Bolsward en Wonseradeel. II «3 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 22. DONDERDAG 15 MAART. „STREVEN NAAR VERBETERING.” VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. brengen. de man, die het op de treurig Het Bureau van de „Bolsw. Courant” is telefonisch aangesloten onder No. 4. INGEZONDEN. CBuilen verantwoordelijkheid der Redactiej. Melkkoeien-Vereeniging een applaus i den storm correspondent te Apeldoorn dat zich in een soortgelijk verschijnsel ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. e. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. van Het half- Aan de melkkoeien wordt, ook in het nu en kort zijn. van ’t samenspel piano zeld- I Nieuws- en Advertentieblad welke allereerst ten goede komen aan de bevolkingsklassen, die het kapitaal bijeen- stelde blaarkop voor om een voor de familie Draper, een volgenden winter melkschamel omdat ik niet goed stond. Uit boosheid heb ik toen de melk zoo opgetrokken dat hij geen vierde deel van de gewone hoeveelheid kreeg. Dat kunnen wij altijd doen als men op onze eischen niet let. Algemeen werd erkend dat dit een goed strijdmiddel zou zijn. Meerdere denkbeelden omtrent de middelen die men kon tpepassen, werden nu opgeworpen, waarvan wel het voor naamste was ditom niet meer voedsel tot zich te nemen dan noodig was voor levens onderhoud; melkgeven en vet worden werden. Uit een en ander bleek, dat middelen waren om krachtig VERSLAG van de Vergadering gehouden in den nacht van 13 op 14 October 1905. en 25 M3. Een verzakking. De Heldersche zeewering heeft het door den hevigen noordwesten storm en de daar mede gepaard gaande hooge vloeden zwaar te verantwoorden gehad. Nabij de batterij Wierhoofd, waar men bezig is den dijk te versterken, is eén verzakking ontstaan, waar door heel wat ongerustheid is veroorzaakt. Dadelijk zijn echter de noodige maatregelen genomen om het gevaar, dat er uit zou kunnen voortkomen, te keeren. Voor door braak behoeft men dan ook niet te vreezen. Door een trein overreden. Gistermorgen had te Hoorn een treurig ongeluk plaats. De wegwerker Zwaan, die op de spoorlijn vlak voor het station aan den arbeid was, had het ongeluk door de glad heid té struikelen, juist toen de trein van Enkhuizen binnenreed. De ongelukkige werd overreden en was onmiddellijk dood. Hij laat vrouw en 5 kinderen achter. De inktgooier. Naar aanleiding van de berichten omtrent het gooien met inkt op de kleederen van dames, die het Concertgebouw verlaten, schrijft onze ’t najaar aldaar heeft voorgedaan. Daar was het een man, die het op de dienstmeisjes gemunt had. Hij volgde deze, liep nagenoeg rakelings achter haar en gooide dan ongezuiverde carbol op de rok of mantel. Van acht meisjes werden op die wijze de kleederen beschadigd op verschillende tijd stippen. De vermoedelijke dader is een ge huwd man, werkzaam aan de spoorwegen. De zaak is sedert geruimen tijd voor de Rechtbank te Zutfen in instructie. Niemand heeft hem echter het feit zien plegen, hoewel hij steeds in de nabijheid gezien werd. Hdbld. winterhalfjaar, gelegenheid gegeven zich en dan vrij te bewegen als weer, wind andere omstandigheden zulks toelaten. d. De stallen moeten ten allen tijde zin delijk worden gehouden. Evengoed als de boerin zorgt voor het reinhouden der woon vertrekken moet de boer maatregelen nemen om het woonvertrek zijner weldoensters steeds zindelijk te houden. Inplaats van den ge- heelen winter door vloeren, zolders en ven sters aan het lot over te laten, moet dat alles geregeld worden schoongemaakt, afge spoeld enz., terwijl de mest minstens dagelijks verwijderd wordt. De koeien zullen, tenminste zoolang staan vastgebonden, alle dagen worden gereinigd met doelmatige borstels en als het noodig is, met water. f. Het is de boeren streng verboden meer vee te houden dan zij, in normale jaren, ruimschoots kunnen voeden. Zoo mogelijk moet gelegenheid bestaan, eenige voedergewassen te verbouwen om als reserve te dienen bij schralen grasgroei. Waar dit niet mogelijk is, behoort de voorraad winter voedsel, hooi enz. zoo groot te zijn, dat er voldoende hoeveelheid overblijft om in slechte zomers het gebrek aan gras aan te vullen. Als bijvoeder mogen slechts kleine hoeveel heden pulpe, spoeling en dergelijke rommel worden verstrekt. Krachtvoedermiddelen moeten wetenschap pelijk zijn onderzocht op zuiverheid en on schadelijkheid. (Hiervan zijn uitgesloten granen zelf verbouwd of van bekende binnenlandsche herkomst.) g. Indien geene welputten met voldoend zoet en zuiver water aanwezig zijn, moeten deze gemaakt worden. Is de bodem onge schikt voor goed welwater, dan worden ge graven grachten van voldoende breedte en diepte om zooveel regenwater te bergen dat de voorraad het geheele jaar voldoende is. 1 i I Deze motie werd, na voorlezing, in dis cussie gebracht. Een piepjonge vaars, gaf het bewijs dat ook bij de koeien, de jongsten dikwijls de meeste praats hebben. Zij drong naar voren en vroeg het -woord. De storm was haar echter te machtig, wij verstonden alleen dat zij de beslissing wou uitstellen om over de motie na te denken. Zij wou er nog wel wat aan toevoegen. Al spoedig echter werd zij gedwongen om te zwijgen en daarop werd de motie bij accla matie aangenomen. Verder werd besloten den inhoud aan boeren mee te deelen en ze publiek te maken, met deze bijvoeging wordt vrijwillig en spoedig, aan de gestelde eischen voldaan, dan verbinden zich allen om hare erkente lijkheid te toonen door eene verhoogde melk- gift- Na dit ernstig besluit vroeg de voorzitster of nog een der leden iets te zeggen, te vragen of voor te stellen had. Onder diepe stilte trad naar voren de oudste der leden, de vare, roodbonte, éénhoorn. Zij trilde onder het natte dek van kou, misschien ook van ver ontwaardiging. Uit respect voor haren leeftijd en ervaring werd zij met de diepste aandacht aangehoord. Zusters, zoo sprak zij, ik zal het wel niet lang meer maken, 10 jaren lang heb ik steeds mijn best gedaan om den menschen van dienst te zijn. Den volgenden herfst ligt’t slachtmes voor mij gereed, misschien wel eerder want ik heb al hooren zeggen dat ik niet geheel zuiver ben. Dit is trouwens geen wonder als men zoo lange jaren storm en wind heeft moeten uitstaan. Persoonlijk zal ik dus wel niet meer profiteeren van uw streven, maar ik stel er toch hartelijk belang in ter wille van mijn kinderen. En nu wil ik eene vraag stellen. Zie, ik ken onze meesters: de menschen, ik ben overtuigd dat zij de motie eenvoudig naast zich zullen leggen of in de snippermand werpen en wat zult ge dan doen om aan uwe eischen klem bij te zetten Op deze eenvoudige vraag volgde een beklemmende stilte, waarna onder elkaar wat gemompel ontstond. Aan de zij van de koeien van Randsma hoorde ik een zeggen dan nemen wij de boeren op de horens, zij hebben het verdiend. Anderen hadden weer andere dwaze denkbeelden. Toen riep de bles van Jansen mag ik eens wat vertellen Gistermorgen toen het weer ook zoo gemeen was, gaf de knecht mij een zeer gevoeligen slag met de. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Slot. Deze redevoering, waarvan de indruk krachtig werd versterkt door het huilen van wind en regen werd gevolgd door i dat een oogenblik het geloei van overtrof. Hierop werd het woord gegeven aan Blaar kop, die namens het bestuur de volgende motie voorlas Leeuwarden, 10 Maart, ’t Was nog niet lang geleden, dat de 18-jarige Sake V. uit de gevangenis was ontslagen, waar hij drie maanden had doorgebracht wegens zinkdiefstal bij zijn vroegeren patroon, ’t Was in October, toen hij weer los kwam en sinds dien tijd was het hem niet mogen gelukken weer vast werk te vinden. Gistermorgen slenterde hij op de veemarkt, ging bij een aldaar vastge bonden, nuchteren kalf staan en deed alsof hij er de eigenaar van was. Spoedig kwam een kooper. Sake vroeg tien gulden, de kooper bood zevenmen werd accoord voor drie rijksdaalders. De kooper merkte zijn beestje, zou het juist meenemen, toen de werkelijke eigenaar met een anderen liefhebber ten tooneele verscheen. Tableau De politie werd er bij geroepen en mocht er spoedig in slagen, Sake, die zich inmiddels haastig uit de voeten had gemaakt, op het spoor te komen en hem te arresteeren. Hij is heden naar ’t Huis van Bewaring overge bracht. dan verijdeld, er voldoende op te treden. Ten slotte verslag der vergadering te doen toekomen aan de melkinrichtingen en zuivelfabrieken. Zij toonde aan, hoe een slechte behandeling, ongeschikt voedsel, het blootstellen aan ruw weer, ongezonde stallen enz., van invloed zijn op de kwaliteit der melk zoowel voor de consumptie als voor het maken van zuivelproducten. De melkhandel en de zuivelindustrie hebben er dus belang bij dat aan de eischen wordt voldaan en kunnen de boeren dwingen er naar te luisteren. Dit voorstel vond algemeen bijval. Thans werd met een krachtige opwekking van de voortzitster, om aaneengesloten te blijven, de vergadering gesloten. Aldus naar waarheid opgemaakt. De verslaggeefster. Sneek. Over het Draper-quartet Vrijdagavond kunnen we kleine publiek, een honderd, heeft acht tot kwart voor tien van van viool, alt-viool, violoncel en zaam genoten. Met ’t oog op den beperkten tijd moest ’t programma wel wat vlug worden afgewerkt. Moeten we wijders nog een aanmerking maken, dan kwam het ons voor, dat de cello soms wat zwak was. Overigens alle lof met den wensch, haar weer eens in ons midden te zien. Sneeker Ct. Zaterdag jl. werd alhier ten Raad- huize door Burgemeester en Wethouders aan besteed de levering van a. 60,000 eerste soort straatwaalklinkert. Gegund aan de firma Bonté Bekker te Wijk bij Duurstede tegen f 14,78 per 1000 stuks. b. 30,000 tweede soort Friesche Bak- klinkert (handvorm). Gegund aan de Naaml. Vennootschap //De Bolswardsche Steenfabriek Zorgvlied" te Bols ward tegen f 9,425 per 1000. c. 35 M3. fijne Riviergrint grove Riviergrint. Gegund aan Anne M. Harder te Hasselt tegen f 3,20 per M3. of f 192,in massa. Maandagavond traden in „Amicitia” alhier, als sprekers op de heeren mr. Ver- kouteren en dr. de Visser, beiden van Am sterdam, met het doel, te trachten hier ter stede een Chr. Hist, kiesvereeniging op te richten. Aan het .debat nam deel de heer C. A. Zelvelder alhier, terwijl de heer A. R. Brouwer alhier, dr. de Visser een tweetal vragen stelde. Of ’t doel gelukt is, weten we nog niet. Lemmer, 12 Maart. Heden morgen vroeg, is de zwaar met stukgoederen geladen stoom boot //Leeuwarden II”, van de Stoomboot- Maatschappij St. Martin, gisteren van Rotter dam via Amsterdam vertrokken en op weg naar Sneek,- op ongeveer een uur afstand van onze haven, door den hevigen storm verongelukt. De boot is gezonken. De vier opvarenden, die zich aan den mast hadden vastgeklemd, zijn hedenmorgen zeven uur, door visschers van hier met levensgevaar gered. Staatssch u Idboekjes. Over de invoering van de staatsschuld- boekjes door de Rijkspostspaarbank schrijft de A. Rolt, Ct-. Met aandacht hebben wij ontwerp en toe lichting gelezen en een uitnemenden indruk ontvangen van de groote zorg, waarmee een goede gang van zaken tot in bijzonderheden is behartigd. Ook verdient de keuze van slechts één rentetype, de 3 pCt., ongetwijfeld instem ming. Dat het laten van keuze tusschen 21/2 en 3 pCt. slechts verwarring zou geven, is duidelijk aangetoond. En dat de 3 pCt. dan eenvoudiger zijn, ook omdat daarbij de nominale waarde en de beurswaarde het minst uiteenloopen, is zeker juist gezien. Zonder eenig voorbehoud achten wij de voorgestelde regeling uitnemend geslaagd; terwijl wij, met de regeering, mede een voordeel zien in den nauweren band, die gelegd zal worden tusschen de Nederlandsche burgerij en het krediet van den Nederland- schen staat. Nu is nog maar te hopen, dat deze klare en eenvoudige materie door de Kamer zeer spoedig worde ter band genomen en afgedaan. De Arnh. Ct. zegt er van Met groote ingenomenheid is dit ont- werpje door ons begroet, dat spoedig wet moge worden. Voor later blijve dan voor behouden, zij ’t echter niet na een te lang tijdsverloop, de herziening van art. 16 der wet betreffende de belegging van het kapitaal der Rijkspostspaarbank, opdat dit ook dienst baar gemaakt kunne worden aan de ver betering van maatschappelijke toestanden, welke allereerst ten goede komen Aan de Redactie der Bolswardsche Courant. Geachte Redactie! In Uw veelgelezen blad, van Zondag 18 Febr. heeft U wel zoo goed willen zijn een paar regelen van mij op te nemen, welke ik weergaf als de indruk door mij ontvangen van de lezing der rede van den Heer Van der Pers, gehouden voor de Afd. Bolsward van de zich noemende Chr. Dem.-Partij en voorkomende in uw blad van Zondag 11 Februari j.l. Daarop heeft de Heer Van der Pers een paar ellenlange artt. in uw blad geplaatst, welke genoegzaam voor zich zelf spreken en waaruit ons een geest tegen waait, welke mijne overtuiging, die ik had, ten opzichte van de Partij, grootelijks versterkt heeft en waaruit ieder weldenkende reeds lang is gebleken, dat met iemand als de Heer Van der Pers niet kan worden gedebatteerd, omdat bij hem alle onderstelling van goede trouw bij andersdenkenden totaal wordt gemist. Met de belofte, U voor deze zaak niet wederom voor plaatsruimte lastig te zullen vallen, zegt U dank voor de plaatsing, Uw dw., J. DE BOER. De algemeene vergadering der melkkoeien- vereeniging //Streven naar Verbetering”, gehouden in den nacht van 13 op 14 Oct. 1905 Overwegende dat de Nederlandsche melk koeien zijn de voornaamste bron van wel vaart, direct voor een groot deel van den landbouw, indirect voor de geheele bevolking, Overwegende dat die melkkoeien, om hare roeping naar eisch te kunnen vervullen, uit een moreel en practisch oogpunt aanspraak maken op eene voortdurende zorgvuldige behandeling Heeft, besloten om te formuleeren en publiek te maken de volgende eischen a. Ieder veehouder is verplicht te zorgen dat voor het melkvee aanwezig is een doel matige stal. Deze stal moet aan de vol gende voorwaarden voldoen sterk gebouwd, met voldoende ruimte voor ieder dier om te liggen en te staan, met gelegenheid om te ventileeren zonder tocht en zoo dat de tem peratuur steeds omstreeks 15° C. is. De groepvloer mag niet meer dan 30 cM. be neden de staanplaats zijn. Voerbakken en drinkgoten moeten zoo zijn ingericht, dat zij gemakkelijk gereinigd kunnen worden. De staanplaatsen moeten evenals de geheele stalvloer zijn van steen en steeds volkomen effen, de lichtramen zoo groot dat altijd voldoende licht aanwezig is. Potstallen en stallen waar het vee met den kop naar den buitenmuur staat, zijn abso luut verboden. b. De onder a bedoelde stallen moeten het geheele jaar door voor het melkvee be schikbaar zijn, in elk geval, altijd wanneer koude, regen en wind beschutting noodza kelijk maken. Veehouders die gedurende het zomerhalf jaar gelegenheid geven voor beschutting in eene doelmatig gebouwde en goed ingerichte loods, mogen in dien tijd de winterstallen voor een ander doel gebruiken. ze f Bolswardsche Courant I I c. S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1