Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 4 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 43. ZONDAG 27 MEI. GELUK. O l'* I I 4 VOOR Afzonderlijke II BINNENLAND. adressen, huishoudelijke be- ge- >L k samen en Je naam ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en de grashalmen Zuivelbereiding. uitvoerig verslag over 1 aan de zijnen Heplc. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Door het schrikken van het paard, voor- een rangeerende locomotief van de tram, geraakte de koopman A. 0., van Hommerts, Dinsdagnamiddag nabij het tramstation alhier met paard en chais te water. Wijl C. tijdig uit het rijtuig kon springen, bleef hij op ’t droge. Het kostte echter vrij wat moeite het paard uit de holle, halfdroge moddersloot te halen. Van het beschadigde rijtuig was o.m. het stokraam gebroken. De openluchtmeeting, Donderdag van wege de Baptistenvereeniging alhier in het Kaatsland gehouden, was druk bezocht. De heer De Wilde hield een opwekkings- rede, die afgewisseld werd' door zang met begeleiding van een Seraphine. „De Vic.”, het bekende café-chantant in de Nes te Amsterdam, waar de zangers Solzer, Chretienni, ter Hall e.a. naam hebben gemaakt en Solzer met Abraham de Winter de vermaarde revue gespeeld heeft zal met November aanstaande voorgoed tot de geschie denis behooren. Paerel, de tegenwoordige eigenaar, heeft „De Vic.” verkocht aan den heer Wessels, die het gebouw en de neven gebouwen met den grond gelijk laat maken, om er een groot gebouw te doen optrekken, boerderijen in brand te steken. Een voordeelig baantje. De volgende advertentie stond Zaterdag avond in het Nieuwsbl. v. Nederland. Juffrouw, 22 jaar, wenscht te huwen met jongm. onverschill. welke stand, die daarvoor f 800 ontvangt en wekelijksche toelage van f 2.50. Samenleving blijft echter uitgesloten, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Inbrekers. Een goeden slag maakten inbrekers in een der jongste nachten te Voorburg. De heer G. Sluis, Koninginnelaan 86, eigenaar van een groote hoeveelheid zilverwerk, ziet zich daarvan beroofd. De inbrekers boorden een gat in de serredeur, waardoor de afsluiting gemakkelijk verbroken werd. De familie, die thuis was, heeft niets van de ongenoode gasten bemerkt. Toen de meid ’s ochtends in de kamer kwam, zag zij alle kasten ge opend. De heer Sluis is bij „Mercurius” verzekerd. Nog goed afgeloopen. Op Hemelvaartsdag, ’s morgens half zes, liep te Nijkerk bij het rangeeren een goede rentrein met zooveel kracht tegen de stoot- blokken, dat deze werden verbrijzeld en een tweetal wagens over de straat tot het nieuw gebouwde deel van het station reed. De zijmuur van de goederenloods werd met de buffers doorboord en de muur op verscheidene plaatsen belangrijk gescheurd. Een der wagens werd zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor en het verkeer werd door het ongeval niet belemmerd. Te Maurik heeft men ’s nachts g- tracht op twee plaatsen brand te stichten, die echter in den aanvang ontdekt en gestuit werd. Voor eenige jaren is beproefd dezelfde dacht. Hij moest moeite doen, om zijne aandoening te verbergen. In de machinekamer dreunden de machines. Door het rumoer heen hoorde hij de stem van zijnen chef, en er ging een glimlach over zijn gelaat. Het was hem, alsof hij den vroolijken groet zijner kleine Else had vernomen alsof hij het lieve bleeke gelaat zijner Greta had gezien. De machines dreun den „Gelukkig mensch 1 Gelnkkig mensch suisden de raderen. Vanuit de kachel straalde een heerlijke warmte door de kamer. Peter Sund strekte de handen daarnaar uit en kwam onzeker een stap naderbij. Van buiten hoorde men iemand komen en nu werd het hem toch wat bang te moede. Zijn hart begon luider te kloppen, toen hij tegenover den man stond, waarvan hij nu afhing. „Moet gij mij spreken 1» Die stem klonk moe, trilde zelfs eenigszins, zoodat Peter Sund hem verwonderd aankeek. En toen hij hem aanzag, kromp zijn hart ineen dat scheen waarlijk geen gelukkig man te zijn, de man, die daar voor hem stond. Groot en slank, een weinig voorovergebogen, met ingevallen slapen, hoewel hij pas midden in de dertig was. Wanneer hij zijn eigen krachtige ge stalte daarmede vergeleek, scheen hij minstens tien jaar jonger dan deze man met diepe rimpels in bet voorhoofd, moede trekken om den mond en oogen die vermoeid bleken. En waar wensch je over te spreken vroeg de Almachtige. Ik weet wel, dat ik het eigenlijk niet mag doen, begon hij onzeker, wij moeten ons met onze zaken tot den inspecteur wenden, maar ik hoopte. Mijnheer de patroon ik wou het leven mijner vrouw en kind een weinig verlichten, en daarom kom ik om een loonsverhooging verzoeken. De chef trok de wenkbrauwen begon in een boek te bladeren, is Sund. Ja mijnheer. Toen ontstond er een pauze. De Almach tige knikte een paar maal met het hoofd. Heb je vele kinderen Een klein meisje. En het is ziek Of je vrouw Neen, God zij dank 1 Het klonk bijna als een jubelkreet van zijne lippen. Maar hij kreeg berouw over dezen uitroep, toen hij zag dat de chef ineenkroop. Gelukkig mensch gelukkig mensch, nauwelijks hoorbaar fluisterde hij deze woorden. Op dit oogenblik duizelde het voor de oogen van den armen werkman. Hij zag niet meer die grootheid met hare genoegens en voordeelen, hij zag niet meer den Almach tige, die patroon was over tallooze lieden een doodarme man stond voor hem, die hem benijdde, hem Peter Sund, den beklagens- waardigen werkman. Het scheen hem toe of alle meubels die tusschen hen stonden, neervielen, en nu kwam de chef op hem toe en reikte hem de hand. De volgende week zal je verzoek worden ingewilligd. Neen, niet jij alleen zult het beter hebben, allen, die in mijn dienst zijn. En toen mompelde hij toonloos in zich zelf Wanneer gij offers neemt, Almachtige, neem dit offer van mij. Wanneer ik met geld, met weldadigheid iets goeds kan doen, zij dat mijn gave. Als een innig gebed klonken die woorden. Peter Sund stond als vastge nageld, dat was geen werkelijkheid, dat was een droom. En in de doodsche stilte die hierop volgde, belde de telefoon. De slanke man luisterde, op zijn gelaat lag een spannende angst. Mijn God, mijn God, riep hij met waan zinnige stem. Neen, het kan niet zijn, Almachtige, red mijn kind. Ik kom dadelijk ik breng den dokter mee Hij hijgde naar adem, toen hij Peter voorbij stormde zonder overjas, de hoed in zijn hand Als aan den grond genageld, onmachtig zich te verroeren, stond de arbei der daar een oogenblik. Langzaam wendde hij zich naar de deur. Hij voelde een brandende schaamte, zijn knieën trilden hevig, toen hij voorzichtig, bedachtzaam in de werkplaats terug ging. Hoe ondankbaar was hij. Waarlijk, men is zijn geluk niet bewust, dacht hij. Gelukkig moest hij zich noemen. Hoe treurig werd hij wanneer hij zich voorstelde, dat zijn Elsje een ongeluk kon overkomen, dat de dood in zijn huis kon binnentreden. De man, die daar als een waanzinnige had voor hem gestaan, wilde zijn geheele ver mogen voor het leven van zijn kind opofferen Had bij hem niet een benijdenswaardige, een gelukkige genoemd Peter Sund beefde, als bij Heerenveen, 23 Mei. In de heden-avond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel werd mededeeling gedaan, dat was ingekome.n lo. eene missive van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, houdende bericht, dat naar aanleiding van het advies der Kamer de telefoon dienst ook des Zondags een uur zal zijn geopend; 2o. een schrijven van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatssp., mede- deelende, dat ingevolge het advies der Kamer het station Heerenveen zal worden aange sloten bij de Intercommunale Telefoon. Er werd o. m. besloten lo. dat eene com missie uit de Kamer zal werkzaam zijn tot vorming van een comité uit belangstellenden van de aangelegen plaatsen in zake de uitvoering van ’t plan de Clercq tot aanleg van een spoorweg van Stavoren naar Hee renveen met splitsing alhier in een lijn over Assen naar West-Duitschland en eene lijn naar Groningen2o. te steunen het adres van de Middenstand-Vereeniging Algeméén Belang te Veendam-Wildervank tot den minister van waterstaat gericht, daartoe strek kende, dat aan houders van hulppostkantoren zal worden verboden winkelnering uit te oefenen. Tzum, 25 Mei. Het nieuwe stoomgemaal „Draisma de Vries” is nog niet gereed, maar zal dat binnen eenige dagen zijn. Het is een werk met vele hindernissen geweest, vandaar de late oplevering. Volgens de be rekening zullen de kosten der bemaling ge middeld komen op f 1,25 per pondemaat, dus nog iets lager dan de raming. Men neme evenwel in aanmerking, dat de te bemalen landen in vier klassen ver deeld zijn, dat er zijn waarvoor niets wordt betaald en dat de kosten dus evenredig wor den gesteld naar de klasse, waarin het land wordt ingedeeld. Vond de graverij der toe voerkanalen bij sommigen afkeuring, omdat men daarmee in den winter aanving, thans »zien velen van hen in die beschikking een goed werk, daar men die werkzaamheden nu, terwijl de velden hunne vruchten dragen, minder geschikt zou vinden. De zeisen zwaaien reeds vallen overvloedig. Ook de machines doen meer en meer haren intochtze zijn nog niet het eigen dom van zoo velen, maar de eigenaars uit den omtrek gaan er mee rond. Duitsche grasmaaiers vindt men zelden meer in deze omgeving. i bestemd voor tabakshandel, tabakskantoren en de cigarenfabricage. Zoo wordt de Nes meer en meer de Tabaksstraat. (Tel.j Naar de N. C. verneemt, zal de Tweede Kamer niet vóór 29 Juni a.s. op zomerreces gaan. Het wordt betwijfeld of vóór dien tijd nog iets anders zal kunnen worden afgedaan dan het Arbeidscontract, eenige kleinere wetsontwerpen, waaronder dat tot wijziging van de wet op de Personeele Belasting, be nevens de reeds aangekondigde interpellatiën, conclusiën op adressen, huishoudelijke be- grooting enz. Ook is nog steeds onafgedaan gebleven de bespreking van de Erfgooiersquaestie, die op initiatief van den heer Heemskerk, in Maart reeds zou hebben plaats gehad in verband met het bekende adres. In parlementaire kringen werd het dezer dagen waarschijnlijk geacht, dat tegen half Juni de behandeling van het Arbeidscon tract, waarvan het einde nog niet te zien is, zal worden geschorst, om den nog over- blijvenden tijd te besteden aan bovenge noemde werkzaamheden. Het bericht der Nieuwe Ct., dat de indiening van het ontwerp op de ziekte verzekering door den Minister er staat van Binnenl. Zaken, terwijl bedoeld moet zijn Landbouw, Nijverheid, en Handel tot een later tijdstip is uitgesteld, klinkt weinig waarschijnlijk en zou, is ’t juist, in elk geval te betreuren zijn na de stellige toezegging, dat nog in dit zittingjaar de ziekte-verzekering zou worden ingèdiend, terwijl andere sociale ontwerpen, gelijk de uitbreiding der Ongevallenwet tot de land bouw- en de visscherij-bedrijven en eene wijziging dier wet zelve, eerst daarna in be handeling zouden kunnen komen. Het einde van het eerste zittingjaar der nieuwe Regeeringsperiode begint te naderen en nog is geen eigen wetsontwerp van het Kabinet althans niet van eenige meer ingrijpende beteekenis bij de Kamer in gekomen. Ook van de plannen van belastinghervor ming van den Minister van Financiën werd tot heden niets vernomen. En toch in stipte en vastberaden uit voering van haar program ligt, niemand zal ’t ontkennen, voor de Regeering eene eerste voorwaarde harer duurzaamheid. De laatste Landweeroefening te Den Helder. ’t Is 8 uur in den avond van den 18en Mei. Een nevelachtige sluier hangt over de onstuimige zee, wolken jagen in snelle vlucht naar het Oosten, nu en dan een regenbui ontlastende. *t Duistert hoe langer hoe meer tot eindelijk het oog scherp moet uitzien om de voorwerpen te onderscheiden. ’t Is donker en koud aan de zeenu en dan duikt in de verte op een licht van een stoomer die wie weet waarheen gaat. Bij de Dagbaak, bij de Gravelijkheids- duinen en in de nabijheid van de Hoeve „Vrede en Vrijheid" bewegen zich tal van donkere gestalten, terwijl verderop een stil staande menschenmassa uitziet naar den wijden waterplas die zijn witgekruinde golven tegen den oever doet spatten. Het fort "Kijkduin" nu en dan verlicht door de stralen uit den vuurtoren, steekt somber en dreigend af tegen de donkere wolken, de grimmige vuurmonden raden het den vijand af hier een landing te beproeven, vooral nu een sterke troepenmacht de kust bewaakt. De kustbewakers, geruischloos zich bewegende, luisteren scherp of ook riem slagen of het geraas van een schroef in het water wordt gehoord, ’t zijn de landweer mannen die de kust bewaken en die een landing van den vijand ten Zuiden van het fort „Kijkduin" moeten beletten. Middernacht is voorbij, de vijand heeft van een landing afgezien en onze mannen, huiverig van een köuden wind en nat van den regen, keeren naar hunne kwartieren terug. Eenige oogenblikken later en alles is in diepe rust en terwijl het fort daar ligt in het duister, droomen de mannen van hun thuis. Niemand beweegt zich meer in of nabij het fort, alleen de schildwacht voor de pont nu en dan zichtbaar door stralenbundels van den vuurtoren, hoort het liedhet eeuwige lied van de zee. Opr. H. Ql. In een uitvoerig verslag over de verrich tingen in 1905 door den Zeeuwschen zuivel- consulent, zegt deze ten slotte, dat de omstandigheden er wellicht langzamerhand toe zullen dwingen, dat de room buiten de boerderij in Zeeland wordt verwerkt, en wel voornamelij k omdat er algemeen wordt geklaagd over gebrek aan werkkrachten voor de boer derij en dit steeds meer wordt gevoeld. Op de vraag in welke gevallen het voor eene zuivelbereidster voordeelig is, de room gemeen schappelijk te doen verwerken, dan is dat wanneer ze steeds de hoogste markt voor haar boter bedingt en gebrek aan personeel zich niet of weinig doet gevoelen in geen geval voordeelig en alleen wanneer binnen een niet te wijden kring een 20 a 30 zuivel- bereidsters in het tegenovergestelde geval verkeeren, dan kan het zeker voordeelig zijn de room gemeenschappelijk te doen verwerken. Zëeuwsche botermaaksters in zoo groot mogelijken getale in de een of andere organi satie te drijven, acht hij bepaald ongewenscht. Het verslag is aan alle leden der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij toegezonden. Te Deurne heeft de burgerwacht een daad van openlijke muiterij gepleegd. Een troep was aan het exerceeren onder bevel van een luitenant, toen een majoor, dekommandant Van Borgerhout, er bij kwam en aanmerking ging maken. Dit werd slecht opgenomen door de schutters, ze begonnen te murmureeren, daarna openlijk te mopperen en eindigden met er de brui aan te geven en kalmpjes naar huis te gaan, zonder op de bevelen van hun superieuren te letten. Woensdagnamiddag waren te Dordrecht eenige werklieden der fabriek der firma Bouvy bezig een nieuwe spiegelruit te plaatsen in een winkelpui aan de Voorstraat, toen eens klaps de ruit uitsöhoot en in stukken brak. Drie personen werden daardoor aan de polsen verwond. Ze werden in een apotheek binnen gebracht, waar een dokter het eerste verband legde. Een der gewonden moest, nadat een voorloopig verband was gelegd en het bloed met watten zoo goed mogelijk was gestelpt, per rijtuig naar ’t ziekenhuis gebracht worden. Jachtweiovertreding Een werkman aan den spoorweg te Voge lenzang vond bij de inspectie der lijn daarop een doodeu haas, wellicht door den trein aangereden. Hij bracht hem naar het kantoor van den stationschef, waar de gemeenteveld wachter hem liggen zag. Deze maakte nu proces-verbaal tegen den man op wegens het vervoeren van wild in gesloten jachttijd. Vad.) Bolswardsche Courant i r I I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1