Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I «mi 'I 1906. 45ste Jaargang. No. 55. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 8 JULI. K jl VOOR BINNENLAND. eens u per uur? vroeg de koper- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. man, die kan u thuis brengen, in mijn werkpak kan ik dat niet doen. O, ga als ’t u belieft mee, antwoordde Magda onder tranen en lachen. Den tweeden dag proefrit heeft u beter eraf gebracht, liefste, fluisterde Willem het meisje in ’t oor. Drie gelukkige menschen keerden huis waarts. is De 11 steden Onder de talrijke personen, die op het plein te B. aan de halte der paarden tram te wachten stonden, bevond zich ook een jong paar, dat tot den deftigen stand scheen te behooren. Op het fijne ovale gezichtje der dame waren onwil en trots te lezen, toen ze, zich tot haar geleider wendend, zei Ik moet eerlijk bekennen, dat ik meteen paardentram nooit gedweept heb, je komt met zulk gemengd gezelschap in aanraking. Kijk nu eens, ging ze voort, op een aankomenden wagen wijzend, hoe ordinair dat er uit ziet. Ik geloof zoo waar dat er slagers en metselaars met hun werkkielen aan, inzitten. Bah! Als er nu eens een werkman naast me kwam zitten. Stapt als ’t u belieft in, zei de heer be daard en stapte op de treeplank. Zijn zoo juist nog helder voorhoofd was gefronst, maar ook de dame zag er ontstemd uit, want er kwam werkelijk een werkman naast haar zitten, ’t Ls ontzettend ongalant van Willem, mij in zulk gezelschap te brengen, dacht de dame en voegde er voor zich zelf bijdat is eens en nooit weer, dan ga ik nog liever te voet, al ben ik ook nog zoo moe. Aan iedere halte werd de tram voller en de gemoedelijke werkman schoof, om plaats te maken, hoe langer hoe dichter op de dame toe. Ze was al van plan om op te staan en naast den conducteur op het voorbalcon te gaan staan, maar ook buitenop werd het al voller: zoo juist sprong een schoenmakers jongen met een heele vracht laarzen op zijn rug op de tram. Haar ontstemdheid nam ieder oogenblik toe. Ze zou hem laten voelen dat zooiets haar niet aanstond,- en toen hij haar bij het uitstappen de hand toestak, deed ze juist of ze dat niet zag. Het verdere van den weg werd zwijgend afgelegd. De heer zuchtte meermalen hoorbaar. In zijn binnenste scheen zich een strijd af te spelen. Toen ze aan de woning van het meisje kwamen, nam hij aan de deur afscheid. Ga je niet mee naar boven? vroeg ze verwonderd. Een kort neen was het antwoord. Toen begon het meisje haar misnoegen lucht te geven. Weet je wel, zei ze, en d’r neusvleugels trilden, dat je me vandaag diep gegriefd hebt door die gril, om met me in de paardentram tusscben zulk volk te gaan zitten? Bah. Ik moet mijn kleeren laten luchten van de on aangename lucht. Maar dat gebeurt niet meer, riep ze uit. Een ernstige plooi vertoonde zich op zijn voorhoofd en slechts met moeite beheerscbte hij zich, terwijl hij antwoordde Gij kunt er gerust op zijn, dat ik u niet meer tot een rit met de paardentram nood zaken zal. Wie zooveel overdreven ideën, zooveel dommen trots en dwaze standsbegrippen in zijn hart omdraagt, heeft weinig menschen- liefde. Hebt ge den kapitein gezien, die naast den door u gesmaden werkman plaats nam, toen wij uitstapten Die meneer toonde ware beschaving. Wij kunnen niet naar rang en vermogen afgescheiden leven, we moeten onder elkaar verkeeren, de een heeft den ander noodig. Ik ben zonder vooroordeelen opgevoed en hef kind van een werkman, die nu nog in zijn werkpak rondloopt. Aan de spaar zaamheid en de offervaardigheid van dien groffen werkman heb ik ’t te danken, dat ik hen wat ik ben. Om nu dien achtenswaardigen man en vader voor uw minachting te vrij waren, zullen we elkaar vrij laten nu het nog tijd is. De tramrit van vandaag was voor u een proefrit, ik wilde uw gemoed en hart eens beproeven; voor zoo hooghartig had ik u niet gehouden. Daar mijn vader een huisje in de voorstad bewoont, is een ontmoeting onver mijdelijk. Komt ge eens tot andere inzichten en wilt ge den werkman als evenmensch be schouwen, schrijf me dan. Zonder liefde voor mijn vader kunt ge ook niet van mij houden. Vaarwel Daar stond ze nu, opgewonden, bleek van drift en schaamte zoo’n smaad haar hier op straat zoo iets te zeggen ’t was ongehoord I Maar hij kon gaan voor altijd, ze ging dan nog liever met les geven in haar onderhoud voorzien, dan de vrouw te worden van een fabrieksdirecteur, wiens vader een ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nijverheids-tentoonstelling Leeuwarden. Leeuwarden. Zaterdag 14 Juli zal het de groote dag der opening van onze ten toonstelling zijn. Deze opening zal officieel plaats hebben door ZEx. den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid en wel in de groote feesthal op het tentoonstellings terrein. Tot bijwoning zullen worden uit- genoodigd de autoriteiten, de leden der jury, de exposanten, en de aandeelhouders van het waarborgfonds, samen circa 1000 per sonen. Het groote reclamebiljet is reeds in druk verschenen. Het geeft een lijst van aan trekkelijkheden, die zooals gebruikelijk is, aan de tentoonstelling een soort van kermis verbinden. Men zal er vinden een Physisch Museum, waar zes maal daags populair- wetenschappelijke natuurkundige voordrach ten met proeven worden gehoudeneen marionettentheaterde wereldklok de To- bogan of Canadeesche glijbaan. Verder ma tinees, concerten, illuminatie, bal-champêtre, muziekwedstrijd van harmonie- en fanfare corpsen en specialiteitsvoorstellingen. Ook zullen tijdens de tentoonstelling de volgende congressen te Leeuwarden worden gehouden 18 en 19 Juli Nederl. Middenstandsbond, 19 Juli Friesche Bouwkring21 Juli Ge zelschap voor Friesche taal- en letterkunde 22 en 23 Juli Ned. Bond van handels- reizigers24 Juli Prov. Ver. vHet Groene Kruis”; 25 en 26 Juli Broederschap van Notarissen; 31 Juli Ned. Banketbakkers- bond 1 Aug. Alg. Ned. Bond van indu- strieelen en handelslieden2 Aug. Friesche Aannemersbond3, 4 en 5 Aug. Vereen, tot bevordering van Volksonderwijs. Spoorwegplan StavorenGroningenNoord Duitschland. Heerenveen, 6 Juli. Te dezer plaatse heeft zich een comité gevormd tot het aan vragen van concessie voor een spoorweg van Stavoren naar de stad Groningen en naar Noord-Duitschland, met het voornemen zich van plaatselijk comité uit te breiden tot algemeen comité, vanwege de streken, welke de lijn doorsnijdt of de plaatsen welke zij verbindt. Leden van dit comité zijn de Heeren Mr. T. Binnerts, K. J. Kalt, A. J. Overdiep, J. H. Taconis, allen te Heerenveen en P. de Clercq te Veenwouden. Tzum, 5 Juli. Hooibroei blijft aan de orde van den dag’t gaat er om dollen, omzetten en uitrijden heet het verlengstuk van de „ongetiid”. De spuit staat ingeslagen en voor uitrukken gereed. Een regentje heeft hier goed gedaan aan veld en regen bak. De vruchten in tuinen en akkers be loven goed, de biet staat minder voordeelig ze heeft het te droog gehad. Wikel. Yn ris aide toer, dy ’t sa fier boppe alles utstiket, biene forskate aide roeken hjar nésten. Det fleach al mar om de toer hinne en binammen as de klok bi- goan to lieden, den koene men ris sjen, hofolle der wol hüsmannen. Mar det wier it slimste net. Hja hellen de beane, dy ’t yn ’e goun lein wierne der wer fit, ja as dy al in heal foet boppe wierne, den bleau- wen hja der noch net óf. Mei de beantsjes en dy wirde hjir safolle forboud ging ’t krekt allyk en faek waerd der den ek fregeHo komme wij dochs fen dy dieven óf I Sjitterij en sjammen, och, it holp net folie. Nou is forline wike de toer fen binnen ris neisjoen. De nésten binne ütroege en wol in oploege weinfol téken kaem der ut. Do hat men geas for de kloks- gatten spand, ef eigentlijk der efter, hwent it sit fen binnen yn ’e toer, om to meitsjen, det de roeken der net wer yn komme kinne. It scoe te winskjen wêze, dat it holpen hat, hwent it is in lêstieh folkje, det is mar sa. Hepk. Hiwwsbl. v. Fr. Franekeradeel. Van ziekte in het aar- dappelgewas is hier geen spoor te vinden. Zouden de geruchten daaromtrent... enfin als zeker Fransch monarch de fondsenmarkt wilde doen rijzen, dan hield hij een klin kende redevoering over „Vrede, vrede, geen gevaar”, moest de markt gedrukt worden, dan sprak de hooge Oome over een netelige politieke verhouding tusscben groote macht hebbers. Mundus vult decipi. Aardappelziekte en politiek 1 Fran. Ct. Tjerkgaast, 3 Juli. In den afgeloopen nacht zijn bij al de boerderijen aan den weg van hier tot diep in Gaasterland de gevulde melkbussen geledigd en daarna in het water geworpen. Het getal dier bussen is groot en men vermoedt, dat naar hunne woonplaats trekkende hooiers deze lage daad hebben verricht. De politie stelde reeds heden een ijverig onderzoek in. Workum. Aan de Cement-Steen en Dak- pannenfabriek van de heeren T. Abbring Hingst Co, alhier zou de vorige week de machinist ten Ham, wonende bij het stoomgemaal in de Workumermeer polder, eenige werkzaamheden aan de motor ver richten, waarbij hij het ongeluk had zijne twee vingers te verwonden, zoodat genees kundige hulp noodig was en men aanvan kelijk vreesde dat die moesten worden afgezet. Gelukkig schijnt dit niet het geval en er gegronde hoop op voldoend herstel. van Friesland op één dag per fiets bezocht. Dat kranig stukje vertoonde Zondag van de vorige week de heer W. W. de Boer van Scharren. Dat het op schaatsen meermalen gedaan werd is onze lezers bekend, doch per fiets in een dag die reis te maken en ’s avonds weer goed en wel bij honk te zijn, daarvan zijn als we ’t wel hebben, nog geen andere voorbeelden voorhanden. Te begrijpen is, dat zoo’n ritje niet na de koffie volbracht kan worden. De heer De Boer zat dan ook des morgens halfvier al tusscben de wielen en spurtte over Sloten naar Stavoren -waar hij om 6 uur arriveerde in hotel Bakker. Vervolgens was hij om 6.50 bij Hendriks te Hindeloopen om 7x/2 uur bij Oosterhoff te Workum, en kwart over negen Bijkerk, IJlst, 10 uur Feikema, Sneek, 10.45 De Boer, Bolsward, 11.45 Hotel Rozenburg, Harlingen, 12.15 Bijlsma, Franeker, halftwee Rooy melksalon, Leeuwarden en halfvier Wij menga, Dokkum. Van Dokkum ging de tocht over Veenwouden, Bergum, Drachten, Gorredijk naar Heerenveen, waar onze sportman ’s avonds 7 uur arriveerde, om vandaar later in den avond huiswaarts te keeren. Al deze tijdstippen zijn door de genoemde hotelhouders op een lijst met hunne hand- teekeningen gewaarmerkt. De geheele afstand uit en thuis bedraagt 235 K.M., zijnde ruim 42 uren gaans. Dr. Kuyper Kamerlid? Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd berichten verspreid over een aanstaand af treden als lid der Tweede Kamer van den heer dr. Brants, burgemeester van Schiedam. Even dikwijls werd dat bericht echter tegen gesproken. Toch kan als zeker worden aangenomen, dat dr. Brants in den loop van 1906 zijn mandaatals Kamerlid zal neerleggen. In ambtelijke kringen toch weet men met stelligheid te vertellen, dat de heer Brants, vóór zijn benoeming tot burgemeester van Schiedam, op audiëntie bij den minister van binnenlandsche zaken, aan deze moet hebben verklaard, bij een eventueele benoeming, binnen een jaar te zullen aftreden als Kamerlid. (N. Ct.) Een driftige landweerman. Dezer dagen keerde een landweerman van de herhalingsoefeningen naar zijn haardstede terug. Toen hij aan zijn woning, de boerderij „Woest-Hoeve”, tusscben Apeldoorn en Arn hem kwaïn, maakten eenige jongelingen de opmerking, dat hij er in zijn militairen-pakje heel wat beter uitzag dan in zijn civiele plunje. Dit complimentje viel in slechte aarde, de landsverdediger werd zoo geweldig boos, dat hij zijn bajonet trok en op het geweer plaatste en vervolgens een proeve van vaardig heid gaf, door een der jongelingen de bajonet in het lichaam te steken. Naar men meldt, is de toestand van den getroffene bedenkelijk. (Tftf werkman was. Wat zou haar papa als lui tenant van zoo iets gezegd hebben? Maanden waren voorbijgegaan, weken vol zorg en kommer had Magda doorleefd. Wat al vernederingen had ze ondervonden. Meer malen moest ze door regen en wind lange tochten maken en als ze dan doodmoe aan haar doel kwam, vernam zede juffrouw verlangt vandaag niet te oefenen, de dames zijn op visitie gevraagd, of iets dergelijks. Daar hinderde haar het zelfverwijt nog meer dan 4e ontmoedigende behandeling; ze voelde nu, dat ze hem liefhad, en had hem om een dwaze gril laten weggaan en zacht zei haar geweten: Willem heeft gelijk gehad. Ze had den directeur niet meer gezien, een ontmoeting zou haar pijn gedaan hebben. Ze troostte zich met de gedachte, dat hij niet genoeg van haar gehouden had, anders was hij wel op zijn besluit teruggekomen. Op een dag wandelde ze een half uur naar een koperslager, die voor zijn beide kinderen een muziekleerares zocht. De baas in zijn zoo gesmade blauwe werkkiel en de vrouw lieten haar in de zoogenaamde goede kamer, die eigenlijk meer op een magazijn geleek; men maakte voor haar een stoel vrij. Aan den wand stond een vleugel, twee kinderen ston den er naast. Wat vraagt slager. Zestig cents. Dat is te veel, zooveel kan ik niet betalen. Kunstenaars wil ik niet van de kinderen maken als ze maar een stukje kunnen spelen. Ik houd namelijk van muziek en heb daarom voor 50 gulden een piano gekocht. Magda kwam overeen voor 60 centen voor beide kinderen. Viermaal in de week moest ze den langen weg maken om nog een rijks- daalder te verdienen. In zijn verwachting, dat de kinderen hem gauw een stukje voor zouden kunnen spelen, zag de koperslager zich spoedig bedrogen, ze konden den slag er maar niet van beet krijgen en hij klaagde er over, dat het weggeworpen geld was. Op een middag zat Magda met de kinderen aan de piano te midden van gieters, emmers en zinken keukengereedschappen, die in de kamer bewaard werden. Voortdurend liep de baas uit en in als hij iets noodig had, en dan waren de kinderen weer geheel van hun studie afgeleid. Magda werd er wanhopig onder, toen hoorde zij plotseling een bekende stem Dus, baas Tiebach, ge zendt nog vandaag uw mannen met zinkplaten, ’t dak van ons magazijn moet opgeknapt worden. Plotseling zag hij Magda en verbleekte. Als een beeld van schrik zat zij daar, niet wetend wat ze doen zou. Een buiging voor haar makend, zei de Directeur op de knapen wijzend Die zullen wel geen koperslagers worden Waarom niet Moet de ambachtsman in beschaving achterstaan Ik zou alleen willen, dat de jongens wat meer vordering maakten, maar niet nutteloos weggegooid geld. Buiten woedde een sneeuwjacht en haar weg was ver. Met wankelende schreden trad Magda naar buiten, nu moest ze den paardentram nemen. Ze waagde het nauwelijks op te kijken, toen ze in den wagen zattegenover haar zat een man in werkpak. Baas Waldau zei een heer tot hem, je hebt ondervinding daarvan en kunt me raad geven, mijn jongen wil studeeren en kunstsmid worden. Laat hem zijn gang gaan en doe hem op de ambachtschool. Mijn zoon deed het anders, die zou slotenmaker worden en kwam veel hoogerhet koste me heel wat opoffering, maar het is een flinke man geworden en hij houdt van zijn vader. Magda keek op. Tegenover haar zat de vroeger door haar miskende werkman en keek haar met zijn goedige oogen bezorgd aan. Ge zijt niet wel, juffrouw? zei hij tot het bevende meisje, neem een slokje uit mijn melkflesch, dat zal u goed doen. Zulk weer te slecht voor een hond. Gewillig nam Magda een slokje, drukte de hand van den werkman en hield die lang vast een traan viel er op en met bezorgd heid keek de oude man naar het tengere meisje dat zeker ziek moest zijn. Op de treeplank dook een mannenhoofd op, zijn oogen gleden over ’t tooneeltje in den wagen. Daar heb je mijn Willem, zei de oude Bolswardsche Courant 1 i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1