Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. j 1906. 45ste Jaargang. No. 47. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 10 JUNI. EEN BEROEMDE VROUW. I I .1 I VOOR Afzonderlijke 1 BINNENLAND. 1906. Deze cijfers zijn Jaar. 1904 1904 1905 1905 1906 1906 2e klasse. 542 897 589 1040 467 346 heden aan begonnen. 3e klasse. 1763 1134 2004 1168 1422 787 aan maar ge zult nog bevond zich ook rouw gedompeld. de bijl der guillotine verloren. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Ots. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. geweken mogen worden beschouwd. Wij hebben eens willen nagaan, schrijft welken invloed het zou geweest zijn aan onze stad op het vertrek van en verwijdering I de Prov. Gr. Ct., van niet houden van de kermis op het bezoek van buiten gedurende de kermis en uit de stad naar buiten. Wij hebben echter alleen opgave kunnen krijgen van het aantal reizigers die aan de Groninger Halte waren aangekomen op de Dinsdagen vallende in den kermistijd van de jaren 1904, 1905 en als volgt: ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Datum. 17 Mei 24 16 Mei 23 15 Mei 22 Het reizigersvervoer dit jaar beduidend lager. ’t Heeft Dinsdag- in deze omstreken zóó boeren ’s ochtends hun vonden. De Maatschappij Staatsspoorwegen heeft, het maken van grond werken, het opbreken en leggen van sporen en wissels, het maken, uitbreiden en ver plaatsen van gebouwen en inrichtingen en het uitvoeren van diverse werken op het station Leeuwarden, gegund aan H. Ibelings te Groningen voor f 297,863. Te pletter gesprongen. Een Duitscher, die te Oldenzaal met den trein aankwam, trachtte, nog voor de trein stilstond, aan den haal te gaan. Door de politie aangehouden, gaf hij voor naar Amerika te willen, doch hij werd, daar hij de mid delen daartoe miste, met den volgenden trein naar Bentheim teruggezonden. Daar trachtte hij weer, voor de trein stilstond, er uit te komen, doch hij sprong tegen een paal, zoo- dat zijn hoofd verbrijzeld werd en hij op de plaats dood bleef. Pokken. Volgens de N. Gr. Ct. zal waarschijnlijk reeds over eenige dagen officieel worden mede gedeeld, dat de pokken te Groningen als clementie voor zijn cliënt van het speelhuis. Een ingezetene van Oudkarpsel (N.-H.) adverteerde dat zijn stoomfiets te koop was. Er kwam zich iemand aaumelden, en de koop werd gesloten. De kooper zou het werktuig even beproeven, steeg op het wiel, en verdween zonder den koopprijs te betalen. In de Sliedrechtsche Zeepfabriek te Sliedrecht heeft Donderdag een ontploffing plaats gehad in een open ketel, vermoedelijk door ophooping van gassen op den bodem. Aan de Dordr. Courant wordt gemeld dat de ketel 4 M3. kan bevatten en dat zich op den bodem waarschijnlijk een koek gevormd heeft en dat tusschen bodem en koek zich gas sen hebben opgehoopt. De knal kwam over een met dien welke gehoord werd bij het springen der ,/Dieu Donne VII”. Ongeveer l1/2 M3. water is tegen het dak gekomen, dat aan de eene zijde geheel uit elkaar is geslagen. De kracht van de ontploffing moet wel groot geweest zijn, waar een ijzeren pomp geheel is afgeslagen, eveneens een ge slagen ijzeren goot en een burry. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Dinsdag werd door den rijks- en gemeenteveldwachter van Grouw ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld D. v. d. V., van Sneek, werkman aan een baggermachine, verdacht van diefstal van eenden uit de legkorven bij Dijkstra te Grouw, terwijl hij ook verdacht wordt van diefstal van kleedingstukken onder Sijbran- daburen. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Leeuwarden. en Woensdagnacht gevroren, dat de weiden geheel wit I Totaal. 23°5),„_ 2031)4336 2593)4goy 2208) ÖUL 1889)3022 1133)- ZxS de Halte was dus Op beide Dins dagen samen verschilt dit met 1904 ruim 1300, met 1905 bijna 1800 personen. Van het aantal van Groningen vertrokken reizigers konden wij geen opgave krijgen. Men geeft ons echter de verzekering dat een dergelijke opgave ongetwijfeld in totaal onge veer dezelfde cijfers zou geven als de boven staande. tot exploitatie van Op den 25sten Juni van het jaar 1834 stierf eene vrouw, die in haar tijd bij konin- gen en keizers in hoog aanzien stond, wier naam nog heden ter dage vaak genoemd wordt in kringen, waar aan de kunst van het waarzeggen uit en door de kaarten groot gewicht wordt gehecht. Met die vrouw be doelen we de waarzegster of liever, zienster Lenormand. Sedert vijftig jaren had zij perceel 5 in de Rue de Tournon te Parijs bewoond. In den gevel harer woning had zij deze woorden laten plaatsen Mejuffrouw Lenormand, boekverkoopster. Zij verkocht namelijk haar eigen werken en noemde zich daarom boekverkoopster, omdat de toenmalige wetten het bedrijf van waar zeggen verboden. Het was iedereen vergund tot haar te gaan. Na zich bij de dienstboden aangemeld te hebben, werd men onmiddellijk tot haar toegelaten. De ontvangkamer was eenvoudig en gezellig gemeubileerd. Mejuf frouw Lenormond zat op een divan, droeg een fraaie pruik, een wonderlijken Perzischen tulband op het hoofd en was overigens ge woon gekleed. Geen doodshoofden, geen slangen, geen geraamten, geen krokodillen tooiden haar verblijf, neen, de bezoeker zag niets van dat alles. Haar eerste vraag was op zeer rainzamen toon gesteld: Welk bedrag wenscht u aan werken te besteden? Zes, acht, tien, twintig of vierhonderd francs? Zoodra de bezoeker haar had te kennen gegeven, waartoe hij tot haar gekomen was, bezag zij zijn linkerhand, vroeg naar zijn ouderdom, naar den naam zijner lievelings bloemen, naar de dieren, die hij het meest verafschuwde en dergelijke dingen meer. Daar na haalde zij de kaarten te voorschijn, liet ze hem met de linkerhand afnemen en spreidde ze dan op de groene tafel uit. Onmiddellijk daarop begon zij, de oogen strak op de kaarten gericht, haar voorspelling uit te spreken, in korte volklinkende woorden, die nooit nalieten op den bezoeker een zonder lingen indruk te maken. Iedereen verliet ten hoogste bevredigd de waarzegster en de meesten, die gekomen waren, verzekerden later, dat hare woorden tot in de kleinste bijzonderheden waren bewaarheid. In Alencon, den 27sten Mei 1772 geboren, ontving zij hare opvoeding in een Benedik- tyner klooster. Hare gave om vooruit te zien, openbaarde zich het eerst, toen zij zeven jaar oud was. In een gesprek met de abdis voorspelde zij deze haar aftreden. Een maand later had dit werkelijk plaats. Zij noemde ook den naam der opvolgster. Drie maanden daarna bleek, dat zij zeer juist had gezien. Zoo trad zij, ten volle bewust van hare bovenaardsche zending in het openbare leven op, toen de Fransche Revolutie aan den horizon als de dageraad van een ruw ver dierlijkt leven gloorde. Droevige, ijzing wekkende voorspellingen waarover de luch tige Parijzenaars lachten, klonken haar toen van de lippen. Eens op zekeren dag verschenen drie man nen bij haar. Zij keek hen oplettend aan en zeide toen met iets verschrikkelijks in haar stem: Gij zult met uw drieën een gewelddadigen dood sterven. Gij, zeide zij nog tot een hunner, beladen met den zegen des volks en tot God verheven, uw beide vrienden echter vervloekt door datzelfde volk. De heeren lachten en gingen spottend heen. Het waren Marat, Robespierre en St. Just. Toen Marat door den dolk van Charlotte Corday gevallen was, toen het volk weeklagend zijn lijk in het Pantheon had gebracht, toen mejuffrouw Lenormand met hare voorspel lingen voortging, begon Robespierre zich ongerust te gevoelen. Hij liet de waarzegster gevangen nemen en .in de Conciergerie op sluiten, waaruit men alleen verlost werd, om het schavot te beklimmen. De 9deThermidor redde haar het leven en gaf haar de vrijheid terug. De vervolging, die zich nu tot Ro bespierre richtte, vermeerderde haar roem als zieneres. Ontelbaren bezochten haar om zich de toekomst te laten voorspellen. Daaronder bevond zich ook een vrouw, in den diepsten Zij had haar man onder Leeuwarden, 6 Juni. De uitslag der ver kiezing van twee leden der Provinciale Staten is geweest als volgt: Geldige stemmen 6581. Uitgebracht op de h.h. K. W. Besuijen (s.-d.) 2590, F. Dekenga (s.-d.) 2275, mr. J. A. van Hettinga Tromp (1.) 2390, mr. E. Schaaf- sma(l.) 2293, IJ. W. Tysrna (a.-r.) 1688 en mr. J. Verwer (r.-k.) 1590. Herstemming tusschen de heeren Besuijen, Dekenga, Tromp en Schaafsma. 8 Juni. Er is j.l. Woensdag voorde Provinciale Staten niet erg heet gestemd, ’t Was ook koud. In het stemlokaal op de Beurs Werd de kachel gestookt, die een aan gename warmte verspreidde. En ’t was Juni zomermaand. Moddergat, 7 Juni. Met de werkzaam- den dijk te Moddergat is men Men is reeds bezig met het leggen der rails, het opbouwen van een tent, alsmede met het afgraven van den dijk zelf. Het perceel is aanbesteed voor ruim 18000 gulden. Te Wierum moet er vrij wat meer aan worden gedaan, daar bedraagt de som, die er voor besteed moet worden, ruim f 79,000. De stortn van Maart j.l. verschaft aan vele handen werk. Oldeboorn, 6 Juni. Heden avond had alhier het volgende ongeluk plaats. De stier van den veehouder Walstra, wiens boerderij j.l. Maandag is afgebrand, stond thans in den stal van buurman Knol. De jongste knecht van W., een knaap van 13 jaar, zou het dier drinken geven. Pas was hij ervoor Troost u mevrouw, zeide juffrouw Lenor mand, u wacht een kroon. Deze dame was Josephine Beauharnais. Na eenigen tijd trad zij in het huwelijk met een tamelijk onbekenden generaal en dacht, terwijl zij zuchtte Ik zal maar geduldig op de mij toegedachte kroon wachten. Eenige dagen nadat het huwelijk was vol trokken, haalde zij Bonaparte, die gelijk men weet een weinig bijgeloovig was, over, met haar naar Lenormand te gaan. Hoe groot was hare verbazing, toen de profetes tot haar zeide In uwe toekomst, mevrouw, is nog niets veranderd. Toen nu Bonaparte lachend haar zijn hand liet zien, riep zij opgewonden nit Honderd zegenrijke overwinningen, redder der Republiek, grondvester eener dynastie, Europa’s veroveraar. Bonaparte zag haar ernstig aan en ant woordde Ik zal uw orakeltaal eer aandoen, dame. Toen juffrouw Lenormand vele jaren later Josephine haar echtscheiding voorspelde, liet Napoleon haar gevangen nemen. Zij werd bij Fouché gebracht, die zich harer herinnerde; zij had namelijk, toen hij nog gedeputeerde der Nationale Conventie was, tot hem gezegd Gij zijt reeds gestegen, hooger klimmen. Uwe voorspelling is uitgekomen, zeide hij tot haar, ik ben hooger gestegen dan ik ooit had kunnen droomen. Maar heeft u dan ook niet vooruit geweten, dat u in de gevangenis zoude geworpen worden en dat u er waarschijnlijk zeer lang zal blijven? O zeker, gaf zij hem ten antwoord, ik heb het in mijne kaarten gelezen, maar ik heb er ook in gelezen, dat uw opvolger, de hertog van Rovigo, mij er uit zal bevrijden. Het gebeurde werkelijk wat zij had voor speld. Fouché viel in ongenade, werd afgezet en de zieneres kwam weer op vrije voeten. Hare voorzeggingen heeft zij geboekstaafd in een werkje, getiteldProfetische herinnerin gen van een sybylle, waarin zij o.a. Napoleons val voorspelde. Alles stroomde naar haar toe en tot haar dood leefde zij verder kalm en rustig. De Stael, Tallien, Benjamin, Constant, keizer Alexander van Rusland en vele andere beroemde personen uit dien tijd bezochten haar. Zij heeft tal van andere geschriften nagelaten, o.a. Geschiedkundige herinneringen en geheimen van Keizerin Josephine. Toen zij stierf, liet zij haar erfgenaam 250.000 gulden achter, behalve hare papieren en tal van andere brieven, door voorname personen aan haar gericht. bij op den stal of het kolossale beest greep hem met zijn horens en duwde hem in den hoek van den stal. De knaap werd onmid dellijk ontzet, maar toch zwaar gewond op genomen en op last van den spoedig ont boden geneesheer per wagen naar zijne ouders in het dorp vervoerd. Naar men hoort, moet zijn borst inwendig gekneusd zijn en is zijn toestand zorgwekkend. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 7 Juni. Met de ansjovisvangst aan onze kust is het gedaan. Een paar vorige nachten werden door enkele visschers de netten nog in zee gebracht, maar den vol genden morgen werden ze telkens teleurgesteld en bedroeg de vangst in 35 en 40 netten 17 en 40 stuks. Uit Nieuwediep en Urk kwamen echter eenigszins betere berichten, waarop enkelen naar den anderen wal zijn overgestoken om te trachten daar nog iets te verdienen. Weer anderen hebben de netten en aan verwante zaken schoongemaakt, gedroogd en opgeborgen tot het volgende jaar. Onderscheidene andere mannen en jonge lingen maken zich weder gereed om de volgende week naar de loggers te gaan, welke dan gereed liggen om in de Noordzee de haring vangst te beoefenen. De meesten hebben zich laten aan monsteren op Hollandsche, terwijl enkelen hunne diensten hebben toe gezegd op Duitsche schepen. Laten we hopen dat deze visscherij veel zal goed maken. Sneek, 5 Juni. Hedenmorgen boden bij de Waag alhier ongeveer een 300 tal hooiers, waaronder maar eenige Oost-Friezen, hunne diensten aan. Ook enkele maaiers zag men tusschen deze massa zich presenteeren. Door het koude weer en vooral betrokken lucht der laatste dagen was er bij gemis aan bran dende zonneschijn ook geen brandende vraag naar werkkracht. Het gemaaide gras wil bij deze weersgesteldheid nietgeel worden. Vandaar dat vele boeren niet haastig waren. Toch kregen velen plaats voor f 10 a f 12 per week, boven de kost, ja sommigen waren zoo ge lukkig, nog hooger prijs te bedingen. Lemmer. In de Pinksterdagen zijn met de salonbooten van de Holl. Friesl. lijn een massa passagiers vervoerd. Zondagmorgen kwam de salonboot Bolsward” van deze lijn hier van Amsterdam binnen met 450 passa giers. Men had toen het laadruim, netjes met vlaggen en groen versierd, ingericht voor de 2de kajuitspassagiers, daar deze kajuit alle passagiers niet kon bergen. De ansjovisvangst was hier deze week iets gunstiger dan de vorige week. In het geheel werd hier deze week reeds 900,000 stuks ansjovis aangevoerd. De laatste markt prijs was f 7,90 de 1000 stuks. Van Urk kwamen hier telegrafische berichten, dat de vangst daar deze week minder gunstig was. Ook werd hier deze week nog 20 tal geep aangevoerd, waarvoor 2 ct. per stuk werd besomd en ruim 1000 pond bot; deze visch blijft echter klein van stuk. De botaanvoer over de afgeloopen maand bedroeg hier in het geheel 7500 pond. Terwijl de brandspuit in het Friesche dorp J. geprobeerd werd, ontvingen de pom- pers de mededeeling, dat ze, in plaats van de gewone belooning, zijnde 45 ct., voortaan 25 ct. zouden ontvangen, waarop ze dadelijk het werk staakten. Door tusschenkomst van den Burgemeester werd hun echter weer 45 ct. toegezegd, waarop allen het werk her vatten. Gelukkig dat ’t maar een probeeren was, zegt het N. v. d. D. Gelijk reeds gemeld is bestaat er in de Warmoesstraat een soort speelhuis, waar door z.g. //professeurs” gebillard wordt en op wier spel dan gewed wordt. Een slachtoffer dezer nieuwe speel- en dob- belgelegenheid stond voor de Amsterdamsche rechtbank terecht. Een 20-jarige jongeling van goeden huize uit Alkmaar, die zich in het slagersvak moest bekwamen, had mede zijn geluk aan de bil- lardtafel beproefd en in korten tijd f 100 verloren, welk geld hij namens zijn patroon had ontvangen. Het O. M. vorderde 3 maan den gevangenisstraf wegens verduistering. Zijn verdediger mr. Vis wees op de ellen dige gelegenheid in de Warmoesstraat, ware die er niet geweest, deze jongeling zou hier niet als beklaagde gestaan hebben. Hij vroeg r Bolswarilsche Courant, f I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1