Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. it ipwa» 1906. 45ste Jaargang. No. 27. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 1 APRIL. VOOR Afzonderlijke mocht toen 730.- ver- in, d.i. op neer Emma haar genegenheid naast haar uit den Manon, goede 1904 stond onder school No. 1 f 5175.— INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie).'. f.2971.- - 3850.- ABONN EMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Daartegenover staat voor als inkomsten geplaatst Inkomsten Benef. goederen Rijks subsidie een man, voor het Totale uitgaaf f 5905.- alle 3 scholen, alle scholen, incluis subsidie ambachts- f17685.- voor f meest zorgvuldig opgestelde begrooting wel eens wordt overschreden en namen zij dus een nieuw cijfer dat h.i. den toets der waar heid kon doorstaan. Nemen wij nu nog eens de geheele uitgaaf post Onderwijs. Dan staat op diezelfde Begrooting 1904 (immers ’t jaar, waarin deze beruchte veror dening werd gemaakt) Algeheele uitgaaf van i herhalingsonderwijs en i teekenschool waartegen als inkomsten: Opbrengst Beneficiale goederen Rijks subsidie Schoolgelden Jaren verliepen. In de Groote Opera der hoofstad ging het gordijn neer na het tweede bedrijf van Beet hovens heerlijke fidelio. Daverend applaus klonk door de zaal. Juichend riep men de vertolkster van de Leonore terug, de jonge kunstenares Manon Barbin, die heden voor l de eerste maal door haar heerlijke stem» ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de ouders protest aan H. M. de Koningin dit bedrag «P f 1Q.60 gesteld, et op rekenende, dat de van school No. 1 kostte de 5905 Gemeente per kind p.m. af 15.70 Rest dus f 15.30 Als ik mij niet geheel bedrieg, is door 2-van schoolgaande kinderen in hun f 6821.- Volgens de officieele lijst van schoolgaande kinderen waren op school No. 1, 192 kin deren en het gezamenlijk aantal kinderen op alle drie scholen 434. Voor die 434 kwam f 6821 ieder kind dus vergoeding f 15.70. Ieder kind f 2971.- - 3850.- - 1550.- -Samen f 8371.- Dit van bovenstaande afgetrokken, wordt een uitgaaf ten laste der Gemeente blijvende f 9314.- of per leerling p.m. f 21.50. Hoe nu de wethouder op zijne uitkomsten kan komen, zal wel zeer zeker een raadsel blijven. Dat later aan de school voor M. U. L. O. door aanstelling van een hoogst noodzake- lijken 3den onderwijzer, deze kosten wat hooger zijn geworden, kon en niet worden berekend. Zulk onderwijs kan nu eenvoudig niet door de ouders betaald worden. Als iemand zijn kinderen naar een H. B. S. of Gymnasium zendt, dan moet de Staat, d.w.z. de gemeenschap, daartoe bijpassen, en dat is goed ook. Wanneer een grootscheeps vaarwater een Gemeente f 29.000.- kost, dan profiteeren slechts enkele groot-industrieelen, maar moeten niettemin de andere burgers ook mee betalen. Indien wij dit ook als goed aannemen, ligt het dan niet in de lijn op het punt van onderwijs ook aldus te redeneeren, en mocht men dan van vrienden van ’t openbaar onderwijs niet verwachten, dat zij ook dezelfde logica zouden betrachten? Och, de Heeren, die zich toen vergalop peerd hebben, weten ’t zelf ook we], dat ze mis zijn geweest en eene ruiterlijke beken tenis zou vrij wat mooier staan, dan zich hoe langer hoe dieper in het moeras te werken. Wanneer zij weten, dat eene gemeente als Hennaarderadeel (en die zullen ze wel niet van te groote vrijzinnigheid verdenken) de hoogst aangeslagenen op de openbare scholen laat betalen Voor één leerling f 12.- per jaar. twee leerlingen (uit een gezin) f 16.- per jaar; u drie u f 18.- per jaar naar de wangen ver in vrijzinnigheid metingen een groote aantrekkingskracht uit oefende op de groote en kleine kinderen van het stadjehet was de poppenkast. Vader Barbin, zoo heette de eigenaar, kwam reeds vele jaren achtereen in deze plaats en de oude met het vriendelijke gezicht, het witte, krullende haar en de opgewekte blauwe oogen, wist zeer goed, dat zijn komst in den herfst telkens door oud en jong gaarne wordt ge zien. Hij en zijn aardige grappen brachten nog heel wat poëzie en onschuldig genoegen. Bij slecht weer evengoed als bij mooi weer luisterde een talrijk publiek er naar en ver maakte zich met de schitterende gezichtjes der kleine toeschouwers. Als dan de beeld- schoone Manon, de kleindochter van den ouden man, door de rijen der toeschouwers liep en bescheiden om het welverdiende klin kende loon vroeg dan lieten de eerzame bur gers menig goed zilveren muntstuk op het tinnen bord rollen en sprake een paar vrien delijke woorden met het meisje, waarvan ze wisten, dat het goed opgevoed en braaf was. Hoorde Manon echter hier of daar den goed gemeenden raad om voor den koorddanser naast haar haar hart te rukken, dan keek ze vriendelijken waarschuwer met haar donkere oogen zoo ernstig, zoo smeekend aan en men zweeg onwillekeurig. Tot soortgelijke gesprekken was er heel vaak aanleiding, wanneer vader Barbin en zijn kleindochter des avonds een kleine her berg aan het marktplein bezochten. Daar aan de stamtafel waren de twee graag geziene gasten. Dubbel welkom, wanneer Manon de guitaar meebracht, een zeker teeken, dat ze in den loop van den avond met haar buig zame, klankrijke stem een paar eenvoudige liederen zou zingen. Hoor eens, zei een muziekkenner tot vader Barbin, uw kleindochter heeft een kapitaal in de keel. Laat haar opleiden 1 Ze zal wat wordenGeloof meEn alle anderen gaven den deskundige gelijk. Maar de oude man wilde van deze plannen niet veel weten, ofschoon Manon in 't diepst van haar ziel den wensch koesterde een beroemde zangeres te worden, zooals haar Ernesto zich dat ook zoo gaarne voorstelde. Rijk, nu heb ik reeds een heel aardig sommetje gespaard, had hij tot haar gezegd, en als jouw grootvader toestemming geeft tot onze verbintenis, zal je bij een leeraar in den zang wat goeds leeren. Dat duurt een paar jaar. Mijn spaarpenningen zijn daarvoor voldoende. In dien tijd verdien ik gemakkelijk dubbel zooveel, kan een klein circus koopen en dan trouwen we. Je zult zien, in korten tijd heb ik zooveel verdiend, dat het voor ons beiden voldoende is. Ik geef mijn beroep er dan aan en reis met jou door alle landen. Want je zult eens alleen voor jouw kunst leven. Dat was zijn toekomstplan voor hem en Manon. Och, die goede, trouwe Ernesto 1 Wat meende hij bet toch eerlijk Een knappe jongen, deze koning der luchtHij had in zijn beroep reeds heel wat bereikt, hing met onbeschrijfelijke liefde aan Manon en volgde den man met de poppenkast op de kermissen en jaarmarkten, als er voor hem maar een kleine kans op een behoorlijke verdienste bestond. Steeds spande hij zijn koord in de onmiddellijke nabijheid van het kleine thea ter en wist bet zoo te schikken, dat hij zijn toeren steeds had verricht, wanneer bij zijn buurman de bel het teeken gaf, dat de voor stelling zou beginnen. Met een paar schert sende woorden wees hij dan, terwijl hij nog in duizelingwekkende hoogte manoeuvreerde, zijn toeschouwers op ’t geen ze bij vader Barbin zouden te genieten krijgen en heugde zich, als de ruwe banken daar dicht bezet werden. Op deze onbaatzuchtige wijze bezorgde hij den ouden man en vooral op feestdagen, menigmaal een recette. Een zonnige, warme herfsthemel lachte op het feestterrein. Oorverscheurende dissonanten van draaiorgels en muziekkapellen weerklonken uit herbergen en tenten en tot ver in de stad lokten deze klanken een zeer groote menigte kijklustigen, die duwend en dringend tusschen de bezienswaardigheden heen en weer schoof. Maar vader Barbin was slecht geluimd, want Ernesto had hem dien morgen om de hand van Manon gevraagd en weenend zat nu het, meisje in een hoek. Wees nu. Nu waren ze weergekomen, de vroolijke menschen, de grappenmakers Op het marktplein stonden reeds tenten en kijkspellen in bonte rij en boven al deze heerlijkheden staken twee dunne, zeer hooge masten uit, tusschen welke een touw was gespannen. Daar boven vertoonde Er nesto de koning der lucht, zooals hij zich op de groote gekleurde aanplakbiljetten noemde, welke op de hoeken van alle straten te zien waren, zijn kunsten. Heel dicht bij deze stellage kon men een klein tentje op merken, dat in weerwil van zijn bescheiden af- dan moet hun het rood vliegen, dat zij nog bij dien clericalen gemeenteraad ten achter staan. Enfin, de zaak is nu gauw beslecht. Door welke middelen het gelukt is de overheid te overtuigen, dat hier niet tegen de wet is gehandeld, die alleen tegemoetkoming van de ouders vraagt, en in geen geval meer dan den kostenden prijs, zal wel altijd een groot raadsel blijven. Maar ’t is, dunkt mij, recht en plicht tevens, om nu alzoo wordt gesproken als in de laatste raadsvergadering werd gedaan, nogmaals met kracht en klem tegen zulke scheeve voorstellingen op te komen en te blijven protesteeren tegen dergelijke aanslagen op het openbaar onderwijs gedaan. Indien U, M. de R. bovenstaande een plaatsje waard acht in uw geacht blad, dan dankt U daarvoor Ben der protesteerende Ouders. toch eindelijk verstandig troostte de oude man het luid snikkende meisjewat moeten de menschen toch wel denken, die hier voor bijgaan of zelfs staan blijven en als aan kondiging van ons vroolijk stuk niets dan jouw jammerlijk gehuil hooren. Ernesto mag een heel brave jongen zijn, alles goed en wel 1 Maar eens en voor goed zeg ik je, dat je hém nooit krijgt. Alleen reeds om zijn gevaarlijk beroep niet. Ik heb door zwoegen en sparen een paar thaler overgespaard. Die behooren jou Neem later een man, die de poppenkast met jou in stand kan houden als ik de oogen sluit. Een beroemde zange res worden 1 Och, .lieve hemelDaar be hoort veel geld en nog meer geluk toe en het is en blijft altijd een wankelende bodem, mijn kindEn dan daarbij nog met een luchtspringer trouwen Die eiken dag met den eenen voet in ’t graf staatJouw vader was immers ook zoo iemand Vervloekt be roep... hij en jouw moeder kwamen er in om. Neen voor den drommel ik wil het niet hebben 1 Wees toch stil, meisje. Ik zal niets meer zeggen. Vergeet mij niet, wij spelen van middag het nieuwe tooverstuk vergeet niet de poppen behoorlijk op te knappen Ik heb zoo’n voorgevoel, dat we heel wat geld zullen inbeurende vingers jeuken me zoo. Jammer toch zoo nietJe krijgt ook een mooien doek, zoo een met zwarte strepenhoud op met schreien Hoor eens, wat een leven daarbuitenIk ga nog een uurtje naar de Blauwe Eekhoorn en zal dan met den koning der lucht ééns drinken op onze verzoening. Maak de poppen mooi, kind! Haast je mijn engel!... En hij ging heen. Ach, wat kon grootvader toch tegen Ernesto hebben Wat had hij hem van morgen weer behandeld, zoo koel, zoo ruw, bijna afstootend De arme jongen was totaal terneergeslagen en diep bedroefd heengegaan. En bij al dat verdriet nu nog flauwe grappen voor de menschen te moeten maken Neen, ik blijf mijn Ernesto trouw zei ze tot zich zelve terwijl ze de tranen afdroogde, misschien brengt het lot ons toch nog samen. Maar voor ’t oogenblik, voegde er zuchtend bij, moet ik grootvader gehoor zamen. Och, hij meent het ook zoo goed met mij. Alles, wat ik ben en heb, ben ik hem verschuldigd. Geduld dus. En haastig begon ze de kleine geduldige tooneelspelertjes op te schikken met linten, gouden en zilveren loovertjes en blinkenden opschik. Het was op het uur, dat Ernesto met zijn halsbrekende toeren was begonnen en de Barbins zich gereed maakten voor hun voor stelling. Juist wilde Manon den hansworst een bijzonder mooi wit en blauw gestreept pak aantrekken... toen...! een suizend ge luid daar buiten in de lucht... een luide plof, een kreet uit duizenden kelen... een naar dezelfde plek dringenBarbin en Manon vlogen naar buiten... hun eerste blikken vlogen naar het koord... het was verdwenen. Slechts aan de beide palen hingen stukken naar beneden en fladderden in Jen wind heen en weer. En daar... daar op het gras lag Ernesto, bleek, stervende. Met een kreet van wanhoop knielde Manon naast hem neer. Barbin fluisterde de doodelijk ge wonde tot den man van de poppenkast, die zich over hem boog, Barbin, ik heb 5000 thaler bespaard voor Manon. Ik heb het haar reeds lang vermaakt. Ge vindt het bewijs daar... in mijn jas. Neem het geld. Manon weet waarom Zwijgend drukte de oude man den stervende de hand... een laatste, gelukkige blik op Manon en de trouwe oogen van den koorddanser sloten zich voor altijd. Aan de poppenkast was des middags een papier geplakt, waarop met bevende hand stond geschrevenheden geen voorstelling. Mijnheer de Redacteur! Wanneer men een beetje belang stelt in de publieke zaak, en er niet onverschillig voor is, op welke wijze deze in den Raad b.v. wordt behandeld, dan zullen zeker velen, die zich, evenals schrijver dezer regelen, tot de vrijzinnigen rekenen, bedenkelijk het hoofd hebben geschud bij de laatste behandeling van ’t zoo ongelukkige voorstel tot verhoo- ging van schoolgelden. Daar werd onder leiding van die vroeger mee vooraan stond om openbaar onderwijs op te komen, ja, die een tijdje met Treub het land doortrok, om voor de radicale beginselen te propageeren, een voorstel ingediend, dat voor sommige onbe middelde ouders eene verdubbeling van kosten beteekent, en nu kan diezelfde vurige ijveraar van vroeger zich maar niet begrijpen, waarom daartegen zoo’n oppositie wordt gevoerd. Maar o ja, het komt hem al in de ge dachte. Dat is het werk van die booze, door en door stoute Liberale Kiesvereeniging immers, en daarom daarover nog maar eens de fiolen zijner toorn uitgestort. Maar heb ik ’t dan zoo ver mis, dat het niet de Liberale Kiesvereeniging was, die tegen dit ongeluksplan opkwam, maar dat’t juist de vereeniging „Volksonderwijs" was, met haren wakkeren Voorzitter, den Heer H. Eisma aan het hoofd, die gedaan heeft, wat ze kon, om dit ongeluk te voorkomen? En waren het ook niet een tal van ouders van schoolgaande kinderen, die en op gronden van billijkheid en op die van principieelen aard, hun stem daartegen hebben verheven? Waarlijk, ik kon mijne oogen niet gelooven, toen ik daar die tirade van onzen anders zoo scherpzinnigen wethouder las. De Kiesvereeniging stond, dunkt mij, hier geheel buiten, kon het zeker niet helpen, dat dit stukje wetgeving van ons Gemeente bestuur met zooveel zwarigheden heeft te kampen gehad, dat het na jaar levens, nog niet in werking is. De Kiesvereeniging zal zich die onver diende verdachtmaking zeker ook niet al te erg aantrekken. Wel mocht de Heer Cuperus spreken van uniet veel zegen rusten op dit werk"en sprak de Heer Boersma zeer terecht van invaliditeit" Deze beide Heeren bij dezen, namens de Liberale partij, een eere-saluut voor hunne correcte houding. Zij kunnen gerust hunne handen in onschuld wasschen, wat helaas van die andere zoogenaamde Vrijzinnigen niet kan worden gezegd. Wat zullen de vrienden van het bijzonder onderwijs in hun vuistje lachen, want zij zelven zouden zeker nooit met een dergelijk voorstel zijn aangekomen. En nu de rekening, die bij die gelegenheid werd opgemaakt, eens goed onder de oogen gezien. Op de begrooting voor uitgaven voor onderwijs voor Aan gezamenlijke tractementen Voor alle drie Gemeente-scholen werd samen f 2190.- uitgetrok ken voor onderhoud, vuur, licht, leermiddelen enz., enz. Dit gedeeld door 3, komt school No. 1 Bolswardsche Courant ’G 1! H L i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1