Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. s straat, BOLSWARD Es I 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 38. 11 DONDERDAG 10 MEI. B. BIJLSMA. Voor het Kantongerecht. j. J. lemstkA 3 daSen- ÏTNTTE W 1 VOOR Afzonderlijke 25. 26. BINNENLAND. dat is ook drie P.S. kust 1 waar- waren. een maar ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3.maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Y. de V. te W. heeft 17 Maart al- fiets bereden, welke niet voorzien helder brandende lantaarn. en G. M. hem proces was 25 en 27 Maart" ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4r Zitting van 4 Mei 1906. De openbare zitting werd geopend met de behandeling van Leerplichtwet-zaken, waar voor praesideerde de heer van Steenbergen. Hiervoor waren gedagvaard 1. B. P. te Bolsward wiens kind de school verzuimde 10 Maart j.l. Eisch f 5 of 4 dagen. 2. A. II., idem. Verzuim 2628 Febr. Eisch: 3. J. L. alhier. Zijn zoontje was niet in de school aanwezig 2225 Jan. Eisch f 3 of 2 dagen. 4. H. K. alhier. Zijn dochtertje was absent 6 en 7 Jan. Daar dit reeds de 4de her haling is, luidt de eisch f 10 of 5 dagen. 5. G. M. en J. B. beiden te H. hebben 9 Febr. 1906 met sneeuwballen gegooid op een privaat, 's Morgens waren zij reeds door de politie gewaarschuwd, doch daar hadden de heeren niet naar geluisterd. Toen zij het dan toch nog deden, maakte men proces verbaal tegen hen op. Een der schuldigen G. M. is aanwezigen bekent bet feit. Eisch ieder f 5 sub. B. 3 dagen opzending tuchtschool. P. F. te A. heeft 20 Maart onder hondenkar gereden, de 2 honden niet gemuilkorfd 6. Burgwerd met een van Eisch bij verstek 7. daar een was van een Eisch f3 of 2 dagen. 8. S. T. te L. was 19 Maart te Rien dronken aangetroffen. Eisch f 15 of 3 dagen. 9. F. 8. te M. Idem. Eisch f 3 of 2 dagen. 10. P. S. te M. niet nuchter. Eisch 2 maal f 3 sub. 2 maal 2 dagen. 11. L. B. te B. Deze reed 27 Maart te Wommels met een voertuig, bespannen met 2 paarden, doch was niet voorzien van min laan, en hielden hem aan, om aan te zeggen. Bekl. is aanwezig en erkent dat zijn lan taarn niet brandde. Dit kwam doordat zij bij R Schettenserhof een ongelukje met de fiets hadden. Zij waren nl. met hun drieën. De marechaussee verklaart, dat deze bekl. dit ook hem verteld heeft, en het ook heel wel mogelijk is, dat hij met de fiets een ongeval heeft gehad, maar dan had hij niet moeten rijden doch bij de fiets loopen. Het was de avond dat die vermoedelijke brand stichter opgebracht was en er waren veel wielrijders op den weg. Deze beklaagde met zijn makkers reed heel hard en onbesuisd. Bekl. Ik ben dadelijk afgestapt toen de beambte mij aanriep en te Schraard heb ik carbid in de lantaarn gedaan, maar deze wilde toen nog niet branden, want de boel was gehavend. Eisch f 3 of 2 dagen. Uitspraak op 18 Mei a.s. Rotterdam, 8 Mei. Frans Rosier is gister geconfronteerd met juffrouw Overgauw uit Gouda. Hij spreekt thans wel weer, doch bij de confrontatie speelde hij weer den stomme. Heerenveen, 8 Mei. Hedenmiddag geraakte de tramconducteur de W. uit Drachten, bij het wisselen tusschen de buffers bekneld. Hij kon zich, hoewel hij veel pijn had, loopende naar dr. van Schouwen begeven, waar bleek, dat aan de rechterzij een paar ribben gekneusd waren, en hij verbonden werd. Hij zal gedurende eenige dagen geen dienst kunnen verrichten. Heerenveen, 7 Mei. De huisschilders gebr. P. waren hedenmiddag in ’t hotel De Zon op een trap aan R behangen. Door ’t breken van de trap deden beiden een pijnlijken val. 8. P. zoo noodlottig, dat hij met gebroken sleutelbeen werd opgenomen. Twee doctoren verleenden de noodige hulp. Arum, 7 Mei. Heden had alhier de ar beider F. v. d. V. het ongeluk bij den boer 8. K. van den zolder te vallen en neer te komen met het hoofd op een koperen melk emmer. Dadelijk werd de hulp van een heel kundige ingeroepen, die de hoofdwonden naaide. Gaasterland, 7 Mei. In een polder alhier werd laat op den avond een zwevend licht opgemerkt. Bij onderzoek bleek R een eieren- raper te zijn, die met een fietslantaarn er op uitgegaan was om de eitjes op te sporen. Hij verklaarde echter met R nieuwe middel geen succes te hebben gehad, evenmin als R vorige jaar, toen hij R herhaaldelijk bij helder maanlicht had geprobeerd. De palingvisscherij achter onze is afgeloopen. Zij slaagde beter dan vorige jaren; een visscher ving o.a. op één morgen in 180 fuiken 1600 pond paling; een ander in 40 fuiken 300 pond. In massa werd de vangst afgezet voor 30 ct. per K.g. Heph. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. De vereeniginghetFriesche Visschers- belang had geen succes op haar request aan gaande de dobbervisscherij in Friesland. Ook hier heeft men een dergelijk request voor de 2de maal opgezonden, waarop alle visschers (uitgez. één) van hier hadden ge- teekend. Nu is bericht ontvangen dat h.h. Ged. Staten geen termen vonden op hun besluit terug te komen. De vorige week werd alhier een be stuursvergadering van de Vereeniging het Friesche Visschersbelang gehouden en zulks naar aanleiding van een door de hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij derNed. Heide-Maatschap pij gericht verzoek, om op de gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering eventueele voor stellen te doen. Besloten werd om op die vergaderinging in bespreking te brengen le. de zoogenaamde Kuitvisscherij, 2e. Verontreini ging van het openbare water, 3e. Zegenvis- scherij; een en ander zal worden ingeleid door de hh. R. Visser, Leeuwarden en Th. de Leeuw, Heerenveen, beide bestuursleden der bovengenoemde vereeniging. Fissckerijcourant. In de duinen van de erven van den heer M. Favauge onder Zandvoort zijn in den afge loopen winter 20,000 konijnen gedolven ■jF Dat is dus niet in uw zenuwachtigheid, bent hier al driemaal eerder geweest een land, den Heidenschapsterweg met een kar waar voor een hond was gespannen, zonder dat deze van een muilband was voorzien. Eisch f1 of f 1 dag. L. L. te Bolsward, dronken. Eisch f3 of f3 dagen. B. W. K. te Hemelum heeft in de maand April eieren gezocht in waarvoor hij geen vergunning had. Eisch f 5 of 4 dagen. 27. J. V. te Workum, idem. Eisch idem. 28. M. B. te Stavoren was dronken. Hij was niet aanwezig, doch had schriftelijke kennis gegeven, dat hij niet dronken is ge weest. De politie vertelt het evenwel andershij waggelde, sprak wartaal en had zoo de atten tie getrokken dat er een heele „klieber* kinderen achter aanliep. Eisch f 10 f 3 dagen. 29. D. K. te Arum is in den nacht van 7 op 8 April bekeurd wegens dronkenschap. Beklaagde is aanwezig, doch maakt wat een vreemden indruk. Op de vraag of het zoo is als in R procesverbaal staat, antwoordt hij, dat hij het niet weet, maar dat hij een half uur na dit procesverbaal is opgeroepen als getuige voor de rechtbank te Leeuwarden. De kantonrechter. Wat raaskal je daar van oproepen voor de rechtbank, ik vraag of je dronken bent geweest? Bekl. Dat durf ik niet te zeggen. Na dit twijfelachtige antwoord wordt het woord aan den Ambtenaar gegeven, die eischt 7 dagen hechtenis en 9 maanden opzending naar een rijkswerkinrichting. Dit valt bekl. niet mee, hij zegt: Naar Hoorn wil ik niet liefst, zou ’t niet wat anders kunnen? De kantonrechter. Wij laten hier niet af dingen en vragen niet wat je liefst wil, je bent reeds bij derde herhaling veroordeeld. Bekl. Ik wil toch niet graag naar Hoorn, als ik later, beter oppas, zou dat niet wat geven Kantonrechter. Je moet het vonnis maar afwachten, over 14 dagen. 30. J. D. te Arum is dienzelfden nacht ook bekeurd wegens dronkenschap. Ook deze is tegenwoordig en antwoordt op de vraag of hij dronken is geweest met: Dat weet ik niet, maar een half uur later moest ik als getuige optreden te Leeuwarden. Kantonrechter. Maar ben je dien avond ook in de herberg geweest? Bekl. Dat zal wel. Na een vermaning om zich voor herhaling van zulke overtreding te hoeden, wordt hem op de ernstige straf gewezen, die dan weldra ook zijn deel kan worden; nu luidt de eisch f 5 of 3 dagen. 31. A. v. d. 8. te Arum is dien avond ook bekeurd wegens dronkenschap. Deze is er niet. Bij verstek wordt f 5 of 3 dagen geeischt. 32. F. T. gedom. te Leeuwarden lag met zijn woonschip in een opvaart onder Burg werd. De politie had hem aangezegd te ver trekken toen dat binnen den bepaalden tijd niet geschiedt was, volgde een procesverbaal. Eisch, onbekend. 33. J. B. te Bolsward heeft zich sedert 19 Febr. uit Tilburg hier met der woon ge vestigd. Er kwam evenwel geen verhuisbiljet op de secretarie en 2 Maart heeft de politie hem aan zijn plicht herinnerd. Toch was op 2 April nog niet aan den eisch der wet vol daan, en toen volgde een procesverbaal. Bekl. is er niet, doch zijn kostbaas is als getuige opgeroepen, en deze verklaard dat bekl. hier heeft gewoond en verblijf gehouden sedert 19 Febr. Eisch f5 of 3 dagen. 34. A. v. d. 8. te Arum heeft (zie no. 31) proces gekregen wegens dronkenschap bovendien heeft hij er een wegens nactt- telijk rumoermaken, en daarvoor luidt de eisch ook f 5 of 3 dagen. 35. J. D. te Arum (zie no. 30) was in den nacht van 7 op 8 April bekeurd wegens dronkenschap, en tevens wegens het ver wekken van nachtrumoer. Bekl. is aanwezig en bekent, dat het wel waar zal zijn, wat hem ten laste wordt gelegd. Eisch f 5 of 3 dagen. 36. S. 8. te Witmarsum reed den llden April zonder licht op zijn rijwiel. De mare* 16. J. W. te Wommels heeft den 27 Maart met een melkwagen door Wommels gereden met te veel spoed. Haastige spoed is zelden goed, en zoo ook hier, want het kost hem nu waarschijnlijk f 3 of 2 dagen. 17. 8. B. te Koudum is 30 Maart hier te Bolsward bekeurd wegens dronkenschap. Bekl. is tegenwoordig en wel in heel dee moedige houding. Hij zegt: vDe drank kon dat niet doen, ’k Was ongesteld, heb -last van zenuwen, en dat komt, omdat mijne vrouw mij heeft verlaten; daar tob ik nog altijd over, want ze wil niet terug komen. ’k Kan mijnheer wel een bewijs van dok ter sturen, als R noodig is, dat ik last van zenuwen heb./z De agent die hem bekeurd heeft is van een ander gevoelen. Hij heeft zelden een gezien die zoo dronken was als deze beklaagde. Hij kon gaan noch staan en was door de menschen die hem bij de Sneekerpoort aan troffen, op een kar gelegd, en is daarop naar ’t politiebureau vervoerd, ter ontnuchtering. Eerst des avonds kwam hij wat tot zich- zelven en kon toen zijn naam en woonplaats opgeven. De kantonrechter overeenstemming met je wegens dronkenschap Bekl. Ja, mijnheer, en keer te vaak. De kantonrechter: En ik zie, je bent vroeger ook al eens in Hoorn geweest. Ben je daardoor dan niet tot inkeer gekomen? Bekl. Ja, mijnheer. Ik drink nu niet meer, nooit meer, ik kan niet over den drank en heb mij bij de geheelonthouders-vereeniging aangesloten. De heer Ambtenaar ziet in de aangevoerde, verontschuldigingen niet veel grond voor clementie, zelfs zijn huiselijke omstandig- Grootzand. Bolsward. Voedermethode gratis verkrijgbaai stens een helder brandende lantaarn, f 3 of 2 dagen. 12. H. B. te O. reed 21 Maartook te Lut- ^0 kewierum met zijn wagen, doch zonder licht. Beklaagde is aanwezig en verklaart dat hij--^ OAflAftllir voor dat de marechaussee hem verbaliseerde P I ’Ll |j U SI 11 V wel licht op heeft gehad, doch dit uit was O U U. U. O U U. TV gegaan, daar de kaars niet deugde. Hij had geen tijd, om het euvel te verhelpen, daarQdCll Willkd, prachtige hij zijn vracht te Bozum op den trein moest brengen. Ook wilde het paard niet stilstaan Wclll 60 Cll 7 5 Ct* Eisch 50 ct. of 1 dag. 13. P. J. te H. staat terecht voor hetzelfde feit als No. 3. Eisch f 3 of 2 dagen. 14. A. H. alhier, was in den nacht van 20 op 21 Maart jl. dus na’t sluitingsuur der dranklokalen, in de herberg van J. 8. aan wezig. De agent verklaart, bekl. wel aan de stem herkend te hebben. Daar de voordeur gesloten was, ging hij (de agent) achterom en kwam zoo in de zaal waar hij H. op en neer zag loopen, doch dat bekl. sterke drank dronk of dat het getapt was, kon hij niet constateeren. In alle gevallen was H. schuldig voor het na R sluitingsuur, als niet-inwonende of huis genoot van J. 8. zijnde, aanwezig zijn in een dranklokaal. Eisch bij verstek f 5 of 15. J. S. alhier, dezelfde persoon als houder^* ilAlh van het dranklokaal, zooeven genoemd, staat j. nu terecht en heeft zich te verantwoorden omtrent het toelaten van genoemden H. in zijn localiteit na R sluitingsuur. J. S. is aanwezig en zegt H. uitgenoodigd te hebben, bij hem te blijven, daar H. voor’ ChartT»AllQn een boodschap bij hem was. Er waren nog I VJLl^v'lLl. Vlldl Ll vllov twee personen in de zaal aanwezig en wel twee logétjes van S. Men zou juist koffie-pnG II r PFQlPfl drinken, toen de agent binnen kwam en* 1 Vl kjlvV» alles nakeek of de zaak wel in orde was. «r Bekl. zegt, dat het in R geheel zijne be-)^, 1^1^80111110. doehng niet was, de wet te overtreden, door 1 te tappen. Dat heeft de agent ook weiku ijnhandel-Grossierderii vai nen zien, daar hij niets anders vond dan n paar ledige glaasjes. Heeft hij hiermede geen wetsovertreding gepleegd, hij is wel schuldig^ QPQ ACT. aan het toelaten van bezoekers na R sluitings*u^^ uur en luidt de eisch ook voor hem f 5 ofy I i Bolswardsche Courant Vesten I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1