Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. f I fi i i 1906. 45ste Jaargang. No. 56. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 12 JDLI. I I *1 J I Gevoeligheid van melk voor: reuk. (Dr. Nornër). u VOOR Afzonderlijke en maakte BINNENLAND. I I J f den veronder- weet 't niet. in den laatsten van den gezond- nog niet opgehelderde dat er zich te Sneek van pokken heeft voor- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. - eene slechte hoedanig- van een alleen. Door het zeer rijke voedsel De bewaakster van den slechten het turfstrooisel en inderdaad na het weglaten daarvan ook H a ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. En ze waren toch heelemaal onschuldig aan den brand in ^Den Toren van Babel”, welk bouwgewrocht men, in verkleinde afmetingen natuurlijk, boven de winkeldeur aantreft. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Stavoren. Een tiental booten oefenen de ansjovis-visscherij nog uit. De vangsten beliepen deze week van de 3 tot de 5 duizend. Maandag werd er nog f 8.20 voor betaald. De mossel visscherij begint hier al vrij wat levendiger te worden. De Zeelanders oefenen haar in hoofdzaak uit. Er waren de vorige week ongeveer 30 a 40 schuiten in de haven. Onze eigen visschers kunnen dit bedrijf niet uitoefenen, omreden dat alles wat tot den mosselhandel in betrekking staat, aan de Zeelanders behoort. IJlst. Reeds meer dan eens was er bij ons gemeentebestuur op aangedrongen om ook hier gelegenheid te geven voor koste- looze vaccinatie of revaccinatie. Telkens te vergeefs evenwel. Daar krijgt onze geneesheer van den gezondheidsraad zijn gewone weke- lijksche opgaven, waaruit o.a. blijkt, dat er in de gemeente Sneek in de laatste week van Juni een geval van pokken geweest is. Bij zoo’n nabij gevaar durft nu ons ge meentebestuur niet langer weerspannig zijn en geeft de verlangde gelegenheid voor revac cinatie. Doch van achteren blijkt, dat de mededeeling in de opgaven heidsraad ’n grove en fout is geweest en volstrekt geen geval gedaan. Sneek. pakhuis Joure, 7 Juli. Nu het oude postkantoor al sinds geruimen tijd op non-activiteit is gesteld en bovendien de busopeningen vol doende door hout zijn versperd, had men mogen verwachten, dat niemand meer op het idee zoude komen een brief, briefkaart of ansichtkaart in de oude bns te werpen. Toch geschiedde dit heden door iemand die, na eerst in het zweet zijns aanschijns de houten versperring te hebben verwijderd, een ansicht kaart in de bus wierp. Toen men aan het nieuwe postkantoor het geval vernam, werd spoedig de eenzaam op geslotene uit de gevangenschap verlost en naar een passender verblijf overgebracht. Witmarsum, 7 Juli. Onze politiedienaar Marcus de Boer ging met zijne vrouw de vorige week naar Groningen om zijne dochter eens te bezoeken. Thans is alhier bericht ontvangen, dat aldaar de ruim 70-jarige man een operatie heeft moeten ondergaan en dat de steeds volijverige politiedienaar, die meer dan 40 jaren zijn plicht heeft betracht, zeer waarschijnlijk niet weer in functie zal komen. Brakel, 10 Juli. Een hevige brand heeft hier gewoed, waarbij elf huizen, vijf hooi bergen en zestien inboedels in vlammen op gingen en een jonge dochter het leven ver loor. Ook zijn vele varkens en geiten ver brand. Leeuwarden, 9 Juli. In den afgeloopen nacht is te half-een brand ontstaan in zzDen Toren van Babel”, zijnde een confectie-ma- gazijn aan de noordzijde der Nieuwstad, dicht bij den ingang 'van de Weerd. De winkel met de zich daarin bevindende kleedingstukken werd door het vuur gedeeltelijk vernield en voor de rest zeer ernstig beschadigd. Ook is er veel waterschade geleden. Een en ander is door assurantie gedekt. Oorzaak van den brand tot heden onbekend. De politie-slangen verleenden bij het blusschen de eerste hulp. Ook had de politie deel aan de redding der bewoners zelve. Een paar burgers stonden haar daarin bij. De dienstbode werd door den meubelmaker Gerbenson gered. Den geheelen dag had het pand, waarbij een agent op wacht stond, veel bekijks. De oogen hadden n.l. vrij entree”het winkelraam, een groote spiegelruit, lag aan scherven en tusschen en op die scherven lagen zzpoppen” in allerlei houdingen, als verslagen mannekes» De meesterknecht in ’t lompen van de firma Stam alhier, S. VI., kwam gisterenmiddag 12 uur als naar ge woonte thuis om te schoften. Vóór den maaltijd las VI. altijd eerst de courant, maar gisteren scheen de man haast te hebben, tenminste men moest maar direct eten. Ruim halfeen ging VI. na nog een zznou dag!” te hebben gewenscht, heen, koers zettende naar de Kerkhofslaan. Geen halfuur daarna vond P. C., die in de gracht aldaar fuiken ophaalde, den man verdronken. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, bleken vruchteloos. Wat de reden mag zijn van stelden zelfmoord, men Dit staat vastVI. was tijd niet normaal. Buitendien leed hij gedurende verscheidene weken erg aan slapeloosheid, waardoor men hem ’s morgens in de vroegte vaak kon ont moeten. Wegens zijn betrekkelijk hooge jaren be hoefde hij niet eer dan ’s morgens 8 uur naar zijn werk te gaan, waarom vóór dag en dauw op, bij hem allerminst noodig was. In het volgend jaar hoopte de man den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren onafgebroken bij genoemde firma werkzaam was. Sneeker Ct. Hengelaarsplaag Onze correspondent te Aalsmeer schrijft ons Het was in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 2 uur, bij aankomst van de stoomboot zz Volharding” een heele drukte. Bij de boot hadden zich opgesteld de burge meester van Aalsmeer, de brigadier der Rijksveldwacht, een escorte rijksveldwachters en vele ingezetenen, die met bootjes aan den kant lagen te wachten om heeren Amster- damsche hengelaars te begeleiden bij hun zwerftochten in den Westplas. En waarom? Omdat velen van genoemde heeren het in den laatsten tijd zoo bont maken met het stelen van aardbeien, het vernielen en ver trappen van planten. Handelend optreden is dus noodig, omdat een hengelaar in den nacht heel wat schade kan teweeg brengen. Behalve door politie, worden de akkers bewaakt door vele pootige ingezetenen, die zoo noodig zich kunnen verdedigen. Gelukkig is het zoo ver nog niet gekomen, maar ’t zou eens mogelijk kunnen zijn. Het is nog gebleven tot het opmaken van processen-verbaal wegens diefstal en vernieling. Zondagnacht heeft de politie succes gehad. Niet minder dan acht processen verbaal werden opgemaakt, terwijl gestolen aardbeien in beslag werden genomen. Arresta- tiën hadden niet plaats. Men stelt zich voor met dergelijke bewaking eenigen tijd voort te gaan. Handhl. De melk bezit de eigenschap zeer gemak kelijk geuren aan te nemen. Er is geen vloeistof, die zoo gevoelig is als melk. Bekend is, dat melk, die eenigen tijd in een duffen stal gestaan heeft of in een, waarin knollen gevoederd worden, een slechten reuk en ook eene slechten smaak aanneemt. Verder is het wel eens voorgekomen, dat de melk uit stallen, die in den zomer versch gewit werden, waarbij men voor de vliegenplaag creolin of terpentijn aan de kalk had toegevoegd, de melk tengevolge van die bijmengingen eenige dagen zoo onaangenaam rook, dat ze niet te gebruiken was. Deze reuk tastte zelfs de uit deze melk gemaakte boter aan haar onverkoopbaar. In een melkveestal moet dus alles nauw keurig geweerd worden, wat op de een of andere wijze een slechte geur kan ontwikkelen op dezen grond mogen paarden, varkens en kippen wegens den sterken reuk, dien zij afscheiden, in melk veestallen niet aanwezig zijn. Verder is voorzichtigheid aanbevolen bij het gebruiken van sterk riekende genees middelen als carbol en creolin. Ik gebruikte daarvoor met voorliefde het minder ruikende segtoforma, een, door de segtoforme-maat- schappij samengesteld desinfectiemiddel. Het is reeds voldoende aan de melk een onaangenamen smaak te bezorgen, wanneer de koeien buiten de stallen een tijd lang be dorven lucht inademen, zooals de drie vol gende voorbeelden duidelijk aantoonen. Het eerste geval betrof 12 koeien, die dagelijks op hun weg naar de weide voorbij een dood kalf moesten, dat reeds tot ont binding overgegaan was. Zij ademden dus dagelijks slechts gedurende een korten tijd de, van uit het lijk uitgaande lucht in. Het was echter niet alleen, dat de melk van die twaalf koeien onaangenaam smaakte, maar het maakte, dat de melk van den geheelen stal denzelfden slechten smaak kreeg. Nadat 't kalf begraven en de lucht weder zuiver was ge worden, kreeg ook de melk haar vroegeren goeden smaak terug. In het tweede geval had de melk van ongeveer 25 koeien een zeer onaangenamen reuk. Toen men naar de oorzaak hiervan zocht, bemerkte men, dat in het bosch, waar door de koeien iederen dag gingen, een rot paardenlijk lag. Dit werd begraven, waarna de melk weer normaal werd. Het laatste geval had in Holland plaats. Daar was eene fabriek tot het maken van vischtraan uit vischafval. Tengevolge van de slechte lucht, die de fabriek verspreidde, nam de melk van alle koeien uit den omtrek een zoo slechten reuk aan, dat zij voor de consumtie niet meer te gebruiken was. De bewoners waren genoodzaakt de Koningin te verzoeken, die fabriek te laten sluiten. Niet altijd is men in de gelegenheid de oorzaak van den slechten smaak der melk te kunnen aantoonen. Zoo had b.v. een rentenier twee jonge goed gevoerde Simmenthaler koeien, kort voor het kalven gekocht. Eenigen tijd na het kalven kreeg de melk van beide beesten een onaangenamen ranzigen smaak. Het was opmerkelijk, dat dit verschijnsel bij de morgenmelk sterker voorkwam dan bij de avondmelk. De stal was goed en van uitmuntende kwaliteit, der dieren schreef de oorzaak smaak toe aan werd de smaak iets beter. Na eenigen tijd verdween het kwaad, zonder dat de oorzaak gevonden werd. Aan het turfstrooisel lag het volgens mijne meening niet, daar dit materiaal met goed gevolg in vele veestallen gebruikt wordt, w-aarvoor het zich wegens hare eigenschap, de vloeistoffen op te zuigen, zeer goed leent. Naar aanleiding van het bovenstaande moet ik nog een geval uit mijn tegenwoordige practijk mededeelen. Eenigen tijd geleden kwam een boer uit een dorp in den omtrek van Freedrichshafen bij mij en vertelde mij, dat de melk van een zijner koeien rook en zeer slecht smaakte, zoodat men de daaruit bereide boter niet eten kon en ook, dat de melk schuimde. De melk der andere koeien Was daarentegen normaal. Bij bezichtiging daar ter plaatse vond ik, voor den tegen- woordigen tijd, eene zeer goeden en zuiveren stal. De melk der overige drie koeien was inderdaad zeer goed. De betreffende jonge koe, die de slechte melk gaf, werd in mijn tegenwoordigheid gemolken. De melk toonde geen abnormale hoedanigheid, zij had alleen een weing onaangenamen reuk en smaak, die na het koken niet verdween. Zij was echter, zooals de boer verzekerde niet zoo intensief als vroeger. Noch de koe in ’t algemeen, noch de uiers toonden eenige ziekelijkheid. Ik gaf de koe een gram collaryal (twee maal binnen twee uur). Het is een zilver-preparaat, dat speciaal op het bloed inwerkt. De melk wordt immers direct uit het bloed gevormd en was op grond hiervan, dit middel aangewezen. Of nu tengevolge van de medische behan deling of van zelf, dit is niet vasttestellen, maar in ieder geval verdween de onaange name smaak binnen eenigen tijd. Dit geval is in zoover leerrijk, daar het aantoont, dat onder niet nader te bepalen omstandigheden, de melk van een enkele koe van een stal een slechten smaak aannemen kan, waarvan de oorzaak in het betreffende dier zelf liggen moet, daar in de melk der overige dieren, die gelijke levensomstandig heden hebben, het niet voorkomt. Zal het eens voorkomen, dat de melk een dergelijk onaangenamen smaak aanneemt, dan moet voor alles onderzocht worden of de melk van alle beesten heid heeft, of slechts het vaststellen hiervan wordt het onderzoek vereenvoudigd. Groote reinheid der stallen en gereedschappen, zoowel als eene goede ventilatie-inrichting, die namelijk ook des nachts noodig is, zal het beste voorbehoed middel tegen dergelijke gevallen zijn. Bayerische Molkerei-Zeitung Afdeelingen zijn gesticht van de Inter nationale Vereeniging Vrede-tentoonstelling: Te Makkum, met G. J. Tichelaar, voorz., Ds. IJsseling, seer., H. Maas, penn. Te Witmarsum-Pingjum, met Th. Boshuyer, notaris, voorz., Ds. H. Westra, secr. en W. Veltman, penningm. Uit Bussum schrijft de correspondent van Het Volk: Z/Naar ik uit goede bron 'verneem is tegen een heer, wonend in het Prins Hendrik- park alhier, procesverbaal opgemaakt, wegens schending der openbare eerbaarheid. Hij was gewoon elkén morgen een bad te nemen en scheen het dan voor zijn gezondheid noodig te oordeelen zich in Adam’s kostuum op het balcon zijner villa te vertoonen, om zich aldus te laten drogen. Zijn buren en de politie hebben tegen deze al te groote natuur lijkheid eenig bezwaar.” Zaterdagavond toen de twee broeders Br., wonende te Heukelom, waarvan de eene gehuwd en 28 jaar oud is, en de andere ongehuwd en 19 jaar is, van hun werk huiswaarts keerden, wenschten zij van te voren een bad te nemen in het water onder de gemeente Berkel en Enschot. Een voorbijganger zag dat een paar pak ken kleeren op den kant lagen, waarom hij veronderstelde dat een ongeluk moest heb ben plaats gehad. Hij waarschuwde anderen, die met een bootje een onderzoek instelden en spoedig werden de drenkelingen gevonden. Beiden hadden de handen in elkander. Blijk baar heeft dus de een den ander willen redden. Muziek en Calvinisme. Een interessante tuchtquaestie zal de eerst volgende vergadering van een classis van Geref. Kerken in ons land hebben te behan delen. Een lid eener plaatselijke kerk is een paar maanden geleden gecensureerd wegens het organiseeren van concerten en het be zoeken .van soortgelijke. Bedoelde concerten werden gegeven door eerste musici en de nummers van de programma’s zijn bijna uit sluitend klassiek, m. a. w. wat gegeven werd is zzhooge muzikale kunst”. Tegen die kerke lijke censuur is het betrokken lid bij de laat ste vergadering der classis in verzet gekomen. Genoemde vergadering heeft een commissie van onderzoek benoemd, die op de volgende vergadering praeadvies heeft uit te brengen. Wat we hiervan vernamen, is, dat concerten in een kerkgebouw wel, in een zaal niet geoorloofd zijn; altijd van het standpunt van genoemde commissie. Doch de classicale ver gadering heeft de uitspraak. In de betrokken kerkelijke gemeente ziet men den afloop met belangstelling tegemoet. Nederl. Zondagochtend ontmoette een agent van politie aan den Kanaaldijk te Middel burg een vijftijl jongens, van 15- en 16- jarigen leeftijd, die in het bezit waren van een zak met koper. Hij bracht de knapen naar het politie bureau en daar bleek, dat zij het koper ontvreemd hadden uit het fort Rammekens onder Ritthem. De jongens waren voorzien van een hamer, nijptang en beitel en hadden, na zich tot het fort toegang te hebben verschaft, het koper van deuren enz. afgetrokken. In het riet bij het fort werd op aan wijzing der jongens nog een hoeveelheid koper, ongeveer 60 kilogram, gevonden, dat zij op dezelfde manier zich hadden toege ëigend. Zij bekenden den diefstal en deelden nog mede, dat zij de vorige week bij een opkooper M. genaamd, voor ongeveer f 15 koper van. de hand gezet hadden. M. Ct. Donderdag had te Heikant (St.-Jansteen) een bijenzwerm de brievenbus tot woning gekozen. Het was ondoenlijk er brieven in te werpen en deze werden dan ook maar gedeponeerd bij v. d. Goore, op wiens erf de bus is geplaatst. Toen de postbode de bus kwam lichten, moest v. d. Goore in ijmker-costuum die taak verrichtenin de bus waren echter niets dan bijen. M. Ct. Automobilisme. Het aantal inschrijvers voor de auto-wed- strijden te Scheveningen is zeer groot. Het bedraagt reeds circa 80, waaronder één machine van 200 P.K. De politie te Schiedam heeft den ver» moedelijkeu graveuschenner gearresteerd^ Bolswardsche Courant ilk.'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1