Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags. I' Is tering hesmettelijk? I I Safe-loketten DONDERDAG 31 MEI. 'i® i 3 Z» VOOR Afzonderlijke niet verhandeld, omreden de van ad ,1 Workum, 28 Mei. Op de heden alhier gehouden voorjaars-paardenmarkt stonden een kleine 20 paarden aan de lijn, de helft minder dan het vorige jaar. Er waren echter verscheidene kooplieden pvergekomen om te trachten eenige exemplaren te koopen, doch de verkoopers waren echter te prijzig met de beesten. Wegens de vele uit voer van ver leden jaar zijn de paarden over het algemeen schaarsch en er is volop gras in de weiden, zoodat daarom niet behoefde afgezet te wor den. De landbouwer M. van een luxe paard voor f 500. en de verslagene zijn en stonden niet ongun» ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Ots. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het resultaat van een onderzoek. ju ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en het beoogde doel een jaar- f 300 brengen. Om twee redenen is het zeer noodig, dat iedereen zooveel mogelijk leere, het antwoord op deze vraag, en zeker het gewicht der vraag zelve, onder de oogen te zien. Voor eerst omdat ook ten onzent de tuberculose met noodlottige snelheid zich verbreidt, maar óók en vooral, omdat zoovelen, die met de verpleging van teringlijders in het huisgezin zich belasten en dat zijn veelal al de omstaande verwanten met zichzelf en anderen daarbij omspringen op ’n zorgelooze wijze, alsof de mogelijkheid van besmetting geheel ware uitgesloten.' Zij drinken met den voor berging van waarden en kostbaarheden aan personen, die naar genoegen bij hen bekend zijn. Zij dragen zorg voor de volkomen afsluiting en bewaking der verhuurde loketten en stellen zich gehèel aansprakelijk voor alle schade, die tengevolge van brand of inbraak mocht ontstaan, waarvoor zij eerie ver: En de onvoorzicÉtigen gaan’'op den i'nge- slagen weg voort, en achten uwe vermaning niet. Terwijl het te moeilijker wordt om hen te overreden, waar zij volkomen gelijk heb ben in hunne bewering, dat dikwijls de ziekte door vorige geslachten op den zieke is overgeplant, en waar bovendien de moge lijke besmetting niet als bij roodvonk in ’n paar weken met hare gevolgen voor den dag komt, maar ’n tering-proces soms tijden lang in ’t verborgen voortwoekert, en eerst aan den dag komt als de oorzaak der besmetting reeds lang uit het oog verloren, of.door den grond bedekt is. Ziedaar slechts ’n vluchtige motiveering van het belang der in ons opschrift ver vatte vraag, die door haar gesteld worden, alléén reeds voor velen ’n waarschuwing kan zijn. Eene poging, om haar tot ’n begin van oplossing te brengen, deed de Rotterdamsche geneesheer S. van Dantzich, en de resultaten van zijn onderzoek deed hij voor weinige weken bij de firma W. J. van Hengel, aldaar, het licht zien. Daarvan willen wij een en ander mededeelen, wat in een landje als het onze, waar jaarlijks ’n tienduizend personen aan deze ziekte sterven, niet dan hoogst gewichtig kan zijn. De overweging dan, dat langs den theoretischen weg zoo weinig in dit opzicht was bereikt, deed dezen arts besluiten naar ’n meer practische methode van onderzoek te streven. En hij wilde dus nagaan, hoe het met de sterfte aan tering is gesteld bij personen, die met de lijders in. nauw contact zijn geweest, maar hun niet in den bloede bestaan, omdat anders de erfelijkheid in het spel komt. De keuze lag hier voor de handde echtgenoo- ten van aan tering gestorven personen, die zelf aan deze ziekte waren te gronde ge gaan, moest men naspeuren, teneinde hun aantal vast te stellen. En dat getal moest men dan beschouwen in verband met het totaal der aan tering gestorven weduwen en weduwnaars. Dan kou men zien, in hoeverre besmetting van den eenen echtgenoot den gelijken ondergang der andere had veroorzaakt. Het ging moeilijk, dit onderzoek uit te strekken over het geheele rijk, want het medisch beroepsgeheim trad hier in den weg. De levensverzekering-maatschappijen konden met het oog hierop bezwaarlijk hare hulp verleenen. Terwijl het Centraal Bureau voor de statistiek weliswaar van elk sterfgeval in den lande een kaart krijgt toegezonden, maar daarop staat de naam van een persoon, ook alweder met het oog op het medisch beroeps geheim, niet aangegeven. ‘En toch, die naam was voor dit onderzoek onmisbaar. Intusschen was het voldoende, indien men overzicht kon krijgen over ’n omvangrijk aantal zorgzaam-opgeteekende gevallen. En men bereikte dit streven door de hulp van stedelijke autoriteiten der gemeenten Amster dam, Rotterdam en Utrecht. Wij gaan na tuurlijk te dezer plaatse niet op de onder deden van het onderzoek in, al willen wij voor de curiositeit hier even vermelden, dat In dit verband mag hier gewezen wor den op de dezer dagen verschenen brochure van dr. C. J. Wijnaendts Francken (Erven F. Bohn, Haarlem) over //Het medische be roepsgeheim'1', waarin deze, sprekende over //Levensverzekering en doodsoorzaak", het nut der geheimhouding ontkent, en noodig oordeelt, dat de behandelende geneeskundige aan de Maatschappij opgave doet van de doodsoorzaak. Een gelijk omschreven vraag punt, in de Juristen-Vereeniging 1905 ge steld, werd daar echter niet in stemming gebracht. Dit in ’t voorbijgaan 1 BINNENLAND. vóór die samenwerking te verklaren en ter voorbereiding van zulk een band een tweetal afgevaardigden te zenden naar de vergadering die daarvoor zal worden gehouden. De be noeming der afgevaardigden wordt aan het bestuur opgedragen. Na de pauze werd door den heer S. K. Bakker, predikant te Bolsward, als punt ter bespreking ingeleid het onderwerp, dat op de agenda aldus was geformuleerdDe reor ganisatie der Nederlandsch Hervormde Kerk. De inleider zette daarbij uiteen en be paalde zich tot het streven naar reorganisatie dier kerk, zooals zich dat bij de rechterzijde in verschillende vormen openbaart. Hij scheid de zijn betoog af van de wenschen, die de vrijzinnigen zelf hebben ten opzichte harer inrichting. Anders zou hij twee verscirillende onderwerpen te behandelen hebben. Het streven naar reorganisatie, levendiger geworden na de' zaak-Baehler, gaat hij na hij toetst de bezwaren, die de orthodoxie heeft tegen de tegenwoordige organisatie, noemt en weerlegt de bezwaren tegen den oorsprong dier organisatie, bespreekt de ver schillende uitingen en wenschen ten opzichte der reorganisatie en komt tot de conclusie, dat de vrijzinnigen zich met hand en tand hebben te verzetten tegen al die reorganisatie plannen, die, zooal niet het doel, dan toch het gevolg hebben, dat de vrijzinnigen uit de kerk zouden worden gebannen. Dat verzet is gebaseerd op den eerbied voor de vrijzinnige beginselen en op de liefde voor de kerk. Die beginselen eischeu, dat gewerkt wordt voor hunne uitbreiding en die liefde dringt om de kerk, ‘waaruit de vrijzinnige gedachte zou worden verdreven, te bewaren tegen een rust, die de rust van een kerkhof zou zijn. Na een opgewekt debat, waaraan door de heeren Sinnighe Damsté van Wirdum, Hor- reus de Haas van Bergum, Vorster van Oldeberkoop wordt deelgenomen, sluit de voorzitter met dank aan inleider en debaters de vergadering, wenschende, dat van deze tweede algemeene vergadering kracht uitga, zich openbarende in grooter liefde en meer ijver voor de vrijzinnige beginselen. Leeuw. Ct. Een woesteling. Te Aalbeek-Hulsberg (L.) heeft Zaterdag een arbeider uit Wittem getracht eenige zij ner familieleden van het leven te berooven. Te dien einde kwam hij, gewapend met een met scherp geladen revolver ten huize van zijn zwager, waar hij twee schoten op de dochter, een schot op de moeder en ook op den vader en den toegesnelden rijks veld wach ter loste. Alleen de moeder werd ernstig aan den arm gewond. De woesteling, die op de bovenverdieping gevlucht was en ieder, die naderde, met zijn revolver dreigde, werd door den veldwachter verwond, door de inmiddels ontboden marechaussée uit Valkenburg ge arresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Moord te Waddinxveen. Na eene korte woordenwisseling heeft de 26-jarige arbeider G. Tielen, zaterdagavond omstreeks half elf uur, den 27-jarigen arbeider O. Alfenaar te Waddinxveen met een zakmes doodgestoken. Reeds sinds eenigen tijd bestond tusschen den dader en den verslagene een veete over een geleenden rijksdaalder. Op een dorpsweg schijnt Tielen zijn geld te hebben opgeëischt, doch Alfenaar, wilde zijn schuld slechts ge deeltelijk aflossen, waarop T. hem eenige klappen toediende en hem vervolgens met een knipmes, dat hij geopend in den zak droeg, een steek in de borst toebracht. Het slachtoffer zakte onmiddellijk ineen en gaf kort daarop den geest. De ontboden geneesheer, dr. Bruyns Slot, kon slechts den dood constateeren. Des nachts werd de dader door de veld wachters De Gelder en Ringelestein van zijn bed gelicht en in hechtenis genomen. Hoe wel aanvankelijk alle schuld ontkennende, heeft Tielen een volledige bekentenis voor den burgemeester afgelegd en heeft hij de plaats aangewezen waar hij het mes, waar mede de misdaad werd gepleegd, had weg geworpen. De dader beiden niet gehuwd stig bekend. Veel is er prijzen hoog waren. De hooioogst begint dit voorjaar bui tengewoon vroeg. De warme dagen in het begin dezer maand hebben den groei van het gars zeer bevorderd, zoodat vele land bouwers reeds nu genoodzaakt zijn met het maaien .te beginnen. Velen zelfs hebben al eenige stukken land gemaaid, hetwelk door hen is ingekuild, daar in de laatste veertien dagen weinig zon is geweest om het droog te krijgen. Zooals het zich laat aanzien, kan de hooioogst dezen zomer wel zeer voordee- lig worden, hetgeen de meeste veehouders zeer te stade zou komen, want bijna alle hooischelven zijn ledig en velen moesten dit voorjaar veel bij voeder gebruiken, wat altijd een duur redmiddel is. Wonseradeel, 26 Mei. De gemeente raad heeft in zijne heden gehouden verga dering besloten aan de in de gemeente geves tigde bouwvereeniging een voorschot van f 39,200 te verstrekken, zulks ten behoeve van het bouwen van 36 woningen en het verbouwen van een blok van 7 woningen in een van 4 perceelgedeelten. De vereeni ging zal dit voorschot moeten aflossen in 50 jaarlijksche termijnen van f 996.611/2. Aan H. M. de koningin zal worden verzocht om het voorschot van de gemeente uit ’s rijks kas beschikbaar te stellen en boven dien aan de gemeente, ter tegemoetkoming in de betaling van de voor het tijdvak 50 jaren, verschuldigde anmuiteit f 1596.611/2, eene bijdrage van f300 te verleenen. Op deze wijze zullen rijk gemeente voor lijksch offer van Frijz. Hervormden in Friesland. Gisteren had te Leeuwarden, onder voor zitterschap van Dr. C. J. Niemeijer, van Bols ward, de tweede algemeene vergadering van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Friesland plaats onder groote belangstelling, betoond zoowel door de afgevaardigden uit de geheele provincie, als van de leden der Vereeniging van denzelfden naam te Leeu warden. Na opening der vergadering door den voorzitter, waarin deze aanspoorde tot vol harding, vooral met het oog op de tegen werking en de verdachtmaking van orthodoxe zijde, waarvan hij een sterk sprekend staaltje uit den strijd te Wommels mededeelde, en het vaststellen der notulen van de eerste al gemeene vergadering, werden ter vervulling van twee vacatures in het bestuur benoemd de heer dr. G. Nijhoff te Leeuwarden, ter vervanging van dr. R. Vorenkamp, die ge- wenscht had niet voor herbenoeming in aan merking te komen, en de heer T. Eppens te Kortezwaag, in de plaats van den heer A. van Iterson, die de provincie had ver laten. Uit het verslag over het afgeloopen jaar, uitgebracht door den secretaris, bleek, dat het aantal aangesloten gemeenten (kerkeraden en kerkvoogdijen) van 56 in 1904/05 ge stegen was tot 64 over 1905/06. De aan gesloten kerkeraden waren van 8 op 3 ge daald; dat der kerkvoogdijen klom van 6 tot 7, terwijl thans 11 vereenigingen tegen 8 in het vorig jaar zijn aangesloten. Het aantal donateurs was aanmerkelijk toegenomen. Dank zij den arbeid der Vereeniging, werden catechisatie-onderwijs gegeven en godsdienst- prediking gehouden in vrijzinnigen geest op tal van plaatsen, waar het tot dusver niet geschiedde, terwijl ook eenige predikants- beroepingen als een gevolg van het werk der Vereeniging mogen beschouwd worden. Ook werd gewezen op het adres der Ver eeniging aan de Synode, om op te komen tegen de uitspraak van het Provinciaal Kerk bestuur van Friesland in de bekende zaak Baehler, waarbij de Vereeniging adhaesiebe- tuigingen ontving van zeer vele kerkeraden en predikanten. De rekening en verantwoording van den penningmeester, die goedgekeurd werd, sloot met een batig saldo van f 1157.125, ge deeltelijk een gevolg van nog niet opgevraagde hoewel reeds toegezegde subsidiën. Besloten werd op het voorstel, uitgaande van de Evangelische Unie, om te trachten aigezet ie wor- tot samenwerking te geraken met andere ’t Zet verkocht provinciale Vereenigen van Vrijzinnig Her- vormden, te antwoorden met ?ich in beginsel er in ons rijk ééns zoovele weduwen als weduwnaars zijn. Dit heeft twee oorzaken: er sterven véél meer mannen dan vrouwen, en de eerste categorie komt er eerder toe om te hertrouwen dan de tweede, wat zeker in meer dan één opzicht gezegd mag worden, ernstig vóór de vrouw te pleiten. Het totaal der in weduwstaat levende personen bedraagt 5 pCt. der geheele bevolking. Daarvan ster ven tusschen de 20 en 40 jaar op duizend personen tweemaal zooveel aan tering als bij de totale bevolking. Men voelt, dat reeds dit verschijnsel bedenkelijk is. Er is immers, zoo oppervlakkig beschouwd, geen enkele reden, waarom ’n weduwnaar of weduwe eerder dan ’n ander juist aan tuberculose zou te gronde gaan. Over het algemeen liet zich nu uit het onderzoek constateeren, dat de sterfte van alle personen in weduw staat van eiken leeftijd belangrijk hooger was dan die van ongehuwden en van echte lieden, en dat die verhooging voor ’n be langrijk, overwegend deel op rekening der tering moet worden geschreven. En thans de andere vraag HoeVelen had men vervolgens na te gaan der aan tering gestorven weduwren en weduwnaars, waren met teringlijders ge huwd geweest? Hier waren de moeilijkheden begrijpelijk grooter, en moest meh de hulp ■zekering bir lnroePen der groote steden, waarvan wij hier- boven gewaagden. En wat leerde dit onder- zoek? Dat z/zonder te rekenen met besmet- 'telijkheid der tuberculose, wij zouden moeten 1 vinden, dat van de eerst-overleden echtge- nooten van aan tuberculose gestorven zijn i aan tering 17 a 18 pCt., in werkelijkheid echter vinden wij 34.1 pCt., dus is de tuber- culose besmettelijk, en wel wordt door het 1 huwelijk met ’n teringachtig persoon de overigens geldige kans om aan tering te sterven, ongeveer //verdubbeld". 1 De schrijver zelf verklaart, en wij geloo- ven het met hem, dat door zijne statistiek de besmettelijkheid niet voorgoed is bewezen wèl echter is gebleken, dat nader onderzoek haar ongetwijfeld als onafwijsbare conclusie met zich zal brengen. En hij dringt er op aan, om het kaartenstelsel bij het Bureau 1 voor de Statistiek in dier voege te wijzigen, 1 dat voor enquêtes als deze de bouwstoffen beter zijn te verzamelen, maar óók dat men 1 de z.g. familieboekjes, die in onze groote steden bij het trouwen worden uitgereikt, allerwegen in zwang doe komen, omdat aldus j de gegevens te beter zijn te verzamelen. Intusschen, niet dergelijke grauwe theorie I was ons doel. Veeleer ’n vermaning aan het 1 publiek, om ten aanzien van teringlijders niet te wachten met voorzichtig-zijn, tot het bewijs 1 der besmettelijkheid onomstootelijk is geleverd, 1 maar waar de waarschijnlijkheid zóó groot 1 is, reeds nu omzichtig te werk te gaan. Sentimenteele naturen kunnen zoodanige voor- 1 behoeding wel Z/hard" noemen, het is en - blijft ’n rare apenliefde, die ’n allen-bedrei- gend kwaad niet tot het alleruiterste be- - perkt. zzDe voorzichtige", zeide de volks- 1 schrijver Henri Conscience, zzvreest in het gevaar.” Tel. Bolswardsche Courant ft 1 R I F |B n II AA-n Vnnip 7.11 qfnan aa-n-1^Kcul aangebrachte I j I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1