Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. No. 25. Verschijnt Donderdags en Zondags. r II V I I B ZONDAG 25 MAART. I Uit de Raadszaal. k VOOR Afzonderlijke bedrag b. het en B. ver- i i Vergadering op Vrijdag 23 Maart 1906. van het 17 regels. Ver- naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van volgens 10 Cts. per regel. Overigens Het bureau van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de PI. Commissie den toestand van van den I '1 I Lm gij van Burg, en Weths. naar eene opmerking van den Min. om der gasfabriek, en Wethouders. W. adviseeren, de gascommissie gehoord, den heer Tromp wederom voor drie jaren te herbenoemen. De heer Boersma kan met dit advies mee gaan, doch zou er prijs op stellen dat er bij w-ordt bepaald „op de bestaande of nader vast te stellen instructie/’ De Voorzitter, dit is geen bezwaar en is ook steeds de gewoonte. De heer Schotman constateert dat dit voor- van de Gascommissie als van meent dat de minder gunstige de gevoerde administratie, die nu geheel advies te wachten. De heer v. d. Meer kan zich met het uitstellen niet vereenigen. De schoolhoofden en besturen hebben een zekere ervaring op gesteld dat het noodig wordt I stel is zoowel B. en W. en meening over een tijdje geleden doorschemerde, schijnt opgeheven. De Voorzitter merkt nog op, dat hij het advies niet mee onderteekende, omdat hij meende dat het thans beter zou zijn de be noeming ditmaal voor 1 jaar te doen ge schieden. De herbenoeming voor 3 jaren met alge- meene stemmen goedgekeurd. 6. Behandeling van het adres van den heer S. Koopmans, om herbenoemd te worden tot stadstuinman, mei advies van Burg. Wethouders. Burg, eh gedaan, en g geacht, dan zou als in het najaar het rapport nog gemaakt moest worden, de tijd voor dien winter weer verstreken zijn. Ik acht het vragen van rapport nu niet ontijdig, hoewel ik meen, dat B. en W., om dat onderzoek te doen instellen, eigenlijk niet de toestemming van den raad noodig hebben, hoewel ik den ingeslagen weg goedkeur, en er mijn stem gaarne aan zal geven. Den heer Keikes komt het voor dat het adres eigenlijk op onwettige gronden is ge motiveerd. Art. 6 der wet zegt dat alleen aan kinderen die wegens gebrek aan klee- ding en voeding schoolverzuim plegen, zulks kan worden verstrekt van gemeentewege, maar in ’t adres wordt gezegd, of het ook een invloed ten goede kon hebben. Het rapport der Commissie tot wering van schoolverzuim, welke commissie zeer zeker wel op de hoogte zal zijn, heeft geconsta teerd dat het schoolverzuim is afgenomen. De behoefte aan extra voeding zal dus nu niet grooter zijn dan voorheen. Het is blijk baar dat die behoefte alleen gevoeld wordt in den kring der adressanten, waarom ik voorstel het adres te wijzen van de hand. De heer Boersma sympathiseert met het voorstel van B. en W. De heer Eisma wil nog even een opmer king van den heer Van der Meer bespreken, n.l. dat B. en W. de toestemming van den raad niet noodig hebben om een onderzoek te doen instellen. Dit moge volkomen waar zijn, maar dit adres was aan den raad ge richt, en als er een post op de begroeting moet komen, zal de Raad deze moeten goed keuren. Omdat het nu eerst moet blijken of het noodzakelijk is, dient ook een onder zoek vooraf ingesteld te worden, daarom deden B. en W. hun voorstel. Den heer Keikes wil hij nog wel zeggen, dat de raad te lijden aan een zekere soort invaliditeit. Hij zal ook tegenstemmen. De heer Keikes. Omtrent de uitdrukking van den heer Cuperus, dat het schoolgeld aan de openbare school hooger is dan aan de bijzondere, kan ik verzekeren dat dit niet het geval is, aan de Christelijke school althans is ’t schoolgeld veel meer dan volgens deze verordening is bepaald. De heer Cuperus. Toen indertijd ’t voorstel behandeld werd in den raad, heb ik met de cijfers aangetoond, dat aan de openbare school meer wordt geheven dan bij de bijzondere. Ik meen dat het maximum aan de Christ, school f 18 is en bij de openbare is het f 24 in de eerste klas, in elk geval weet ik, dat' het hooger is, dan bij ’t bijzonder onderwijs. Den heer v. d. Meer bevreemdt het, dat de heer Cuperus hierop terugkomt. Het schoolgeld voor de leerlingen der bijzondere school geheven geeft geen beeld van wat het onderwijs kost. Behalve het schoolgeld is er een tweede heffing, in den vorm van bijdragen voor ’t bijzonder onderwijs, waartoe alle ouders, ook zelfs zij die geen kinderen hebben, bij dragen. Nu is door de verhoogde rijksbijdrage de toestand wel iets anders geworden, maar toch kan nog bij lange na niet in de kosten worden voorzien. Al mogen de te korten niet meer zoo groot zijn als voorheen, toch is de extrabijdrage nog wel degelijk noodig, en die maakt met het geheven schoolgeld het bedrag hooger dan bij ’t openbaar onderwijs. De heer Eisma. Het komt mij voor dat de hh. Cuperus en Boersma den indruk willen vestigen in het algemeen, dat in Bolsward een schoolgeldheffing werd gemaakt, die onbillijk is. De bezwaren daartegen komen van één kant en zijn door enkele leden der liberale kiesvereeniging geopperd. Ik stel er prijs op aan te toonen, dat die zienswijze onjuist is. Bij de toepassing van het nieuwe tarief-school- geld zal het onderwijs, ondanks de rijkssubsidie kosten f 11.260.375, dat is 2/5 van den hoófdel. omslag. De kosten per leerling aan school no. I zijn f 25.65, en het schoolgeld gemiddeld f 3.465. De school voor m.u.l.o. kost de gemeente per jaar nog f 3488.545, dat is per leerling f 61.315, maar daarvoor is het onderwijs dan ook goed geregeld. Hier aan de Fransche school kunnen de jongelui worden opgeleid voor de hoogere onderwijsinrichtingen en ook voor degenen die niet hooger willen of Kunnen, blijft toch die school een zegen voor de kleine burgers. Men moet de zaak goed onder oogen zien, verdachtmaking komt niet te pas. Ik meen mijn zienswijze en gevoelen te moeten ver dedigen in deze, tegen de uitdrukkingen dat „er geen zegen op rust” of „dat de hoogere autoriteiten er geen sympathie voor gevoelen.” Er is ook nog bezwaar gemaakt tegen de bepaling dat er voor de kinderen in het weeshuis moet worden betaald, omdat zulks haast nergens voorkomt, en deze zaak is met den heer inspecteur van het onderwijs besproken, wien werd opgemerkt, dat die kinderen dan naar school No. 2 behoorden, terwijl het weeshuis in goede conditie was, Toen schijnt over dat bezwaar te zijn heen gestapt, althans er is niet op terug gekomen. Tegen de berekening van het gymnastiek onderwijs, voor slechts een of hoogstens twee kinderen le klas geldend, is nu ook van zekere zijde oppositie gevoerd, en B. en W. hebben met heeren weesvoogden nu een nadere regeling getroffen voor ’t onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen. Het schoolgeld leverde in ’t geheel slechts f270 op en was geen gemeentezaak, van ’t onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen was dan ook vrij stelling verleend, maar nu is ’t geregeld en blijft het tarief beneden de grens, doch dit is een bijzondere oplossing, waarvan nu alle leerlingen zullen kunnen profiteeren. Ik herhaal dat ik een en ander meende te moeten releveeren om alle verdachtmaking te voorkomen, terwijl twee raadsleden nog wel meenen zich bij deze wijzigingen te moeten onthouden of tegenstemmen. De Voorzitter. Ik meen den heer v.d. Meer nog even te moeten opmerken, dat het in deze verordening misschien bezwaar kan hebben de uitdrukking „bijzondere scholen” er ook bij op te nemen, maar ’t is voldoende want er staat alle leerlingen der lagere scholen, en dit stond er nu ook en bij de tegenwoordige regeling is er toch nimmer Weths. adviseeren den heer Koopmans voor 1 jaar te herbenoemenhet plantsoen bij Amicitia is thans aan den tuinman Laas van der Zee opgedragen, maar B. en W. wenschen een reorganisatie van het onderhoud van ’t plantsoen ter tafel te brengen, waarom zij ’t gewenscht achten thans de benoeming voor slechts 1 jaar te doen geschieden. De heer Boersma merkt op, dat 3 jaren usance is, en hij acht dat ook beter, maar dan de bepaling even als bij den heer Tromp, dat voorbehouden wordt de instructie te wijzigen. De heer Schotman is voor ‘t voorstel B. en W., w-ant als er meerder werk komt, staan B. en W. met hun reorganisatie ge bonden en zal ’t vergeefsche moeite voor hen zijn, omdat zij de macht niet hebben, de werkzaamheden te wijzigen als de be noeming over langen tijd geschiedt. Met algemeene stemmen de heer Koop mans benoemd voor 1 jaar. 7Voorstel aanleiding van omtrent de schoolgeldhefl'ing. Door den Minister is bezwaar gemaakt tegen de regeling der schoolgeldheffing, omdat het bedrag voor gymnastiekonderwijs be paald, met het schoolgeld samen de grens overschrijdt, die aan schoolgeld geheven mag worden. B. en W. hebben nu met heeren Weesvoogden geconfereerd, en een regeling getroffen, waarbij alle kinderen gratis het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen kunnen ontvangen, zoodat dan aan ’t be zwaar is tegemoet gekomen. De heer v. d. Meer zegt, dat nu het de bedoeling is dat alle kinderen gratis het onderwijs in de gymnastiekschool zullen kunnen ontvangen, dus ook te vermelden, dat dit voor de bijzondere scholen geldt. De heer Cuperus vindt, dat er niet veel zegen rust op het besluit der verhoogde schoolgeldheffing, wijl het nu reeds de 3de maal is, dat het terug komt. Hij is even als voorheen, ook tegen deze wijziging, omdat hij niet billijk vindt, dat het maximum schoolgeld aan de openbare school vrij wat hooger is, dan ’t maximum aan de bijzondere scholen. De heer Boersma meent, dat bij de hoogere autoriteiten niet veel sympathie en geen eenstemmigheid schijnt te heerschen. Daar dit tarief nu reeds anderhalf jaar in behan deling is, leidt hij hieruit af, dat het begint De overschrijvingen betreffen een van f 285,865, waarvoor reeds machtiging is verleend en f 472,91 waarvoor nog geen machtiging is verleend, benevens f 30 als onvoorziene uitgaven. Jn hoofdzaak betreft het de vermeerdering personeel aan de Fransche school en hoogere uitgaven voor kleeding en extra diensten der politie. Met algemeene stemmen de gevraagde goedkeuring dezer staten verleend. 5. Behandeling van het adres heer K. Tromp om herbenoemd te worden tot directeur der gasfabriek, met advies van Burgem. B. en Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer v. d. Steele, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, bege leidende het Kon. Besluit, waarbij tot 1 Mei 1910 - vrijstelling is verleend van ’t geven van herhalingsonderwijs in de hand werken aan meisjes. Idem goedkeurende het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting en der tijdelijke geldleening. c. Idem houdende goedkeuring van primitief kohier van hoofdel. omslag. d. Idem houdende goedkeuring der geld leening, groot, f3000. Aangenomen voor kennisgeving. e. Missive van Commissarissen van den Macadamweg SneekBolsward en idem van de Comm, van den weg BolswardHarlingen met de rekening over 1905. Ter visie om in de volgende vergadering te behandelen. f. Verslag van Schooltoezicht over onderwijs in 1905. Zal bij de leden van den raad circuleeren en aan hoofden van scholen zal een uit treksel worden gezonden, voor zoover hunne school betreft. g. Een adres van Johs. Veltman, ver zoekende herbenoeming als doodgraver. h. Een adres van H. D. Kramer, wagen maker, verzoekende een plekje gemeente grond op het Oordje, om daarop een steenen bergplaats voor materialen te bouwen. Deze adressen gesteld in handen van en W. om advies. i. Een missive van Burg, en Weth. met teekening omtrent het vrijgekomen school gebouw in de Kerkstraat. B. en W. stellen voor dat gebouw eenigszins te wijzigen, en een lokaal vrij te houden voor ijklokaal, een ander voor zangoefeningen, bibliotheek enz. Het Groene Kruis wenscht ook meer ruimte en daarin kan hier voorzien worden, terwijl ook een gedeelte van het gebouw- voor barak beschikbaar dient te worden gehouden om te dienen bij epidemieën. Volgens overge legde schetsteekening zal als ’t timmerwerk in eigen beheer wordt uitgevoerd en ’t ge heel wordt geverfd, het een uitgaaf eischen volgens raming van f 405. Ter visie tot de volgende vergadering. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Vaststelling van het kohier van hon denbelasting over 1906. Dit kohier, ter somma van f 376 wordt invorderbaar gesteld vóór of op 15 Mei a.s. en met algemeene stemmen alzoo vastgesteld. 2. Verzoek van Voogden van het Wees huis om machtiging tot verkoop van land voor bouwterrein, met advies van Burg, en Weths. Van heeren Weeshuisvoogden is ingekomen het verzoek om van een stuk grond gelegen aan den grindweg bij Schettens een deel af te staan voor bouwterrein. De opbrengst van die 46 c.A. bedraagt f 480. Tevens vragen heeren Voogden machtiging om, ingeval er meerdere aanvraag komt, ook het overige deel voor bouwterrein te verkoopen. B. en W. adviseeren gunstig op dit zoek te besluiten. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De heer Eisma, weesvoogd, hield zich buiten stemming. 3. Adres van den heer S. Baarda om den uitgang naar den stadswal te bestraten, met advies van Burg, en Weths. De heer Baarda wenscht een steenen pad te leggen van het wandelpad tot de deur van zijn erf, om beter uitgang te hebben van en naar zijn werkplaats. B. en W. hebben geen bezwaar en adviseeren dit ver zoek aan hen te renvoyeeren ter fine van afdoening. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Staten tot af- en overschrijving van- op posten der gemeentebegrooling over 1905. onderscheid gemaakt maar w-erden alle scholen gelijk gesteld. De heer Boersma. Ik weet heel goed, dat als de hoogere autoritèiten geen sympathie hadden met dit tarief schoolgeldheffing, het wel geheel zou zijn teruggezonden, maar toch zijn er herhaalde wijzigingen noodig. De heer Cuperus wil nog opmerken, dat in het voorstel van B. en W. toch duidelijk staat dat het tarief, zooals het daar ligt, dus met het bedrag van gymnastiek er bij, in strijd is met de wet, waarop de heer Schotman opmerkt, dat dit slechts voor een of twee leerlingen kan gelden, en om dat dan voor alle leerlingen onwettig te verkla ren, toch zeker geen gezonde logica is, terwijl de heer Eisma nog antwoordt, dat die rege ling der gymnastiek niet van de gemeente was maar van weesvoogden, en die hadden voor gymnastiek wel veel hooger bedrag mogen stellen. Het voorstel B. en W. goedgekeurd met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Cuperus en Boersma. 8. Behandeling van het adres der Afd. Bolsward van de Soc. Dem. Arbeiderspartij en van het advies van Burg, en Weths. inzake schoolvoeding en schoolkleeding De Voorzitter herinnert er aan dat B. en W. voorstellen om de plaatselijke school commissie, de hoofden der scholen en de schoolbesturen advies te vragen in deze zaak, ten einde een onderzoek in te stellen of er in deze gemeente behoefte bestaat aan school voeding en -kleeding. De heer Van Randen vindt, dat als nu later een rapport komt, dat die kleeding en voeding voor de schoolkinderen noodig zijn men dan ook wel verplicht is, die van de gemeente te verstrekken. Hij meent, dat de socialisten zelf wel een onderzoek konden instellen en als het hun dan noodig bleek, zij het zelf ook maar moeten verschaffen, inplaats van er nu de gemeente voor te schuiven. De heer Schotman. De wetgever heeft de bevoegdheid aan de gemeentebesturen toege kend, om als het noodig is, daarvoor een bedrag beschikbaar te stellen, maar het komt hem raadzaam voor met dat vragen van advies te wachten tot October. In den wintertijd kan zulks het best geconstateerd worden, en dan is er een behoorlijk gegrond r I Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1