Wonseradeel. I 1 I i, Engelsche Ledikanten, t nzwrniz ah7 1906. 45ste Jaargang. Zondags. No. 33. 1 22 APRIL VERTICEAU een Uit de Raadszaal. TAFEL, T, NI L e v e r i n -p. Afzonderlijke c. BINNENLAND. aan de rekening van de L11,' 153.342.66. - 17.247.47. f 170.590.13. I Vergadering op Vrijdag 20 April 1906. i f 150, dat terrein, dat 1. 2. 3. f 145.631.715. - 20.296.815. f 165.928.53. - 4661.60. Dat word,t het nn eene van 1905, dat één timmerknecht is, en dan is veel werk, dat er nog dingen zelfs van dig zijn van de pacht- i een halfjaar en daar hij Uw GEVERNl^ r goedgekeurd met algemeene stemmen, zonder dat de eindcijfers genoemd worden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents pei> Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkri^^ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. geen middel bestond om Saldo in kas Als kennisgeving aangenomen. 2. Behandeling van t' Stadsbank van Leening over 1905. Deze rekening wordt zonder discussiën Leeuwarden, 19 April. De Wognumers zongen hedenavond voor een zeer opgetogen publiek, dat de geheele Harmoniezaal met loges en galerij vulde. De uitvoering was als altijd onberispelijk. De uitspraak van ’t Friesch was goed. Als een zeldzame bizonderheid mag zeker worden vermeld, dat dezer dagen door een der fotografen alhier een portret werd vervaardigd van een ouderpaar met tien kinderen en tien behuwdkinderen. De familie groep krijgt nog meer beteekenis, als men weet, dat de hoofdpersonen daarvan zijn, onze alom bekende Friesche dichter en schrij ver, de heer Waling Dijkstra en zijne Echt- genoote. Friesche Wouden, 17 April. Met de droge, zonnige dagen van April ontwaken ook weer de kikvorschen en slangen. Dat de adders hun venijnige eigenschappen nog niet hebben afgelegd, ondervond de onderwijzer v. d. H. uit Wijnjeterp gister op minder aangename wijze. Hij werd n.l. op twee verschillende plaatsen in den vinger gebeten en moest maken, dat hij bij den dokter kwam.- Hoewel het wilde varken niet zoo’n gevaarlijk dier is, laat men het toch ook niet met rust. Vandaag is er weer jacht op gemaakt, maar zonder succes. Er wordt gezegd, dat hij wel getroffen is, maar niet doodelijk. De wed. Popkema uit //de Marschen” onder Ureterp zal wellicht niet zoo zeer naar zijn dood verlangen. De afstammelingen van dit dier krijgen maar veel bekijk en brengen haar vrij wat entree’s op. llepk. Nieuwsbl. p. Fr. Schraard. Door het kiescollege der Ned. llerv. Gemeente alhier is toezegging van beroep uitgebracht op Ds. J. Magendans te Lexmond. behandeling van en verleend. De meening van B. en W. is, dat het niet opgaat, door, de inwilliging van het verzoek een gevaarlijk antecedent te stellen, waarop andere pachters zich later zouden beroepen, indien zij in dergelijke omstandig heden kwamen. De Voorzitter vond dat het pachtcontract dient te worden gehandhaafd. De heer Schotman kan kich daarmee ge heel vereenigen. Wanneer de man indertijd toen hij ziek werd, verzocht had van de brug ontslagen te worden, dan had de gemeente opnieuw kunnen verpachten, maar ’t gaat niet op, er nu de gemeente de schade voor te laten lijden. De heer Kramer vindt ook, dat het niet opgaat in dit verzoek te treden. Bij de ver pachting worden borgen gesteld voor ’t geval de pachter zijn verplichting niet nakomt. Met algemeene stemmen besloten het ver zoek te wijzen van de hand. j. De Voorzitter doet nog mededeeling, dat door hem namens den raad een geluk- wensch is gezonden op den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, waarop een dank betuiging werd terug ontvangen. (Applaus.) PUNTEN van BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het \ste kwartaal 1906. De ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst tegenw. z/ Samen De uitgaven beliepen op den vorigen dienst u tegenw. Samen meen dat B. en W. hun raming niet te hoog hebben gesteld. De heer Cuperus. Het verwondert mij wel dat het /Groene Kruis” dat voor 2 jaar zich schriftelijk tot den raad heeft gewend om een lokaal te bekomen, nu een lokaal wordt aangeboden zonder dat er een verzoek inkwam. De heer Schotman. Indertijd is voor f 5 een klein gedeelte van de waag afgestaan. Toen het Bestuur der vereeniging het „Groene Kruis” hoorde dat nu dit schoolge bouw voor andere doeleinden beschikbaar kwam heeft het zich met B. en Win contact gesteld, om tegen een royale huursom van f 50 een lokaal te huren. Ik meen dus niet dat het „Groene Kruis” zich onkiesch heeft gehouden. De heer Boersma. Het zal niet de be doeling van den heer Cuperus zijn, zooals de heer Schotman dit nu opvat, maar ik heb over dit voorstel van B. en W. nagedacht en als wordt aangetoond dat het werkelijk noodzakelijk is, dat de stad dit gebouw be houdt, dan zal ik er mij bij neerleggen, doch anders wenschte ik dit schoolgebouw ook maar, evenals het ziekenhuis te gaan ver- koopen. Ik bereken f 50 van het „Groene Kruis” en anders misschien nog een is f 200 huur voor een gebouw en t aan onderhoud zeker wel f 60 per jaar kost. Er blijft dan een f 140 en dat vind ik niet rendabel. De heer v. d. Meer. Ik vind het een ge lukkig idee, dat het Dag. Best, dit voorstel gecombineerd heeft met den verkoop van ’t ziekenhuis, maar nu dient er toch een soort barak te wezen, daarom zal het moeielijk gaan beide gebouwen te verkoopen. Wanneer men gaat meten wat voordeehgst zou zijn,' ja, dan zou men alles van de hand moeten doen, maar dat gaat toch niet en nu is er door den verkoop van ’t eene eenige rente te winnen en houdt men de beschikking over ’t schoolgebouw aan zich. De heer Cuperus. Ik heb alle waardeering voor ’t „Groene Kruis” maar ’t verwondert mij, dat er nu geen verzoek om dat lokaal bij den raad is ingekomen. De heer Schotman. Op een vroeger ver zoek werd voor de luttele som van f 5 een lokaal toegestaan, daaruit bleek dat de raad de vereeniging ter wille is geweest, was het nu niet voldoende, dat het Bestuur een con ferentie hield met B. en W.? De vereeniging stond toch reeds in contact met den raad. De heer Oosterbaan kan in hoofdzaak met dit voorstel medegaan, doch een clausule, n.l. die over het inrichten eener barak, wil hem niet bevallen. Men krijgt daardoor in dit gebouw een eigenaardiger! toestand. Aan de eene zijde de zaal voor ’t Groene Kruis en vlak daarnaast die zaal voor besmettelijke zieken, dus zoo iets als de vroegere pesthuizen en dat gaat slecht samen. De Voorzitter. Ik zou eerst den heer Boersma willen beantwoorden, doch dit ant woord ligt reeds opgesloten in 't geen de heer v. d. Meer daar tegen aan voerde. Wat de heer Oosterbaan betreft, de vrees voor een //pest huis" behoeft niet te bestaan. Het is niet de bedoeling een deel van ’t gebouw bij besmettelijke ziekten te doen dienen, maar in de open ruimte daar achter een houten loods. Was het in ’t gebouw zelf, dan zou de desinfectie later veel te duur komen, maar bij sporadische gevallen moet een aangewezen plaats voor de behandeling en verpleging zijn. Komt onverhoopt een epidemie, bijv, de cholera, dan moet toch buiten een ge legenheid gemaakt worden. Wat den heer Cuperus betreft, meen ik dat deze meer op den vorm let als op de zaak zelve. Waar indertijd de raad welwillend beschikte op een verzoek van ’t Groene Kruis, daar heeft het bestuur dier vereeniging zich met B. en W. onderhouden om meer ruimte te bekomen en vandaar dat hun wensch in het voorstel van het Dag. Bestuur is opge nomen. Men vond het zenden van een request hier overbodig. Alvorens het voorstel in stemming komt, wil de heer Praamsma zijn amendement om ook het timmerwerk publiek aan te besteden wel even toelichten. Hij merkt daarom op, dat aan den stadstimmerwinkel feitelijk maar er nog zoo- van 1905,ja 1904 ten achteren zijn. Tegenwoor- ze met de wijzerplaten van den toren doende, en ik voorzie, dat er het heele jaar geen tijd voor is, om deze school te veranderen. De heer Van der Meer ondersteunt het voorstel om publiek aan te besteden. De Voorzitter. B. en W. hebben hun voorstel gedaan, omdat ze meenen dat het tin. goedkooper zou zijn. De heer Eisma. Het werd door den heer Vrijburg, den architect zoo voorgesteld. Het is eigenlijk maar een verplaatsing van schud den, een verandering van deuren enz., alle kleine werken, die niet best omschreven kunnen worden. Er is voor ’t timmerwerk f 230 geraamd, het andere is verfwerk. Ik zou er toch voor zijn, eerst den architect te hooren of er ook soms eigenaardige bezwaren tegen deze aanbesteding bestaan. De heer Kramer. Ik zou wel voor parti culiere aanbesteding zijn, als er geen be zwaren voor den architect uit kunnen op rijzen. De heer Praamsma. Ik begrijp heel goed dat de architect het werk liever in eigen beheer wil uitvoeren, dat is voor hem ge makkelijker. Maar ’t zal best te om schrijven zijn hoe het moet uitgevoerd worden en dan zie ik er voor de stad een finantieel voor deel in. Met het werkvolk der gemeente kan hij het van ’t jaar niet klaar krijgen of hij moet er vreemde krachten bij nemen, en dat wordt duur en is ook eigenlijk een concurreeren tegen de particuliere timmer bazen. Ik ben er daarom voor, altijd zooveel mogelijk aan te besteden. Het voorstel Praamsma wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heeren Wet houders hielden zich buiten stemming. De heer v. d. Meer vraagt, wanneer nu het ziekenhuis zal worden verkocht. gebouw wordt bewoond en spoedig ontruimd? De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hiervoor geen stappen konden doen, alvorens de raad het voorstel tot verkoopen had goed gekeurd, maar nu de zaak zullen voorbereiden. De heer Eisma. Het inrichten van een nieuwe barak gaat met moeielijkheden ge paard. Eerst moeten Ged. Staten den ver koop goedkeuren, daarna de Gezondheids commissie de inrichting van het nieuwe gebouwtje, maar het zal het geschiktst zijn te wachten met den verkoop tot het najaar. Daarop wordt de vergadering gesloten. m de Gascommissie de rekening over 1905. 4. Aanbieding en behandeling van wijziging en aanvulling der begrooting het Algemeen Stads-Armenhuis over met toelichting. De heer v. d. Meer heeft op de staten van af- en overschrijving een aanmerking, wijl er een onwaarheid of ten minste een halve waarheid in de toelichting staat. Voor woninghuur werd in de ontvangsten een som van f 400 gesteld, maar die werd niet ont vangen en in de uitgaaf weer geboekt als toelage aan die menschen. Een commissie heeft daar vroeger de aandacht op gevestigd en nu is wel de f 400 in ontvangst geschrapt, doch onder de uitgaven is die som gebleven. De commissie had bedoeld beide posten te royeeren. De Voorzitter. Ik meen te weten dat van heeren Armvoogden daarop ook de attentie is gevallen en dat voor 1906 daarop zal gelet worden. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van J. Veltman, om herbenoemd te worden tot dood graver, met advies van Burgem. en IVeths. B. en W. adviseeren hierop gunstig te beschikken en Veltman voor 3 jaren te be noemen als doodgraver. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Benoeming van een onderwijzer school no. 1, de voordracht bestaat uit R. Boersma te Donkerbroek. C. Jansen te Ruinen. J. Groenewold te Drachtstercompagnie. De heer Boersma werd benoemd met 12 stemmen, de heer Jansen verkreeg 1 stem. 7. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weths., inzake het vroegere schoolgebouw in de Kerkstraat, en verkoop van het zieken huis. De heer Praamsma heeft in dit voorstel velerlei gevonden waar hij genoegen mee neemt, maar eene zaak zou hij liever anders zien. Er staat dat de verandering in eigen beheer zal worden uitgevoerd en daar onze stadstimmerwinkel tegenwoordig slecht bevolkt is, zou hij liever zien dat het timmerwerk van dit gebouw werd aanbesteed. De heer Cuperus wenscht een paar vragen te doen en wel eerstens of de vereeniging //Het Groene Kruis” bij B. en W. of bij den raad heeft aangevraagd om een ander lokaal en ten anderen, welke vereenigingen B. en W. op ’t oog hebben om nog f 150 uit dit gebouw te maken? De Voorzitter. Het bestuur van ’t Groene Kruis heeft meermalen mondeling en ook schriftelijk te kennen gegeven, dat het be hoefte had aan een grooter lokaal en welke vereenigingen wij verder op ’t oog hebben, ja, de beoefenaars der muziek, het ijkkantoor, de oefeningen der militairen. Er is reeds een verzoek ingekomen, van een zangvereeniging meen ik, om dat lokaal te gebruiken. Ik Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukkenI Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het primitief, kohiei van hondenbelasting. b. Idem, waarbij de beslissing over den aankoop van grond van J. Conradie is verdaagd. Idem, houdende goedkeuring van dezen aankoop. Een missive van den heer K. Tromp, voor zijne herbenoeming. Een missive van denzelfde, houdende voor de hem toegekende be- d. dank betuigende e. dankbetuiging looning als civiel-architect bij den bouw der Rijkszuivelschool. Al het vorenstaande voor kennisgeving aangenomen. f. Van het Bestuur der Gemeente-reini- ging en van en het verslag Ter inzage om in de volgende vergaderingi te behandelen. I g. Van B. en W. het jaarverslag overr den toestand en de bevolking der gemeente over 1905. Zal bij de leden van den raad circuleeren. h. Een adres van de Kaatsvereeniging M.E.T.O., verzoekende dat de gemeente een geschikt sportterrein voor de jeugd zal be schikbaar stellen. Gesteld in handen van B. en W. om advies. i. Een adres van den brugwachter W. Eekhof te Parrega, verzoekende vermindering of gedeeltelijke kwijtschelding som, wijl hij door ziekte reeds de brug niet zelf kon bedienen een persoon in zijne plaats moest stellen voor de bediening der brug, kan hij de pacht niet voldoen. Omdat het weldra Mei is, wordt voor de dit adres urgentie gevraagd Mahonie en a. vrij wa i. 4 L 1 1) IAAMSMA“"M Boïs®Slie Courant I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1