Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 52. I DONDERDAG 28 JUNI. N I VOOR Hl t BINNENLAND. I -r I die ^ruisen, over zijn lijk. Het volk zag hem - -V Een nieuwe wending in de Friese beweging. INGEZONDEN. (Builen verantwoordelijkheid, der Redactie.) I Februari knechten te bekomen maanden en nu nog moeielijker, zelfs tegen verhoogde loonen. De jonggezellen nemen meer en meer dienst op de loggers of groote rivierschepen z.g. ze gelegenheid krijgen Midden in de drukte nu hun vrachtvaart 1 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. het aantal leden School- en lees- een adres aan de Fries taalonderwijs Nu is mijne vraag, „wat is nu de waar heid" Is de Broerekerk aangekocht door de Chr. Historischen der N. H. Gemeente of door den Staat? Ik wil aannemen dat de auteur van //Fries land rond per tram" verkeerd is ingelicht. Is dit het geval, dan dient de bewering: uaangekocht door den Staat" te worden tegen gesproken, en sterk ook. Het Rijk mag toch niet een kerk aan- koopen om die, na restauratie, aan eene af- deeling van een Kerkgenootschap in gebruik te geven. Van verkoopen door het Rijk kan in dit geval geen sprake zijn. Hoe zit hier de vork in den steel? Is er iemand, die daaromtrent afdoende inlichtingen kan verschaffen? Dit zou wel goed zijn, om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen. Iemand, die noch bij de Groote, noch bij de Broerekerk persoon lijk belang heeft. Leeuwarden, 25 Juni. Bij het station JellumBoxum zagen we van morgen een maaimachine aan ’t werk. Dat ging vlug en vaardig. Hoeveel kan je daarmee doen op den dag vroegen we den maaier met zijn tweespan voor de zeis. //Als ’t land zich daarvoor leent, dan 12 pondemaat", was zijn bescheid. Zijn er al meer zulke machines hier? Ja, er is nog een in de buurt en ze nemen toe, maar niet alle landerijen zijn er even geschikt voor om machinaal te worden gemaaid. Dat komt wel, als de machines er eenmaal zijn, wordt het land wel gedwon gen, zich daar naar te schikken. Daar gaat het heen. Naar wij vernemen heeft de gewezen notaris Sierevelt, die den 13 Juni door de Rechtbank alhier wegens verduistering werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der reeds doorgebrachte hechtenis, tegen dit vonnis geen appèl aangeteekend, evenmin als de Officier van Justitie, die een jaar had geëischt. Amsterdam, 26 Juni. Hier is bericht ontvangen van een ernstig ongeluk aan boord van H. Ms. oorlogsschip Tromp, liggende op de reede van Trondhjem in Noorwegen. Tijdens de lunch gisteren, waaraan ook deel namen onze gezant baron van Heeckeren van Keil en echtgenoote, en onze consul, liet een matroos, die een kanon schoonmaakte, waarmee saluutschoten waren gelost, het plotseling binnenboords afgaan. De matroos zelf werd gedood, twee schepelingen gewond aan het rechteroog, en vier licht gewond. De Tromp vertrekt heden naar Nieuwediep, waar het slachtoffer wordt begraven. Het geval wekt groote ontsteltenis in de feestvierende Noor- sche stad waar koning Haakon dezer dagen gekroond werd. Groningen, 26 Juni. Van den trein van 7 uur, van Groningen naar Assen, is heden morgen bij De Punt de krukas der locomotief gebroken. De locomotief ontspoorde en ver nielde den weg over een grooten afstand. Geen persoonlijke ongelukken. De treinenloop werd echter gestoord. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek. Dezer dagen is, wat zeker niet dikwijls voorkomt, eene vrouw alhier van een zoon bevallen, welke vrouw zelf reeds twee kleinkinderen heeft. Fr. Zuidwesthoek. Verschillende -vracht- schippers alhier verkeeren in ernstige onge legenheid door gehrek aan knechtshulp. In reeds kostte het groote moeite voor de zes eerste deze voorbij zijn, gaat het kasten waardoor iets over te leggen, moeten de schippers staken of zich behelpen met knapen en vrou wen, waarvan groote vertraging en aanzien lijke schade het gevolg is. De toestand liet in de laatste jaren steeds te wenschen overzoo ongunstig als tegen woordig is hij echter nimmer te voren geweest. Warns. Wegens het vertrek van Ds. Calcar naar Beverwijk is beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente alhier Ds. Westra te Witmarsum. Werkzaamheid in zijn beroep is de moeder van een zuiver geweten. Een zuiver geweten weer is de moeder der rast. En slechts in de rust wast de teedere plant van het geluk. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Onder bovenstaande titel schrijft in Vragen van den Dag de heer Dr. J. B. Schepers, die zooals men weet de nieuwe vereenvoudigde spelling bezigt, een lezenswaardig artikel. Wij zullen daaruit hier en daar een greep doen, hoewel wij het stuk in zijn geheel gaarne ter aandacht aanbevelen. Door //it Seiskip for Fryske Tael en Skrif- tenkennisse” is het verzoek gericht aan Gede puteerde Staten van Friesland om hun mee werking tot het krijgen van onderwijs in de Friese taal op die plaatsen, waar //het in hoofdzaak de omgangstaal der bevolking is”. Die meewerking is noodig, om te komen tot een geregelde gang van zaken, //tot het handhaven van degelijk onderwijs, onpartij digheid en goede orde”. Er zal gepoogd worden kapietaal daartoe bijeen te brengen. Hoe komt dat Selskip daar zo toe, dit ver zoek te doen De Fries is van ouder tot ouder een trekvogel en Prof. Schafer uit Berlijn wees er o.a. op, iemand, die zijn beschaving, zijn gedachten, vermengd met die van het buiten land, ver verspreidt; dat is zo al vanouds geweest. Als wij bij uitstek Duitse sagen als van de Nibelungen en Bourgondiërs, die te Worms of Kanten spelen, aan de Rijn dus, aantreffen in de Edda, op IJsland neer geschreven als het dichterlik testament van de Noren, en we horen als enige zanger van het Germaanse vasteland een Fries Bernlef vermeld, //die zijn buren liefhadden om zijn minzaamheid en omdat hij de daden van het voorgeslacht en de oorlogen der koningen goed in zijn harpzangen wist te verhalen”, dan is het zeker niet een te stoute gevolgtrekking, als we zeggen, dat er waarschijnlijkheid bestaat, dat de Friezen, de bewoners van de kust van Zwin tot Wezer, de bemiddelaars waren tussen Duitsers en Noren. En als wij Friese bouwstijl terug vinden in de kustlanden van de Oostzee, hebben we een staaltje van hetzelfde waar te nemen. Die trek-aard loochende zich nooit en ook in onze tijd vinden wij ze overal; maar wat is nu het vreemde ver schijnsel? Dit, dat in de laatste 10 jaar al die Friezen buiten hun provincie neiging vertonen, om zich aaneen te sluiten, vereeni- gingen, //selskippen” te stichten. Hoe dat te verklaren is? Het komt overeen met wat we in het rond zien gebeuren bij volksstammen, die in een groter land zijn opgeslurpt, of wel overheerst worden door een uit over levering kracht puttende volkshelft. Het gebeurt niet overal zo mak, zo vreedzaam, zo verheffend als in Nederland, maar dat komt’, omdat er ook nergens minder reden is tot heftig verzet als juist bij ons. Niemand wil de Friezen hier kwaad, als de Russen de Finnen, de Duitschers de Polen, de Engel- schen de Ierenniemand tracht hier de Friese taalbeweging te stuiten of te negéren als de Fransen de Vlaamse, de Engelsen de Afri kaanse, de Spanjaarden de Kataloniese. We hebben tegenwoordig 28 selskippen. De Schrijver wijst dan op het weinige dat in vele jaren van het Fries uitging, hetwelk meendé men ten doode opgeschreven stond. Door woord en geschrift werd evenwel de liefde voor de mem metaal weer wakker ge schud. Was het de rechte liefde? Neen Fries schrijven werd nu een soort van sport voor de enkelen, een aan-taal-doen, waar de koopman, de winkelier, de man van ’t werkleven van alle dag zich niet mee kon ophouden dan die enkele keer, dat er in zo’n jaar een Fries toneelstuk op z’n dorp vertoond werd. Het was geen volkszaak daardoor. Een taalstrijd van de enkeling, die hoopte met z’n geschriften het Hollandse ■woord buiten de Friese taal te sluiten en die, of niet inzag, dat de snelheid, goedkoop heid van ons verkeer dat tot het onmogelike maakte, bf wel inzag, wat Vondel anders toepaste Hij schut vergeefs zich zei ven moê, Wie schutten wil den starcken vliet. Die van een steyle rotse schiet Naer eenen ruymen boezem toe, ‘ten minste de beide eerste regels, en toch vol wou houden in z’n strijd tegen dat vreemde, dat over hem naar binnen zou Het is te hopen dat te Bolsward alles zal worden beproefd wat strekken kan om het voorstel niet te doen aannemen. Waar zoo groote belangen op het spel staan, waar ook de Bolswarders zelf, bij aanneming van het voorstel, het hunne moeten bijbrengen om eeuige tonnen goods te doen aanwenden op zoodanige wijze, dat Bolsward voor altijd geïsoleerd blijft, wensch ik met dit korte woord alle personen en corporaties op te wekken tot een krachtig verzet. Met dank voor de plaatsruimte, Een Handelsman. Bolsward, 26,6,’06. M. de R.l Mag ik nog eens de zaak der //Broerekerk" aan de orde brengen? De kwestie is deze: z/Eenige jaren geleden is door de Stem gerechtigde Lidmaten der N. H. Gem. alhier, bij stemming uitgemaakt, dat de Broerekerk niet mocht worden overgegeven in de hand eens sloopers, maar dat het gebouw zou worden verkocht. Al spoedig was de koop gesloten, en men vertelde dat de Burgemeester van Bolsward de kerk had aangekocht voor de Orthodoxe leden der N. H. Gemeente, die nu hunne Godsdienst-oefeningen houden in het //Lokaal." De Staat zou zich belasten met de restau ratie van het oude gebouw. En het bleek waar te zijn, dit gerucht. Immers, de „Lokalisten" gingen een orgel koopen, dat in die kerk geplaatst zou worden, en, naar men mij van goed ingelichte zijde informeerde, worden er ook reeds pogingen gedaan, een fonds bijeen te brengen voor aanschaffing van ameublement. Tot zoover alles goed en best, niets op tegen. Nu krijg ik toevallig een boekje in handen getiteld: „Friesland rond per tram", indertijd uitgegeven door de Ned. Tramweg maatschappij. Ook aangaande Bolsward wordt daarin iets vermeld. Van de Broerekerk wordt in dit werkje o. a. het volgende ge zegd. (Pag. 13.) „Gelukkig echter heeft de oudheidkundige, het Katholieke Kamerlid Jhr. de Stuers, sterk voor het behoud van dit zeldzaam oud gebouw gepleit. Op zijn aandrang heeft de Regeering den Burgemeester gemachtigd het gebouw voor haar aan te koopen, voor f 5500. Voor rekening van het Rijk wordt het thans gerestaureerd. De kosten worden geschat op f 15.000, buiten het interieur, waaromtrent nog geen berekening te maken is. Minister Kuyper stuurt er op aan, dat de kerk als ze weer in bruikbaren staat zal zijn, ten dienste zal komen van de Orthodox Her vormden, die thans hun Godsdienst-oefeningen houden in een Evangelisatie lokaal Tot zoover. Mijnheer de Redacteur! Zaterdagavond bracht de Leeuwarder Crt. ons een uitvoerig overzicht van het voorstel door Ged. Staten onzer provincie voor de zomerzitting der Prov. Staten ingediend, in verband met de verschillende subsidie-aan- vragen voor lokaalspoor en tram. Het blijkt daaruit dat Ged. Staten een renteloos voorschot willen verleenen aan de Ned. Tramweg-Mij. van f 324,500 op ver schillende voorwaarden. Of de vele gronden door Ged. Staten aan geveerd alle wel even houdbaar zijn, wil ik als tot oordeelen in deze aangelegenheid minder bevoegd niet uiteenzetten, al zal dunkt mij wel iedereen achter meuige be wering een vraagteeken willen zetten. Maar wat ik wel beoordeelen kan en waarop ik hier even de aandacht wil vestigen is dit: wordt het voorstel van Gedeputeerde Staten onzer provincie aangenomen, dan is voor Bolsward voorgoed de kans op een aansluiting aan het spoorwegnet verkeken. met kalmte strijden en vergaan en voelde niet het woorduwe zaak geldt het. De geleerden hadden wel gezegdde taal is gansch het volk, maar de Fries pakte die spreuk niet. Toen kwam de verandering. En weer was het omstreeks een feest, het honderdjarig herdenken van Dokter Eeltjes geboortedag, dat er nieuw leven aan het licht kwam in het Fries, maar nu buiten Friesland. Na plusm. 75 jaar dus een vernieuwing, ver andering van aard, van geestesstrooming. Thans zijn de kriten en van het selskip gegroeid, boekjes zijn gemaakt en Prov. Staten gericht, om als leervak op de scholen toe te laten. Ziedaar zo’n paar draaikolkjes, waarin het Fries geraakt' is, door de botsing van de beide stromingendie van binnen en die van buiten, de zuiver esthetiese en geleerde en de meer ethiese taalbeweging. Gaandeweg zal er wel orde uit voort komen; men zal leren inzien, dat men van elkaar gebruik moet maken, en meerdere waardering zal het gevolg zijn. De opgewekt heid van de Friezen daarbuiten moet op den duur die daarbinnen ook bezielen en het is dan ook niet te verwonderen dat de vroegere 5 kriten (afdeelingen)Leeuwarden, Sneek, Grouw, Joure en Oldeboorn, de enige, die er nog in 19Ü1 waren, alleen het hartje van Friesland omvattende, vermeerderd zijn tot 15, nu bijna alle delen van 't Friese landRauwer- derhem, Heerenveen, Bolsward, Roordahuizum, Dokkum, Warns, Franeker, Wirdum, Bergum en Akkrumalleen de zuidoosthoek doet hieraan niet mee, maar als men weet, dat Wolvega, en de streek ten zuiden daarvan al niet Fries meer is, valt daar niet anders te verwachten; men spreekt daar ’n Friso- Saksies dialekt.Ook de bond „Jong Fries land”, die overal, waar het pas geeft, Fries wil spreken, wijst op nieuw leven. En nu mag men, wat mij betreft, twijfelen aan die invloed van buiten; wij staan er allen nog dicht bij, om het waarom te zien van de dingendat er zowel binnen als buiten krachtig leven is, valt niet te looche nen; op hetzelfde wijzen de sijfers van het ledental van „it Selskip”: in 1901, 367; in 1906, 1382; waarbij nog komen de leden van de 28 vereenigingen, die toch ook wel een 3000 zullen belopen. Dat er opgewekt leven is, blijkt dus; maar tevens wil ik er ten slotte nog eens op wijzen, omdat in Holland en in Friesland de zaak wel eens verkeerd begrepen wordt: gevaar voor provincialisme ontbreekt, in ieder geval tegenwoordig; of het er vroeger geweest is, het uitpluizen hiervan zou mij nu te ver voeren en het is ook beter, dat aan anderen, ouderen over te laten. Het hoge doel van de Friese beweging is met de naam van inwendige zending te betietelennader tot elkaar brengen van mensen van allerlei stand en, bij die allen, opwekking tot waardeering van het eigene en wel van het meest eigene, dat een mens kan hebben, z’n taal in de eerste plaats; opwekking en ontwikkeling door dat eigene van daarvoor j uist bij uitstek vatbare elementen uit het Nederlandse volk; wakker-maken van het streven, zich dat ras waardig te betonen, dat nu tenminste al 20 eeuwen op dezelfde plek gewoond, geleefd en gestreden heeft, om vrij te zijn van mensen en van de zee; het oude: „adeldom brengt plichten mee” de suffende toe te roepen en zo niet mee te helpen aan het verdelen van het land, maar aan veredelen, want waar de delen verbeterd worden, komt dat het geheel ten goede. Zie daar, wat ook H.M. de Koningin met juiste blik gezien heeft. Haar optreden verleden jaar was geheel in de lijn der historie. Vandaar ook het slot van een schrijven over deze onderwijzerszaak aan Haar: „dat het hoofdbestuur meent in dezen een beroep op de tusschenkomst van Uwe Majesteit te mogen doen; immers, waar het vorstenhuis Nassau meer dan drie eeuwen ■het Friesche gewest bestuurde en de banden tusschen het Stamhuis van Uwe Majesteit en Friesland dus van oude herkomst zijn, bestaat er als van zelven aanleiding, om ook de aloude Friesche taal in de bescherming van Uwe Majesteit aan te bevelen.” B. Cl. Bolswardsche Courant ll •i I s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1