Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 I 1906. 45ste Jaargang. No. 23. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 18 MAART. I I R iT Stadsnieuws. VOOR Afzonderlijke 7 de plaatsing, geachte KARNEMELK ALS VOLKSVOEDSEL. Het Bureau van de „Bolsw. Courant" is telefonisch aangesloten onder No. 4. op was INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). I I' ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Mr 91 liet is moeielijk maatregelen te nemen om de groote waarde van karnemelk als voedings middel aan het publiek duidelijk te maken, ze weer in eere te herstellen. Wij moeten er ons dan ook toe bepalen om de aandacht op de zaak te vestigen. Overal waar men in onzen tijd pogingen doet om den melkhandel uit hygiënisch oogpunt te verbeteren, verdient het aanbeveling om daarbij ook aandacht te schenken aan: de karnemelk. Zuivelcourant.. Het verslag van de „Hamburger Nahrungs- inittel Kon trol le" wijdt bijzondere aandacht aan de karnemelk. Dit voedingsmiddel heeft, in de laatste jaren, te Hamburg veel stof gegeven tot strijd, ja zelfs tot talrijke pro cessen. De aanleiding daartoe geeft de inhoud van de gemeentelijke verordening die elke bijvoeging van water bij karnemelk verbiedt. Sedert onheuglijke tijden wordt te Hamburg de karnemelk, met weinig of veel water verdund (soms tot 70 pCt.), verkocht voor tien pfennig, zegge zes cents, de liter. De controledienst wenscht dit misbruik niet langer te bestendigen en vandaar het abso lute verbod van water bij te Voegen. De bevoegde autoriteit houdt streng de hand aan dit voorschrift, allen die er tegen zondi gen, worden onverbiddelijk gestraft. De producenten verzetten zich krachtig tegen den strengen maatregel en de toepas sing daarvan. Bij een proces kort geleden gevoerd voor de strafkamer II te Hamburg Uw dw. F. VAX der PERS. Groningen, 16 Maart 1906. P. S. De openbare vergadering op Maandag is ook belangrijk voor de voorstanders van StaatspensionneeringZegt het voort! F. VAjt der PERS. waren zoowel van de zijde des verdedigers als van die der aanklagende autoriteit, tal rijke wetenschappelijke deskundigen en prak tische vakmannen, als getuigen opgeroepen. Aan de eene zijde werd met energie verde digd de stelling dat bij het botermaken, het inspoelen met water onvermijdelijk is, aan den anderen kant werd met verschillende argumenten aangetoond dat men zeer goed boter kan karnen zonder water te gebruiken. De rechter, gedwongen tusschen deze beide opvattingen te kiezen, besliste fds volgthet bij mengen van een weinig water met het doel om de karn in te spoelen kan niet beschouwd worden als „vervalsching van levensmiddelen", maar is in strijd met de melkverordening en daarom strafbaar. Dit vonnis is in hooger beroep bevestigd en daarmede het absolute verbod van bijvoeging van water, gesanctioneerd. De bovengenoemde controle-dienst vestigt verder de aandacht op een tweede misstand bij den handel met karnemelk. Onder dien naam wordt verkocht: een vloeistof afkom stig van gewone geroomde melk die zuur is geworden, of van restjes zoete en geroomde melk die, in den zomer, reeds half bedorven, worden bijeengevoegd. De controle-dienst wenscht dergelijke producten, als voedings middel, te verbieden. Ieder producent is vrij om karnemelk met water te vermengen of om van minderwaardige grondstof karnemelk te maken, mits hij ze gebruikt voor andere doeleinden en niet verkoopt als voedsel. De lezing van het energieke optreden der Hamburger autoriteiten brengt ons onwille keurig tot de vraaghoe staat het met deze kwestie ten onzent? Wij zijn overtuigd dat de groote meerderheid der vakmannen niet meegaat met het absoluut verbod, waarbij zelfs het inspoelen van de karn niet veroor loofd is. Maar wij zijn tevens overtuigd dat alle ernstige vakmannen gaarne zouden mee werken tot maatregelen om de watertoevoe- ging tot het allernoodzakelijkste te beperken. Het geldt hier een maatschappelijk belang van beteekenis. Karnemelk is het goedkoopste en gezondste volksvoedsel dat op verschillende wijzen zeer smakelijk kan worden bereid. Deze lofspraak is echter alleen dan waar als: de karnemelk is versch, onvermengd en gemaakt uit onberispelijke grondstof. Karne melk meer dan één dag oud, ondergaat om zettingen die nadeelig zijn voor smaak, voedingswaarde en verteerbaarheid. Vermengd met meer water dan strikt noodig is, daalt de voedingswaarde. Is de grondstof niet onberispelijk, dan is de waarde in alle op zichten relatief geringer. Zoowel uit room als uit volle melk kan, in een goed geleid bedrijf uitstekende karnemelk worden ge maakt. In onze groote steden is het verbruik van dit voedingsmiddel in de laatste 25 jaren zeer sterk verminderd. Voor een deel is die vermindering te danken aan de mode. Bij de meer gefortuneerde standen wordt karnemelk, in den zomer, nog wel gevraagd als dorststilleude drank, maar in de keuken wordt ze beschouwd als te plébéisch. Zooals meer gebeurt, vindt deze mode bij andere standen navolging. De voornaamste schuld echter van het verminderde karne- melk-gebruik moet gezocht worden in het feit, dat de kwaliteit dikwijls zoo slecht is. Wij hebben hier te maken met dezelfde oorzaken, waartegen men in Hamburg strijdt, vooral deze, dat men in de groote steden geroomde melk gedurende langeren of korteren tijd bewaart om ze dan als karnemelk te verkoopen. Meermalen zagen wij persoonlijk, speciaal in Hollandsche steden, dat de ge roomde melk, in tijden van overvloed, een voudig in groote kuipen werd neergezet. Kwam dan over een, twee of drie maanden meer vraag, dan werden het water en de schimmel, die aan de oppervlakte der kuipen zich hadden verzameld, weggeworpen, versch water met de rest doorgekarnd en hét aldus verkregen product als karnemelk verkocht, vooral aan gestichten van weldadigheid die de levering, voor een matigen prijs, hadden aanbesteed. Op dit oogenblik wordt deze industrie niet meer gedreven, althans niet op zoo groote schaal als vroeger. Intusschen de gevolgen worden thans wel gevoeld, de vraag naar karnemelk is verminderd door dien men te lang en te dikwijls een onsma kelijk product heeft moeten slikken, Op voorstel van het bestuur werd een kleine reglements-wijziging aangebracht, die met algemeene stemmen werd goedgekeurd, welke tevens dit gevolg had, dat in 't ver volg de beschrijvingsbrief van den N. K. B. op de ledenvergadering zal worden behandeld terwijl tot nog toe zulks gedaan werd door 't bestuur. Door deze reglements-wijziging wordt n.l. ëen lid met 16 jaar stemgerech tigd, terwijl bij het oude artikel iemand met 13 jaar reeds kiesgerechtigd en verkiesbaar was voor alle mogelijke M.E.T.O. betrekkingen. Hierna ontstond een geanimeerde discussie over het sportterrein, met het gevolg, dat bij meerderheid van stemmen besloten werd, dat M.E.T.O. aan den Raad een adres zou richten en andere vereenigingen te verzoeken hiermee sympathie te betuigen. Koffiebranderij. Vrijdagmorgen werden we in de gelegen heid gesteld een kijkje te gaan nemen in de nieuwe Koffiebranderij „de Ster” van de firma P. J. de Boer, alhier. Achter het pakhuis der firma bevindt zich ook thans nog de branderij, maar wat er nu staat, is geheel iets anders dan dat wat er vroeger stond. In plaats van het lage, houten ge bouwtje, staat daar thans een hooge ruime en van goede ventilatie voorziene werkplaats, wat zeer zeker voor het doel wel een eerste vereischte is. In dit vertrek staat als voornaamste appa raat, als hoofd-machine zouden we kunnen zeggen, het toestel tot het branden der koffie met exhauster. Deze exhauster vervult de belangrijkste rol in de nieuwe koffiebranderij. Reeds dadelijk bij het vuur aanzetten voor het branden begint zij te werken. De koffie moet namelijk gebrand worden door zuivere warme lucht; deze mag dus niet bedorven zijn door de walm van cokes of andere brand stoffen. Een vuurvaste steenen plaat scheidt het vuur van de trommel af, dat door de zuiging van den exhauster hard wordt aan- gewakkerd. Eerst wanneer er geen walm meer te bekennen is, wordt de plaat door middel van een kruk opgelicht en gaat de heete lucht achter den trommel. De exhauster werkt nu hierop, de warme lucht gaat door de koffieboonen heen met zich voerende al de lichte stoffende vliezen, houtjes, stof enz. Bij dit systeem worden dus al die onzuivere stoffen niet mee gebrand, waardoor begrijpelijker wijze het aroma ver hoogd wordt. De onzuivere stoffen ver zamelen zich in een grooten verticaal staanden trommel: cycloon genaamd. Men zal nu licht begrijpen, dat er'tijdens het branden niet gestookt mag worden, zelfs de luchttoevoer heeft bij hel vuur van boven plaats, het vuur moet vooral zuiver blijven. De lucht, die gebruikt wordt voor het branden der koffie, is op een warmtegraad van 200250° C., zooals een aan het toestel aangebrachte pyrometer aangeeft. Gaat het branden nu te hard, er zijn middelen om de gebrande boonen na te zien, dan wordt er door middel van een schuif, koude lucht aangeveerd, zoodat hij, die het branden ver richt dus alles in zijn macht heeft. De boonen zijn gebrand, een klep wordt geopend en de inhoud, 8() halve kilo's ge brande koffie kom.t in een grooten bak, waar ze ook al weer met behulp van koude lucht van den exhauster onder bestendig roeren van een in den bak zich bevindend toestel, in den tijd van vijf minuten wordt afgekoeld en daarin tevens wordt geglansd. Ditzelfde apparaat verwijdert den geheelen inhoud tot op den laatsten boon na uit den bak. Thans worden de boonen gestort in een toestel voor centrifugaal ontsteenigen, waar de kleine steentjes, die zich er dan nog in mochten bevinden er uit verwijderd worden. Maar wanneer nu eensklaps de machine blijft stilstaan, dan verbrandt de boel immers. Geen nood, mocht dit gebeuren, dan wordt de trommel met de hand gedraaid, zoodat er toch niets verloren gaat. Zoo wordt er in den tijd van 20 minuten 80 pond gebrande koffie verkregen, terwijl er vroeger anderhalf uur in een ongezonde dampkring moest worden gewerkt om 100 pond koffie te branden. Die verschrikkelijke dampen, een gevolg van het branden, gaan hier de schoorsteenen uit, terwijl vroeger de branders daarin verkeereu moesten^ Aan de Redaktie der Bolswardsche Courant. ICaarde Redaktie! Nog een enkel woord s.v.p. aan 't adres van den heer .1. de Boer, die, blijkens het nummer uwer courant van 15 Maart j.l., eindelijk eens uit zijn slof is geschoten. Evenals den eersten keer maakt hij het kort. Nu dit kan als men eiken bewijsgrond stilletjes weglaat. Ook wij zulleh thans kort zijn, niet om het verwijt van ellenlange artt. (hoeveel ellen van 69 cM. schreven we, mijnheer de B.?) te ontgaan, doch omdat we hopen op 19 Maart a s. persoonlijk ten tweeden male te Bolsward op te treden in openbare vergadering met debat. Tot deze vergadering; die zal worden ge houden in „de Doele” en aanvangt 's avonds 8 uur, noodigen we bij dezen openlijk uit den heer J. DE BOER. Daar zal hem voldoende gelegenheid gegeven worden om zijn bezwaren tegen de Christen- Demokraten met bewijzen te staven. De heer de B. zegt veel, dat ieder weldenkende (maar wat verstaat hij onder weldenkenden, zijn dat alléén zij, die precies zoo wel goed) denken als hij zelf, met uitsluiting van die allen, welke niet zijn gevoelen deelen reeds lang is gebleken, dat niet met ons is te debatteeren omdatwe geen goede trouw bij andersdenkenden veronderstellen. Hoe naïf! Te vragen naar motieven, naar bewijzen voor iemands beweren, gelijk we deden, getuigt, volgens de Boer, dat we geen goede trouw bij andersdenkenden veronder stellen. M.a.w. toen de Boer ons kwam zeggen op 18 Febr. j.l. dat we ons niet moesten noemen C7im/ezó-Demokraten, doch enkel Demokraten zonder meer, toen hadden we dat voor zoete koek moeten aannemen, wijl de goede trouw van den heer de Boer dat als een axioma onomstootelijke waar heid) decreteerde uitvaardigde.) Nu we ons daarin bezondigd hebben, bewijzen hebben durven vragen voor zijn beweren en ons standpunt hebben verdedigdnu valt er nief met ons te debatteeren Och kom, mijnheer de Boer. We wilden U wijzer hebben. We verwachten U Maandag avond stellig op onze vergadering en dan zullen we U toonen, dat er heel wel met ons valt te debatteeren, neem zoo noodig maar een paar van uwe voormannen, die dat meer bij de hand hebben gehad, mee. We vertrouwen, dat ge, nu het er op aankomt, geen „schuilevinkje” zult gaan spelen. Met dank voor Redaktie, Examen Rijkszuivelschool. Maandag, Dinsdag en Woensdag j.l. zijn in de Rijkszuivelschool alhier de toelatings examens .gehouden voor den cursus April 1906—October 1907. Van de 21 candidaten die dezen cursus wenschten te volgen, onderwierpen zich 20 aan het desbetreffend onderzoek met dit gevolg, dat er 12 werden toegelaten en 8 afgewezen. De geslaagden zijn R. Fopma, Oosterend. S. Hepkema, Wijckel. F. Jellema, Weidum. L. Kiezebrink, Sijbrandaburen. Th. Lysten, leerling der Rijks-landbouw- winterschool, Leeuwarden. 8. Nijholt, Nijeholtwolde. C. P. Pel, leerling der Rijks-landbouw- winterschool, Groningen. J. Schuller tot Peursum, Leeuwarden. C. Tichelaar, Nijland. D. Winter, Winsum. B. Boeve, Heerde. M. Radema, leerling der Rijks-landbouw- winterschool, Leeuwarden. Krite. Donderdagavond j.l. hield de krite „Bolsert” haar laatste gewone „gearkomste”. Deze werd gehouden op de ruime bovenzaal van den heer 8. Meijer en hierdoor kwam 't nog des te meer uit, dat slechts zoo weinig, ongeveer een dertigtal, waren opgekomen. Die er waren hebben evenwel een gezelligen avond doorgebracht. Buiten floot de wind en kletterde de regen, doch daarbinnen bracht men een paar aangename uren door. Jammer, dat er niet meerderen waren gekomen. Voorlezingen en zang, 't weer een echte „kritejoun”. M.E.T.O. Wanneer de kalender 't ons niet zeide, zouden we niet gelooven, dat het kaatsseizoen nadert. Zelfs de meest enthousiastische kaats- üefhebber denkt er niet aan om binnenkort weer den bal op te nemen, 't gelijkt er wel op, dat er geen eind zal komen aan de Maartsche’ dagenregen en wind, wind en regen afgewisseld door sneeuw- en hagelbuien, ziedaar het program van de laatste weken. Dat er niet veel belangstelling is voor vergaderingen van vereenigingen ter beoefe ning van zomersport, met name kaatsver- eenigingen, laat zich begrijpen. Hieraan schrij ven we 't dan ook toe, dat er bij de ver gadering van de kaatsclub M.E.T.O. Woens dagavond j.l. gehouden op de bovenzaal van den heer Hogerhuis slechts weinig leden waren opgekomen. De president, de heer H. de Vries, opende de vergadering. Deze herinnerde aan het af- geloopen jaar en moest tot zijn spijt consta- teeren, dat de vereeniging niet alleen finan- cieël, doch ook moreel achteruitgegaan was. De geïsoleerde ligging van het oefenterrein van dezen zomer was hierin zijns inziens niet vreemd. Voor dit seizoen heeft M.E.T.O. evenwel een gunstiger terrein gehuurd en hij hoopt en verwacht, dat met vereende krachten M.E.T.O. weer zal worden, wat het geweest is. De secretaris, de heer D. Mulder, leest hierna de notulen der vorige vergadering, als ook het jaarverslag over 1905 waarin ge wezen werd op het droevig einde van het sportterrein. Deze verslagen verwierven het applaus der vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten f 262,03 hebben be dragen en de uitgaven f 317,075, zoodat er een tekort is van f 55,045. Bolswardsche Courant i It I I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1