Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. B. BIJLSMA, Bótf Huwel Advocaat. Triple-Sec m Curiicaii. Vd»” I 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 35. Bij veel Medici in’,;; Verkrijgbaar hij: J- B‘lig’ APOTHEKER, Groote M bus. “ngste ringe 6,94. chten "en in m in when Nu benig dier men- vindt men in bove^e artikels in den ]hun ZONDAG 29 APRIL. MOEDERTJES BANK. De grootste en Verkrijgbaar in deezig K. Planë BC'“ ----u t en B R O F langs chengj- Onder scheikundig toezicht ei de Med. Dr. F. BASE)J0U het- Even geneeskrachtig als het Aanbevelend, VOOR Afzonderlijke goeds in de couranten G. Het hart sprong als BINNENLAND. Wildungen :e to tqt uo lol gespeeld, van mocht het kind geen geld in de de maal door er en over- Commissaris irtijd ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 9ö Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. was echter ook deze week ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de Con- ’t door aan het Achterom te verbouwen tot een bijzondere school met twee lokalen, is op onoverkome lijke bezwaren afgestuit; met den besten wil der wereld n.l. is er geen schoolgebouw van te maken, dat aan de eischen der wet zou kunnen voldoen. In een vergadering op heden zou worden besloten, welke bestem ming er thans aan gegeven zal worden. Van hoogerhand kwam hier heden de tijding, dat ’t salaris van onze Steeds frisch afgebotteld 1 °P flesschen door electrische drerkt> Victoria 10 ct., Emser 11 et Fachingen 12 ct., Rhenser 12 ct..^ Frans Jozef Bitterwater 17i/2 c\‘“ Vichy 20 ct., Wildungen 17erj,t Sprudel 10 ct. zich’ Bovenstaande prijzen met 1 cent wat ze niet al voor over haar schreven. Dat ze ook elders, in de nabijheid van het gasthuis, de bladen had kunnen koopen, daaraan dacht het oude, wild-vreemde menschje in ’t geheel niet. Voor haar was er slechts eene plaats op de wereld, waar ze van hare Emilie iets kon vernemen, daar wilde ze heen, het mocht kosten, wat het wilde. Eindelijk stond ze op, en liep tot aan de kiosk, die vandaag vql met menschen was. Over de hoofden der anderen heen, reikte haar de jonge verkoopster de beide bladen toe, die Thiele met voorliefde placht te koopen. Ze had er geruimen tijd voor noodig, de bank te bereiken, en nogmaals een tijd, eer ze den duisteren nevel voor de oogen had weggeveegd, die telkens weder terugkwam en met den pijn in de borst en het gebrek aan adem, scheen te komen en te gaan. Eindelijk zag ze weder scherp genoeg. Met de ijskoude, bibberende handen streek ze de bladen uit elkander. Ze behoefde niet lang te zoeken. Zij, die haar levenlang geen courant gehanteerd had, wist thans snel genoeg de plaats te vinden, waar over haar kind werd gesproken. De oude vrouw las. het ware uiteen: ,/Emilie Thiele” bood een waar genot. Hare kunst ontwikkelt zich van dag tot dag. Het is geene overdrijving wanneer men van een goddelijk talent spreekt. Gelijk het meisje uit den vreemde is ze tot ons gekomen. Men zou geneigd zijn te vragen: Welk gezegend land bracht haar voort? Wie zijn de begenadigde oudersdie haar opvoedden? De verschrompelde wijsvinger van de oude Thiele bleef op de laatste woorden rusten; het smalle gezichtje helderde op, de treurige oogen straalden. Ze voelde geen kee geene steken in de borst meer. Fit trotsch verhief het oude vrouwtje zich, vloek van haar armzalig bestaan was haar weggenomen. Met het zalige gevoel geene schande hare groote dochter gebracht te hebben, ze voetje voor voetje, het hoofd om gericht, naar het gasthuis terug. 14000 tot 30000 stuks haring. Gedurende dat tijdsverloop is hier in ’t geheel niet minder dan 7000 tal of 1,400,000 stuks haring aangevoerd, waarvoor, de tijd van 't jaar in aanmerking genomen, de zeer hooge prijs van f 1,10 tot f0.70 per tal werd be- somd. De botvangst weer zeer slecht. Sneek, 27 April. In de raadszitting van hedenavond werd op verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Sept. a.s. aan den heer J. G. W. van Maanen, leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan ’t Gymnasium. Tot kapelmeester van ’t hier op te richten stedelijk muziekkorps benoemde de raad met algemeene stemmen den heer P. Gaillard (zooals we vroeger reeds meldden, za] dit korps van de gemeente ontvangen een sub sidie ten bedrage van f 1200. Heden "verleende de raad op verzoek nog eervol ontslag als waagmeester aan den heer G. de Wit en wel tegen 1 Juli a.s. Aan mej. H. v. d. Weij, onderwijzeres aan school no. 3, werd zonder hoofdelijke stem ming wegens gezondheidsredenen nog 6 maanden verlenging van verlof verleend. ’t Oorspronkelijk plan van fessioneele Vereeniging alhier, om haar gekochte groote kaaspakhuis eengekomen. Nog erger gevallen zijn voor gekomen. Na ontvangst der premie wees het kantoor den knechts de reis aan naar de plaats, waar zij eenen stal zouden vinden. Bij aankomst bleek daarvan niets waar te zijn en stonden de knechts in den vreemde, sommigen met te weinig geld om de terugreis te aanvaarden. Uit de s-Gravelandsche kerk. De correspondent van het Algem. Handbl. te ’s-Graveland schrijft Hier werden deze week de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk verhuurd. Voor ’s-Gra veland iets ongewoons! Wat toch is het geval? De kerk alhier is een bezitting van den polder ’s-Graveland en staat onder het beheer van het bestuur van dien polder. De plaatsen werden tot heden voor een vasten prijs, varieerende tusschen f 2 en f 4,50, verhuurd voor onbepaalden tijd en niet publiek. Had iemand een plaats, dan hield hij die, tot hij er zelf afstand van deed. Deze handelwijze ging heel goed en werkte tot aller tevredenheid, zoolang er voldoende ruimte was. Echter, de kerk is te klein, dit blijkt meer en meer, en er moet getimmerd worden. Om daarvoor nu het noodige geld te krijgen of liever om verzekerd te zijn van de renten voor het benoodigde kapitaal, besloot het polderbestuur de zitplaatsen jaarlijks publiek te verhuren. Het dient erkend: het bestuur heeft succes gehad. De zitplaatsen hebben tot f 8 en f 9 en over het geheel van t/3 tot de helft meer opgebracht, dan bij de vroegere wijze van handelen. En tochals de eerste Zondag in Mei ons kerkwaarts roept, zullen enkelen aldaar een wee gevoel niet kunnen onderdrukken, als ze grootvader zzzus” of tante zzzoo” niet op hun oude plaats vinden; als ze den indruk krijgen, dat een kabouter bezig is geweest en de geheele kerk eens even door elkaar heeft geschud, ’t Is immers nog steeds waar: de Nederlanders zijn zzuit der aard” conser vatief. Het zal eenigen tijd moeten duren voor allen aan de nieuwe schikking zijn gewend, want slechts enkelen hebben door een zzik heb er altijd gezeten, ik wil zzhem” weer hebben, al kost ’t me ook een tientje”, hun oude zitplaats gehouden. En nuelk jaar komt de kabouter terug. Benoemd tot assistent-directeur aan de coöp. stoomzuivelfabriek te Ried de heer T. Plantinga te Oosterend (Fr.) oud-leerling der Rijkszuivelschool te Bolsward. Met den be noemde stonden op de voordracht de heeren F. de Jong te Koudum en Tj. Riedstra te Giekerk. Eene familie Saarloos te Amsterdam, bestaande uit een grootmoeder van 55 jaar, den vader oud 30 jaar, de moeder oud 27 jaar en twee meisjes, van 7 en 6 jaar, is ziek geworden na het nuttigen van groen tensoep. De groenten waren afkomstig uit den omtrek van den Haag, vanwaar ze in een zakje door een familielid naar Amsterdam waren meegebracht. De zieken werden naar een gasthuis ge bracht, waar vergiftigingsverschijnselen werden geconstateerd. De moeder, die het minst van de soep gegeten had, kon terstond weer huiswaarts keeren. De anderen worden nog verpleegd. Levensgevaar schijnt er niet te zijn. Dinsdag had de trompetter B., uit Woerden en te Leiden in garnizoen bij de huzaren, het ongeluk bij een manoeuvre onder Wassenaar een trap van een paard te krijgen. Naar het militaire hospitaal te Leiden vervoerd, hetgeen nog al geruimen tijd in beslag nam, omdat er geen brancard aanwezig was en deze eerst uit Leiden moest worden gehaald is de man Woensdagavond overleden. L. D. De commissie van den watersnood te Velzen heeft iets nieuws bedacht voor de collecte ten behoeve van de noodlijdenden in Zeeland. Ze verzocht te Rilland Bath drie meisjes in Zuid-Bevelandsche kleeder- dracht te zenden, die behulpzaam zouden moeten zijn bij het rondgaan. Er hebben zich nu drie meisjes uit verschillende families beschikbaar gesteld, die zich voor dit liefde werk derwaarts zullen begeven. Slot. Scheelt je wat, moedertje? had ze mee warig gevraagd. Vrouw Thiele had met het hoofd geschud, terwijl ze met den gebogen wijsvinger bevende op de twee geheimzinnige letters gedoeld had, die naast den naam barer dochter stonden. Toen had het jonge meisje haar stevig bij den arm genomen en naar de bank ge voerd, tot dat het oudje eerst weer eens een beetje op streek zou komen. Eindelijk had Thiele de spraak weder herkregen. Angstig bad ze gevraagd wat dat a. naast den naam daarvoor beteekende? Bij deze woorden had de verkoopster het uitgeschaterd. A. G., dat beteekent, als gast. Dacht je misschien als geest, moedertje De oude vrouw had de jonge vrouw maar steeds strak en ongeloovig aangestaard. Toen was het jonge meisje snel naar haar post teruggekeerd, terwijl ze Thiele had gewenkt, haar te volgen. Als ge belangstelt in juffrouw A. G. kunnen we wel eeus nazien wat de couranten over haar schrijven. Gisteren heeft >,e ook op het biljet gestaan, dus vinden we vandaag wel iets, als het de heeren van de kranten past. Vrouw Thiele had ademloos toegezien, hoe het jonge meisje handig tusschen de bladen snuffelde. Eindelijk scheen ze gevonden te hebben, wat ze zocht.. Ze .vouwde een blad open, terwijl ze het de oude vrouw toestak. Lees dit nu maar eens op je gemak. Ga maar rustig op de bank zitten. Vrouw Thiele had het jonge meisje be dremmeld aangestaard, alsvorens ze de hand naar het blad durfde uitsteken. O, je bent bang om het verkreukelen Ja, meenomen kun je het niet, maar als je het de moeite waard vindt, haal het dan morgen af en breng dan meteen het geld mee. Ik zal het voor je bewaren. Misschien is het niet eens van beteekenis. Vrouw Thiele was op de bank gaan rusten, terwijl ze met schitterende oogen lasoogen waaruit tranen vloeiden van geluk en dank baarheid dat hare Emilie een groote kunstenares was geworden, voor de menschen, die dat wisten te begrijpen en te eerbiedigen, eene vreugde. Sedert dien tijd was oude vrouw iedere week een paar teruggekomen op de bank aan het kanaal, vlak naast de kiosk met de vriendelijke jonge verkoopster. De twintig penningen, waarmede ze de soep voor het ontbijt en avondeten in loste bracht ze telkens mede, daarvoor had ze die couranten gekocht, die het mooist over haar kind hadden geschreven, terwijl zij ze heimelijk onder haar boezelaar mede naar het gasthuis nam, De andere bladen, waarin iets over hare Emilie stond, las ze ongestoord op de bank aan den oever. Geen enkele maal was de gedachte bij haar ontwaakt, om haar dochter op te zoeken. Neen, ze behoorden niet langer bij elkander; dat moest ze stil dragen, nu eerst met recht, omdat een zoo groote klove tusschen hen lag, zij zelve, een oud, ziekelijk, behoeftig gasthuisvrouwtje, het kind te midden geluk en roem. Neen, ze geen leed berokkenen, voor wereld. Wat zouden de menschen, die Emilie vergoodden en vertroetelden daarvan denken, dat het kind zoo’n arm oud mensch tot moeder hadDe hemel beware, dat het ooit een sterveling vernam. De oude vrouw zou van schaamte sterven. Het kind ging het goed, dat was de hoofdzaak, en om de twee dagen, vernam ze iets van haar Emilie, was dat niet geluk genoeg? Neen, neen, maar stil in het donker blijven, niets van zich laten hooren en zien, haar kind geen schande aandoen. Ofschoon Thiele het vreeselijk koud had, en de wind hevig woei, bleef ze toch een heele poos op de bank rusten, eer ze de kiosk kon bereiken ze voelde hevige steken in de borst, ’s nachts en ’s morgens reeds. Ze wilde echter niet thuis blijven, voor geen geld in de wereld. Gisteren had Emilie eene nieuwe groote nu moest ze terstond lezen, Ansjovis. Stavoren, 26 April. Door den viss D. Bleeker, die 6 proefnetjes had uitg werd hier hedenmorgen het eerste al visje aangebracht. Verleden jaar kwam de eerste vangst op 27 April en wel 42 stuks tegelijk. De eerste vangsten beloofden toen wat, maar weldra kwamen de teleurstellill IvS, en was tenslotte de zzteelt" vrij slecht. u 9| Wat zal het nu geven? Die vraag, M vele kustplaatsen van het grootste gew|ipt laat zich niet beantwoorden. Elke stati; laat ons hier in den steek. Wel kan er dit van gezegd worden, tengevolge van de geringe vangsten if laatste drie jaren de voorraden vrijwel geruimd zijn en de prijs ongetwijfeld KI zal worden. 20 De geheele voorraad ansjovis bedroef het einde van 1905 nog circa 18000 an tegen 38000 in 1904 en 66000 in De prijs van nieuwe visch bedroeg gedur”’ het najaar van 1905, onveranderd f per anker. Warns, 25 April. De lammerenha^ schijnt bijzonder druk te zullen worden.^ reeds verschenen hier Hollandsche koopliedJ die de blatertjes tegen zeer hooge pr opkochten. Een nam 80 stuks tegen 12 gld. per stuk; o.a. 18 van een arbe schapenfokker voor 18 ml. f 10.75. F kooplieden zijn hun rondegang nog begonnen. Wro Sneek, 25 April. De persoon uit Oldeot die Paasch maandagavond niet ver van J van de tram sprong en bewusteloosLUKei’. schedelbreuk werd opgenomen, is in Ziekenhuis alhier overleden. Hepk. Nieuwsbl. v. Lemmer. Eindelijk zijn dan toch de g. haringscholen binnen gevallen en bre*" Kvl onze visschers dikke vangsten aan. I laatste vijf dagen toch kwamen hier viss binueu met vangsten van 70 tqt 150 ard. het in 1 Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1