Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Nijverheids Hoenderbrood, bevat het rijkste gehalte aan dierlijk voedsel en bevordert de eierproductie. Nijverheids Hondenbrood, is een buitengewoon krachtig en versterkend voedsel voor uwe honden. Verschijnt Donderdags en Zondags. 45ste Jaargang. No. 20. 1906. DONDERDAG 8 MAART. DINNENLAND. „STREVEN NAAR VERBETERING.” J. J. LEMSTRA, GROOTZAND. v i VOOR Afzonderlijke Het Bureau van de „Bolsw. Courant” is telefonisch aangesloten onder No. 4. Melkkoeien-Vereeniging ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3.maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 6, 5 Cent. Totale v. d. koekmeel en de beste soort, te mopperen VERSLAG van de Vergadering gebonden in den nacht van 13 op 14 October 1905. Leeuwarden, 5 Maart. Dat de huizen te dezer stede de laatste jaren aanmerkelijk in prijs zijn gestegen, is gebleken uit den ver koop van de kleine villa, laatst eigen en bewoond door wl. den heer v. Konijnenburg, dag vergaten wij onzen honger bij’t bespreken die haar p.m. 15 jaar geleden bij een public- Mijnheer de Redacteur! Als voortbrengster van melk, de eenige grondstof Voor zuivelbereiding, durven wij een plaatsje vragen voor dit verslag dat, volgens besluit der vergadering, publiek ge maakt moet worden. Waarschijnlijk heeft U nog nooit van onze vereeniging gehoord en ’k wil U daarom eerst iets van de oprichting vertellen. Zie dat kwam zoo: als wij ’s winters in den stal zijn opgesloten, dan luisteren wij, uit verveling, naar de gesprekken van de menschen die ons verzorgen of die in den stal komen. Is bekeken, betast vertelt dan van onze opsnijden, bijv, klopt niet altijd. 'vv itte Uiiaëi•gOeuerêii''’’"’ voor DAMES en HEERLEN. Lakens, Sloepen, Servetten, Tafellakens, I Ontbijtstellen enz. enz. Te Bolsward verkrijgbaar bij Volledige voedermethode gratis. er visite dan worden wij en geknepen. Onze baas onze afstamming en van deugden, gaat daarbij ook wel eens over onze melkopbrengst, dat ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 'krompen. Wij ondervonden dat dit geen los praatje was. Wel kregen wij wat meer Am. mais maar die was niet van ze smaakte niet. Wij begonnen en vooral was dit het geval den laatsten April. De hooigift was dien morgen erg klein, de zon scheen door de stalruitjes en als de deuren even open kwamen dan rook je de lente. Tevergeefs trokken wij aan onze touwen om eens buiten te kijken. Toen riep opeens blaarkop, de snuggerste van ons allen, „het is schande ons te laten hongerlijden als het buiten zoo mooi is, onze grieven vermeerderen met den dag, wij moeten ons verzetten en eene vereeniging oprichten.* Dat denkbeeld vond algemeen bijval, dien heid het haaswild ten goede, dat overal in de beste conditie is. Bijzonder goed tiert ook het hoenderwild, met name de fasanten. De strooperij met strikken is afgenomen sedert het jachttoezicht verscherpt is. Workum, 6 Maart. Gisterenavond trad in de bovenzaal der Sociëteit „Harmonie*, voor een vrij talrijk gehoor, als spreker opmr. H. Smeenge, met het onderwerpDe belangen van het Kind en de Vereeniging „Volks onderwijs.* De beer Smeenge sprak als zijn innige overtuiging uit „Kenni^ is Macht* en toonde aan dat de landbouwer, die vroeger meende dat hij dekennis kon ontberen, omdat vader en moeder het zonder dat ook wel hadden kunnen redden, nu van het tegendeel is overtuigd. Sedert men van de toepassing der stoom en electrisiteit heeft leeren gebruik maken, zijn de productie-middelen veranderd en heeft ook de landbouwer begrepen dat hij met de minst mogelijke kosten, de meest mogelijke productie moet zien te verkrijgen, zal hij den steeds zwaarder wordenden strijd om het bestaan kunnen volhouden. Verder werd aangetoond dat tegenwoordig bij de zuivelbereiding, het fokken van vee, de keuze van zaai-zaad en koren, de bemes ting van den grond enz., naar de resultaten der wetenschap moet worden gehandeld. Hier door is het noodzakelijk geworden dat jonge lui uit den boerenstand de cursussen voor landbouw-onderwijs bezoeken, om daar weten schappelijk door te worden gevormd, opdat zij later in hun bedrijf van de resultaten der wetenschap zullen kunnen profiteeren. Spr. wees er op dat dan alleen alle voort gezet onderwijs vruchtbaar kan zijn, als er een goed bearbeide bodem is en daarom acht Spr. het van groot belang dat er naar worde gestreefd om lager onderwijs te verkrijgen van de beste kwaliteit. Door den Spr. werd betreurd dat de lager onderwijswet tot stand is gekomen, waardoor de mogelijkheid om kleine scholen te krijgen veel grooter is geworden. De verheffing van het lager onderwijs zal tot de vrome wenschen blijven behooren, omdat door deze bijzondere scholen, de open bare school wordt „leeggepompt”. Met enthousiasme verdedigde Spr. zijne meening en behandelde hij de bezwaren welke volgens zijne opinie bestaan tegen het bij zonder onderwijs. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer B. IJ. Wieünga. Deze verklaarde het met den heer Smeenge volkomen eens te zijn waar hij zeide „Kennis is Macht”, maar betreurt het dat in des sprekers rede een „de zegen komt van Boven” niet werd gehoord. De heer Wieünga is van overtuiging, dat het in den strijd om het bestaan voor den mensch een steun zal zijn, als hij zich af hankelijk weet van eene macht boven zich. Dit wordt het kind op de bijzondere school geleerd. Verder weerlegt spr. o. a. de bewering van den heer Smeenge: dat godsdienstonder wijs in de bijzondere school niet op haar plaats is, en 18-jarige jongelui niet in staat zijn dit te geven, door hem de geruststel lende mededeeling te doen, dat op de chr. school niet wordt gecatechiseerd/ noch een dogma behandeld en spr. acht niet veel theo logische kennis noodig om aan kinderen, op kinderlijke wijze, b.v. de geschiedenis van Jozef te verhalen. De heer Wieünga verzekerde, de uitdruk king „christelijke school” niet te bezigen, om daar mede te zeggen„de openbare school is onchristelijk”, hetgeen een der heeren openbare onderwijzers deed opmerken: „dat is maar een etiquette!” Van de her haalde en dringende uitnoodiging om dezen uitroep te verdedigen, werd echter geen gebruik gemaakt. Verder werden door den heer W, nog verschillende andere beweringen van den Spreker weerlegd en enkele opmerkingen gemaakt met betrekking tot den geest van het openbaar onderwijs en het schooltoezicht waarbij hij echter uitdrukkelijk te kennen gaf niet het onderwijs in deze stad, of het alhier fungeerende toezicht te bedoelen. Nadat de heer Smeenge den debater had beantwoord, werd de vergadering te kwart voor twaalf door den Voorzitter gesloten. De Banier^ van onze vereenigingsplannen. Het resultaat van die bespreking was dat, om sterk te zijn, eene krachtige vereeniging noodig was, wij moesten steun hebben. Daarbij dachten wij in de eerste plaats aan onze buren aan de eene zijde, de koeien van boer Jansen. Die zijn allen ingeschreven in het stamboek, komen veel op veekeuringen en zijn meer ontwikkeld dan wij. In de tweede plaats wilden wij steun zoeken aan den anderen kant, bij de koeien van boer Randsma. Die boer is wat ruw, zijn volk is het dus ook. De koeien hebben daarom nog meer grieven dan wij. Aan den eenen kant zouden wij dus steun zoeken bij de intellectueelen en aan den anderen kant bij de meest ontevredenen. Deze redeneering sloot in zich dat wij moesten wachten tot wij in de wei kwamen om over hek of sloot met de buren aan weerszij te kunnen spreken. Den 8en Mei gingen onze touwen los en toen ja toen zijn onze grieven op den achtergrond gekomen. Als de stok opgeheven is, vergeet men de slagen of, zooals onze oude arbeider dezen winter tegen den „roode* knecht zei, als zij die schimpen op het kapi talisme, zelf kapitalist worden, dan vergeten zij de vroegere grieven. De eerste dagen in de wei waren wij dol blij met onze vrijheid vergaten zelfs de koude nachten. Later was alles weelde, volop prachtig gras, mooi weer, onze grieven smolten als sneeuw voor de zon. Vervolgens genoten wij de geuren van het versch gemaaide hooi, en als wij de boeren en hun volk zagen zwoegen om onze winterkost te oogsten dan kwam zelfs wel eens de gedachte of wij niet ondankbaar waren. Blaarkop sprak nog wel eens van onze stemming in April en uit beleefdheid luisterde de een of andere dan wel, maar de meesten lachten haar uit. Dat duurde zoo tot in de maand Juli toen de rooskleurige stemming langzamerhand verdween. Door de aanhoudende droogte raakte het gras op en wij werden gedwongen om dag en nacht te trekken aan de droge stengels om wat voedsel te krijgen. Nog erger! er kwam gebrek aan drinkwater en dat in den warmsten tijd van het jaar. De meeste slooten werden droog, hier en daar vond men nog een plasje met wat vuil vocht, waarmee we moesten beproeven onzen dorst te lesschen. Het lekkere leventje was uit, de grieven werden met den dag luider uitge sproken en toen Blaarkop eens weer sprak van vergaderen, vond zij algemeen bijval. Op een helderen zomernacht kwamen wij met de koeien van Jansen en Randsma bijeen. Zonder dat iemand het merkte liepen wij door de droge slooten. Veel werd op deze bijeenkomst niet ge sproken, de keelen waren te droog. Blaarkop zette met korte woorden het doel uiteen, waarop eenparig besloten werd eene vereeni ging te stichten onder den naam van „Streven naar verbetering.* Verder werd bepaald dat alleen melkkoeien lid konden zijn. Het nieuwsgierige jonggoed dat meegeloopen was, werd duidelijk gemaakt dat het moest weggaan. Vervolgens traden allen, ten getale van 94, als lid toe. Toen werd overgegaan tot het benoemen van een bestuur. Met op één na algemeene stemmen werd tot voor zitster aangewezen Zwarthak van boer Jansen, zij had daar recht op. Zij heeft de meeste medailles behaald en is dus de knapste. Secretaresse werd Blaarkop. Een penning- meesteresse vonden wij voorloopig niet noodig, bij de algemeene armoede had geen onzer iets te missen. Het dageüjksch Bestuur nam op zich, eene agenda op te maken voor eene tweede vergadering die binnenkort zou worden belegd. Wij waren thans overtuigd eene vereeniging te hebben gesticht volgens de regelen der kunst en gingen weer naar onze eigen dorre weilanden om stengels te knabbelen nadat de voorzitster met eene krachtige opwekking om solidair te zijn de vergadering had gesloten. (De Zuivelcourant.) (Wordt vervolgd.) Nog meer was dit het geval omdat ook de gesprekken onder het „volk” een ander karakter hadden. Onze boer kreeg den vorigen herfst een nieuwe knecht, men zegt dat die wat „rood* is. Die knecht heeft ook altijd den mond vol grieven vooral tegen het kapi talisme en is steeds bezig de anderen op te wekken om mee te gaan naar de vergade ringen van zijne vereeniging om de grieven te bespreken. Onder elkaar redeneerden wij dikwijls over hetgeen wij hoorden, maar op een goeien dag in het laatst van April werden wij ge dwongen aan iets anders te denken. De boer vertelde aan den knecht dat het hooi wat te spoedig opteerde, de gift moest worden inge- ken verkoop voor ruim f 10,000 had gekocht, terwijl ze nu bijna het dubbele van dien prijs heeft opgebracht, ook bij publieken verkoop. Sloten, 5 Maart. De blijvende hooge waterstand bezorgt den bewoners van een in de buurt gelegen polder, niet weinig last en schade. De storm vernielde den water molen en nu had het Water vrij spel. Wel werd er toen een windmotor geplaatst, maar deze bleek geen voldoende capaciteit te be zitten. Nu echter hebben de belanghebben den een contract gesloten met den heer H. Raterman alhier, die op zich heeft genomen door plaatsing eener machine den polder in 10 dg. van het overtollige water te bevrijden. Frieslands Noordoosthoek, 5 Maart. Hoe bepaalt men de waarde van een varken naar zijn ouderdom Als men als maatstaf neemt den prijs waarvoor de caféhouder Poppinga te Nijtap (onder Opeinde) een big verkocht, nl. f82,50 voor een diertje van 16 weken, dan is de waarde juist zooveel rijksdaalders plus een als ’t dier weken oud is. Maar we gelooven niet dat veel biggen zulk een prijs kunnen behalen. Achlum, 5 Maart. Er doet zich hier ter plaatse een geval van bloedvergiftiging voor. Zekere Tj. Posset, uit Duitschland overge komen en bij zijn broeder alhier logeerende, bekwam tengevolge van een puistje aan de wang een wondje. Het gedeelte bij den neus zwol sterk op, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na eene kleine operatie is de arts opnieuw tot onderzoek overgekomen. De patient is op zijn advies thans naar het Diaconessen huis te Leeuwar den overgebracht. Arum, 5 Maart. Heden had alhier voor Wonseradeels Armvoogdij de verkoop plaats op afbraak van 8 woningen en schuur te Arum, benevens 7 woningen te Witmarsum, alle onbewoonbaar verklaard, en een en ander op te ruimen voor 15 Augustus a.s. opbrengst f273. Gekocht door J. W. Linde te Makkum. Verder voor de Diakonie der N. H. G. te Witmarsum 2 woningen. Kooper werd Sj. Roukema te Arum voor f 628,Voor dit bedrag denkt de diakonie andere wonin gen te verbeteren. Weder heeft hier de jaarlijksche gort- uitdeeling plaats gehad, eene instelling van een „Md boer*, die daarvoor vele jaren ge leden een zekere som heeft vastgezet, om zijn naam in eere te doen blijven. Dat echter van de 300 gezinnen in dit dorp thans reeds p.m. 100 profiteeren van de uitdeeling aan behoeftigen, zal de „ald boer* zeker nooit hebben kunnen denken. Herik. Fieuwsbl. v. Fr. Sneek, 6 Maart. Onze stoomboot-maat- schappij „De Nijverheid”, keert over 1905 geen dividend uit wegens kostbare reparatiën. In den laatsten tijd kregen de aandeel houders telkens 3 pCt. De premie van f 500, op de aanhou ding van Frans Rosier gesteld, is de oorzaak dat ’t aantal aanhoudingen in ’t gekke loopt. Zoo werd hier gisteren maar even door de maréchaussée’s ingerekend een onderwijzer onzer Chr. School, die met zijn boeken onder den arm, uit den trein van Leeuwarden kwam. Nu ze de echte Frans, naar we hopen, hebben gepakt, zullen die aanhoudingen ge lukkig weer spoedig tot het verleden behooren. Door den Hoogen Raad werd gisteren verworpen het cassatieberoep van den officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, tegen het ontslag van rechtsvervolging van drie tappers te Sneek, die flesschen met sterken drank aanwezig hadden gehad, terwijl hun lokaliteit binnenshuis gemeenschap had met een winkelnering. De Hooge Raad over woog, dat, waar in de dagvaarding niet waren opgenomen de elementen, benoodigd voor veroordeeling krachtens art. 56 der Drankwet (de niet-nakoming der in art. 55, lo der Drankwet gestelde voorwaarden voorverkoop van sterken drank in winkelneringen, waarin op 1 Mei 1881 zonder strijd met wet en verordening sterke drank in het klein werd verkocht) terecht de gerequireerde was ont slagen van rechtsvervolging. Lemmer. De jachtopzieners en bosch- wachters in de naburige gemeente Gaaster- and berichten, dat de wildbaar aldaar in den besten staat verkeert. De zachte winter en de geringe sneeuwval komt inzonder- Bolswardsche Courant tem npn op Tiet Tand komen, om in vergaderingen te spreken, alle grieven uiteen te zetten en te vertellen dat zij het middel bezitten om ze allemaal uit den weg te ruimen. Verder begrepen wij dat alles met boerderij en koeien niks te maken had. Enfin, wij hebben dat voorjaar veel geleerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1