lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 19. ZONDAG 4 MAART. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke 22. I T. R. te Hemelum. Alsvoren. Eisch' W. S. te Hemelum. Feit en eisch de hoop op herstel wordt Het Bureau van de „Bolsw. Courant” is telefonisch aangesloten onder No. 4. 29. over te op ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ver- Eisch f 10 boete sub. met verbeurdverklaring Alsvoren. Alsvoren, met m T. S. te Witmarsum. T. N. te Bolsward. dit onderscheid, dat de eisch f 5 sub. 3 dage: Zitting van Vrijdag 23 Februari 1906. (slot.) - 11. S. A. te Schettens reed den 27sten December te Bolsward op een rijwiel dat niet van een lantaarn was voorzien. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hecht. 12. J. II. te Welsrijp had de houden voor zijn wagen niet van muilbanden voorzien. Eisch bij verstek f 3 boete of 2 dagen naar z/’t hotel” te Sneek. 13. S. S. te Spannum. Dronken aldaar. Eisch bij verstek f 15 sub. 3 dgn. hecht, 14. S. S. te Workum. Alsvoren, Eisch bij verstek f 10 sub. 3 dagen //gratis logies.” 15. C. S. L. te Witmarsum heeft de orde verstoord. Hij was daarbij bepaald niet geheel baas over zichzelf, want zoo zeide de veldwachter de Boer, den volgenden morgen wist hij er niets meer van. Eisch bij verstek f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 10. T. 43. avond doch geen lantaarn. Eisch f 3 boete sub. 2 dagen hechtenis. Uitspraak 9 Maart a. s. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. hechtenis is. R. V. te Hindeloopen is geloopen een spoorbrug der II. IJ. S. M. De chef Bakker zag het, doch kon het station Koudum-Molkwerum niet verlaten, wijl de trein op komst was. Hij zond den assistent naar den veldwachter Sambrink, die V. achter volgde en hem verbaliseerde. Eisch bij ver stek f 5 sub. 3 dagen hechtenis. 30. W. A. te Pingjum reed den 17den Januari met een rijtuig door Witmarsum. Dit voertuig was wel voorzien van een lan taarn, zoo zeide de veldwachter de Boer, doch... er was geen kaars in. Eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 31. 8. de V. te Witmarsum had zijn lantaarn vergeten, maar hjj zou die wel even halen, ’t Was te laat, de put zou te laat worden gedempt, want de V. was al geno teerd. Eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 32. L. B., A. J. en R. J. allen te Sneek ?nn van beroep straatmuzikanten. Den 15en Boos weer op zee. Stavoren, 1 Maart. Heden kwam hier in ontredderden staat binnen de stoomboot Hunze VII, kapitein B. Hollander, komende van Amsterdam met bestemming naar Gro ningen. Onder invloed van het stormachtige weer sloeg gisteravond, niet ver van de haven alhier, de laadboom los, die over de ver- koelkast strijkende, de stoomfluit afbrak, waardoor de stoom ontsnapte en de stoom boot machteloos geworden, moest ankeren. Ook een op sleeptouw varende lichter (stoom boot zonder machinerieën) wierp de ankers uit, maar sloeg daarvan los en strandde onder Hindeloopen. Van de Hunze VII is de lading, bestaande uit stukgoederen, overgewerkt, w'aardoor de boot een scheven stand aannam. Een der ankers is verloren gegaan. Uit Hindeloopen wordt nader gemeld Heden nacht te omstreeks 1 uur, hoorde de nachtwacht een aanhoudend gillen van uit zee. Dadelijk werden eenige visschers opgeklopt. Al spoedig bleek, dat een Gro ninger Hunze-aak gezonken was en de drie opvarende mannen in groot levensgevaar verkeerden, daar zij elk oogenblik door de zeeën konden worden afgeslagen. Met ver eende krachten wist men het drietal behou den aan wal te brengen. De aak was meer dan geladen. De bovenlast, zijnde ledige en volle vaten, wijn, drank, kisten met droge appelen en nootmuscaat, enz. is hier en daar opgepikt. Het schip zit nog onder water. Assurantie dekt de schade. Uepk. Nieuwsbl. v. Fr. Langweer. Vanwege de afdeeling Sneek van den bond tot staatspensioneering worden pogingen aangewend om ook te dezer plaatse eene afdeeling op te richten. J Sneek. In de gisterenavond gehouden alge- meene vergadering van de kiesvereeniging Sneek werden de notulen van een vorige vergadering gelezen en behoudens een kleine opmerking, goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de uitgaven in het vorig jaar hadden bedragen f272,455, de ontvangsten f 186,zoodat ’t nadeelig saldo bedroeg f 86,455. Het aantal leden was in 1905 gestegen tot 210, in 1906 was dat getal 207. Wegens periodieke aftreding werd bij acclamatie herkozen tot bestuurslid de heer K. van Hout, die zich de keuze onder applaus van de vergadering liet welgevallen. De heer Paehlig deelde daarop mee, waar om de heeren B. G. Koopman, zijn persoon, M. ten Cate en E. Priester als bestuursleden hadden bedankt. Wegens overstelpende drukte was de heer Paehlig op raad van diens geneesheer ge drongen, eenige zijner betrekkingen neer te eggen. De heer Koopman oordeelde, dat wijl Z.E Gestr. in de maand Juni, de verkiezings- maand, nooit thuis is, hij in ’t Bestuur ■niets meer dan als bijlooper kan worden 39. J. Z. te Sneek heeft het reeds ver gebracht met drinken. De laatste maal were hij te Bolsward aangetroffen. Eisch 14 dagen hechtenis. 40. K. P. te Parrega. Alsvoren. Eisch f 15 sub. 3 dagen hechtenis. 41. T. N. te Bolsward en J. B. Amsterdam hadden in den nacht van 20 21 Januari aan de Turf kade te Bolswart te veel pleizier. Een agent 1ste klas slaagde er in door een omweg te maken om de heeren te naderen en op te teekenen. Eisch f 5 sub. 3 dagen hechtenis. 42. W. de V. en S. P. te Workum zijn op ’t Noord aldaar aan het sneeuwbal gooien geweest. Eisch f 10 sub. 3 dagen hechtenis. R. W. te Oosterlittens had in den van 27 Januari te Welsrijp een rijwiel, I 1 Januari waren ze onder Nijega. De veld wachter 8. de Boer informeerde of zij de toestemming hadden van den burgemeester. Zulks was niet het geval doch zeer zeker in aanmerking nemende het moeielijke bestaan van deze menschen, zou hij geen proces verbaal hier van opmaken, indien ze alsnog toestemming aan den burgemeester vroegen en verkregen. Ze gaven toen als hunne namen op L. B., Gerrit Mulder en R. J. Of het te veel moeite was naar den burgemeester te gaan, of dat de heeren liever een proces-verbaal hadden, is nooit bekend geworden, doch een verzoek om toestemming is nooit gedaan. De Boer ging derhalve be klaagden, die bij een boer in ’t hooi sliepen, opzoeken. Hij wilde nog wel weten in welke straat ze woonden en bij die gelegenheic vertelde Gerrit Mulder hem, dat hij A. J. genaamd was. Deze, die alleen ter terechtzitting aanwezig was, had zich dus leelijk in de vingers ge sneden. Als men hem gelooven mag, dan wist hij niet, //dat dat niet mocht.” Hij was nog nooit met de politie in aanraking geweest. z/Maar, wanneer de politie je vraagt naar je naam, dan moet je dien opgeven en geen verkeerden, nu word je ook daarvoor nog gestraft.” z/Ja, mijnheer, ik wist niet dat dat moest.” Dergelijke onnoozelheid komt niet veel voor, trouwens beklaagde zag er nu ook niet zoo onnoozel uit. Eisch tegen ieder f 3 sub. 2 dagen hech tenis en voor den tweeden beklaagde, den z/onnoozele”, bovendien f 10 sub. 5 dagen hechtenis. 33. II. L. te Bolsward had den 18den Januari aan de Turfkade bouwmaterialen opgestapeld zonder vergunning Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hecht. 34. Tooneel der handeling, een overweg bij het station Koudum-Molkwerum. De overweg is gesloten, de seinen waren reeds gegeven, de trein nadert. Vóór de afsluiting staat G. Hoffman met een rijtuig te wachten. Van denzelfden kant nadert T. 8. V. van Workum per rijwiel met nog iemand even eens per fiets. De laatste stapt af om te wachten, de tweede gaat onder de boomen door. z/Daar niet meer onder doorgaan” roept de chef Bakker. z/Moet ik er dan overheen vraagt bekl. Beklaagde zegt, dat de boomen niet wet telijk gesloten waren, er zaten geen pinnen op. //Als een buldog kwam Bakker op mij af en ik voegde hem toe, pas op man, of ik laat je in ’t klachteuboek zetten.” De Kantonrechter vindt, dat wanneer de chef wat krachtig opgetreden is, de beklaagde door zijn brutaal gezegde daarvan zelf de schuld is. De chef verklaart, dat de trein reeds binnen ’t signaal was en dat de overweg volgens de instructie gesloten was. Eisch f 10 boete sub. 8 dagen hechtenis. 35. N. J. K. te Schettens was toen hij in militairen dienst was volgens zijn verklaring een goed schieter en derhalve zou hij den 16den Januari, hoewel ’t gesloten jachttijd was, eens probeeren of hij die kunst nog verstond. Hij ging in een stuk land, eigen aan het Weeshuis te Bolsward en in huur bij T. B. Reitsma te Schettens, zonder toe stemming van den eigenaar of rechthebbende op musschen schieten. J. Huigens, onbezoldigd rijksveldwachter te Witmarsum, maakte procesverbaal tegen hem op en toen deze met de in beslag ge nomen bpks door Schettens liep, hoorde hij door de bewoners zeggen, dat ’t maar goed was, dat hij die buks had onteigend, daar had men al veel last van gehad; Beklaagde verklaarde, dat de buks niet van hem was. Eisch 2 maal f 5 boete of 4 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurdverklaring der buks. De nog restende zaken werden alle bij verstek behandeld. 36. S. P. te Workum had den 22sten Januari geen lantaarn aan zijn rijwiel en moet dit waarschijnlijk beboeten met f 3 te betalen of 2 dagen naar Sneek. 37. A. T. te Rien. Dronkenschap. Eisch f 15 sub. 3 dagen hechtenis. 38. H. de H. te Koudum. Alsvoren. Eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 1 dag hechtenis. 23. J. II. B. te Hemelum. Dronken schap. Eisch f 3 sub. 2 dagen hechtenis. 24. P. W. te Stavoren, alsvoren. Eisch alsvoren. 25. idem. 26. idem. 27. 28. beschouwd. Buitendien was ’t ook zijn meening, dat een jongere kracht zijn plaats diende in te nemen. Den heer Ten Cate is 't vorig jaar reeds voornemens geweest af te treden, maar met het oog op de Kamerverkiezing zou ZEd. toen nog een jaar aanblijven. En de heer Priester? Nu allen heengingen had hij den moed niet meer, om aan te blijven. Nadat enkele leden pogingen hadden aan gewend, gemelde heeren (de heer Priester was niet aanwezig), op hun besluit te doen terugkomen, ging men over tot ’t vormen van een gros. Daaruit werden achtereenvolgens gekozen de heeren C. A. Zelvelder, R. Feenstra Johz. M. ten Cate en F. II. Pijttersen. De h.h. Zelvelder, Feenstra en Ten Cate lieten zich de keuze welgevallen, de heer Pijttersen was absent. Hij punt d. mededeelingen van ’t Bestuur maakte de Voorzitter bekend, dat de af deeling bij de Centrale was aangesloten. Bij de rondvraag vroeg een der leden het woord. Hij noemde zich de tolk der vergadering, als hij een woord van hulde bracht aan de aftredende leden, de h.h. Paehlig, Koopman en Priester, voor alles wat die heeren hebben gedaan in het belang van de kiesvereeniging. Met den wensch, dat genoemde heeren de kiesvereeniging nog lang mogen zien groeien en bloeien, sloot hij zijne huldebetuiging. Ferwisseling van functies. Uit een artikel in De Meerbode van 17 Januari vernemen we, dat een burgemeester in een naburige gemeente (Uithoorn), deel nemende aan de plechtige opening van een bijzondere school, een rede hield, waarin bij o.a. uitsprak, dat een waarachtig Christen, die de bij den doop van zijn kinderen afge legde belofte, getrouw wil blijven, geen vrede mag hebben met het openbaar onderwijs, maar voor zijn kroost Christelijk onderwijs moet willen. De burgemeester is tevens arrondissements- schoolopziener, d.i, hij is krachtens zijn functie gehouden den bloei van het openbaar onderwijs te bevorderen. Maar de burgemeester is ook voorzitter van het schoolcomité, de vereeniging tot stichting van een bijzondere school in de genoemde gemeente. Als hoofd van de gemeente, als lid van ’t rijksschooltoezicht en als voorzitter van ’t schoolcomité woont hij de plechtigheid bij, hij legt er den nadruk op, dat hij op dat oogenblik drieërlei functie bekleedt, maar hij spreekt verder alleen in zijn laatste qualiteit. Is dit niet wat voor den heer Heemskerk, die bezwaar maakte tégen de wijze, waarop de Utrechtsche burgemeester zich over den afloop der verkiezingen bij een niet- officieele gelegenheid uitliet? Bode. De minister van Landbouw brengt onder de aandacht, dat, blijkens bericht van het consulaat der Nederlanden te Essen-Ruhr, in het Beneden-Rijnsch-Westfaalsch indu striegebied vraag naar arbeiders bestaat in het bouwvak en in de mijn- en ijzerindustrie. Tegenover stijgende loonen in deze takken van nijverheid, staan evenwel steeds stijgende uitgaven voor levensonderhoud, hetgeen inzonderheid bij de beoordeeling der loon- toestanden in het Ruhrkolengebied niet raag worden voorbijgezien. („Sf-Cï”) Door den Minister van Waterstaat is aan B. en W. van ’s-Gravenhage medege deeld, dat voor den tijd van vijf jaar gunning zal worden verleend voor het seeren van de electrische tram over Binnenhof, mits in de poortopeningen v. d. M. onder Workum heeft zonder toestemming over den spoorweg ge loopen. Eisch bij verstek f 3 sub. 2 dagen hecht. 17. S. S. te Workum. Idem. Eisch bij verstek f 5 sub. 2 dagen hecht. 18. Bij W. v. d. W. te Makkum was de drank oorzaak, dat hij hier verschijnen moest, hoewel hij niet opgekomen is. Eisch f 5 sub. 3 dagen hechtenis. 19. P. Z. te Sneek was den 8sten Jan. zoo dronken, dat hij bijna niet meer gaan kon. Nu kan //Piet” nog al wat verdragen, doch ’t is hem nu, wat wel vaker gebeurde, te machtig geweest en misschien mag hij nog wel 3 dagen op Staatskosten worden onderhouden. 20. N. J. te Bolsward werd den 4den Januari in kennelijken staat aangetroffen op het Oordtje. Eisch bij verstek f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 21. A. J. eveneens te Bolsward. Feiten eisch alsvoren. Tot en met no. 31 zijn de volgende zaken alle bij verstek behandeld. A. J. B. te Workum heeft den 7en Januari met netten gevischt in water eigen aan de H. IJ. S. M., zonder daartoe gunning te hebben. 2 dagen hechtenis der visschen of betaling van 10 cent sub. 1 ver- pas- het geen andere dan stroomlooze geleidingen komen en over vijf jaar de traminstallatie volledig van het Binnenhof zal zijn verwijderd en alles weder in den vorigen toestand zal zijn hersteld. B. en W. stellen den Raad voor een door den Minister gewenschte verbintenis in dien geest aan te gaan. Naar de Tel. meldt, gaat het met Akke Kobus, het meisje, waarop onlangs te Leeuwarden een laaghartige moordaanslag is gepleegd, niet best. Zij moet kunstmatig ademhalen, kan nog steeds niet spreken en de hoop op herstel wordt zeer gering. Bolsvardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1