Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 51. 1 i ZONDAG 24 JUNI. 3 üit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke voor en de hem verleende ander voor kennisgeving aange- d. Meer vraagt of dit punt van 9 Vergadering op Donderdag 21 Juni 1906. onderhoud de waarde f275 ontvan- dien grond. beslissing van Ged. 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zijn pad Reed en recht nadere in- dit gebouw van |j van ’t Houcka- De gemeente heeft geen terrein geschikt is gelegen. Wel zijn er en de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 de kaatsvereeniging aan het adres om een laagd, de te laag geraamde verhoogd en de eindcijfers van ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 162.974.485 vastgesteld, dus met een saldo van nihil. De memorie van toelichting verklaart waardoor sommige posten boven of beneden de raming kwamen. De schutterij-begrooting eischte ook wijzi ging, doordat de geraamde som voor exerci- tieterrein niet noodig was, doch de inlevering en verzending der wapenen een extra uitgaaf vorderde, zoodat het eindcijfer van ontvangsten uitgaven gelijk bleef n.l. f 595. De wijzigingen met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Foorstel van leiding van Het spijt ook mij den wensch der adressanten niet kan worden voldaan want de handhaving en instandhouding der beoefe naars van de sport in open lucht mag wel bevorderd worden al ware het ook maar bij wijze van proef. Echter moet ik tot mijn leed wezen constateeren dat de volksconcerten niet van den kant des volks worden ontvangen, gelijk men billijkerwijze zou mogen verwach ten. Dinsdagavond leverde het gedrag van de jeugd vooral treurige tooneelen op. De muzikanten doen hun best, maar de baldadig heid van velen maakt, dat men deze volks concerten haast als een treurige mislukking moet gaan beschouwen. De heer Eisma. Ook B. en W. hebben veel gevoeld voor de beoefening van de sport. Het ontbreekt niet aan goeden wil onzerzijds, maar er is geen geschikt gelegen terrein beschikbaar. Het land van de gemeente ligt eigenlijk ook te ver van den weg, en heeft 1 over land dat aan de leenen behoort, drift over een land geeft nog geen om er toegang voor zoovelen over te verleenen. Was er land onmiddellijk aan den weg, dan zou 't heel iets anders zijn. Trou wens meen ik, dat M.Et.T.0. thans wel een heel B. en W. ten fine van 1 ft! Burg, en Weth. naar aan- eene resolutie van Gedep. Staten inzake het vroegere schoolgebouw in de Kerk straat. Volgens kantteekening op een van den staatsraad en een missive Staten, heeft laatstgenoemd college bezwaar om den verkoop van het ziekenhuis goed te keuren, wijl vooraf niet het advies van den gezondheidsraad is gevraagd. Burgemeester en Wethouders hebben nu de beslissing over het raadsbesluit van 31 Mei omtrent de inrichting der barak en den verkoop van het ziekenhuis is verdaagd, en intusschen het verzoek der posterijen is ingekomen, een nieuw voorstel tot verkoop van het zieken huis, doch verschillen met Ged. Saten van gevoelen, dat vooraf de gezondheids-commissie moet worden gehoord omdat dit geen zieken huis is in den zin van Art. 6 der gezondheids wet. Aan een gebouw als ziekenhuis gelijk thans is geen behoefte en om te dienen voor epidemische ziekten is ’t niet geschikt. De heer Keikes. Als ik het wel begrijp willen B. en W. dus zonder advies der ge- zondsheidscommissie, besluiten tot den ver koop, en dan zal, daar Ged. Staten zekerlijk bij hun opinie blijven, door ’t hoogste college die kwestie moeten worden opgelost. Maar is het nu niet beter toch dat advies te vragen De Voorzitter. Hebben Ged. Staten hun opinie, ook B. en W. hebben een gevestigde opinie. Art. 6 der gezondheidswet slaat niet op deze inrichting, de naam ziekenhuis is hier ten onrechte gekozen. Wel moet het advies over de plaats van en de inrichting der barak gevraagd worden, en daaraan zal ook worden voldaan. Dit ziekenhuis hier is nog nooit door een ingezetene gebruikt, slechts 3 patiënten van elders die een ongeluk hadden zijn er in al die jaren verpleegd geworden. Houden Ged. Staten toch na lichting over de strekking van hun zienswijze vol, dan zal de Raad State moeten beslissen. De heer Keikes. Er heerscht dus een ver schil van gevoelen, maar is die zaak nu zooveel belang dat de Raad van State daar voor moet worden gehoord ’t Lijkt mij toe meer een kwestie van vorm te zijn. De heer Eisma. Was het een kwestie van vorm, dan zouden B. en W. daaraan gaarne toegeven, maar ’t gaat hier over de vraag of de gemeente gerechtigd is haar eigendommen te verknopen, ’t Geldt hier de vraag welke verplichting B. en W. hebben ten opzichte der gezondsheidswet. De Minister heeft aan bevolen dat groote gemeenten afzonderlijk en kleinere gemeenten gezamenlijk een inrichting in ’t leven roepen ter verpleging van zieken maar zulk een ziekenhuis is dit niet. Dit strekt niet tot wering van besmettelijke epi demieën, daarvoor is het niet ingericht,juist de barak welke wij nu voorstellen te maken werkt in die richting. Een besluit tot ver koop van dit gebouw illusoir te maken op grond der gezondheidswet gaat niet aan. Dat gebouw kost gemiddeld per jaar f 281, reken de rente der waarde van ’t gebouw op f 120 dan kost dat gebouw der gemeente f 400 alle jaren terwijl het geheel geen dienstdoet. De heer Schotman. Ik kan mij met de zienswijze van B. en W. geheel vereenigen, en, dat mag ik hier wel zeggen, in de Ge zondheidscommissie heb ik dat ook verkon digd. Die commissie heeft niets te zeggen over dezen verkoop. Dit gebouw is indertijd uit vrijen wil ingericht, doch voldoet in geen enkel opzicht aan de eischen, welke de wet stelt op de inrichting van ziekenhuizen. Het is hier wel degelijk een beginsel- kwestie en ik acht het wel goed, dat eens wordt mtgemaakt door het hoogste college, straat aangetroflën door de politie, dan is deze gerechtigd den leerling te brengen naar ’t betrokken hoofd der school tenzij het kind voorzien is van een door dat hoofd afgegeven verlof of permissiebillet. De heer Arr. schoolopziener had een schrij ven bij dit ontwerp gevoegd, waarin hij te kennen gaf dat hij goed kon vinden dat het verlof voor land- en tuinbouw slechts in de maanden Juni en Juli wordt verstrekt. Dit concept ter inzage tot de volgende vergadering. 2. Advies van Burg, en Weth. op een adres van R. Brems c.s. betreffende den aan leg van een weg ExmorraSchraard. In het betreffende adres wordt verzocht om de draaibrug te Exmorrazijl te mogen veranderen in een rijbrug en een gedeelte van den weg te mogen gebruiken alsmede over een hoekje land een pad voor reed en drift van vee enz. te mogen hebben. Daar in 1901 die brug vernieuwd is, stellen B. en W. voor die brug aan de gemeente te doen blijven, doch toe te staan dat daar een andere brug, ’t zij vaste of beweegbare wordt gemaakt, en het hoekje land aan die commissie te verkoopen, alsmede de beschik king over dat gedeelte weg af te staan tegen f 600, terwijl de schade aan den brugwachter voor de 3 pachtjaren op f 75 per jaar be raamd, ten laste van die commissie komt. De heer Boersma heeft met belangstelling kennis van dit voorstel genomen, doch is niet voldoende op de hoogte en wil gaarne nadere inlichtingen of het niet schadelijk voor de gemeente uitkomt, als er f 600 wordt betaald, terwijl toch de schadevergoeding nu op f 75 wordt bepaald. De heer v. urgent is De Voorzitter. Pardon, als tegen dadelijke behandeling bezwaar is, kan het voorstel ter visie gelegd worden. De heer v. d. Meer. Ik zou graag een be rekening gezien hebben. De gemeente wordt ontslagen van het onderhoud dezer brug, maar de heffing van doorvaartsgelden vervalt ook, en dus dient men te weten of de schade niet grooter is dan f 75. Meerdere inlichtingen zouden in deze zeer gewenscht zijn. De heer Eisma. Het is niet moeielijk hierop te antwoorden. Het hoekje land is zoowat een half pondemaat en dat wil men gebruiken voor gerief om daarover veeleiding te krijgen. Dan is er nog 3 a 4 pondemaat laagland, dat thans door den pachter der brug allengs wordt opgehoogd. Het zal na het eindigen dezer pachtjaren wellicht het voordeeligst zijn dat land en het oude huis te verkoopen. De nog goede brug wordt uitbedongen, die kan ons hier bij de stad wel te pas komen, het is een brug als die bij de gleibakkerij ongeveer. Wat de opbrengst der tolheffing betreft, die brengt zoowat f 100 op, de pachter rekent f 50 voor de bediening der brug en dus is er ook f 50 voor de gemeente. De pacht bedraagt thans f 275 maar daarin is de huur van ’t huis en land begrepen. Voor de brug rekent deze pachter f100, waarvan f 50 voor de bediening, dus zal ’t opheffën dezer tol zoowat f 50 schade mee brengen. Voor ’t kampje land wordt f 25 gerekend, dus is de schade f75, doch ’t van de brug bedraagt meer. Voor van ’t land rekenden wij die f 600. De heer Schotman. Als ik 't goed begre pen heb, dan zal de gemeente deze eerste 3 jaren dus de volle pacht van gen en krijgen wij f 600 voor De schadevergoeding aan den brugwachter komt geheel voor rekening van de comm. van den weg? De heer Eisma. Juist. Zij vroegen het recht van veeleiding over dat hoekje land, maar wij vonden beter het hen in eigendom af te staan. De heer Boersma. Na de bekomen mede- deelingen kan ik met het voorstel van B. en W. meegaan. Dit wordt daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Aanbieding van: a. wijziging en aan vulling der gemeente- en schutterij begroeting over 1905. b. Staat van af- en overschrijving van uitgaafposten der gemeente begrooting. De cijfers der begrooting worden met de werkelijkheid in overeenstemming gebracht. De posten te boog geraamd, worden ver- Tegenwoordig waren 12 leden. Afwezig de heer Cuperus met kennisgeving. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der af- en overschrijving van posten tot wijziging der gemeentebegrooting. b. Idem houdende bepaling dat de reke ning dezer gemeente voor of op 3 Sept, bij hun college moet zijn ingediend. c. Missive van den heer J. Keikes, hou dende dankbetuiging voor gratificatie. Een en nomen. d. Een adres van z/Bolsward” betuigende adhesie der kaatsvereeniging „M.E.T.O.” sportterrein te bekomen. Zal bij punt 5 der agenda behandeld worden. e. Een resolutie van Ged. Staten bege leidende de Koninkl. goedkeuring van ,de verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld. Als kennisgeving aangenomen. f. Een adres van den heer J. Wesseling verzoekende een strook grond voor en op zij van zijne fabriek van de gemeente te mogen gebruiken, ter vergrooting van het fabrieks terrein. In handen van advies. g. Een missive van de gascommissie. De Voorzitter. Ofschoon de missive aan het college van B. en W. gericht is, behelst dit schrijven zulke diep ingrijpende finantieele aangelegenheden, dat B. en W. meenen er den raad mede in kennis te moeten stellen. De missive behelst, dat het toenemend gas- debiet een vergrooting van het productie vermogen der fabriek noodzakelijk maakt. Deze behoefte heeft zich reeds lang doen kennen, en toen de fabriek „Hollandia” een andere verlichting aanschafte, wilde men af wachten welke invloed dit op den gastoevoer aldaar had. Ondanks eenige vermindering daar is het particulier verbruik, ook door het aanschaffen van gaskrachtmachines thans zoo hoog ge stegen, dat het wenschelijke om de kolen en gasberging te vergrooten alsmede het productievermogen te versterken thans een noodzakelijkheid begint te worden. De vraag rees wat hier het beste was, en of op het beperkte terrein der fabriek nog verdere on kosten gemaakt moeten worden dan wel of het beter zou zijn op een nieuw terrein een geheel nieuwe fabriek te bouwen. Aan den directeur is opgedragen bij andere fabrieken eens een onderzoek in te stellen naar de wijze van handelen aldaar gevolgd, en plannen te beramen hoe het best in de behoefte is te voorzien. De Voorzitter. B. en W. kunnen zich niet ontveinzen dat dit een diep ingrijpend belang betreft en zij meenen vooraf van den raad machtiging te vragen om in overleg met den directeur en de commissie der gasfabriek plan nen te beramen en dan met nadere gegevens bij den raad te komen. De gevraagde machtiging stilzwijgend ver leend. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding eener concept verordening tot bevordering van het Schoolbezoek. Naar aanleiding van het door de commissie tot wering van schoolverzuim gezonden adres om bij verordening het schoolverzuim te keer te gaan, bieden B. en W. thans een concept verordening aan. In verband met art. 29 der Leerplichtwet wordt het daarbij iederen werkgever verboden leerplichtige kinderen in dienst te hebben tenzij deze kinderen zijn voorzien van een verlof of permissiebillet. De vergunning tot mede helpen aan de werkzaamheden van land- en tuinbouw kun nen alleen gegeven worden in de maanden Juni en Juli. VJwdt onder schooltijd een leerling op hoe dat eigenlijk is. Dat zal ook andere gemeenten van belang zijn. De heer v. d. Meer. Ik vind de op merking, dat het gebouw niet aan zijn bestemming voldoet, en of er veel of weinig gebruik van wordt gemaakt hier al zeer weinig afdoend. De vraag is of de gezond heidscommissie met die inrichting te maken heeft ja dan neen. Als ik mijn geheugen raadplaag welke overwegingen indertijd geleid hebben, dat gebouw aan te koopen en in te richten, n.l. voor de zieken die afzonderlijke verpleging noodig hebben, wanneer in huis soms de gelegenheid ontbreekt, dan acht ik dit wel op het terrein eener gezondheids commissie gelegen. Het kan toch gebeuren, dat het ziekenhuis verkocht is, voor de barak gereed komt. Ik meen ook, dat de zienswijze van B. en W. sedert korten tijd veranderd schijnt. Bij de verhuring van het vroegere schoolge bouw werd opgemerkt, dat de gevraagde huursom booger was gesteld, omdat dit den verkoop van het ziekenhuis moest vertragen. Ik verklaar mij voor de zienswijze van Ged. Staten en ben tegen dit advies. De heer Eisma. Onze opinie is niet ver anderd. Er is alleen opgemerkt, dat met den verkoop van het ziekenhuis niet zooveel haast behoefde te worden gemaakt. Onze bedoeling is met den verkoop te wachten tot het najaar, den meest gebruikelijken tijd van verkoopen, en de aanvaarding te bepalen op 12 Mei a.s. Ik herhaal, dat dit geen ziekenhuis is gelijk de wet bedoelt. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 10 tegen 2 stemmen, deheeren Keikes en v. d. Meer. 5. Behandeling van het adres van de Kaatsclub M.E.T.O. om een sportterrein te bekomen, met advies van Burg, en IVeth. Het advies van B. en W. wijst er op dat er verschillende adhesiebetuigingen zijn in gekomen, doch de vereeniging heeft op ’t moment een geschikt terrein maleen. dat zoo landen achter de rijkszuivelschool, vroegere ijsbaan bij de Hartwerdervaart, maar die zijn niet heel geschikt gelegen. Boven dien is het ook nog de vraag of het pad dat over ’t land van een leen loopt, wel gebruikt mag worden als toegangsweg voor zoovelen. Dan nog zijn die landerijen ver huurd. Bij verloop van den huurtijd zal echter de zaak opnieuw overwogen worden, doch op ’t oogenblik meenen B. en W. te moeten adviseeren om adressanten te berich ten dat op ’t oogenblik niet aan hun ver zoek kan worden voldaan. De heer Boersma. In mijn woord over deze zaak kan ik kort zijn. Wie niet heeft, kan niet geven, maar het moet erkend wor den dat de behoefte naar een sportterrein meer en meer gevoeld wordt, en ik verwacht dan ook, dat bij expiratie van den huurtijd der landerijen de zaak opnieuw aan de orde komt, opdat wat in Sneek, Franeker, Leeu warden en elders aanwezig is, hier niet blij- ve ontbreken. De heer Oosterbaan. wel eenigszins, dat aan Bolswardsche Courant i i 3 ■jJl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1