Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1906. 45ste Jaargang. No. 50. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 21 JÜN1. HET GELUK VAN HET KIND. Vereeniging voor Werkverschaffing gevestigd te Alkmaar. VOOR Afzonderlijke T Oldeboorn, A. C. BOS. 'BINNENLAND. het wapen der INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ’t Kruys en Bouw en W. Robert te aan Zee. maken, die voor en van van deze tienduizenden. van het komende ge- Minister Krdus. Indien hij de terugreis voorspoedig vol brengt, kan de minister van Waterstaat, de heer Kraus reeds tegen het midden van Juli uit Chili hier terugverwacht worden. Wapen tan Noord-Holland. Naar men verneemt is een voordracht te verwachten tot wijziging van provincie Noord-Holland, De Alkmaarsche Courant, Dagblad voor Alkmaar en Omstreken, van 19 Mei j.l. schrijft o.a. hieromtrent het volgende Werkeloosheid dat is geen woord, dat zelden gebruikt wordt in onzen tijd, erger het is een woord dat men dikwijls moet bezigen als men over den huidigen toestand van de maatschappij spreekt. Er is veel werkeloosheid in onze steden. Wie in de wintermaanden de arbeiderswijken doorkruist, die men gewoonlijk de wijken der minderen noemt wij noemen deze liever de wijken der slecht-bedeelden en verder is geweest dan den drempel der arbeiderswoningen, hij weet dat daar dikwijls een vader is te vin den, bij wien de lust tot arbeiden voor vrouw en kind niet ontbreekt, maar die gedoemd is tot lediggang omdat er geen werk is te vinden. En gebrek aan geregelden dage- lijkschen arbeid doet den wil tot werken maar aLte-dikwijls verslappen de arbei der zonder werk wordt in vele gevallen een ongeluk-brenger in zijn gezin. Hij gaat zich vervelen, zoekt vermaak bij anderen, die in eenzelfde geval verkeeren als hij en het behoort niet tot de uitzonderingen dat dezulken kroegloopers worden kroegloo- pers, dat woord zegt genoeg voor wie nadach ten over de oorzaken van ellende bij arbeiders. Toen wij dezer dagen door de Koorstraat liepen, werd onze aandacht getrokken door het huis tegen den voorkant waarvan is aangebracht een bord waarop geschilderd is Vereeniging voor Werkverschaffing. De administratie dier vereeniging is reeds sinds eenigen tijd in dat perceel gevestigd, de vereeniging is ook niet geheel onbekend hier ter stede, maar wij meenden toch velen van nut te kunnen zijn door eens te informeeren aan wie en op welke wijze dit bureau werk verschaft. De directeur, de heer W. Janssen, gaf ons de gewenschte inlichtingen, zoodat wij de volgende bijzonderheden kunnen mededeelen. De vereeniging beoogt speciaal het ver schaften van handenarbeid. Het doel is om het handwerk van den ambachtsman in de eerste plaats te doen strekken tot nut en ten behoeve van den ambachtsman zelven, hem in staat te stellen zich op goedkoope wijze te vestigen en zijn stoffelijken welstand te verhoogen. Om van de vereeniging steun te genieten, moet men er lid van worden niet ieder die werkeloos is wordt dus geholpen. Het leden-werven geschiedt door agenten, in verschillende plaatsen van Nederland ge vestigd. Wil iemand agent worden, dan stelt hij zich met de directie aan de Koor straat alhier in verbinding. Hij moet dan eerst een aantal leden geworven hebben (minimum 10, maximum onbepaald) eer de met krachtwerktuigen omhoog bracht, stortte dit eensklaps in en geraakte de 67-jarige te Roordahuizen wonende werkman J. de J. daaronder, waardoor hij zich inwendig be zeerde en een rib brak. De man werd per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Ook de bierhuishouder lijdt door dit ongeval schade. De zolder, de neerstortende massa niet kun nende dragen, bezweek mede en vernielde het biljart, dat men in de gelagkamer had laten staan. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Ots. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. een werkeloos lid geen geld om zich de grondstoffen aan te schaffen voor hetgeen hij gaat vervaardigen, dan helpt de directie hem hierbij voort. Al het gemaakte kan aan de vereeniging worden afgeleverd. Heeft de directie de grondstoffen verschaft, dan wordt natuurlijk slechts het maakloon uitbetaald. Deze goederen worden dan, zooals gezegd, met andere, die moeilijker met de hand te vervaardigen zijn en daarom aange kocht worden aan verschillende fabrieken, onder de leden die langer dan een jaar con- tribueeren, verloot. De werkverschaffing heeft plaats gedurende de maanden December, Januari en Februari. De directeur deelde ons nog mede, dat ook door de vereeniging af-en-toe giften worden gedaan aan instellingen van liefdadig heid of aan behoeftige personen. Het schijnt ons toe, afgaande op hetgeen ons werd verteld, dat het voor ambachts lieden, die bloot staan aan het gevaar werkeloosheid, van veel nut is lid vereeniging te zijn. Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- KOLONIES. (Seer. Mr. L. N. Roodenburg, Banstr. 9, Den Haag). Verleden jaar zonden voor het eerst 4 afdeelingen nauwelijks 30 kinderen naar het koloniehuis van het Centraal Genootschap. Dit jaar zijn het 23 afdeelingen, welke met 300 kinderen 3 tehuizen steeds vullen. Het volgend jaar? Het aantal is niet te benaderen. Waar de resultaten van 30 kinderen een zoo groote uitbreiding tenge volge heeft dat nog week aan week nieuwe afdeelingen worden gesticht, is met recht te verwachten eene aansluiting in de naaste toekomst van alle plaatsen in ons land. Wat nu nog een utopie lijkt, is ge makkelijk te verwezenlijken, als het Centraal Genootschap gesteund wordt door kinder vrienden uit alle rangen ,en standen. Geld, veel geld is noodig om overal af- deelingen te kunnen vestigen, om tal van Woniehuizen te kunnen inrichten. Voor wie het lidmaatschap van vijf gld. ’s jaars te hoog is, bestaat gelegenheid be gunstiger te worden met een bijdrage naar keuze. Het groote doel kan alleen bereikt worden met medewerking van Hun wenkt de lof slacht. Egmond Gezondheid, opgewektheid en levenslust Ziedaar de onmisbare factoren voor het geluk van het kind. Weinig is er noodig om het gezonde kind levenslust en opgewektheid te verschaften. Moeilijk, maar uiterst dankbaar is de taak om de kwijnende, zwakke jeugd in deze voorrechten te doen deelen. Een hert en een hertejong. Haulerwijk, 17 Juni. Van hier valt iets zeer merkwaardigs mede te deelen. Terwijl het tienjarig zoontje van den brugwachter Uithof bij de koeien is, komt er dwars door het kanaal een moederhert met haar jong, ter grootte van een volwassen haas. Op het zien van den knaap snellen ze boschwaartshet jong wordt bemachtigd en naar huis gebracht. Daar wordt het aardige beest door de huis- genooten bewonderd, doch de vader ontfermt zich er over en brengt het weder ter plaatse, waar de zoon het gevangen heeft’t zal nu zeker wel weder onder de trouwe hoede van zijn moeder staan. Bergum, 18 Juni. Heden avond zou de arbeider R. Spoor, na het eindigen der dagtaak, de zeis afspoelen, en geraakte daarbij te water, met het treurig gevolg, dat hij even daarna levenloos werd gevonden. Daar hij aan toe vallen leed, denkt men dat hij ook thans door een toeval zal zijn getroffen. De nog jonge man laat een groot gezin achter. Witmarsum, 18 Juni. De uitslag der gisteren alhier gehouden kaatspartij om prijzen van f36, f18, f 10 en f5 was als volgt. 15 parturen namen er aan deel. In volgorde werden de prijzen gewonnen door H. van der Veer uit Oosterlittens en R. Anema uit Schingen; Jan Kuperus.uit Witmarsum en M. Helfrich uit Kimswerd; Sj. Dijkstra en T. Zwart beiden uit Tjummarum; Sijtze Kooistra en Catr. Werkhoven beiden uit Witmarsum. Wij tg aard, 18 Juni. Terwijl heden morgen een timmerman met zijn volk het dak van eeu bierhuis, dat verbouwd moest worden, Ginds klautert, joelend en zingend, een vroolijke kinderschaar op een duintop. Straks, onder gezelligen kout, graven de kleinen kuilen en gangen op het strand, die in hun jeugdige verbeeldingskracht zich vormen tot meren en kanalen, of werpen zij dammen op tegen de brandinggolfjes, verdedigend elk plekje gronds met de taaie volharding van het Hollandsche volk. De zon, op ’t hoogst gestegen, teekent het middaguur. Het vooruitzicht van het heerlijk maal maakt het scheiden van de gewrochte schatten gemakkelijk. Even later zien we ze terug in het Kolonie huis, aan elke tafel een hongerig troepje met een geleidster aan ’t hoofd, drie kleine gezinnen in een groot vertrek. Na het eten gaan allen ter rust. Daarna begint spel en zang opnieuw, om eerst te eindigen als de avond allen naar bed wenkt. Het avondmaal besluit een heerlijken dag, die wordt gevolgd door ongestoorden zegen rijken slaap. Voor elk, die iets gevoelt voor het kind, die bewogen is met het lot van het zwakke kind, is het een genot de gezondheidskolonie van nabij te beschouwen. Wie slechts eenS met die kolonies mag kennis maken, gevoelt dadelijk de onschatbare waarde dezer hoogst sympathieke instellingen. Moede en mat, schuw en verlegen komen de kleintjes in hun tijdelijk tehuis, slechts denkend aan dat eeneterug naar moeder Een paar dagen later, en zij vormen de vroolijke groepjes, hierboven geschetst. Straks, na eenige weken, is het alleen de gedachte naar huis, naar ouders, broertjes en zusjes, dié hen het scheiden gemakkelijk maakt van de liefderijke geleidsters en van de kameraadjes in het koloniehuis. Gebruind door de zon, gesterkt door goede voeding en versche lucht, gaan ze heen, met een Hinken voorraad weerstands vermogen, waardoor ze later schadelijke in vloeden kunnen weerstaan. De verslapte veer heeft zich ontspannen, eer deze voor immer verlamt. Gezondheid, opgewektheid en levenslust hebben ze ontvangen. Gezondheid, opgewekt heid en levenslust nemen ze als vergaarde schatten met zich mede. In de zedelijk en hygiënisch reine om geving is het lichaam gesterkt en het karakter gevormd. Vele blijde gewoonten hebben zij zich aangewend, veel goeds hebben zij geleerd. De geleidsters, tijdelijk gekomen uit ge rieflijke huizen en villa's, zich opofferend dag en nacht terwille van het kind, hebben een hoogst moeilijke, maar even dankbare taak. Hun eenige belooning bestaat uit de vol doening van te hebben medegewerkt tot een waarachtig groot, maatschappelijk werk. Enkele jaren geleden waren het in Neder land slechts een zevental bevoorrechte plaat sen, welke kinderen konden uitzenden naar Gezondheidskolonies. Zeer langzaam is dit aantal gestegen. Practische bezwaren maakten de organisatie dezer instellingen, inzonderheid voor kleinere plaatsen, hoogst moeilijk, zoo niet onmoge lijk. Om de verpleging van de zwakke jeugd in de Gezondheidskolonies voor geheel Nederland mogelijk te maken, werd voor eenige jaren opgericht een vereeniging, aan welke mannen en vrouwen van naam en invloed uit alle partijen en gezindten hunne medewerking hebben verleend. Die vereeniging heet: van inwoning als een Men wordt als lid aan- contributie van 6 ct. Aan die leden wordt dan werk verschaft, welke in staat zijn artikelen te de Vereeniging wenschelijk doelmatig zijn, die een vol jaar lid zijn geweest en minstens twee jaar in de gemeente waar het agentschap gevestigd is, gewoond hébben. Het doel der vereeniging nu is tweeledig zij tracht ten eerste haar leden werk te verschaffen en poogt hen voorts op een ge makkelijke en eenvoudige wijze in het bezit te doen geraken van meubelen en allerlei huishoudelijke en nuttige artikelen. Na een vol jaar gecontribueerd te hebben, heeft ieder lid n.l. aanspraak op goederen, welke in de eerste week van iedere maand in het openbaar worden verloot. De werkverschaffing gebeurt als volgt. Tegen den winter (vóór 15 November) wor den door de directie de agenten in alle plaatsen aangeschreven, om opgave te doen welke onder hun leden reeds zonder werk zijn of in de komende dagen waarschijnlijk werkeloos zullen worden. Tevens moet wor den opgegeven of die leden kinderen hebben en hoeveel, welk artikel de werkeloozen kunnen vervaardigen en of zij pensioen of andere inkomsten of bijverdiensten genieten. In verband met de door den agent hierop gedane opgave, worden dan maatregelen ge nomen. Heeft directie zijn plaats agentschap erkent, genomen tegen een per week. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. 15 Juni. Bij den goudsmid Sijtema alhier kwam hedennamiddag een meisje vragen of zij voor een oogenblik eenige gouden en zilveren voorwerpen mocht hebben om die te laten zien bij een bakker alhier. Omdat zij den naam van den bakker noemde gaf 8. haar het gevraagde, voor een bedrag van f 49.70 mee. Toen het meisje echter niet dadelijk terugkwam, kreeg 8. argwaan en toen hem na onderzoek bleek, dat de bakker van niets afwist, stelde hij er den gemeenteveldwachter mede in kennis. Beide gingen per fiets het meisje na, dat naar men hoorde in de richting Beetsterzwaag per rijwiel was vertrokken. Bij een boer te Beets werd zij eindelijk opgespoord en weer naar hier gebracht. Al de voorwerpen, die zij had meegenomen, heeft zij onmiddellijk weer aan 8. ter hand gesteld. Naar men verneemt moet zij 15 jaar oud en te Lippenhuizen woonachtig zijn. Gaasterland, 15 Juni. Aan den muziek- en zangwedstrijd, den 15 en 16 Augustus te Balk te houden, zullen deelnemen 14 harmonie- en fanfarecorpsen en 9 zangver- eenigingen. Als jury-leden zullen optreden de heeren: M. H. van man te ’s-Gravenhage Haarlem, Door een automobiel. Te Hillegom is gisteren een achtienjarig wielrijder door een automobiel overreden. De jongen werd in de auto naar het Gasthuis te Haarlem vervoerd. Zijn arm en been zijn ern stig gekneusd. De fiets werd verbrijzeld. Een ongeluk. Volgens te Helder ontvangen particuliere berichten, heeft aan boord van het pantser- dekschip //Friesland" een ongeluk plaats ge had. Op 5 Juni, terwijl het schip in de nabijheid van Piraeus schietoefeningen hield, is bij het laden van een kanon een patroon gesprongen, waardoor de sergeant-konstabel Gottmer vrij ernstig gewond werd. Hij kreeg de volle lading kruit in het gezicht, benevens een schroef- sleute], die bij het laden gebruikt werd. Volgens sommige berichten moet zijn toe stand zeer ernstig zijn. Zijn echtgenoote kreeg echter eene geruststellende tijding. De overige bedieningsmanschappen bekwamen geen letsel. Overreden. Tusschen Noorddorp en Beverwijk is heden nacht door de van Alkmaar komende stoom tram een man uit Castricum overreden, die zich op de rails te slapen had gelegd. Hij was onmiddellijk dood. De heer E. Noack, chef der bekende firma te Groningen, vraagt naar aanleiding van de schandelijke feiten in den vleesch- handel in Amerika aan het licht gebracht, ook in ons land zulk een onderzoek, daar, hoewel hier de knoeierij //wellicht niet zulke afmetingen heeft”, toch zegt hij een door de Regeering ingesteld onderzoek mis schien /Znog verrassende” (laten we liever zeggenontsteltenis-wekkende) uitkomsten zou opleveren. Ieder eerlijk fabrikant van vleeschconserven (worst enz.) verlangt zulk een onderzoek, ook in zijn eigen belang, zegt de heer Noack zeer juist. En wat men nu en dan b.v. uit de om geving van Amsterdam, verneemt, is wel geschikt om aandrang in dien zin uit te oefenen. Arnh. Crt. 1*3 c® Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1