Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DE B0NDSKAATSPART1J 1 I f I I s! ifl 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 42. |J DONDERDAG 24 MEI. GELUK. I H Si VOOR -v Afzonderlijke BINNENLAND. even niet Ws. J haar voet omlaag. Ir* op Pinkster-Maandag te Arum. I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 4 5 Cent. -'71 G. v. alhier, eeuw JUl boden door Wonseradeel De vorige week is alhier weinig ansjovis aangevoerd. De vangsten liepen van de zeven tot de dertig duizend per boot. De prijs steeg dan ook tot f 6,50 per duizend. Er is deze week nog al vrij wat averij aan de netten geweest. Warns. Bij de Doopsgezinde Gemeente alhier is beroepen Ds. E. Pekema te Mensin geweer (Gron.) 'HM lading, bestaande uit 2500 battings, door de aakvisschers, die het schip gevonden heb ben, is gelost. De inhoud van het vaartuig viel niet mee. De lading was verzekerd voor f 6000. Te Peasens en Moddergat heerschte in de vier voorbijgegane maanden Het getal overledenen, dat vol jaar wordt geboekt, is ’t Zijn vooral van Bolsward een concert, in den Velen, ja bijna opgegaan om daar- j ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Leeuwarden, 19 Mei. Naar we vernemen, zal de gewezen notaris Sierevelt, die zich thans wegens het uitvoeren van verkeerde ambtspractijken in het huis van bewaring bevindt, op Woensdag 30 Mei, in de ge wone strafzitting van de rechtbank ter ver antwoording worden geroepen. Gaasterland, 21 Mei. Omtrent den toe stand der wildbaan luiden de berichten zeer gunstig. De Maartworp der hazen was zeer bevredigend en het ruwe weder in April heeft minder kwaad gedaan dan gevreesd werd. De Mei-nesten zijn wederom goed ge vuld. Hoenderwild komt veelvuldig voor; fazanten zijn er thans ook weer achter het landgoed Rijs. De bosschen rondom Ruiga- huizen zullen echter wel, omdat het er zeer rustig is, de gevestigde broedplaatsen blijven van dit wild. In de boschgrachten worden flinke toornen eenden gezien; bergeenden, wien de bijzondere maatregelen van toezicht zeer ten goede kwamen, ontmoet men langs den zuidelijken boschrand. Friesche Zuidwesthoek, 21 Mei. Met den lammerenhandel loopt het naar het einde: nog een paar markten in Holland en de opkoopers kunnen hunne rekening afsluiten. Deze ziet er beter uit dan na de mislukking der eerste markten verwacht werd. Vooral de vorige week was er veel vraag voor de weiderijen, waardoor de teruggeloopen prijzen zich herstelden en de kooplieden in Holland vrij goede zaken maakten. Thans brengt de wolhandel veel levendigheid. Meer dan vroeger wordt dit artikel per vacht gekocht, waardoor de opkoopers betere handelskansen erlangen. Snoek, d. waarin een Vol afwisseling werd nu haar weg. Meest ging zij kalm en gemakkelijk voort, wandelende in een liefelijk, zacht stralend licht, terwijl de lucht trilde van wonder- schoone muziek. Maar er waren ook duistere en moeielijke plaatsen, waar onweerswolken boven haar hoofd losbarstten, en dreigde uit te glijden weer naar En deze beangstigden haar zeer. Maar ook waren er dreven en zoo stralend en schoon, waar de zon helderder nog scheen, de muziek nog heerlijker klonk En telkens, wanneer zij zoo’n plek, die door de duisternis of door licht uitmuntte, door was gekomen, schenen die haar meer te hebben doen stijgen dan de plaatsen van het kalme, zachte licht. Vooral de duistere brachten haar verder. En naarmate zij hooger kwam vermeer derden de lichtdreven. En de onweersbuien, als zij kwamen, veroorzaakten haar niet meer zoo’n hevigen angst. Hooger steeg zij, altijd hooger. De top scheen vergeten zij zag dien niet meer door haar heerlijk geluk. Slechts één wensch vervulde haar geheel Laat mij blijven in dit wonderschoon oord 1 niet terugzinken maar behouden wat ik bereikte 1 Tot zij eindelijk kwam aan een plaats, waar het licht om haar heen goud werd, als de stralen van omhoog, die haar eenmaal zoo onbereikbaar hadden geschenen. En rondziende zag zij, dat zij de grens van den top had bereikt. En het oude verlangen leefde weer op. groote sterfte. anders in een thans reeds bijna bereikt. vele jonge personen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De Sneeker Courant schrijft: ons vorig nummer hebben we I 21 Mei. ’t Huis van den heer Meulen Szn., aan het Grootzand sedert meer dan een halve drukke handel in koloniale- en bakkerswaren werd gedreven, is verkocht aan den drukker E. Drijfhout alhier voor ruim f 9000. Molkwerum, 21 Mei. Als bijzonderheid dient vermeld te worden, dat een appelboom van den heer IJ. de Jong alhier, welke in ruim 50 jaren niet gebloeid heeft, thans in vollen bloei staat. Mogen we aan deze teekenen geloof hechten, dan zal dit jaar voorzeker een zeer vruchtbaar appeljaar worden. Friesland’s Noordoosten, 21 Mei. De geschiedenis van het gevonden en te Oost- mahorn binnengebrachte schip is ten einde. Men heeft het verleden Donderdag naar Dokkumer Nieuwe Zijlen gesleept, waar de wij zijn er zeker van, dat de terdeeg om zullen strijden. En het feestterrein, de Aréna, waar de besten der kaatsers zich zullen meten, is onze „koaltsjery” niet een kaatsveld bij uitnemendheid? Inmiddels wordt er ook aan gedacht om ons dorp in de Zondagsche kleeren te hebben dien dag. Onze ververs komen handen te kort om aan alle aanvragen te voldoen. Daar moet een groot ijzeren hek geverfd worden, elders het huis opgeknapt, deze laat zijn woning geheel rose en wit verven, een ander denkt er over brug en //homeij” te laten opknappen. Onze dorpstuinman weet niet hoe hij alles voor elkaar zal brengen; van pastorie tot pastorie wordt zijne hulp ingeroepen. En als dan de Pinksterdag zal zijn aange broken, als ’t zonnetje mag schijnen over onze mooie Z/bou”, schijnen over onze kostelijke wgreide”, bevolkt met eerste klas vee, als dan de vlag zal wapperen van den toren dan zal het zijn //welkom”, welkom aan allen, die van heinde en verre komen opdagen, om getuige te zijn van het 9de jaarfeest van den Nederlandschen kaatsbond. Welkom in Aruml Nog een tiental dagen en hij is daar, de groote dag. Alle voorloopige werkzaam heden zijn gedaan. Vrijdag a.s. wordt de eerste spade in den grond gestoken, en zal men beginnen met den opbouw van tribune, tenten, met het leggen van dammen, met het maken van afsluitingen en al die vele zaken, die in orde moeten worden gebracht. De geest is reeds vaardig over ons, Arumers. Immers de eer //Leechlans Keatsersboun” als gast te mogen ontvangen, noopt ons alles in het werk te stellen, om het den //fit feu huser” zoo aangenaam mogelijk te maken. Wat zaten wij in spanning, nu bijna een jaar geleden, Pinkster-Zondag 1905. Op de Algemeene Vergadering te Franeker, moest worden vastgesteld, waar in 1906 het Bonds- feest zou plaats hebben. En op den namiddag van dien eersten Pinksterdag leefden we in hoop en vreeze. Zou ons verzoek in gun stige overweging zijn genomen. Het Stedelijk Muziekkorps gaf juist dien middag tuin van Dr. v. d. Maen. allen uit ons dorp waren naar te luisteren. Maar de aandacht werd afgeleid door de vraag waar komt het eerst volgend Bondsfeest Daar gaat de heer Schram, onze tramchef, naar den kapelmeester van het concerteerend korps. Beiden praten even, daar weer klinkt eene fanfare, gevolgd door //het Heitelan”. Nu wisten wij het, met meer derheid van stemmen was Arum aangewezen als de plaats waar in 1906 Frieslands kaatsers zouden bijeen komen om te kampen om den Muliersprijs. En de dorpsjeugd, in koor meezingende het nieuwe Friesche Volkslied, gaf door dien zang uiting aan aller gevoelen z/de blijdschap, dat de beslissing zóó was uitgevallen”. Het jaarlijksch feest van den Nederlandschen Kaatsbond zou in 1906 te Arum worden gehouden. ’t Is 1906 geworden, bijna reeds Pinksteren. Dan is hij daar, de lang verwachte dag, de dag dat de kaatsvereeniging Arum als gast vrouwe zal fungeeren, om te ontvangen de leden van alle aangesloten vereenigingen uit Friesland en uit //fier fen hüs”. En de Arumers hebben niet stilgezeten in dien tijd. Begrijpende, dat er veel te doen zou zijn, is men reeds vroegtijdig begonnen om alles //foar ’n oar” te krijgen. Het Hoofdbestuur vergaderde meermalen met ons plaatselijk bestuur, allerlei conferenties zijn bereids gehouden.hja binneklear hjer! Flinke prijzen worden uitgeloofd, daartoe in staat gesteld door de dorpsgenooten, die bijna allen flink bijdroegen om Arum een goed figuur te doen slaan. Verscheidene keurige medailles en eereteekenen zijn aange- den heer Burgemeester van en ingezetenen. Smaakvol, in geheel nieuw model uitgevoerd, boeien zij het oog, en kaatsers er In ons vorig nummer hebben we onder Binnenl. nieuws vermeld, dat te Amsterdam ’n jonge man en een jonge vrouw uit het water werden opgehaald. Met een riem waren ze aan elkaar gebonden. Het blijkt nu, dat dit meisje is de 19- jarige Annie Bakker van hier, die sedert eenigen tijd te Amsterdam woonde. Daar kreeg zij kennis aan een zekeren M. G. De moeder van dezen jongman moet zich krachtig tegen het engagement der twee hebben ver zet, wat dan ook de reden moet zijn, dat het paar een eind aan het leven heeft gemaakt. Zaterdagmorgen kregen de ouders van het meisje hier telegrafisch bericht, waarop ze direct naar Amsterdam togen. Reeds sedert begin Mei werden de onge- lukkigen vermist. Een 10-tal dagen geleden, moet de moeder des jongmans hier zijn ge weest, om te zien of de jongelui ook hier ter stede waren,.bij welke gelegenheid zij op ondubbelzinnige wijze moet te kennen heb ben gegeven, hoe zij over den omgang van de twee geliefden dacht. Maandag is te Sneek door de politie, krachtens beschikking van de Rechtbank te Leeuwarden, aangehouden en naar Leeuwar den overgebracht de failliet verklaarde Taede S., bouwondernemer alhier. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Wons, de heer H. Scheweer, thans onder wijzer te Rotterdam, vroeger te Scharne- goutum. Stavoren. 1 voor haar heerlijk en schoon, maar zij meer naar verlangen, zij van hetgeen zij bereikt had. meer geleerd dan berusten 3 Ontvlucht. Zondagavond ontsnapte een verpleegde uit het Rijks-Krankzinnigengesticht te Medem- blik. Door eenige oppassers werd hij per rijwiel achterhaald. Brooddronkenheid. Te Zaandam hebben Zaterdag een drietal broeders, toen zij met den trein van Amster dam kwamen, waar zij alle drie een revolver en het noodige schietmateriaal gekocht had den, op het Stationsplein heel wat opschud ding teweeg gebracht, door zonder eenige aanleiding in het wilde te schieten en rustige burgers met hun vuurwapens te bedreigen. Dit spelletje werd later op het Prinsenpad, waar zij thuishooren, herhaald, tot de politie hieraan een eind maakte, door de lui in arrest te stellen. Een van het drietal had intusschen zijn revolver in het water weten te werpen. Dit het onderzoek bleek, dat de schutters zich van losse patronen bediend hadden en zij er elk ongeveer 80 verschoten hadden. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt, terwijl de wapens in beslag werden genomen. Trouwen te middernacht. Vrijdag zou in een der Ttventsche gemeen ten een huwelijk worden voltrokken. Het bewijs, dat de afkondigingen waren afgeloo- pen, werd niet op tijd, Woensdag te 12 uur, verzonden door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente, waar de bruidegom woont. Reeds Donderdag werd daarover een telegram gezonden, doch niets werd nog ontvangen. De ouders van den bruidegom, in Duitsch- land wonende, moesten Zaterdagmorgen te 5 uur weer vertrekken. Goede raad was duur. De telegrammenwisseling werd Vrijdag voort gezet en dien avond te middernacht ontving men de stukken, waarna het paartje op het Gemeentehuis in den echt werd verbonden% Nu de spits nogde spits 1 Daarheen wil ik komen 1 Maar de Stem zeide verder Wees tevreden en genietHet verlangen verzwakt u, en sterk moet ge zijn, om hetgeen ge hebt be reikt te behouden 1 En met wilskracht drong zij haar ver langen terug op de grens van het geluk. En toen zij eindelijk den top bereikte, toen scheen het licht daar in zijn heerlijksten glans, en onweersbuien en duisternis waren verdwenen. Maar schaduwen waren er wel, soms donker, soms lichter, maar zij waren er toch. En toen twijfelde zij of dit wel de bergtop was, haar hoog en heerlijk ideaal dat had haar toegeschenen als louter licht... Tot zich wederom de Stem liet hooren Dit is der menschen lot, dat wolken zich weven ook in het hoogst en reinst geluk dat in de vreugde van een bereikt ideaal zich mengen de schaduwen van het onvol maakte. En dit zal zoo blijven totdat de Duisternis zal zijn overwonnen, en de menschheid zal gerijpt zijn tot volmaakt bestaan. En omdat die tijd eenmaal komen zal en ieder mensch de kiem van het volmaakte in zich draagt, daarom ziet hij zijn ideaal, zoo lang hij er naar streeft, volmaakt en on bevlekt. Dit is de heilige profetie, die in ieder menschenhart gelegd is En toen drongen de gouden stralen diep in het hart der vrouw, en zij voelde dat zij den bergtop bereikt had. N. Arnh. Crt. En het gebeurde na eenigen tijd, dat het haar toescheen, of het lichter werd op haar weg, en het uitzicht om haar heen verder en ruimer. Toen zag zij achter zich... en het pad, waarlangs zij was gekomen, lag lager dan de plek, waar zij stond... De Berg ik ben op den berg Nu naar den top Maar wederom hoorde zij de Stem Wees tevreden En wederom berustte zij. En zoo ging zij verder, niet bemerkende, dat zij steeg, en toch hooger komende, steeds hooger. En telkens wanneer zij achter zich zag, hoe het dal al dieper en dieper onder haar wegzonk, klonk het als een jubelkreet in haar hartWeer hooger gekomen 1 De top straalde nog steeds oogen wilde daar niet wilde genieten Toen had zij zij had geleerd gelukkig te zijn zonder het bereiken van haar ideaal. -w-n het Dal des Levens wandelde een J vrouw. En om haar heen waren bloe- men en zon, maar ook doornen en f1 onkruid en zwarte schaduwen. Maar van dit alles zag zij niets, want hoog boven alles uit verrees een berg zoo wonderschoon, de top blinkend in gouden stralen. En op dien top hield zij de oogen gericht, dien wilde zij bereiken dat was haar doel, haar hoog en heerlijk ideaal En in dat dal waren vele menschen, som migen van hen bestegen den berg, en streef den naar den top, ieder langs een verschil lenden weg. Maar anderen vonden hun weg niet en voor enkelen bestond er geen. En er waren er ook, die in het geheel niet zochten, daar zij niet wisten van den gouden bergtop. En de vrouw zag de vele wegen en ging om te zoeken naar dien, die voor haar was bestemd. Maar al haar zoeken was vergeefs, zij kon haar weg niet vinden. Toen hoorde zij een stem, die tot haar zeideZoek niet langerWees tevreden waar gij zijt En haar blik werd somber en haar tred werd zwaar, omdat zij moest blijven in het dal en den bergtop niet mocht bereiken. Zoo ging zij voort, zij wist niet hoe lang. Rondom haar scheen het somber en grauw, en boven haar straalde, onbereikbaar en ver de wondere top. Maar zij leerde berusten Bolsvardsche Courant I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1