I Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I WOUTERS, Bolsward. 1906. 45ste Jaargang. DONDERDAG 12 APRIL. LEVENSVERZEKERING en LIJFRENTE* S S - oonste t 'I I van 1,000,000,— f - 134,683,418,36 VOOR ft' Afzonderlijke mijn hoofd 1 e een zou van De heer de Stuers deelt in De Navorscher 2,900,521,55 9,822,042,80; 38,945.819,66 INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Volteekend inaatsch. kapitaal Verzekerd kapitaal (medio Jan. 1906) Verzekerde rente (medio Jan. 1906) Ontvangsten in 1904 Reserven (31 Dec. 1904) Goedgekeurd bij Kon. Besluit 1 Nov. 1880, No. 28. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. men een slechte huishuur, maar sticht geen woningen en bezit in deze dorpen geene. Geen wonder, dat vele hoofden van gezinnen den 12den Mei met schrik tegemoet zien en nog liever in een oude bouwvallige woning blijven dan onder den blooten hemel te bivakeeren. De bloembollendrukte. De Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaat schappij vervoerde Zondag 30.068 personen tusschen Amsterdam en Haarlem. De Electrische Spoorweg-Maatschappij ver voerde over haar drie lijnen (Amsterdam- Haarlem, Amsterdam-Zandvoort en Haarlem- Bloemendaal) 24000 personen. Zaterdagmiddag werd op de spoorlijn tusschen Winterswijk en Lichtenvoorde iemand aangetroffen, die blijkbaar met een spoortrein in aanraking was geweest. Zijn hoofd was gewond en zijn kleeren waren ge havend en met olie bevlekt. Uit een door de marechaussee ingesteld onderzoek bleek, dat de aangehoudene leeraar was aan ’t gym nasium te Vreden (Duitschland). Hij zou dezer dagen zich aan een examen onderwerpen, maar was Zaterdagmorgen spoorloos ver dwenen. Zondagmiddag wrerd hij door een paar bloedverwanten afgehaald, in wier ge zelschap hij naar Vreden terugkeerde. Nader wordt aangaande het treurig aan het N. v. d. D. I wijs” opgesomd, waaruit blijkt dat met de nieuwe regeling Bolsward ver boven andere plaatsen van gelijke grootte staat in het heffen van schoolgeld. Wat de progressieve regeling betreft, waarvan de heer E. spreekt, in Wëstergoo van 1 October 1904 is reeds glashelder aangetoond, dat de verhooging bij het nieuwe voorstel omgekeerd werkt, met andere woor den, dat zij, die de kleinste inkomens heb ben, het meest worden verhoogd. Nog „een der protesteerende ouders.” Bolsward, April 1906. BINNENLAND. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. vinden van vrijzinnig-democratische gevoelens. Noemt de heer E. dit declineerend, dan is dit niet mijne, maar zijn eigen schuld. Wanneer de heer E. vooropstelt, dat voor iederen tak van dienst der gemeente, in de eerste plaats moeten bijdragen naar de mate van hun vermogen, zij die daar van ’t meeste profiteeren, dan is ’t toch, op zijn zachtst uitgedrukt, zonderling, dat daarvan niet is gerept, toen men zoo maar f 30,000, later teruggebracht op f 20,000, aanbood aan de provincie voor ’t maken van een grootscheeps- vaarwater. Wat was er toen, ook voor den heer E., eene schoone gelegenheid om dit beginsel in toepassing te brengen. Ik hoop, M. de R., dat ik nu standpunt duidelijk genoeg heb uiteengezet. Groote Dijlakker C 39, er onderwijs eiscnt, aar mj t s schoolgeld, iedere school op zichY <111 II WOPdeil SpO(‘(ll^ d. is bekend, dat aan alle hoven der wereld deze sleutel gedragen wordt achter op de lendenen, ter hoogte van de rechter heup. Hoe heeft men deze schijnbaar zonder linge plaats gekozen Ik ben toevallig op het spoor gekomen, toen ik eens een ploegbaas tegen schafttijd de loods zag sluiten en den zwaren sleutel die voor zijn broekzak te groot was, zag bevestigen in de gesp van de broek. Iets dergelijks zal oudtijds de hofbeambte, met de sluiting der hofvertrekken belast, gedaan hebben; oudtijds gold het niet miniatuur- sleuteltjes, zooals tegenwoordig, maar zware volumineuse instrumenten, die niet in een in de kleeding genaaiden zak te bergen waren. Mijn conjectuur wordt bevestigd door een schilderij van A. van Dijck in de Spencer- collectie. Zij stelt Rubens voor, zijn kamer- heer-sleutel, die wel 22 centimeter lang schijnt, dragende aan zijn gordel op de niet links, omdat van de rechterhand Arum, 9 April. Zaterdag en Zondagnacht zijn alhier ernstige baldadigheden gepleegd. Bij verschillende burgers zijn glasruiten stuk geslagen. Men is de daders op het spoor. Tjerkwerd, 9 April. Te drie uur heden morgen ontstond hier brand in de huizinge, bewoond door den veehouder Postma. Alles is in vlammen opgegaan; het vee kon ge lukkig nog grootendeels worden gered. Sneek, 9 April. De vereeniging //Hulp in Nood” heeft hier voor de noodlijdenden van den watersnood ingezameld de som van f808,05, waarvan ’t grootste deel is bestemd voor Zeeland, de rest voor de visschers aan de Noordwestkust van onze provincie. Wommels, 9 April. Hedenavond ruim elf uur brak onder behoor van dit dorp brand uit in de boerenplaats, bewoond door den landbouwer Westerterp. Het huis is afgebrand en alle vee is in de vlammen omgekomen. Oorzaak onbekend. De boerderij was eigen aan Jhr. Lycklama a Nijeholt te Beetster- zwaag en verzekerd te Woudsend, evenals de inboedel. Napels, 10 April. Het aantal vluchte lingen voor de Vesuviusuitbarsting wordt op 150.000 geschat. De laatste berichten zijn geruststellender. De kracht der uit barsting schijnt verminderdde geweldige rookzuil uit den krater stijgt niet meer lood recht tot zulk een geweldige hoogte als gisteren, doch buigt zich langzaam door den wind gedreven naar het noordwesten. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Tengevolge het fraaie voorjaarsweer zijn er in de laatste dagen heel wat kievits eieren gevonden. Er werden heden alhier ongeveer 4000 stuks ter markt aangevoerd, welke tegen 14 a 15 cent per stuk werden opgekocht. Workum. De jaarlijks terugkeerende lente boden, de Ooievaars, hebben hun hoogen zetel op de boerenplaats, bewoond door P. Haitema, ingenomen. Geen wonder dat de vogels overkomen. De maand April gaf tot heden heerlijk lente weder Achlum. Bij den landbouwer D. Witema alhier doet zich onder 't vee waarschijnlijk een geval van vergiftiging voor. Twee koeien zijn reeds gestorven, twee andere liggen ziek op stal. Men zoekt de oorzaak in verkeerd voedsel. In de gebruikte grondnotenkoeken of mais schijnen bedorven bestanddeelen aan wezig te zijn geweest. Meende men aanvan kelijk dat het vleesch nog bruikbaar was, later is door den veearts geadviseerd het niet te verkoopen en heeft de burgemeester last gegeven dat mensch noch dier er iets van mogen gebruiken. De bedoelde voedingstoffen zijn opgezonden naar ’t Rijkslandbouwproef- station tot onderzoek. Meest waarschijnlijk is dat de grondnoten welke volgens den leverancier dit jaar zeer aan bederf onderhevig waren, oorzaak zijn, dat de koeken vergiftige bestanddeelen hebben bevat, hoewel niet is uitgesloten, dat de mais verkeerd is. Intusschen wordt met eenige spanning afgewacht, wat bovengenoemd onder zoek aan 't Jicht zal brengen. Fran. Crt. Wonseradeel. Voor eenige weken zijn er 15 A 16 woningen in Arum en Witmarsum op afbraak verkocht. Nu blijkt het, dat het voor een 10-tal gezinnen een benarde positie wordt er een andere woning voor te bekomen. Deels komt dit van de woningschaarschte, anderdeels doordat kleine gezinnen eerder een woning kunnen krijgen dan groote gezinnen. Het armbestuur zegt wel geld toe voor de aan rechterheup. Rechts en men gemeenlijk zich bedient. Te Utrecht is ontvangen voor den „twaalfden predikant” onder het motto „De liefde van Christus dringt ons” een ongeteekend schrijven van dezelfde hand, die voor een paar weken f 1000 zond, met de toezegging van nog tienduizend gulden. Daarin wordt gezegdom alle onzekerheid weg te nemen, kan op de gestelde voor waarden, jaarlijks in de maand Februari van 1907 tot 1916, beschikt worden over f 1000 ten kantore van mr. Bilderdijk. Bij even tueel overlijden is bij testament in deze beschikking voorzien. Er is dus nu voldoende zekerheid gegeven dat de beloofde som ook zal ontvangen worden, al blijft de gift ook streng anoniem. I Algemeene Maatschappij van t £)onderdagg en ZOIldagS. gevestigd te Amsterdam. V ongeval te Amersfoort nog medegedeeld Het was reeds voor den tweeden keer na de oefening van Zaterdag, dat het paard op hol sloeg. Den eersten keer had de korpo raal Jan Meens uit Onstwedde het paard in bedwang kunnen krijgen. Bij de kazerne echter begonnen enkele kinderen te schreeuwen. Het paard schrikte hiervan, sprong op zijde, wierp een kind omver, dat met een bebloed hoofd moest worden opge nomen en sprong toen over het afsluithek. Paard en ruiter vielen beiden, doch het dier richtte zich op en holde de spoorbaan op. De ruiter bleef echter liggen, met het bekende noodlottige gevolg. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat hij door den val bewusteloos of althans ver doofd was, wijl hij volstrekt geen poging heeft gedaan om van de rails te komen, hetgeen niet onmogelijk zou geweest zijn, want de trein was 'nog niet in vollen gang en nog een 10 a 15 meter van den onge lukkige verwijderd. De machinist heeft uit alle macht geremd, doch kon het ongeluk niet meer verhoeden. De sleutel der kamerheeren. Victor mede: Het M. de R.l Het zou den Moriaan geschuurd zijn, te trachten den heer E. te overtuigen van dwaling, want dat schijnt ZEd. met vele knappe menschen gemeen te hebben, dat ze nooit gaarne ongelijk erkennen. Wanneer ik dan ook nogmaals bij u aan klop om eenige opmerkingen te maken, dan is dit ook alleen om de publieke opinie goed in te lichten, en door de misschien handige, maar niet juiste cijfer-groepeering van den heer E. niet in de war te laten brengen. Ieder, die mijn stukje las, weet dat volgens officiëele door B. en W. zei ven opgemaakte begrooting, iedere leerling aan school no. 1 der gemeente per rest f 15,30 kost. Misschien dat ieder niet weel, dat de wet op het Lager onderwijs eischt, dat bij ’t bepalen van zelven moet worden berekend en dat ingevolge i de bepalingen dier zelfde wet nimmer herJt?lvl* maximum schoolgeld hooger mag zijn, dai- ’t der gemeente na aftrek van subsidiën kom® te kosten. Dit is natuurlijk den heer EH evengoed bekend als schrijver dezes, ei^B te r daarom is ZEd. ook wel zoo wijs, zich daarin^B H|h KëM| niet te verdiepen, maar haspelt hij alle cijfers^B door elkaar. Stellen we ons echter eens op^® zijn standpunt en rekenen van die vernuftig^^^ uitgedachte rente en aflossing (die n.b. in 1904 reeds schijnen berekend te zijn, van wat in 1905 moest worden gebouwd) voor rekening van school no. 1, dan zou dat worden f 760,’t welk verdeeld overj ruim 190 leerlingen f3,75 zou worden, dan kan nog de meest verbitterde tegenstander van openbaar onderwijs de som niet hooger krijgen dan f 19,per leerling. Is nu de vraag niet gewettigdWijs ons nu de billijkheid van uw voorstel eens aan Ik wil dan ook wel bekennen, dat voor mij nog niet is opgelost het raadsel hoe of ’t mogelijk is geweest, de overheid te over tuigen van ’t recht tot dit maximum, want de heer E. moge nu zeggen, dat dit niet een juist beeld is, wat ik geef, ik beweer daarentegen, dat ZEd. een nevelbeeld gaf. Wat de school voor kosteloos onderwijs kost, daar hebben de ouders van schoolgaande kinderen op school no. 1 niets mede te maken. En dat ’t hoogst onbillijk is, omdat de gemeente-uitgaven zich uitzetten, daarom ouders van schoolgaande kinderen van M. U. L. O., die op f 600 zijn aangeslagen, met 100 pCt. verhooging te treffen, behoeft ook geen verder betoog. Dat ’t maximum daar f 41,25 wordt, terwijl op de H. B. S. te Sneek slechts f 35,wordt geheven, is iets, waarop zij die daartoe medewerkten nu juist niet trotsch behoeven te zijn, en verraadt weinig demo cratische gezindheid. Intusschen is de heer E. over de hoofdzaak heen gegleden, ’t Was voornamelijk n. a. zijner bewering, dat eigen lijk eenige leden der liberale kiesvereeniging schuld hadden aan de oppositie tegen dit ontwerp, dat ik daartegen opkwam en hem er aan herinnerde dat de Afdeeling Bolsward der vereeniging //Volksonderwijs”, hier sterk voor de belangen van ’t openbaar onderwijs in de bres sprong, en meende ik den toen- maligen voorzitter te moeten prijzen, dat hij ondanks de eigenaardige positie, waarin hij kwam, niettemin zijn best heeft gedaan, de in veler oog zware ramp te voorkomen. De kiesvereeniging zond ZEd. een brief van afkeuring in huis. Nu dat was nog al duidelijk. Wanneer eene vrijzinnige kies vereeniging mannen candideert voor den ge meenteraad, dan meent ze met mannen te doen te hebben, die zulke stukjes niet kunnen uithalen. Ik zou niet weten, waarom men vrij zinnigen of anti-liberalen naar den Raad afvaardigt, als die politieke gezindheid niet zou uitkomen juist bij zulk een onderwerp. Wanneer ik dan ook even ter loops aan haalde dat de heer E. vroeger vurig voor stander der vooruitstrevende partij, met den heer Treub rondtrok, dan was dat trekken zelf niet verkeerd, maar lag daarin opge sloten dat ik ’t jammer vond, dat er blijk baar zoo weinig van des meesters karakter op den discipel was overgegaan. In de wijze, waarop deze schoolgeldheffing is tot stand gekomen, is geen enkel spoor ook maar te het ingezonden stuk van „Een der protes- teerende ouders” (Zondag 1 April) „niet het juiste beeld” geeft van den toestand inzake de verhooging van schoolgeld aan school Nr. 1 en ide school voor M.U.L.O. Laat ik dan beginnen, met te beweren, dat het antwoord van den heer E. een „geheel onjuist beeld” van den toestand geeft. De heer Eisma heeft zeker geen grooten dunk van de scherpzinnigheid der lezers van dit blad, wanneer ZEd. in ernst meent, dat zijne goocheltoer met cijfers als juistheid geslikt zal worden. Immers, er behoort moed toe (al is het dan ook van een verkeerd soort) om uit te rekenen, wat de kosten van onderwijs voor de Gemeente bedragen per leerling aan school Nr. 1, hierbij te rekenen het bouwen van een nieuwe school, hoofdzakelijk bestemd voor leerlingen van school Nr. 2. Ouders van kinderen, onderwijs ontvan gende aan school Nr. 1, hebben toch zeker niet bij te dragen voor het onderwijs aan school Nr. 2? Met de cijfers van de school voor M.U.L.O. is het al niet beter. Om toch vooral het kostencijfer zoo hoog mogelijk op te voeren, wordt er het salaris voor den derden onderwijzer bijgerekend. Maar de vermeerdering van het getal leerlingen (dat toch de oorzaak was van het aanstellen van dien 3den onderwijzer) wordt niet berekend. Zoo gaat het, wanneer zaak goed wil praten. Al die cijfers kunnen gerust buiten be schouwing blijven. De groote vraag, waarom het hier gaat is deze: Had ooit verwacht kunnen worden, dat dagelijksch bestuur, voor 2/3 vrijzinnig, komen met een voorstel tot verhooging schoolgeld, oorspronkelijk als motief aan voerende, dat uit de rekeningen der gemeente blijkt, dat de kosten van het onderwijs ge stadig toenemen, terwijl de middelen tot dekking daarvan, evenals van allerlei andere uitgaven niet in gelijke verhouding stijgen. Weet de heer Eisma dan niet, dat alle politieke partijen, welke gerekend kunnen worden tot de vrijzinnigen te behooren (dus ook de vrijzinnig democratische partij, waarbij ZEd. zoo gaarne wenscht ingedeeld te wor den) in hun vaandel schrijven „Goed en goedkoop volksonderwijs voor iedereen”, met eind-ideaal „kosteloos onder wijs van rijkswege!” Zie, geachte redactie, dit en dit alleen, is de groote vraag, voorop gesteld door de afdeeling //Bolsward" van Volksonderwijs en later in eene vergadering van de kiesver eeniging //Vooruitgang" behandeld, gezwegen nog van de voorbeelden door „Volksonder- 1 Q - wardsche Courant if duurzaamste, zij*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1