasie erin, téékent... Moppiger is ’t geval van den referendaris, die een kroeglooper was, die twaalf halve liters op ’n avond zwelgde en die dik in de medische bekenden zat. Hem was ’t sisgeluid van ’n vaatje versch, ’n poëtischer muziek dan ’t orgelend gefluit van ’n leeuwerik, die boven goudrimpelende groene velden 'stijgt. Maar ’t borrel-klok-klok van den speel jongen kon hij niet uitstaanZoo even door halen en dan uit laten druipen; dat kon onmogelijk hygiënisch wezen. Toen-ie ’n gezwel op z’n bovenlip kreeg, waar-die z’n hal ven Schnurrbart aan moest offeren was ’t met kroegloopen gedaan. Voortaan steriliseert de assesor op z’n kamer z’n glazen, betrekt z’n bier regelrecht en voor eigen rekening uit München en de restaurateurs mogen, wat hem betreft, van de klanten leven, die de bier-om-de-bier- theorie huldigen. kwelduivel van de samenleving geworden opk daar, waar zelfs geen pathogeen kerntje in de buurt valt op te jagen, ’t Zal niet lang meer duren, dan wordt in plaats van duivel al gesproken van Oom Baccil en de kleine kinderen schrikken zich dood als ’t dienstmeisje zegt: pas op, daar zit Cladothrix aan; afblijven met je vurige klauwen! gewone promessen disconto der Nederl. Bank. Zonder hooide!. stemming goedgekeurd. 3. Foorstel van Burgem. en Weths. tot wijziging en aanvulling der gemeente-begrooting voor 1906. B. en W. hebben de cijfers der posten welke wijziging behoeven, veranderd, o.a. zijn als inkomsten de opkomsten der brug gelden verhoogd, als uitgaven de verhoogde jaarwedden van Burgemeester en Secretaris op het nu gestelde cijfer gebracht. Het fonds van onvoorziene uitgaven werd door een en ander met fill verminderd, zoodat de ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 143,445,85 zijn geraamd. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 4. Foorstel van Burgem. en Weths. tot aankoop van tuingrond van J. H. Conradi. Burg, en Weth. stellen voor het terrein naast school No. 2 van den heer J. Conradi aan te koopen voor f 1000 plus de kosten van overschrijving. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Foorzitter wil nu naar aanleiding der door den heer Cuperus in de beide laatste raadsvergaderingen gedane vragen opmerken, dat hij niet begreep de bedoeling dier vragen, of n.l. van het College van Ged. Staten ook bericht was ingekomen inzake de regee- ringsbank. Heeft de heer Cuperus, die zoo goed thuis is in de gemeente-administratie wellicht zijn persoonlijken invloed laten gelden in deze zaak? Hij moest toch weten, dat van een rechtsingang eerst sprake kan zijn, wanneer gebruikt zijn alle middelen voor een minnelijke schikking, en zoolang dit niet is voleind, kan geen sommatie ge zonden worden, terwijl pas als aan die som matie niet voldaan wordt, een eisch in rechten wordt gesteld. Er kon dus nog geen sprake zijn van het vragen aan Ged. Staten, en het direct kennis geven van het raadsbesluit lag buiten het terrein van den Raad. Ik ver onderstel dus dat de heer Cuperus in zijn ijver daarvoor stappen heeft gedaan, doch Ged. Staten konden daarover niet berichten. Was nu op den man af de vraag gedaan, of bij Ged. toestemming tot rechtsingang was gevraagd, ik zou terstond u hebben kunnen inlichten. Toch hoop ik hiermede nu uwe nieuwsgierigheid tehebben bevredigd. De heer Cuperus. Ik zeg U, mijnheer de Voorzitter, dank voor de gegeven inlichtin gen. Had U op de eerst door mij gedane vraag duidelijk geantwoord, dan was de tweede vraag voorzeker niet gedaan. De openbare zitting wordt nu geschorst om in gesloten zitting het kohier van hoof- delijken omslag te behandelen. Na heropening der zitting werd met alge- meene stemmen besloten het kohier van hoofdelijken omslag vast te stellen, gelijk in geheime zitting is besproken. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Schotman was absent met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een missive van Mej. Dijkstra te Buren op Ameland, dank betuigende voor hare benoeming tot onderwijzeres en tevens belichtende, dat zij 10 Maart a.s. in functie kan' treden. b. Een missive van den heer F. Terpstra, dat hij de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. c. Een missive van Mej. Westerbaan- de Vos, dat zij de benoeming tot lid der damescommissie voor de handwerken aanneemt. d. Een missive van den heer G. Keilman, dat hij de voorwaarden, waarop hem vergund wordt een stoep voor zijn huis te doen leg gen, accepteert. e. Een exemplaar der goedgekeurde reke ning over 19(14 van de commissie van den weg Bolsward-Harlingen. Al het vorenstaande voor aangenomen. f. Een adres van den Bond van ge- meenteambtenaren, verzoekende den Raad de jaarwedden van de klerken ter secretarie aanzienlijk te verhoogen, wijl deze niet in goede verhouding staan tot de salarissen der rijksambtenaren en ook bij lange na niet tot die der gemeentesecretarissen, vooral na de laatste regeling der bezoldiging dezer laatsten. g. Een adres van den heer 8. Koopmans, verzoekende herbenoeming als stadstuinman. De Foorzitter stelt voor, deze beide adressen te renvoyeeren aan B. W. om advies. De heer v. d. Meer zou er wel voor zijn, dat het eerste adres voor kennisgeving wordt aangenomen. Bij de laatste begrooting zijn de jaarwedden der klerken ter secretarie ver hoogd, en hij vindt het niet noodig nu die zaak nog eens te behandelen. De heer van Randen ondersteunt dit voor stel, hetwelk daarop met algemeene stemmen wordt aangenomen. h. Een adres van Mej. de Wed. B. D. Eerdmans Zonen, verzoekende de ter reinen aan de stadsstreng, welke reeds 30 jaren van de gemeente in grondpacht zijn gebruikt als vellenblooterij, thans in koop aan haar af te staan tegen het twintigvoud der betaalde grondpacht a f 103.60. De Foorzitter vraagt urgentie voor de be handeling en deelt mee, dat B. en W. voor stellen aan het verlangen van adressante te voldoen. De urgentie wordt verleend, en ’t ver zoek zonder hoofdelijke steminingaangenomen, onder bepaling, dat de kosten van overgang komen ten laste van adressante. i. De Foorzitter deelt mede, dat de uit gave van het Officieele Raadsverslag voor één jaar is opgedragen aan den eenigen in schrijver, de firma Westerbaan Pekema voor f 245, en dat het primitief kohier van hondenbelasting is opgemaakt en ter inzage is gelegd om het in de volgende vergadering te behandelen. Aangenomen voor kennisgeving. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Behandeling van het adres van firma Meijer fy Schaafsma om subsidie i een provinciale atlas, met advies van en Wethouders. Burgem. en Weths. adviseeren, dat zij niet inzien de noodzakelijkheid om de uitgave dier atlas van gemeentewege te subsidieeren, de kosten zouden voor de gemeente te hoog komen, waarom zij adviseeren afwijzend op het verzoek te besluiten. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 2. Foorstel van Burgem. en Weths. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. B. en W. stellen voor ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tijdelijk f 3000 te kenen bij Gebrs, Kinguja alhier tegen het weg ook nog een vermaarden duivelbanner te krijgen. Wie het is en waar hij woont, weten we zelf nog niet, en hij werd dan ook te vergeefs gezocht door iemand uit Marum (Gron.), die voor een „bitsjoende” vrouw de lange reis van 6 a 7 uren te voet had ondernomen. Het adres wist hij niet, maar 't moest een gebrekkige man zijn, die dan ook werd opgespoord, echter zonder gevolg. De boodschapper verklaarde zelf „er niks van te gelooven”, maar wat doe je al niet om aan den vurigen wensch van een zieke te voldoen. Leeuwarden, 22 Febr. De liberale kies- vereeniging heeft voor de vacature van wijlen den heer J. Troelstra tot definitief candidaat voor lid der Provinciale Staten gesteld den heer P. M. Dijkstra te Menaldum. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Van wege de afd. Leeuwarden en Leeuwarderadeel der Friesche Maatschappij van Landbouw zal in de maand April a.s. een melkwedstrijd worden gehouden. Ds. A. v. d. Heide van Engelum sprak Donderdagavond namens de Afd. Sneek van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alkoh. dranken voor een stampvolle zaal in ’t café „De drie Friezen” over „Onze roeping in den strijd tegen den drank”. Op een eigenaardige, duidelijke wijze, schetste deze begaafde spreker de ellende door den drank teweeg gebracht en wekte hij de aanwezigen op, zich bij deze beweging aan te sluiten. Nogmaals werd daarna door een 7-tal leden der afdeeling opgevoerd „Ach Vader, blijf thuis”. Ten slotte gaven een paar leden nog enkele voordrachten ten beste. In ruim een jaar tijds, deelt men ons nog mee, is de afdeeling in ledental gestegen van 16 tot over de 100. Bakkersverontwaardiging. Te Grouw (Fr.) wordt inplaats van het St. Nicolaasfeest het St. Pietersfeest gevierd, dat aan de bakkers altijd met het loten een besten avond gaf. Door de nieuwe wet, die het loten verbiedt, verkochten de bakkers 21 Febr. j.l. zeer weinig en zullen wel ge noodzaakt zijn grootendeels het gebak zelf te nuttigen. Een der bakkers gaf daarover zijne verontwaardiging te kennen met het volgende rijmpje op een taart te plaatsen:. Sinte Piter is forlegen De aide wyt net ho ’t er ’t het. Kuyper heeft zijn zin gekrege Mar de Grouwster bakkers net. Skielk den wird er danich klage Sa’n gefal kaem nooit noch foar, Seis mei ’t lekkers yn ’e mage, Dat1 wy bakten foar in oar. Volgens het le Ontwerp der a.s. zomerdienstregeling van de Hollandsche Ijzeren Spoorweg-Maatschappij komen op de lijn LeeuwardenStavoren eenige veran deringen. De trein van 11,29 ’s morgens, gaande van Leeuwarden naar Stavoren, zal met 1 Mei a.s. 11,23 vertrekken en, in plaats van om 1 uur, 12,51 te Stavoren aankomen. Een middag-sneltrein wordt ingelegd, van Leeuwarden vertrekkende 12,12 en te Stavoren aankomende 1 uur, in aansluiting op de boot, die om 1,05 uit Stavoren vertrekt. De Dinsdagsche middag-trein gaat één minuut later in de richting Stavoren en de Vrijdagsche middag-trein één minuut vroeger. ‘De sneltrein van Stavoren, thans van daar vertrekkende ’s morgens 10,36, zal dan 10,31 gaan in de richting Leeuwarden en aldaar aankomen 11,19. De trein van 10,51 ’s njorgens zal 10,40 in de richting Leeuwarden gaan en aldaar arriveeren 12,26. Ingelegd wordt een trein, die 2,20 ’s nam. uit Sneek vertrekt en 2,59 te Leeuwarden aankomt. De trein, 1,25 uit Stavoren gaande en 2,59 ’s nam. te Leeuwarden aankomende, vervalt. Ingelegd wordt een sneltrein, die vertrekt na aankomst van de boot. Vertrek Stavoren 2,57 's nam., aankomst Sneek 3,24, vertrek Sneek 3,26, aankomsf Leeuwarden 3,46. Eveneens wordt ingelegd een trein, die 3,02 uit Stavoren gaat en 4,37 ’s nam. te Leeuwarden aankomt, waardoor de trein, die 3,54 van Sneek gaat in de richting Leeu warden, vervalt. mW Bolswardsche Courant ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1