Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Mfetïartmtorps. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 37. ZONDAG 6 MEI. N S VOOR alhier 12 jaar werk- Maandag nog wel goeden de geleden schade kan worden gesabelde BINNENLAND. de huwe- te Bols- DANKBETCIGING. Ramp 12 Maart 1906. 1 a t r S P Doopsgezind Pre- voor Ds. Th. om al die behooren te behandelen. Over- beweging, haast je, rep je om en zijn werd het vredig Bolsward de van een eigen korps wordt vreugdedag zijn zal; een voor die leden van den Raad, wier geloof dan aanschouwen zal geworden zijn, en evenzeer voor die anderen, die niet hebben durven gelooven dat Bolsward tot zoo iets in staat zou zijn. Een vreugdedag voor het jonge korps en voor de afdeeling van Nederlands gewapende macht waaraan het werd toegevoegd”. Zoo luidde het in een onzer nummers uit die dagen. En het is een vreugdedag, een vreugdetijd geworden. Ruim 22 jaren lang leidde het onze stads schutters ter oefenplaats, al die jaren klonken de vroolijke tonen in marsch cadans door de lucht. En als dan en Marker om aan de Koildum, 2 Mei. Wij vernemen, dat de heer Burgemeester alhier, die, gelijk gemeld is, in gelijke betrekking uit bijna 200 sollici tanten benoemd is in Wijmbritseradeel, medio Mei derwaarts hoopt te kunnen vertrekken en zich in Sneek metterwoon zal vestigen. 4ijn vertrek wordt alhier en in de andere gedacht worden Enkhuizen, Akkrum, Balk, festival van reis naar oogenblik Zeker, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Geachte Redactie Onder mededeeling, dat bij het Comité voor tegemoetkoming in de schade, geleden door de haringvisschers langs de kuststreek ZurichSt. Jacobi Parochie een bedrag van f 9734,325 is ingekomen, betuig ik in op dracht van het Comité hartelijk dank aan allen, die het hunne er toe hebben bijge dragen om in zóó korten tijd een bedrag bijeen te brengen, waardoor een zeer groot deel van de geleden schade kan worden gedekt. In het bijzonder wordt deze dank ook gebracht aan de administratie van uw blad, welke zoo welwillend geheel ongevraagd meer dan eens de bede om hulp ging opnemen. Nog kan worden medegedeeld, dat voor 174 personen grootere en kleinere uitkeerin- gen (de grootste bedraagt f 455) zijn vast gesteld en dat deze in hoofdzaak zullen bestaan in materialen, benoodigd voor de verdere uitoefening van de visscherij. Met de verdere uitvoering van een en ander is een sub-commissie belast, welke na afdoening verslag zal uitbrengen aan het Comité. Witmarsum, 2 Mei 1906. Het \ste lid van het Comité, J. H. H. PICCARDT. oefening kweekt kunst, eens moeielijkheden op aangordt, roeme niet, alsof hij zich ont gordde”, maar lust en vaste wil komen veel moeielijkheden te boven en de kunst loont ook de moeite. Reeds voorzien wij, hoe de dag, waarop voor ’t eerst in krijgsmuziek gehoord een vreugdedag weer het korps met de held haftige krijgersschaar door de straten was getrokken, dan gingen de Bolswarders des avonds gerust „naar kooi”, Bolsward kon gerust zijn, men was klaar als de vijand mocht komen. Maar in al dien tijd kwam er nooit een vijand opdagen. De macht en sterkte der Schutterij was tot diep in Duitschland door gedrongen, en de machtige oosterbuur, hoe graag hij ook dat kleine Holland, bij zich Wanneer deze courant in handen onzer lezers komt, staat ons Stedelijk Muziekkorps aan den vooravond van een heugelijken dag. Maandag 7 dezer, zullen de leden dier ver- eeniging feestelijk herdenken, hoe voor 25 jaren het korps werd opgericht. Zondags te voren begint eigenlijk reeds het feest. Immers, twee verdienstelijke oud- leden, aan wie de vereeniging groote ver plichting heeft, zullen voor die gelegenheid overkomen om mee aan te zitten in de feest zaal en Zondag des avonds vóór den eigen lijken dag zal er reünie zijn van leden en oud-leden. En de wachtmeester trompetter van de Regimentsmuziek der blauwe huzaren te Venlo, en de esclarinettist van het op alle concoursen overwinnaar blijvende korps Harmonie” te Haarlem, beiden gekleed in hunne mooie uniformen, zijn reeds aange komen; en de repetitie voor het middag concert, op Maandag zal al zijn feestelijk, als leidende in een dag van groot gewicht, 't Zullen zijn „les Jours de Soleil”, prettige dagen, gewijd aan de herinnering van een jarenlang vereenigingsleven. En het korps heeft recht om dezen dag feest te vieren. Vijf en twintig jaren is een lang tijdperk, ’t Komt weinig voor dat eene vereeniging zoo veel levensjaren mag tellen, zich na die kwart eeuw van strijden om het bestaan, kan verheugen in een positie, als die waarin ons Stedelijk korps verkeert. En daarom hebben de leden zich opge maakt om het zilveren hoogtij te vieren, te vieren met de Bolswarders, die steeds belang hebben gesteld in de vereeniging, te vieren met allen, die blijde kunnen zijn met de blijden. Wanneer wij de kronieken gaan raad plegen, dan vinden wij in de Bolswardsche Courant van Donderdag 14 April 1881 ver meld: „de Gemeenteraad heeft de lang ge vraagde en gewenschte toestemming tot het oprichten van een muziekkorps bij de Stede lijke Schutterij verleend, en subsidie toege zegd”. Toen werd ons muziekkorps geboren, bij den doop ontving het den naam van „Muziekkorps der d.d. Schutterij, van Bols ward”. Zeventien liefhebbers vormden het korps, waarvan dertien een eigen instrument gingen aanscbaffen, en vier dit gedeeltelijk konden doen. Onder de goede leiding van den heer Brussen, tot kapelmeester benoemd, begonnen nu de oefeningen. „Zoo zijn sluimerende krachten wakker geroepen en in werking gebracht. Nog moeten ze geoefend worden, want alleen Dat levert wel en die zich had willen inlijven, hij vreesde onze „Land- sturm”, en kwam niet over de grenzen. En de Minister, die gebiedt over schutters, oordeelde dat men nu niet langer gewapend behoefde te zijn. De vrees zat er eenmaal genoeg in. En hij veroordeelde de dappere burgerwacht ten doode, de schutter werd rustend, op pensioen gesteld, eerlang komt de laatste hunner in het Rijks-museum, als eene herinnering aan Neerlands dapperen. Toen de schutters voor goed waren inge rukt, verviel ook het muziekkorps dat was een bange tijd voor de vereeniging. Evenwel kort duurde het slechts, of de Raad der Gemeente, nam, op voorstel van B. en W. met op één na algemeene stemmen het besluit het korps te laten voortbestaan, nu als //Stedelijk Muziekkorps van Bolsward”. De uniform zou als te voren blijven worden gedragen, en tot steun van het Bestuur der Vereeniging en als vertegenwoordiger van den Raad tegenover het korps, werd eene Raadscommissie benoemd, met den Burge meester als Voorzitter. Zoo bestaat nu het korps tot op dezen dag. Hij die ging snuffelen in het archief der vereeniging zou daar menig stuk aan treffen, dat herinneringen wakker roept aan voorvallen uit het leven der jubilante. zzDur und Mol" kwamen ook voor in het ver eenigingsleven. ’t Zij mij vergund enkele bijzonderheden aan belangstellenden te ver tellen. Enkele details van te intiemen aard zijn verzwegen, die zullen misschien zzen petit comité" op a.s. Maandag nog wel eens ter tafel komen. Een groot aandeel in de oprichting van het korps heeft gehad de heer P. H. Kingma, lid der Firma Gebr. Kingma, die destijds kapitein-commandant der schutterij was. Deze trad op 25 Juni 1881 in het huwe lijk. Toen nu de heer Kingma na lijksreis met zijne echtgenoote weer ward arriveerde, bracht het muziekkorps hem eene serenade, die eindigde met een gloeiende vuif. Daags daarna, 26 Juni 1881, presen teerde het korps zijne diensten bij de be grafenis van G. v. Vellinga, Ridder der Militaire Willemsorde. Somber klonken toen de tonen van de marche funèbre. Een en ander maakte geweldigen indruk. En al kon men van dien dag zeggen zzlang ist es her" nog dagelijks wordt er in den kring van korpsleden over gesproken. En toen begon het concerteeren. Bolsward waardeerde zijn korps, toonde dat meermalen, en dat maakte, dat de muziek een factor werd in het dagelijksch leven, waarmee rekening werd gehouden. Bij feestelijke ge legenheden werd men zelfs geëngageerd voor Leeuwarden, Harlingen, Sneek, Paterswolde. Te Leeuwarden fungeerde het korps eens als muziekkorps der Leeuwarder schutterij en maakte het als zoodanig de groote parade op Koninginneverjaardag mee, op het Zaailand. In 1891 werd met bijzonder groot feest programma het 10-jarig bestaan herdacht. Het stafmuziekkorps van het le Reg. Inf. te Leeuwarden, onder kapelmeester Stoetz, was voor dien dag geëngageerd. Alle schut- terij-kapelmeesters in Friesland waren ter bij woning uitgenoodigd, de meesten hunner waren overgekomen, het wemelde dien dag in Bolsward van gesabelde en gepluimde uniformdragers. Met de officieren der stads.armee kon men het meestal goed vinden, eens werd de harmonie verbroken, toen kwam de „werkstaking", die destijds nog al wat op spraak verwekte en in alle couranten werd besproken. Doch het conflict werd, dank zij de bemoeiing van enkele ingezetenen, al spoedig bijgelegd in dier voege, dat het korps in geheel andere positie kwam te staan tegen over de schutterij. Van dien dag af aan werd het korps eene op zich zelf staande vereeniging, die voor een overeengekomen bedrag de benoodigde diensten deed bij de oefeningen der schutters. Het 20-jarig bestaan werd ook gevierd, thans op wat kleinere schaal. Het korps heeft thans zijn derden kapel meester. De heer A. Brussen werd opgevolgd door den heer Frans Kronig, oud-militair kapelmeester, na diens vertrek werd de tegenwoordige directeur benoemd, die in Februari j.l. tien jaren lang deze betrekking had waargenomen. De h.h. Brussen en Kronig, de laatste reeds ter ziele, zij op deze plaats een woord, dorpen van H. O. en N. ten zeerste be treurd, daar de heer Tromp zich alhier heeft doen kennen als een zeer humaan Burge meester, die gaarne met raad en daad zijne gemeentenaren bijstond en hunne belangen zocht te bevorderen. De heer Tromp was zaam. Wijmbritseradeel, 2 Mei. Bij den rente nier B. te IJ. had men ’s avonds eene warme stoof laten staan in de woonkamer en zich daarna naar het slaapvertrek begeven. Bij ’t opstaan ’s morgens, vond men alleen de test terug; de stoof bleek verbrand en het vuur had ook den vloer en de tafel gehavend. Daarna was ’t echter uitgedoofd, ’t Gevaar van brand was dus wel groot geweest. Stavoren, 3 Mei. Het gaat met de ansjovis vangst bijzonder goed. Zwaar beladen worden de netten uit zee gehaald. Vooral heden was de aanvoer groot. Naar schatting brachten 72 booten gemiddeld 10,000 stuks aan, ter wijl de vangsten van 4000 tot 20,000 per boot liepen. Er komen dan handen te kort vischjes naar al drukte en op tijd klaar te komen. Tal van Lemster, Enkhuizer visschers zijn naar hier gekomen visscherij deel te nemen. Hepk. Adv.bl. v. Fr. Workum. De vangsten welke onze vis schers uit zee brachten, loopen zeer uiteen. Er zijn sommigen, die in weinig netten 5 a 6000 ansjovis vingen, terwijl daartegen over anderen, welke met een groote zzbeug” in zee hebben gestaan, hetzelfde getal in honderden konden bemachtigen. Naar vis schers beweren zijn de „scholen” welke de Zuiderzee binnenkomen, dicht opeengepakt. Wie zoo’n „school” treft, heeft voorzeker eene goede daghuur. Allengs komen al meerdere booten er bij, die ook hun geluk eens met de ansjovis willen beproeven, om te trachten een goeden slag te slaan. Toch men moet afwachten. Om een goede visscherij voor de ansjovis aan te schaffen is duizend gulden noodig, zoodat er eerst nog al wat duizenden vischjes moeten gevangen worden, voor dat men zelf iets heeft verdiend. Wij wenschen onze visschers een vangst en hooge prijzen. Op het zestal van dikant te Monnikendam komt Siemelink alhier. Heidenschap 3 Mei. In ouden tijd werd Stavoren gestraft voor zijn weelde hoogmoed. De haven verzandde en ontoegankelijk voor de zeeschepen. Moet ook ons Heidenschap boeten Welke zonden zijn bij ons ingeslopen of hebben we onze vaarwaters niet meer noodig, nu de Nieuwe weg daar ligt Men zou een of ander althans denken, indien men afgaat op het algemeen beweren onzer handels-, veer-, mest-, modder- en turfschippers. Dezen beweren bij kris en kras, dat men druk bezig is de invaart van ons kanaal in de Fluessen onbruikbaar te maken door de massa’s slijk, welke bij Heeg gebaggerd worden, hier in het water te gooien. Een aardig cadeautje. De schippers pruttelen bar. Wonseradeel. Een nieuwe vereeniging zag alhier het levenslicht. In een openbare samen komst, waar onze bakkers waren opgeroepen en welke te Witmarsum plaats had, werd een bakkersvereeniging opgericht. Tot Bestuursle den zijn gekozen de H. H. P. Vellinga en P. de Jong, beiden te Arum en P. Heins te Lollum. Bij bakker S. te Surhuisterveen ge bruikte men evenals bij meerderen daar, carbidgas ter verlichting, ’t Gas was op ’s avonds en de leverancier kwam om voor nieuwen voorraad te zorgen. Onvoorzichtig genoeg kwam hij er te dicht met de bran dende lamp bij, eene ontploffing volgde en richtte nog al schade aan, terwijl de vrouw des huizes in het aangezicht werd gekwetst. De burgemeester van Achtkarspelen en de inspecteur van den arbeid te Leeuwarden stelden spoedig een onderzoek in en hebben bevolen, dat de accumulator bij dergelijke verlichting steeds buiten op minstens 5 M. afstand, van de woning moet staan» ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. van dank gebracht voor alles wat zij deden, om het korps te doen groeien en bloeien. Nu zal men weer jubeleeren, feestvieren. En daartoe is alle reden, dank de ambitie van de leden, dank de ruime subsidie uit de gemeentekas, dank de belangstelling der het corps welgezinde stadgenooten, staat het corps tot op heden, krachtig, welgemoed. En al zijn daar zware slagen gekomen, en moest men onlangs een der beste krachten afstaan aan de Regimentsmuziek der Huzaren te Venlo, al was het soms donkere lucht en onweer aan den muzikalen hemel, er zijn redenen tè over om op Maandag a.s. 7 Mei, te herdenken, het feit, dat voor 25 jaren de vereeniging werd opgericht. Alle krachten zijn ingespannen om dien dag zoo luisterrijk mogelijk te maken. Reeds vroeg in den morgen vangt het feest aan met een tournée door de stad. Te 121/2 uur geeft het corps een matiné op het marktplein. Dan geeft het programma verder aan ll/2 uur receptie in de Doele, daarna feestdiner. En ’s avonds grand soirée vocale et mu- sicale in de Doele. Gesteund door ruime bijdragen der ingezetenen, heeft men geën gageerd de Stafmuziek van het 9e. Reg. Inf. te Leeuwarden, kapelmeester de heer J. C. v. d. Berg, die een keurig programma zal afwerken. Het Zangerskoor van de St. Fran- ciskuskerk heeft zijne medewerking toege zegd en zal een drietal schoone liederen laten hooren, t. w. le „Haec Dies”, van Verhuist, „Bede” van Heinze, en het „Gloria” uit de 3e mis van Verhuist. Dat kan een avond worden, zooals wij er in lang niet hebben gehad. Er zullen bij de leden dien dag wel her inneringen opwellen uit vervlogen jaren. Zal men niet eens denken aan hen, die een eereplaats innamen aan de lessenaar, die nu rusten onder de groene zoden?... zal er nog eens gedacht worden aan de tochten naar aan het mooie den Frieschen Bond, aan de Dokkum en het onvergetelijke aan de Bonifaciusbron zeer zeker. Maar laat ons hopen, dat ook op dezen feestdag bij de leden het ernstig voornemen moge rijpen om voortaan met alle krachten te werken aan het welzijn van het corps, aan zijn bloei, aan zijn vooruitgang. Ws. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Bolswardsche Courant 1 1 l l i I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1