Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. j/ARD. 1906. 45ste Jaargang. No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 17 MEI. Van menschen die gezeten hebben.*) t DRIEF UIT W1TMARSDM. ZAstrea. 3 ct. S Baai- en Portorico-Tabak VOOR Afzonderlijke wet dron- stu- uitbreiding zijn, doch ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per <3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor t gorden steeds met succes verkocht. ‘Mars 3 ct. Amsterdam, Uit deze weigering blijkt alweer, dat het nieuwe steeds te kampen heeft met den ouden gang van zaken en dat de oude, bekrompen inzichten nieuwe regelingen en verbeteringen zoo al niet tegenwerken, dan toch tegenhouden. Dat het oude of het gewone nieuwe steeds is toegepast bij al het gebouwde in ons dorp kan nu juist niet gezegd wordendaarin gaat men wel flink met den tijd mee. Een woning is geheel, een andere gedeeltelijk gebouwd van de pas in Friesland aangevoerde kalkzandsteen. De tijd zal echler leeren of zij even betrouwbaar is als de baksteen. Onvermeld mag echter niet blijven, dat naast de Katholieke Kerk nog een nette boerderij zal verrijzen, al waar het dorp in den laatsten tijd ook aanmerkelijk is verfraaid. Met recht kan dus gezegd worden dat Wit- marsum zich uitbreidt. Aan allen, die hiertoe hebben meegewerkt een woord van dank, in ’t bijzonder het bestuur der Bouwvereeniging Wonseradeel en de kerkvoogden der Herv. gemeente. Op die wijze kan in ’t vervolg ook nog veel goeds in ’t belang der dorpsbewoners tot stand gebracht worden. Ons dorp heeft in den laatsten tijd nogal wat verandering ondergaan en dit voorjaar in het bijzonder. Toen in 1902, midden in het dorp de groote boerderij af brandde, gaf dat een ruime open plek in de bebouwde kom, waardoor het aanzicht er niet fraaier op werd. Deze open plek bestaat thans in het geheel niet meer, door dat ze is benuttigd voor uit breiding der tramrails en den bouw van nieuwe woningen. Door gemelde uitbreiding is het verkeer vee] verbeterd en door den bouw is dat dorpsgedeelte verfraaid. Op de bouwterreinen (3 a 4 gulden p. M2.) werd het eerst gesticht een nette boekwinkel als hoekhuis. Op het andere einde werd een woonhuizinge met wagenmakerij gebouwd en nog dit jaar is de overige ruimte inge- nomën door winkel- en burgerhuizen en een hulpkantoor der posterijen. Deze nieuwe fraaie buurt wordt soms ge noemd „Elk wat wils”, zeker naar aanleiding eener hier bestaande vereeniging, doelende op het verschillend bedrijf der bewoners of op het verschillend aanzien der gevels. Of deze naam gepast is, laten we over aan het oordeel van het publiek. We weten echter wel, dat de gevels er alle netjes uitzien en de meesten getuigen van nieuwen bouwtrant, hetgeen in menig ander dorp nog te vergeefs gezocht wordt. Zijn de gebouwen uiterlijk eenvoudig, solide en net, ook het inwendige is naar we vernemen verschillend met de de gewone inrichting; ze zijn voor den be woner practised en voor elk bedrijf geschikt ingericht. Niet alleen door opbouw, ook door afbraak worden dorpsgedeelten verfraaid. Verschei dene woningen, terecht krotten genoemd, achter de Hervormde Kerk zullen worden afgebroken. De aanwezige bleekvelden, eigen aan de Kerk, zullen worden „ingestekt”; deze verandering wordt dus ook een ver betering. Naast de dorpsopslagplaats zijn drie wonin gen als afbraak, door de gemeente aange kocht; hiermee zal de opslag vergroot worden. Het oostelijk gedeelte van het dorp nabij de bewaarschool wordt geheel uitgebreid. De Kerk heeft hier in de laatste jaren vele bouwterreinen verkocht. De weg bij de bewaarschool is thans reeds een fraaie laan met opgaande boomenzij is door de bur gerlijke gemeente overgenomen en deze heeft gezorgd voor eene voldoende bestrating met rioleering. Verdere aanvragen deden kerk voogden besluiten langs een kleiweg meerdere bouwterreinen te verkoopen. Dit had tenge volge, dat in ’t vorige jaar twee aardige huisjes verschenen, terwijl in’t begin van dit jaar een derde bebouwing plaats vond. Daarna kwam het bestuur van de nieuwe bouwver eeniging „Wonseradeel” op ’t idee daar ook acht werkmanswoningen te laten bouwen. Deze zijn thans gereed en 12 Mei betrokken. Ze zijn een verfraaiing van dat dorpsgedeelte en hoewel bescheiden van grootte, geheel naar de eischen des tijds ingericht. Naar het uit wendige en inwendige te oordeelen kunnen de woningen modelwoningen genoemd worden. Tot deze verfraaiing draagt niet weinig bij de aanleg eener straat door de kerkvoogden. Daar dit nieuwe gedeelte een rechthoek maakt met voorgenoemde laan, besloot de eigenaar van het in den hoek staande huis zijn woning als „hoekhuis” te verbouwen, welks aanzien nu geheel past in die omgeving. „Dankbaar die verbetering en van dat dorpsgedeelte kunnen we niet voldaan” oordeelen velenhet had nog beter kunnen zijn. Het bestuur der bouw vereeniging had ten doel het thans bijna afgesloten overgebleven terrein, ongeschikt voor bouwterrein, ook te koopen en als tuin grond te gebruiken. Deze tuin zou dan in acht gedeelten verdeeld en verhuurd worden, voor een billijke huur aan de bewoners der acht woningen. Hoe flink en met welk een goede bedoeling dit plan door genoemd bestuur was gevormd, het kon de goedkeuring van kerkvoogden en notabelen niet wegdragen want er werd een veel te hooge koopsom geeischt. We hopen echter dat dit plan in ’t vervolg nog uitgevoerd zal worden en dan zal terecht gezegd kunnen worden, dat de eerste acht woningen van de bouwvereeniging model woningen zijn. Geschlecht sich zum [Geschechte, Und rücken sacht von Ort zu Ort. Vernunft wird Unsinn, Wohltat Plage, Web dir, das du ein Enkel bist I Vom Rechte, das mit uns geboren ist, Von dem ist, leider I nie die Frage. De hoogleeraar pleitte, dat Goethe ongelijk bad gehad en dat alles extra best wasbe wijzen bleven uit en daar niemand na een iratio inauguralis ooit het woord verlangt, sprak niemand den hoogleeraar tegen en gichtte deze zijn pleit gewonnenwant schiller laat in den „Teil” heel waar door iessler zeggen; Wanneer men met een vriend over straat loopt en iemand passeert ons en onze vriend zegt„die heeft gezeten 1 of wel„die is gisteren uit de gevangenis ontslagen 1” dan is dat voor ons voldoende, om dien man of die vrouw nooit in onze nabijheid toe te laten. We zullen ons wel wachten, ons op eenigerlei manier met hem of haar in te laten. Nu is er wel eene vereeniging, die zich ten taak stelt om ontslagen gevangenen plaatsing te bezorgen, maar de publieke meening is anders dan die van ’t bestuur dier vereeniging en naar waarheid is de toe; stand geteekend in Stein unter Sternen, waarin de „kameraden” van den ontslagene eischen, dat hij verwijderd wordeze willen niet werken met iemand die „gezeten” heeft. Als de rechter noodzakelijk oordeelt, dat iemand tijdelijk uit de maatschappij geban nen wordt, moet die iemand stellig een ge vaarlijk individu zijn, met wien het beden kelijk is, in aanraking te komen, die scha delijk of gevaarlijk is voor de samenleving. Daarom is het belachelijk, dat iemand tot drie dagen, soms tot een dag gevangenisstraf veroordeeld wordtdenkelijk is hij dus 364 dagen niet gevaarlijk voor de maatschappij maar dien eenen dag wel. Het is geen ver dedigbare theorie te zeggen: „Je hebt kwaad gedaan, we willen je daarvoor plagen, we doen je een dag in de doos En toch, die onverdedigbare theorie wordt bij de latere wetten steeds meer toegepast en dat wel ook op personen die geen kwaad hebben gedaan, maar alleen tamelijk onver dedigbare bepalingen hebben overtreden. Daar was kort geleden eene moeder, die haar zoontje niet naar school kon krijgen hij liep weg of hij zei naar school te gaan en ging nietovertreding van artikel zooveel van de Leerplichtwetde moeder wordt tot misdadigster gepromoveerd en de rechter eischt 12 dagen gevangenisstraf. Zij heeft „gezeten” en brave menschen zet men niet in de gevangenis, dus... Daar is ’n vader wiens kind den löden geboren ishij had zoo graag, dat het gelijk met grootvader jarig was en zegt bij dè aangifte, dat het kind den 16den geboren is... heel verklaar baar, maar de rechter eischt 5 dagen ge vangenisstraf. Men begrijpe wel, dat niet wordt beweerd, dat dergelijke feiten, als ze eenmaal bij de wet strafbaar gesteld zijn, ongestraft moeten blijven, maar er behoorde gezorgd te worden, dat er geen wetten tALRtNA BZ. worden gekleed, gevoed en bewaakt. De Leerplichtwet vooral is in dezen vorm een hoogst schadelijke wet. Stel u een braaf ambachtsman of werk man voor, wiens zoontje de school ontloopt De man wordt veroordeeldvoor vrouw en kinderen kan hij niets verdienenhij komt te zitten, daar waar misdadigers en boeven huizen en als een kameraad van zijn zoon dezen na vele jaren in een driftbui toevoegt „maar jou vader heeft gezeten I” wat zal die vader dan gevoelen, als de zoon hem dat bf vraagt, öf ’t hem voor de voeten werpt Heerlijk resultaat van een wet Zijn die wetten nu alleen gemaakt om aantal ambtenaren en beambten te kunnen vermeerderen Om gevangenisbouwers aan ’t werk te houden Och, wat hebben we in de geweldigste dagen van een schoolstrijd hooren uitgalmen„Elke gulden aan het onderwijs besteed wordt duizendmaal (of hon derdmaal) uitgewonnen aan gevangenissen I” De Leerplichtwet kost schatten, ie voor onderwijs2e. voor onderhoud van gevan genen. En sinds het onderwijs hoe langer hoe meer wetenschappelijk wil zijn en hoe langer hoe minder opvoedt, is de toevoer van gevangenen en de aanbouw van nieuwe gevangenissen bovendien steeds toegenomen. Een ander middel om de gevangenissen te bevolken levert ons de Drankwet. Het is haast ondenkbaar, dat zulk een kenschap kan weren. Zeker, de stille drinkers, die hun drie litertjes thuis laten brengen zullen aanhou dend toenemende „Gewohnheitstrinker”, die nooit dronken wordt, drinkt geen drup pel minderalleen de jongens beneden de zestien jaar (maar hebben die allen wel hun geboorte-acte in den zak komen niet, of minder in de kroeg en op straat ziet men minder dronken menschen, maar overigens is het dwaas alles wat de wet geeft, daarover zijn alle juristen ’t vrijwel eens. Bovendien, in groote steden keert een agent zich veelal om, als hij iemand dronken ziet en neemt hij hem al mee naar ’t bureau, dan wordt de man eenige maanden later bij verstek veroordeeld en verder hoort niemand er meer iets van. Reken eens uit hoeveel de con- tribuabelen per jaar betalen voor de ver- oordeeling van personen, die in kennelijken staat van dronkenschap worden aangetroffen en veroordeeld worden, maar wier vonnis nooit wordt ten uitvoer gelegd. En wordt het wel ten uitvoer gelegd, dan betalen de contribuabelen nog meer, want dan moeten die personen nog zoo en zooveel dagen voedsel, verlichting, verwar ming, verpleging en bewaking hebben. En zijn ze er niet, dan moeten de localiteiten en beambten er toch zijn, tegen dat ze komen. En hoe worden die wetten toegepast 1 De Drankwet veroorlooft maar aan enkele personen sterken drank te verkoopen. Nu komt er een agent, die zich zeer verdienste lijk wil maken. Hij treedt opals lokbeambte, als agent provocateurin burgerkleeding vraagt hij in een bierhuis een borrel, krijgt dien, maakt zich bekend, maakt proces-ver- baal op en eenige maanden later als bijna niemand meer precies weet, hoe de zaak zich heeft toegedragen, komt zij voor en het is niet vreemd, dat de bierhuishóuder als boef of misdadiger wordt gevangen gezet. Hij heeft dan gezeten. Onlangs had een nieuw benoemd hoog leeraar bij de juridische faculteit den moed zijne intreerede te beginnen met Goethe’s woorden, die deze Mephisto tegen den dent van het eerste jaar laat zeggen Es erben sich Gesetz’ und Rechte Wie eine ew’ge Krankheit fort Sie schleppen von BINNENLAND. Workum, 15 Mei. In onze omgeving staan de hooilanden prachtig. De milde regens en zonnige dagen hebben het gewas in korten tijd zeer bevorderd. Enkele landbouwers hebben hunne maaiers al geschreven en zijn van plan, als er niets tusschenbeiden komt, om na Hemelvaartsdag met het maaien te beginnen. Dit is zeer vro'feg bij vorige jaren. Eveneens bieden de weilanden voor het vee voldoende voedsel en zij doen zich flink te goed aan het heerlijke gras. In de laatste weken toen de beesten nog op stal stonden, begon bij velen het voederen eenigszins te verminderen, aangezien het hooi bijna, ja bij enkelen geheel verbruikt was. Joure. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de maatschappij „Tot Nut van ’t Algemeen” departement Joure, werd be sloten f 2000 te geven voor de oprichting van het Friesch-volksanatorium, dat zoo men hoopt op het landgoed Herema-State zal tot stand komen. Stavoren. Schipper D. Vlietstra kwam Vrijdagmiddag met een groote lading briketten binnen. Deze broeiden zeer door de hitte en overal steeg dan ook de rook uit. Voor het ergste vreezende, begon men gauw over te laden er water in te gooien, waardoor men ten slotte het vuur meester werd. Verzeke ring dekt meerendeels de schade. De heer Daversma die een boeren- huizinge in de Zuidermeerpolder gehuurd had, zou deze 12 Mei aanvaarden. Alles lag klaar aan den dijk om naar de boerenhieminge ge bracht te worden, doch zijne vrouw werd toen plotseling onwel en overleed na een kwartier. We kunnen hier weer zien hoe er maar ééne schrede tusschen ons en de dood is. Wommels. Zoo is dan de fraaie villa „Sminia- State” tot den grond afgebroken en wijzen slechts enkele puinhopen de plaats aan, waar ze heeft gestaan. Reeds is men in de nabij heid van Haarlem onder behoor van Heem stede met den opbouw in denzelfden trant begonnen. „Sminia-State” is alzoo verdwenen en het ontredderd terrein ligt daar heen, doodsch en verlaten. Het schoone gebouw met zijn fraaien tuin zal zeer zeker door onze dorpsbewoners niet al te spoedig vergeten zijn en ook de herinnering aan veel goeds dat van de bewoners van de villa uitging, aal bleven» Der kann nicht klagen über harten Spruch Den man zum Meister seines Schicksals [macht. Maar in dat zelfde drama zegt ook Stau- facher terecht Raub begeht am allgemeinen Gut, Wer selbst sich hilft in seiner eignen [Sache. Een zeer recent voorbeeld van toepassing der Drankwet Een bierhuishoudster is zevenmaal bekeurd twee agenten in politiek vermoeden „ont duiking”, dringen 24 Februari binnen bierhuishoudster neemt een glaasje weg, agent springt op de toonbank en beveelt dit niet te doen, juffrouw gooit glaasje de straat op, agent ziet druppeltjes op het tafeltje, proeft die en zegt, dat ’t jenever met bitter isbezoeker weigert naam op te geven 26 April (dus na twee maanden) komt de zaak voorer is geen enkele getuige a charge, er zijn er twee a décharge, het O. M. acht ’t feit wettig en overtuigend bewezen door ’t proces-verbaal. Mr. Alfred Levy acht niets bewezenhet O. M. eischt acht dagen gevangenisstraf, d. i. acht dagen zitten, daar waar boeven en misdadigers bewaard worden. Ging de redeneering van het O. M. op, dan heeft men, om veroordeeld te wor den, voortaan niets meer noodig dan een agent die proces-verbaal opmaakt. Is ’t niet ver beneden de waardigheid van mannen, die wetenschappelijke rechts studiën hebben gemaakt en door het ver trouwen der Hooge Regeering met het hooge onafzetbare ambt van rechter bekleed zijn, zich door slechte wetten gedwongen te zien in zulk een zaak recht te spreken De handige vinger van den agent, die den drup pel opveegde en de fijne tong, die dadelijk bitter proefde, dat zijn getuigen d charge. Maar als die agent nu eens afschaffer ge weest was? Wat dan? Bolswardsche Courant il ’t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1