Hïeuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 39. ZONDAG 13 MEI. Haar TDoel_ 'I VOOR Afzonderlijke van dood en moeder zat steeds nog dat vader had ze BINNENLAND. En ik moet je onderhouden, ik ben voor Qok jou verantwoordelijk Qok voor mijn geluk? ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a '5 Cent. ze op school opgehouden was haar iets gemakkelijk viel of was, dan dacht ze aan den een arm jongmensch haar onder haar veel geleerd had, iemand, aan oneindig veel te danken had 1 IV f' ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts.‘van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. St. Nicolaasga. Onze voorjaarsmarkt ken merkte zich dezen keer als bijzonder slecht. Werd andere jaren nog iets ten verkoop aan geboden, thans was geen enkel stuk vee aangevoerd. De in gereedheid gebrachte markt kon zonder dienst te hebben gedaan weer worden opgeruimd. Lemmer. De tramconducteur Wilstra alhier vond Zaterdagavond te Joure dicht bij het tramstation een taschje, waarin zich tussclieu de f 400 en f 500 bevond. Toen hij eenige oogenblikken later zulks den eigenaar ter hand stelde, ontving hij van dezen de som van 10 heele centen tot belooning. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Makkum, de heer J. Kal verboer te Woudrichem. Schettens, 10 Mei. Heden namiddag half twee gebeurde hier een ernstig ongeluk. B. Bakker, die wegens afwezigheid van den gewonen arbeider, tijdelijk diensten bij den landbouwer B. Feenstra op Bruniadijk verrichtte, had' het ongeluk van den hooi zolder te vallen in den koestal. Bewusteloos werd hij opgenomen en daarna naar huis gedragen, waar hij ’s avonds 11 uur overleed. Workum, 11 Mei. Over het algemeen zijn de visschers, welke zich bezig houden met de ansjovisvangst goed tevreden. Geen groote „schotten" worden door hen gemaakt, gelijk dat het geval was in het jaar 1890, het rijke ansjovisjaar. Maar als ze per nacht een paar duizend vangen, kan de week over het algemeen goed genoemd worden, ten minste als de prijs f 7.20 is. Daar moet dan bij de meesten van worden afbetaald op netten, touwwerk en den scheepstimmerbaas, zoodat door hen het andere gedeelte wordt behouden. Deze gelden worden meestal wel verdiend, omdat men van morgens vroeg tot soms avonds laat bezig is. Eerst moeten de netten uit zee worden gehaald, de visch er uitgezocht en geteld, waarna ze aan de z.g. „koppers" worden overgegeven. Dan worden de netten uit de booten gehaald en aan de stokken, die op het land zijn geplaatst, opge hangen, om te drogen, ja soms in dien tusschentijd moeten worden „getaand". Door de visschers wordt dan het middagmaal ge bruikt en als het kan een klein „dutje" genomen. Daarna moeten de netten in de boot worden geladen om vervolgens weer in zee te worden geplaatst. Dit gaat, wanneer een stevige wind waait, met veel krachtsin spanning gepaard. Hieruit kan men opmaken, dat het veel bedrijvigheid veroorzaakt op kaden en wallen en welke met opgewektheid wordt verricht, indien de vangst loonend is. Van vroegere plaats gehad hebbende uit spattingen hoort men gelukkig niet meer en wordt de „duim" nu beter op de zuur ver diende penningen gehouden. Zonderlinge bekeuring. Den 16en Mei zullen zich voor het kanton gerecht te Roermond moeten verantwoorden een drietal landbouwers uit Thorn, die be keurd werden voor het omspitten van land op Paaschmaandag. Voor Limburg, waar deze dag geen kerkelijk verplichte feestdag is, voorzeker een zonderlinge bekeuring. N. K. Een eigenaardige bekeuring. Door een politie-agent te Rotterdam is procesverbaal opgemaakt tegen een beambte van de waterleiding, die, geroepen e<m lek in de straatbuis te herstellen, het water dat door dat lek heen kwam in een emmer heeft opgevangen, het telkens op de straat heeft uitgestort en niet naar een riool heeft ge dragen. Dit was voor den beambte ook niet zoo gemakkelijk, omdat het water niet wilde wachten met vloeien tot hij terug zou zijn. Mejuffrouw E. D., geboren te Leer dam, thans wonende te Parijs, zou zich in het huwelijk begeven en vroeg de daarvoor benoodigde stukken ter secretarie te Leerdam aan, waaruit bleek dat ze als „jongen" bij den burgerlijken stand stond ingeschreven. Door mr. Bekker uit Tiel werd den gemeente veldwachter Kwint te Leerdam opgedragen een paar personen op te geven, die konden getuigen dat de bewuste persoon werkelijk een „meisje" was. Voor de rechtbank te Tiel werd door die getuigen de verklaring afgelegd dat mej. E. D. een meisje is, zoo dat verleden week het huwelijk na vier maanden wachtens, voltrokken is kunnen worden, fWwó De wedrennen op kermis-Donderdag gaan door. De garantie- lijst is door de commissie zelve aangevuld tot het gevraagde bedrag van f500. In totaal zal f1775 aan prijzen worden verreden. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek, 11 Mei. De heer 8. Dijkstra, redacteur van ’t Friesch Dagblad, is benoemd tot onderwijzer aan de Cbr. School alhier. Ons inziens pleit die benoeming niet voor den bloei van de uitgave der provinciale persvereeniging. Gisteren voormiddag viel de 17-jarige P. B. alhier, bij den kruidenier, den heer 8. H. van der Werf, in de Nauwe Noorder- horne, van een vrij hooge zoldertrap, met ’t treurig gevolg dat ’t jongmensch de heup brak. Op last u het, men is tenminste niet Kimswerd, 9 Mei. Zondagnacht hebben eenige jongelui zich aan ernstige baldadig heid en straatschenderij schuldig gemaakt, zóó, dat de politie op onderzoek is uitgegaan, de daders (’n 6-tal) heeft opgespoord en tot bekentenis heeft weten te brengen. Joure, 10 Mei. Naar de Jouster Courant zegt met zekerheid te vernemen, gaat Has- kerlands burgemeester, jhr. A. J. Vegelin van Claerbergen de gemeente verlaten, om tegen ’t najaar te ’s Hage te gaan wonen. Een spoedige ontslag-aanvrage als burge meester kan dus worden tegemoet gezien. Sneek, 10 Mei. ’t Faillissement van den kaashandelaar Qrondsma alhier pakt voor de betrokken crediteuren niet best uit; ’t tekort bedraagt niet minder dan f 141,000't actief is zoo weinig, dat er naar alle waar schijnlijkheid slechts 6 pCt. zal kunnen worden uitgekeerd. Fokken in Tietjerksteradeel. Tietjerksteradeel, 10 Mei. Heden is door den heer inspecteur der Volksgezondheid een geval van pokken geconstateerd bij een meisje, gelogeerd bij haren grootvader te Giekerk, in deze gemeente. Naar we vernemen is de patiënte uit Gro ningen afkomstig en moet zij een pokken- lijderes aldaar de hand hebben gereikt. Hengelen. Fr. Zuidwesthoek, 9 Mei. Op verschil lende plaatsen alhier werd het hengelen, deze liefhebberij van velen, gedurende de Meimaand oogluikend toegelaten. Thans is echter het toezicht verscherpt, zoodat onder scheidene personen reeds in de fuik liepen. Wij vermelden het ter waarschuwing aan anderen. Wie toch niet kan wachten tot de opening van het seizoen (1 Juni) vindt voor zijne sport goede gelegenheid aan de zee kusten, waar thans de geep verschenen is. Deze visschen, gulzig als de baars, laten zich gemakkelijk verschalken, echter niet met wormen, maar met vischmooten of ansjovisafval, dat thans gemakkelijk te be komen is. Heerenveen, 10 Mei. Zeker 1 Dan moogt ge het ook niet willen vader I En juist dan in ’t geheel niet Maar kindje vriend is toch iemand zonder inkomen en zonder positie En hij is arm 1 Ja vader, maar wanneer ge mij laat wach ten, tot dat hij zoover is en ons dan een heel klein beetje wilt helpen Ik jullie helpen Och Hij liep een paar schreden naar de deur maar keerde snel terug. Mijn vermogen is op, fluisterde hij zacht. Ik heb niets meer. Ik ben op het oogen- blik niet in staat mijn verplichtingen na te komen. Begrijp je Zij schrok. Iets in haar kromp ineen. En toen kwamen de familieleden en de oude huisvrienden en haalden haar over, drongen haar op dat zij de redding was, dat het de plicht van de kinderen was Toen gaf zij des avonds nog hare toestem ming. De nacht was lang en bang. Toen de morgen kwam zette zij zich aan de schrijftafel en schreef aan haar vriend de laatste regels En nauwelijks 24 uur later het ont zettende bericht dat de vriend gestorven was zich zelf doodgeschoten had. Tranen had ze niet om te weenen, hoe zeer ook haar geweten sprak van schuld en zwakheid. Vastbesloten trad ze op haar ver loofde toe en zei Het moet uit zijn tusschen ons, ieder zal begrijpen, dat ik dat dat nooit kan vergeten. De verloofde begreep en ging Drie dagen later was haar vader bankroet. De tijd *was nu hard. Ellende in huis en de zieke moeder leed het meest van allen, die verwijten tegen haar, die stille schuld. Ze moest een uitweg vinden en zich voor zichzelf zien te redden. Zij moest een bezig heid vinden die haar geheel en al in beslag nam, die geen andere gedachte toeliet. De familieleden hadden de huiselijke aange- gelegenheden weer geregeld, een oude oom gaf haar de middelen en ze nam de studie op van haar armen vriend. Ze begon te stu- deeren waar en wanneer reeds bekend tijd dat wezen en wien ze zoo De menschen bleven verre van haar en zij gevoelde geen behoefte meer om zich aan te sluiten. Vader was in den ziekenstoel. En ze zag den professor aan, die haar vroeg Is de leegte er dan reeds Ze knikte. Ik ben een vreemdeling ge worden in mijn eigen huis Langzaam schudde hij het hoofd. Het is waar, het leven stoot ons uit als wij het niet zelf doen, en het heroveren is moeilijk. Dat kunnen wij alleen wanneer wij het voor anderen opofferen, voor de armen en zwak ken Probeert overtollig. Zij drukte hem de hand. Ik wil het pro- beeren. En stil als voorheen ging ze haar weg. Vol doornen was die en niet in staat het hart te verlichten en het gemoed te kal- meeren. Maar zij was overtuigd van haar plicht en dat geeft de ellendigste ziel een zekere bevrediging. Dr. B. is de patient naar ’t Ziekenhuis getransporteerd. Naar hier verluidt is ’t winkelhuis van de firma Veen zoon verkocht aan iemand uit Holland, die er eerlang een ijzerzaak in gaat vestigen. Sedert 1812 bestaat Veen’s winkel naast onze Waag. Zoo’n levensduur pleit voldoende voor soliede waar, die de oude firma haar klanten steeds heeft geleverd, ’t Schijnt, als ons bericht waarheid bevat, dat de firmante geen lust meer gevoelt aan de tegenwoordige concurrentie over de toonbank ’t hoofd te bieden, vandaar dat men den kleinhandel aan kant doet, om zich daarna enkel aan den groothandel te wijden. Dinsdag en Woensdag j.l. werd door Burgemeester en Wethouders van Wymbritse- radeel ten gemeentehuize alhier de jaarlijksche verpachting gehouden van het grasgewas op de bermen der grindwegen in die gemeente, den Speersterdijk, een perceel hooiland onder Goënga en een perceel hooi- en rietland te Nijezijl. De totale opbrengst bedroeg nu f 2070 tegen f 2238 ten vorigen jare. Wommels, 8 Mei. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland is de beslissing van het classikaal bestuur van Franeker inzake de benoeming van den heer R. Brouwer als ouderling bij de Ned. Herv. gemeente te Wommels vernietigd, zijn daarmee de be zwaren door den heer J. Ankerman c.s. ingebracht ongegrond verklaard en is den kerkeraad gelast tot bevestiging van voor noemden ouderling over te gaan. Kollum. De heer J. G. Boorsma alhier, toog Dinsdag naar Groningen, ter gelegen heid van de weekmarkt. Hij had daar het ongeluk uit te glijden op een schil van een sinaasappel. De gevolgen waren van dien aard, dat hij eerst in een nabij zijnde woning moest worden binnen gedragen en vandaar per as naar Kollum mwt worden ^bracht. Zij had haar examen met succes afgelegd en zou nu promoveeren. Binnenkort zou ze dus doctor zijn, zich als arts ergens kunnen vestigen en aan het doel van haar wenschen zijn. In de universiteit werd ze gefeliciteerd en thuis bij haar moeder en de familie was men recht trotsch op haar. Dat was het dat haar eerst tot nadenken bracht. Die groote uitbundige vreugde als had ieder tot haar succes bijgedragen. Eerst had het haar belachelijk toegesche nen, maar later, toen ze in haar kamer zat en na de weken van aanhoudend werken en voortdurende inspanning weer tot zich zelf kwam, voelde zij dat deze uitgelatenheid haar tegenstond. Zoo zou men nu altijd tegenover haar zijn. Elk klein succesje, elke zieke dien ze een beetje gezondheid teruggaf, zou voor de heele familie een gebeurtenis zijn. Het kwam haar alles zoo nietig en klein voor. Zij moest in zichzelf lachen, wan neer ze naging wat ze nu bereikt had, want feitelijk was het niets. Niets tenminste wat leek op het geluk dat iemands leven mooi kon maken voor zichzelf. Op dit oogenblik zou ze haar vriendinnen kunnen benijden. Zij waren gehuwd, hadden kinderen kinderen en zij met haar zeven en twintig jaar, zij had gestudeerd 1 Voor wie voor wat De oude professor, wiens colleges zij het laatste jaar had gevolgd, had gelijk. Toen zij hem het resultaat meedeelde, liep hij zwijgend de kamer op en neer en streek zich over het hooge voorhoofd. Daarna nam hij haar hand. Je kunt trotsch zijn mijn kind, maar zal je ook gelukkig zijn Zal datgene wat ge bereikt hebt ook uw hart, uw leven bevredigen En toen ze geen antwoord wist te geven Het ergste in ons leven is wanneer men niet weet voor wien men werkt! Dat had ze zelf reeds lang gevoeld, maar de gedachte daaraan verdreven, zoo lang het doel voor haar lag. Wat daarna zou komen dat wist ze niet. Leeg bleef het weer voor haar zooals het altijd reeds was. Aflei ding zocht ze en die kon ze slechts vinden wanneer hart en verstand tegelijk bezig waren. Misschien dat zij dan het verlangen in haar niet meer voelde, dat het verdween. Verdween Zij lachte. Hoe duidelijk herinnerde zij zich nog dien tijd. Haar jeugd was niet vroolijk geweest, haar vader speculeerde en bracht onrust en gejaagdheid in huis, terwijl haar moeder voortdurend ziek lag en vreeselijk leed. Het was geen wonder dat ze aan den vriend uit haar jeugd, den eenige, die haar had begrepen, die in haar eenzame uren bij haar was, haar hart geschonken had. Ze hadden beiden elkaar oprecht hun plannen en verlangen verteld, daar er nooit twijfel in haar was ontstaan dat ze eens den levens weg gescheiden en niet samen zouden kun nen gaan. Maar toen kwam de tijd dat haar vader het bezoek van den jongen student niet gaarne meer zag. Lieve Anna, had hij gezegd, ik moet eens ernstig met je spreken. Het is noodig dat je aan de vriendschap met den jongen stu dent een einde maakt. Vriendschap noemt u gevraagd. Nu'ja, nu ja, viel hij haar snel in de rede in het hoofd van een jong meisje lijkt zoo- iets heel anders dan ’t in werkelijkheid is en zooals het moet zijn Hij had dat zoo ernstig gezegd dat Anna vreemd opkeek. Om je alles kort te zeggen een nette vermogende jongeman vraagt naar je hand. Ik heb hem die reeds toegezegd. Zoo, zeide ze kalm ik zal hem die evenwel niet geven. De vader werd heftig. Wat Je wilt niet Ik maak je er op attent dat je op dien leeftijd bent gekomen, dat men niet meer spot met zulke dingen Zij haalde de schouders op. Bolswarflsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1