Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. F 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 45. ZONDAG 3 JUNI. Rijnwijnen Roode en Witte Por Madera üit de Raadszaal. worden iedereen ten zee: I F/ ji VOOR Afzonderlijke alleen Weths. r Vergadering op Donderdag 31 Mei 1906. .11 De heer Schotman vindt, dat het hoofd zeker wel een billijke belooning toekomt en naar aanlei- dat school- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van H. voor een Burgemeester 1 De heer Schotman vroeg na afloop der agenda of er bij ’t officieel raadsverslag van 1905 ook een aiphabetisch register komt, gelijk dat bij vorige jaargangen er ook is? De Voorzitter antwoordt, dat de Secretaris hem influistert, dat dit reeds gereed is, en weldra zal bezorgd worden. Sluiting der Vergadering. W. stellen voor het perceel land 2 X 36 are is gebruikt, voor bag- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. INGEZONDEN. ('Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Volkssanatorium op Hoerema-State te Joure. Het Bestuur der Vereeniging tot oprichting van een FRIESCH VOLKSSANATORIUM, heeft nog veel geld noodig tot verwezen lijking van dit schöone doel. Om een beetje mee te kunnen helpen het geld bij elkaar te krijgen, heeft zich te Joure een comité van dames gevormd, dat zich voorstelt ten bate van dit Sanatorium eene TOMBOLA ZONDER NIETEN te houden. Vriendelijk L verzoeken zij alle dames en heeren dit streven wel te willen steunen. Ieder heeft wel iets 1 wat hij missen kan en dat als prijs of prijsje voor de tombola heel geschikt is. Alles is welkom. Loten a f 0,25 zijn ver krijgbaar bij onderstaande dames, die tevens gaarne prijzen in ontvangst zullen nemen. Het Bestuur Mevr. Van HEUVEN-Clinge Dookenbos, Presidente, Mej. M. VEENSTRA, Secretaresse, G. W. CATH, Penningmeesteresse, M. GLASZ, T. de VRIES, en de Dames: Mevr. DRIESSEN-Vegelin v. Claeebergen z/ TUIJNINGA-Gieseke, allen te Joure. ,z Van NIJMEGEN SCHONEGEVEL- Cath, Sint-Nicolaasga. BINNENLAND. bedragen a. Aftrek wegens reclames f 436.95 b. Wegens overlijden en vertrek f 460.005; c. Wegens onvermogen f 137.57 d. Oninbaar van de hondenbelasting f 26.855 De heer v. d. Meer verwonderde zich dat in lijst 3 op de nos. is binnengekomen £i‘gévên, terwijl een onder- wijzer toch 20 tot 25 uren per week moet schoolhouden, overigens ben ik niet tegen die som, maar de berekening kan ik niet vatten. De heer Boersma kan volkomen meegaan met het voorstel van B. en W. dat zeer zeker niet dan na rijpe overweging is gedaan. Met algemeene stemmen werd het voorstel goedgekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en tot het in huur af staan van het vroegere schoolgebouw in de Kerkstraat aan het Rijk. Bij een onderhoud met den directeur der posterijen, werd overwogen of de vroegere Fransche school ook kan worden ingericht om er tijdelijk het post- en telegraafkantoor te vestigen en B. en W. doen ding daarvan het voorstel om gebouw voor een jaar af te staan tegen f 750, terwijl het gebouw dan weer in dezelfden staat moet worden opgeleverd, waarin het zich thans bevindt. De heer v. d. Meer vraagt of bij dat onderhoud ook ter sprake is gekomen de som, die daarvoor nu gevraagd wordt. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer v. d. Meer. Daar het gebouw weer in den zelfden staat moet worden terug gebracht, vind ik dat die som voor één jaar nog al rijkelijk is. De Voorzitter. Als wij de openbare zitting even schorsen, kan ik U daarover wel nadere inlichtingen verstrekken. De zitting wordt nu geschorst. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Cuperus was afwezig met kennisgeving. De notulen der vorigt vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een missive van den heer J. Veltman houdende dankbetuiging voor zijne herbe noeming tot doodgraver. b. Een adres van den heer K. H. Laag land berichtende dat hij het vorig jaar is benoemd tot Voorzitter in het college van Voogden van het Alg. Armenhuis maar de ervaring heeft opgedaan voor die functie ongeschikt te zijn, waarom hij ontslag neemt als Armvoogd. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van de Gymnastiekvereni ging Lycurgus, adhesie betuigende aan het in gezonden adres der Kaatsvereeniging M.E.T.O. om een sportterrein. d. Idem van de Vereening tot afschaffing van Alcoholische dranken van gelijke strek king als het vorige. Ter visie met het bedoelde adres van M.E.T.O. e. Een adres van den heer R. Groeneveld te Nijezijl, verzoekende een aan de gemeente behoorend stukje hooiland onderhands voor 1 jaar weder te mogen huren. Zal behandeld worden als punt 4 der Agenda. f. Een adres Na heropening der zitting, vraagt de Voorzitter, of de voorwaarden, waarop het gebouw aan het Rijk voor den tijd van 1 jaar zal worden afgestaan, de goedkeuring van den raad kunnen wegdragen? De heer v. d. Meer. Na de gegeven toe lichting moet ik als mijne meening uit spreken, dat de som niet te hoog is. De heer Schotman. Ik kan niet tegen ’t gemeentebelang zijn, maar moet toch mijn leedwezen uitspreken, dat het/Groene Kruis” hierdoor weer voor een jaar is teleurgesteld om een behoorlijke ruimte voor de berging van hare goederen te bekomen, en ik ver zoek B. en Wals het eenigszins kan, eenige meerdere ruimte in de waag beschikbaar te stellen, want de goederen kunnen daar thans niét behoorlijk geplaatst worden. De Voorzitter. Het D. B. kan zich niet ontveinzen, dat zich wel eenige onaangename inconveniënten zouden voordoen, daar het //Groene Kruis” aan dit lokaal behoefte had en ook andere vereenigingen die op behoor lijke huisvesting hier gehoopt hadden, nu weer een jaar gedupeerd zijn, maar de omstandigheden brengen dit mede. Het mag dan ook wel uitgesproken worden dat het gemeentebestuur hiermede de posterijen wel ter wille is geweest, want hierdoor moet ook de verkoop van het ziekenhuis weder een jaar worden uitgesteld. Het voorstel met algemeene stemmen goed gekeurd. Een adres van eenige landgebruikers te Exmorra en Schraard, berichtende het plan van den aanleg van een kunstweg van Ex morra naar Schraard, verzoekende de brug te Exmorra te mogen versterken en geschikt te maken als overtocht voor rijtuigen enz., alsmede de beschikking over een strookje grond. In handen van B. en W. om advies. g. Van heeren Voogden van het Armen huis een aanbeveling in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van den heer Laag land. De aanbeveling bestaat uit de heeren: A. Faber Bz., H. Vrijburg en A. Veen. In de volgende vergadering zal de benoe ming geschieden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Rapport en vaststelling van de rekening van het Algemeen Stads-Armenhuis over 1905. De commissie, welke deze rekening heeft onderzocht, rapporteert dat er geene op- of aanmerkingen zijn gemaakt, weshalve zij concludeert de rekening goed te keuren, die van den huishoudelijken boekhouder in ontvang en uitgaaf beide ter somma van ƒ12,128.755. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Aanbieding en behandeling van de staten tot oninbaar verklaring van belasting over 1905. De lijsten van oninbare posten op het kohier van hoofdel. omslag en hondenbelasting meer gekregen daar dit 9 weken heeft geduurd, stellen en W. voor, den heer Keikes daarvoor gratificatie van f75 toe te kennen. De heer Praamsma weet wel dat //voor wat, wat hoort", maar de berekening van B. en W. kan hij niet vatten. Er is 90 uren extra werk gedaan en voor herhalings- onderwijs werd vroeger 60, thans 75 cent per uur betaald, maar dan kan ’t zoo hoog niet komen. De Voorzitter. Dit zijn buitengewone uren, en er is berekend wat de heer Van Dijk als onderwijzer verdiende, dat bedroeg ia dien tijd zoowat H5. 380 en 804 geen cent en vraagt of daartoe geen pogingen zijn aangewend? De Voorzitter antwoordt, dat wat den tweeden post aangaat, de persoon naar Indië is vertrokken, doch met zijn verwanten nog onderhandelingen gevoerd worden misschien dat dit nog resultaat geeft en bij 380 is een vervolging ingesteld, doch dit had geen succes. De staten werden daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van het adres D. Kramer, om grond te bekomen steenen pakhuis, met advies van en Wethouders. Burg, en Wethouders hebben het door adressant bedoelde terrein in oogenschouw genomen, doch vinden dit ongeschikt om daar een pakhuis te bouwen, wijl het daar een misstand zou opleveren. Zij adviseeren daarom aan adressant te berichten, dat in het verzoek niet kan worden getreden. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een perceeltje hooiland bij Nijezijl onder Oosthem. B. en waarvan gerspecie in huur af te staan doch voor 3 jaren, onder bepaling dat in de baggeraarde, als dat noodig is, kan gewerkt worden of deze mag worden vervoerd. De Iiuur van dit perceel wordt bepaald op f 60 per jaar. De heer Schotman wenscht eenige inlich tingen. Volgens het raadsverslag van 8 J uni 1905 is daar terrein afgestaan voor het bergen van baggeraarde, waarvoor f 720 in de gemeentekas zou komen, terwijl met den huurder daaromtrent een overeenkomst was gemaakt. Van een restitutie of bijpassing van den aannemer is later nooit iets gehoord daarom vraagt hij of die som zondermeer direct in de gemeentekas is gekomen (De Voorzitter antwoordt toestemmend.) Verder vindt hij het raadzaam om dat overige gedeelte van dat land te ver huren, doch de vrije beschikking te houden over het terrein waarop die baggeraarde ligt. Dit is om alle actie te voorkomen. De heer Eisma. Bij het lezen van dit voorstel is mij nu ook opgevallen, dat waar staat//inbegrepen de 2 X 36 are waarop de baggeraarde is geborgen" moet luiden //uitgesloten de 2 X 36 are,“ enz. De baggeraarde moet eenigen tijd //beklinken" zoo men dat noemt, eer ze verwerkt kan worden. Misschien kan ze later verkocht en vervoerd worden, of misschien kan er bouwland van gemaakt worden, ook is al gedacht het te egaliseeren over ’t geheele stuk land, omdat het achteraan ook veel te laag is en vaak voor een deel onder water staat. Dit kan later beslist worden, doch daarom vonden wij het maar best het overige hooiland voor 3 jaren te verhuren, dan kan men weer zien. De heef Schotman neemt genoegen in het voorstel, als de bedoelde wijziging in het voorstel wordt aangebracht. De heer v. d. Meer. Ik wensch te vragen, waarom men zoo laat met dit voorstel aan komt. Bestonden daarvoor bepaalde redenen De Voorzitter. In het antwoord van den heer Eisma is dit eigenlijk reeds aangestipt. Het land ligt zeer laag en door den hoogen waterstand zat het lang onder water, een gedeelte zelfs nu nog. Dit vertraagde om tot een bepaald voorstel te komen. Daar nu de tegenwoordige huurder ons een bod deed van f 60, vonden wij dit aannemelijk. De heer v. d. Steele. In de begroeting voor 1906 vind ik de huur aangegeven als f75. Waar was dat cijfer op gebaseerd, of was dat naar een vroegere begroeting De Voorzitter. Wij hadden gedacht die som te zullen bedingen, doch ’t blijkt nu dat de raming iets te hoog was. De heer Schotman licht den heer v. d. Steele toe, dat toen de begrooting van 1905 gemaakt werd, men niet kon weten dat daar die baggeraarde zou komen, maar de f 60 huursom benevens de rente van die f720 die, naar de Voorzitter verzekerde, in de gemeentekas is terecht gekomen, maakt samen nog iets meer dan f75. De onderhandsche verhuring werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester en Weths. tot het verleenen eener gratificatie aan het hoofd van school no. I voor meerder onderwijs. Na het vertrek van den onderwijzer Van Dijk was het onmogelijk een tijdelijken onderwijzer te bekomen en nu heeft het hoofd der school, de heer Keikes, door ’t verstellen der schooluren het zoo weten te schikken, dat door hem in twee klassen geregeld onderwijs werd gegeven. Hij heeft daardoor per week 10 lesuren en B. een Joure, 31 Mei. Met z’n drietjes 234 jaar. Geert Adema 82 met z’n zusters Lutske 77 en Anna Adama 75 jaar, hadden, als de pensioenwet er geweest was met f 3 a f 4 per week een heerlijk leventje kunnen hebben bij thans, nu men de zusters dage lijks achter een kar met turf ziet, ventende langs de huizen, terwijl broer Geert op het scheepje de zaakjes zoo goed hij kan waar neemt. Zoo scharrelen ze met hun drietjes hun sober dagelijksch broodje bijeen. Workum, 1 Juni. Nog laten de gewenschte ansjovisjes op zich wachten, hoewel een gunstige wind voor goede vangst gedurende eenige dagen uit de goede richting komt. Zondag en Maandag kwam er weer moed in, aangezien toen eenige visschers een paar mooie //schotten" hebben gedaan. Wederom werd alles in het werk gesteld en de mooiste plekjes in zee uitgezocht om hen te verschal ken. Doch ’t behoefde niet. Er is geen visch en dan kan ze ook niet worden gevangen. Velen beginnen er aan te denken de net ten naar den zolder te brengen en bij den boer aan te kloppen om hem bij het hooien te helpen, een arbeid die meer loonend is, dan op ’t oogenblik de ansjovisvangst. De prijs is verhoogd en bedraagt thans f 7 Texelsche lammeren. Gedurende de afgeloopen week werden van Texel naar elders verscheept met 8 stoom- booten en 3 zeilvaartuigen 9650 lammeren waarvan 8183 stuks alleen naar Leiden. De prijzen liepen van f 11.50 tot f 18 per stuk. Een fossiel. Dezer dagen werd in den 8t. Pietersberg te Maastricht bij het uitgraven van mergel- blokken een versteende schildpad gevonden. Een groot toeval mag het heeten dat het blok, waarin bet voorwereldlijk diertje zat in z’n geheel werd uitgegraven, zoodat het niet be schadigd werd. Het heeft een lengte van een meter en is ongeveer 50 centimeter breed. Het verschilt zeer veel van de tot nu toe gevondenen in teekening. De rug is gevormd nit regelmatig ge vormde veelhoeken van een doorsnede van 12 centimeter. Aan het achterlijf vindt men aan beide kanten uitloopers, vermoedelijk de poolen, die echter nog te diep in het mergelzand zitten om goed gezien te kunnen worden. Het stuk werd geplaatst bij de reeds aan zienlijke collectie versteeningen in het museum en is daar een der meest interessante exem plaren. De photographieën voor de wetenschappe lijke determinatie werden aan een deskundige opgezonden. K, Bolswardsche Courant I S'-i II I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1