Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ■al 1906. 45ste Jaargang. No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 5 JULI. I l I VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. uit maar de leeraarde zouden wij ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. van Tongeren heeft een onder- L. K. van een van Marine aan de verschillende Kerkgenootschappen gericht, hetwelk als volgt begint: ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. naatn daarna vervolgden Een vrouw Overtuigd van den grooten en zeer ernstigen invloed ten goede, dien de godsdienst op de schepelingen kan hebben, zijn door mij maat regelen genomen om de aanraking van gees telijken en godsdienstleeraren met het per soneel der vloot zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Vooral de geestelijke of godsdienstleeraar die een schepeling in zijn jeugd onderwijs heeft gegeven, die hem als kind heeft gekend en met de omstandigheden der familie bekend is, kan bij een bezoek een grooten invloed ten goede uitoefenen, door hem te wijzen op de gevaren die hem omringen, te herinneren aan hetgeen hem vroeger werd geleerd, hem in te lichten omtrent de wijze waarop hij dat geleerde in practijk moet brengen enz. Op grond hiervan is bepaald, dat een geestelijke of godsdienstleeraar, die een sche peling of marinier, behoorende tot zijn Kerk genootschap, wil bezoeken, daarvan kennis geeft aan den directeur en commandant der Marine te Willemsoord (waarvoor de maat regel alleen geldt) en, indien de schepeling of marinier met dien wensch zich vereenigt, op de voorgeschreven wijze in de gelegenheid gesteld zal worden om dien wensch vervuld te zien, desverlangd tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten. Blijkens het schrijven is hiermede slechts eene proefneming bedoeld, maar behoudt de Minister zich voor, wanneer de noodige ondervinding zal zijn opgedaan, nader te overwegen om ook voor de andere directies een dergelijke bepaling te maken. De dagteekening van het schrijven wordt in de Maasbode niet vermeld. Naar zee voor 10 cent. Tot ons groot genoegen, aldus schrijft het N. v. d. D., zijn we in de gelegenheid mel ding te maken van een schoon denkbeeld. Eene dame, die geheel onbekend wenscht te blijven, overtuigd van de heilzame moreele werking van een dag in de vrije natuur, wil ouders met hunne kinderen helpen, dat droom beeld te verwezenlijken. Zij zal daartoe in de maanden Juli en Augustus eiken Zondag dit jaar, te beginnen op Zondag 8 Juli, 6 extratrams van Amsterdam naar Zandvoort laten loopen. Zoo kunnen dan op één Zon dag 700 personen, groot en klein, van de stad naar strand en duinen vervoerd worden ’s morgens 8 uren uit Amsterdam, ’s avonds half 8 terug. Als bijdrage wordt niet meer gevorderd dan 10 cents per persoon. Deze reisgelegenheid is bestemd voor kinderen van openbare scholen le klasse e> daarmee gelijkstaande bijzondere scholen met hunne ouders. Mocht op grond van de weerkundige waarneming bepaald slécht weer te wachten zijn, dan wordt den avond tevoren kenbaar gemaakt dat de tocht niet doorgaat. Bijzonderheden zullen weldra algemeen mogelijk bekend gemaakt worden. Zondagsrust. Daar meer en meer de wensch wordt ge- uit van een wekelijkschen rustdag, werden in verschillende steden van Nederland reeds comité’s ter verkrijging daarvan opgericht, en daar de Zondag de door de meerderheid aangewezen dag is, besloot het centraal be stuur van- den Nederlandschen Bond van Confectie-Bedienden alle bekende vakbon den uit te noodigen zich met haar in ver binding te stellen en afgevaardigden te be noemen, ten einde, op eene gecombineerde vergadering in een nader te bepalen stad, b.v. Utrecht, de middelen te bespreken om te komen tot de oprichting van een lande lijk comité ter verkrijging eener wettelijke Zondagsrust, benevens wettelijke regeling van den arbeidsduur van winkel- en maga- zijnpersoneel. Nijverheids-tenloonstelhng te Leeuwarden. Leeuwarden, 2 Juli. De tentoonstellings gebouwen zijn gereed de exposanten kunnen aanvangen hun etalages op te stellen. Er is een mooi geheel tot stand gebrachtLeeu warden zal een tentoonstelling krijgen, zooals nog nimmer te voren hier is aangeboden. In de feesttent zal door een groot aantal elec- trische booglampen ’s avonds voor overvloedig licht worden gezorgd, zooals ook het geheele terrein electrisch zal worden verlicht. Tot de opening der tentoonstelling op Zaterdag 14 Juli e.k. zullen 1500 personen worden uitgenoodigd. Kimswerd, 2 Juli. De Maandagmorgen begon hier met een treurig ongeval. Het driejarig knaapje van R. B. werd door de tram overreden, terstond opgenomen en met dezelfde tram naar Arum vervoerd. De arts E. achtte opneming in ’t verplegingsgesticht te Sneek wenschelijk. ’t Vreeselijk verminkte knaapje ligt daar thans in ’n bedenkelijken toestand, Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. J.l. Zondag hield de Sneeker Zeilclub (8. Z. C.). eén onderlinge hardzeil- partij op het Sneeker meer en aangrenzende wateren. Was voor 3 weken een wedstrijd gehouden voor de vaartuigen der grootste klassen, nu was de deelneming alleen open gesteld voor die der kleinere klassen. In de klasse schouwen en open booten, waarvoor 4 mededingers waren, werd de prijs behaald door de schouw Waterrat" van den heer S. Olij, de premie door de open boot Z/De Jonge Pieter" van den heer P. Vrolijk. In de klasse kleinere schouwen, open booten en jollen, met 10 mededingers, werd de prijs behaald door de schouw //Dolphijn" van den heer G. Velsink, de premie door //De Jonge Marten" van den heer H. Hendriks. De prijzen bestonden in luxe voorwepen. Workum. In deze gemeente komt bij een klein vierjarig knaapje de besmettelijke ziekte Roodvonk voor. De toestand van het ventje is gelukkig niet van ernstigen aard. Te hopen is het dat de ziekte zich niet verder zal uitbreiden. Witmarsum, 2 Juli. Hedenmorgen 5 uur gebeurde alhier een ernstig ongeluk. De heer D. J. Bangma, landbouwer alhier, die met zijn hooiwagen naar zijn land wilde, kwam onderweg voorover te vallen, terwijl het paard op hol sloeg. Hij bekwam ernstige verwondingen en werd bewusteloos bij den heer D. Faber slager, ingedragen. Paard en wagen kwamen terecht op den Hiemert onder Burgwerd. De toestand van genoemden heer is bevredigend. Een echtsckeidingsproces. De Haarlemsche Rechtbank (civiele kamer) wees een belangrijk vonnis in een echtschei- dingsproces. Een dame uit ’s-Gravenhage huwde in Juli 1903 in Londen (dus onder de Engel- sche wet) met een heer uit Haarlem, welk huwelijk eerstgen. thans ontbonden wenscht. Loopende het geding, concludeerde de advocaat van gedaagde, dat hier eigenlijk geen huwelijk ontbonden kan worden, wijl het huwelijk in Engeland voltrokken, door nalating der afkondiging in Holland, niet geldig is voor de Nederlandsche wet. In overeenstemming met het Openbaar Ministerie besliste de Rechtbank, dat deze bewering niet opgaat. Een huwelijk in het buitenland voltrokken, is ook voor ons land geldig, zoolang niet de rechter de nietigheid daarvan heeft uitgesproken. Vliegende auto's. Zondagavond is op den weg Maastricht Visé een kind doodgereden door automobi listen, die daarop de vlucht genomen heb ben zoo snel ze maar rijden konden. Tegen 7 uur, bij een bocht op den weg naar Eben, heeft eene automobiel, waarin 2 personen, en die verscheidene getuigen bevestigen het met eene grootere snel heid reed dan 40 K.M. in het uur, een kind, dat op den weg speelde, over het lichaam gereden. Een der chauffeurs kwam terug en gaf een voorbijgaand werkman het kind, zeggende, dat hij hulp ging halen. De auto heeft zich dadelijk verwijderd; weldra was ze uit het gezicht verloren. Het kind is gestorven eenige oogenblikken na het voorval, zonder tot kennis te zijn gekomen. Het was 4 jaren oud. De chauffeurs zijn niet terug gekeerd. Zij hebben zich eenige oogenblikken slechts te Eben opgehouden, om den naam van de plaats te vragen, ze met snelheid hun weg. heeft het nummer der automo biel gezien, en dit der justitie medegedeeld. Het parket zoek ingesteld. De Maasbode maakt melding schrijven, door den Minister Sneek, 3 Juli. Bij publieke verkooping is de stoomoliemolen van den heer Smilde aan den Oppenhuizerweg alhier na cumulatie ’t eigendom geworden van den heer E. Feenstra, steenkooper alhier, voor de som van f 4855. Lemmer, 2 Juli. Door den heer G. Kemme alhier is heden uit zijn veenderij in West- stellingwerf de eerste nieuwe baggelaar-turf afgeleverd, en wel aan schipper J. Wijkstra van Marssum. Pokken. Thans zijn ook de echtgenoote en het kind van den póklijder te Delft in de barak voor besmettelijke ziekten opgenomen. Zes personen, die in den laatsten tijd met den lijder gedurig in aanraking kwamen, zijn door de directie der Gistfabriek voorloopig naar huis gezonden. Aangenomen het beroep naar Vlis- singen (Ger. Kerk), door dr. A. Kuyper, pred. te Makkum. Bij Kon. Besluit is, op zijn verzoek aan den heer jhr. mr. A. J. Vegelin van Claerbergen eervol ontslag verleend als burg meester van Haskerland. Gij kunt ze eiken dag zien, de hengelaars, in ons waterrijke landje; niet alleen daar, waar kanalen de verkeerswegen vormen of waar slooten de eigendommen afperken, ook in de hoogere streek geven zij toe aan hun liefhebberijnu en dan is de kade langs de rivier georneerd met een visschend groepje. Een stad in ons vaderland heeft zelfs een zekere beroemdheid te danken aan de neiging harer inwoners om in hun vrijen tijd de groote en kleine waterbewoners te verschal ken. Hildebrand bracht hun zijn hulde in de Leidsche Peueraar en Allexander Ver Heul vereeuwigde het type in een zijner geestige teekeningen. Zoodra de zomer in het land komt begint een zekere onrust zich van de liefhebbers meester te maken, en laat in den nazomer wordt het vischtuig weggeborgen met een zucht. De kleine jongen begint met een stokje, een draadje garen en een gebogen speld, bij wijze van vischhaak, jacht te maken op stekelbaarsjes, die hij in een nauwe fiesch een smadelijken dood laat sterven. De grootere en volwassenen gaan even uit in de avond uren, of er ook een bakvischje (geen jonge dame) te vangen is bij het avondbrood. De echte liefhebbers trekken, op Zondagen vooral, voor dag en dauw uit met hun wormendoos en hun vischzak, hun tabakszak en hun veldflesch (de laatste vooral) om ter plaatse te zijn voordat schepen en stoombooten het water in beroering brengen. Bij troepjes trekken ze uit en al even buiten de stad beginnen ze maar vast eens in te leggen (je kon nooit weten!) en het eerste vischje groot of klein, wordt begroet met een vreugde, alsof een overwinning van belang was be vochten en gehuldigd met een langen teug uit de meer vermelde veldflesch, waarmee de anderen instemmen, al is 't dan niet uit vreugde over de vangst, dan toch tot troost voor de teleurstelling dat ze nog //geen beet” hadden. Verder trekt het gezelschap, de pijp in den mond en in stomme oplettendheid staren ze op den dobber, totdat ’t sommigen onder den vereenigden invloed van het zachte gras, de flikkering der zon op het water en de her haalde hartsterkingen uit de fiesch te kras wordt en zij den hengel den hengel laten en zich laten afglijden in Morpheus’ armen, om het tekort van den nacht in te halen, ’s Middags komen ze thuis en de jongens uit de straat laten hun sarrend „Poes 1 poes hooren, doelende op den legen vischzak of de schrale vangst. Maar de echte hengelaar blijft zooveel mogelijk op de been, hij legt in en haalt op, gaat verleggen en doet een paar passen ver der en tuurt op zijn vischtuig (hij werkt met twee of drie hengels tegelijk) en kent de gewoonten van blei en karper en baars en snoek op een prik; hij weet wat elk der visschen als zijn lekkernij beschouwt; hij kent hun karakter, hun listen en hun eigen aardigheden. Geduld, daar komt het op aan. z/Bijt” het slachtoffer niet door, welnu even wachten, ophalen en weer neerlaten; de spartelende worm, of het extra geprepareerd kluitje vischdeeg zullen hun werk doen, de verleiding zal te groot wezen en sparte lend ligt de gefopte straks op den wal. Ge duld en overleg is er noodig; studie moet er gemaakt worden van de vischsoort, die men wil. De baars zuigt wat aan den worm maar hapt niet dadelijk toe, hij doet als de kat, die een muis in zijn macht heeft, hij speelt er mee. Heel anders de vraatzuchtige snoek, die zich met een blinkend-geschuurd lepeltje laat verlokken om, heet op zijn prooi, toe te happen en zijn gulzigheid te bekoopen met het gemis zijner vrijheid. Studie is er voor noodig om te slagen; studie van den aard en ’t karakter van het gekozen slachtoffer, geduld om het juiste oogenblik af te wachten; maar met zelfvol doening ziet de visscher zijn vooraad toe nemen en opgeruimd komt hij thuis om nog eens te genieten van zijn werk. Bij honderden zijn ze er, de hengelaars, niet enkel langs de waterkanten, langs vaar ten en slooten, aan rivierdijken en kanaal- •«evers. Gij treft ze aan, overal, in uw huis en uw kantoor, in uw werkplaats en fabriek, op straat en in de vergaderzaal, overal is de soort vertegenwoordigd. Met een bewonderenswaardig overleg worden u het kronkelende wormpje, het geurige vischdeeg, het blinkende lepeltje voorgebou- deu. ’t Ziet er zoo begeerlijk uit, dat weet de hengelaar heel goed. Hij blijft kalm en rustig uw gangen bestudeeren. Gij doet wel of ge ’t aas niet ziet, maar hij ziet uw oog verdraaien en bemerkt uw begeerigheid. Als ge niet dadelijk bijt, gaat hij even verleggen en dadelijk snelt ge er heen; ’t zag er zoo heerlijk uit! Zoo even er aan ruiken, er naar zien, dat mag toch wel. Rustig blijft de hengelaar n nagaan of voorgaan, want hij volgt gewillig. Een onbewaakt oogenblik en gij hapt toe. Gevangen, ja eigenlijk wel, maar gij voelt het niet. Spoedig zal ’t u wel duidelijker worden. Overal ziet gij ze, die hengelaars; alle visschen zwemmen om het aas, elk op zijn tijd: jongens en meisjes, ouden en jongen, mannen en vrouwen. Pastop, wees voorzichtig, want in den worm, in het deeg, aan het schijnbaar zilveren lepeltje zit een haak, o, zoo scherp! Hier is ’t het onschuldige gestoei en geflirt van de jeugd, ginds de ver leiding van geld en goud. Vandaag is de hengelaar een koopman met kleedjes, tapij ten, japonstoffen, rijwielen of zelfs piano’s, of met den grooten voorraad uit een zaak, die gelikwideerd moest worden. Prachtig is het tapijt, dat hij u toont, maar over een week rafelt het; sierlijk ziet het rijwiel er uit, maar ’t blijkt een gaspijpjesfiets te zijn, die u op uw eersten tocht een blauwen buil op ’t voorhoofd en een verstuikten arm be zorgt. Later zal het een handelaar wezen, die u het voorrecht schenkt, dat gij als toekomstig deelgenoot in zijn bloeiende zaak wordt uit gekozen. Elders is het een landverhuizers- agent, die u gouden bergen belooft in Canada of aan de Noordpool. Een andere maal is het een familielid van den charmanten heer v. d. Hoogen, die de familie overstelpt met attentiesdie papa’s sigaren roemt en den lof zingt van het fijne merk Bordeaux of Bourgogne; die mama’s jongste bewondert en in de eenvoudigste opmerking van het kind een geestigheid ontdekt, welke tot nog toe niet werd opge merkt, en intusschen blikken wisselt met de oudste dochter of haar lieve briefjes in de handen speelt. Hier is het de rijke petroleum-princes, die hare millioenen voorhoudt en ginds de kale Markies of de verarmde Hertog die zijn titel aan ’t snoer hecht. Hengelaars ziet men overal, in alle vormen, onder allen standende referendaris aan ’t ministerie en het jongste klerkje op het kantoor; de huwbare jongedochters en haar moeder; het proponentje en het candidaat- kamerlid; de schooljongen en boer en de grondbezitter; waar ophouden Waar zoo velerlei lokaas wordt gebruikt, daar mag de raad niet overbodig zijn Ziet toe, dat gij niet te haastig toehapt. Fr. Cl. fa Bolswardsche Courant, i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1