Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ïïstaio ifbbï. 3 32 1 r L 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 57. ZONDAG 15 JULI. r I VOOR 'III Afzonderlijke kalm door- Ze is neer nu ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. er een tele- opende, denkende dat gelukwensch was. Met een luiden blijdschap vloog zij op. O van Tonny Allen waren opgewonden en om was en meende, dankbaar Toen de meisjes thuis kwamen, vonden en goed gestemd, toe een wolkje en wist ook >S ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. van een s van de overgelegd. Intusschen mag gezegd worden, dat beide feesten uitmuntend geslaagd zijn, ’t bezoek te Franeker was echter drukker dan in het Oranjewoud, ’t Schijnt dat de glans van de fanfarefeesten aan ’t tanen is, want het bezoek wordt telken jare minder. Nog enkele jaren èn... er moet weer wat anders gevonden worden om het publiek te trekken. De zeilvereeniging „Sneek" heeft een rondschrijven gericht tot een 65-tal eigenaars van motorjachten, waarin zij meedeelt, dat op Woensdag 22 Augustus vanwege de ver- eeniging een betrouwbaarheids- en vaardig- heidswedstrijd van motorjachten wordt ge houden, voorafgaande aan de op dien dag tevens te houden jaarlijksche zeilwedstrijden. De voorbereiding tot dezen wedstrijd, zoo mede de regeling op den dag zelf geschiedt met den steun van den Alg. Nederl. Wiel- rijdersbond. Te Buren was in den nacht van Zondag 1 Juli een rijwiel gestolen bij den onderwijzer Lichtendahl, die als commensaal thuis is bij R. R. De politie deed langen tijd te vergeefs onderzoek naar den dader. Reeds had men bijna den moed opgegeven, toen het vermoeden viel op een zoon van R., in garnizoen te Ede. Deze werd Dinsdag jl. door de politie uit Buren in streng ver hoor genomen en na 2i/2 uur ondervragens bekende hij in den bedoelden nacht het ouderlijk huis te zijn binnengeslopen. Hij had eerst nog ruim een uur in het achter huis op de deel geslapen, en daarna de fiets meegenomen en zich daarmede uit de voeten gemaakt. Het was hem niet gelukt het ge- stolene te verkoopen, zoodat hij het heeft beleend in een pandjeshuis te Arnhem, al waar de politie het inderdaad ook vond en in beslag nam. Het moet reeds de tweede maal zijn dat dit jongmensch een fiets ont vreemd heeft. Een ander persoon, die te Buren woont, en aanvankelijk van het misdrijf verdacht werd de politie had huiszoeking bij hem gedaan heeft toen de werkelijke dader bekend geworden was, den geheelen dag ge vlagd. N. v. d. D. Tengevolge van den overvloedigen regenval van Woensdag op Donderdag, ston den de weilanden in lage streken van onze provincie op vele plaatsen blank en hadden het aanzien van wat de herfst bij hoog water in den regel aanbiedt. Men zag dan ook reeds vroeg in den morgen vele poldermolens malen, wat wel een zeldzaamheid mag genoemd worden na den regen van een enkelen dag na zoo lange droogte. Donderdagavond om 8l]2 uur was er te Scheveningen een zeldzaam fata morgana te zien. Aan den westelijken horizon ver toonde zich een groote havenstad met koepel daken, groote huizen en schepen, ’t Geheel was in roode vlammen gehuld en maakte diepen indruk op allen die het zagen. V. De firma W. G. Boele senior te Kampen, stuurt een aardig reclameboekje de wereld in, dat om zijn uitvoering en inhoud beide de vermelding waard is. Op degelijk papier gedrukt, versierd met tal van typische illu straties en in een bandje, dat ook al meedoet aan de Rembrandt-hulde, bevat dit boekje een korte geschiedenis van //fenygh kruyt touback” en een wetenswaardige causerie over de fabriek der firma Boele zelf en het werk, dat daar verricht wordt. Tijdens de kermis in den Helder is door verschillende houders van kramen en tenten aan den heer Stuvé, die de gemeente voor de 25ste maal met zijn nougatkraam bezocht, een formeele ovatie gebracht. Kra men, tenten en omliggende huizen vlagden, een theater-muziekkorps bracht hem een aubade, de heer C. de Nies hield een toe spraak en den jubilaris werd een fraaie zilveren herinneringspenuing aangeboden. Drankwet. Met 1 Augustus e.k. treedt de bepaling van de Drankwet in werking, dat zonder verlof in localiteiten geen wijn, bier, limonade, koffie of welke drank ook zal mogen worden getapt of geschonken. De aanvraag wordt ter openbare kennis gebracht en ieder heeft het recht binnen twee weken nadat de bekendmaking is ge schied, schriftelijke bezwaren bij B. en W, in te brengen. doen, voor het doctoraal //Rechten* had haar niet bericht op welken dag dat plaats zou hebben, hij had zich reeds eenige malen teruggetrokken hoe zou dat afloopen Zij kon hem niet langer laten studeeren, dat was onmogelijk, het had haar al zoo vele offers gekost, om haar eenigen jongen de carrière te laten volgen, waar haar man hem het liefst in had zien slagen. Zij rukte zich met geweld uit hare over peinzingen los en dwong zich tot het doen barer huiselijke bezigheden. zij mamaatje wel tevreden alleen Sophie zag af en glijden over Moeders gezicht, wel wien dat gold. De dag werd prettig en gebracht. Bij het middagmaal kwam gram, dat mevrouw het een schreeuw van meisjes, gelukkig, gelukkig, Tonny is ge slaagd, wat heerlijk cadeau is dat. van blijdschap ’s avonds kwam de geslaagde jurist thuis moeder’s feest te vieren. In langen tijd er niet zooveel vreugde in huis geweest, toen nu ’s avonds allen, naar moeder naar bed waren, en zij op hare kamer en tevreden nog van den gelukkigen dag genoot, ging zachtjes de deur open en trad Hetty binnen, met een krans van immortellen in de hand. Lieve moeder, we willen u vandaag niet treurig maken, maar nu kom ik even vader’s portret bekransen. Och, had vader het slagen nog eens mogen beleven. Met een dankbaren kus sloot de jarige haar kind in de armen en zeideveel heb ik verloren, maar hoeveel heb ik nog over gehouden om lief te hebben. BINNENLAND. Het is heden moeder’s jaardag, zei Anna tot hare zusters, laten we toch ons best eens doen, om moeder op te vroolijken en de droevige herinnering wat bij haar weg te nemen, die dezen dag altijd bij haar op wekt. Wat graag, niets liever dan dat, antwoordde de jongere Hetty, die als jongste kind wel een beetje het lievelingetje was, maar hoe moeten we dat doen? Moeder is dan altijd zoo treurig en nu zijn er al zoovele jaren over heengegaan dat papa juist op dien jaar dag begraven werd, dat het wel hopeloos lijkt, om moeder uit haar verdriet te halen. Zeg dat niet, deed de oudste zuster Sophie zich hooren, het is alleen de vraag, hoe we het moeten aanleggen, want ik ben over tuigd, dat het moeder toch wel goed zou doen, als we wat meer werk van haar jaar dag maakte. Kom Hetty, jij moederskindje, ga jij nu eens wat witte bloemen uit den tuin halen die zijn zoo lief en eenvoudig en geven niet zoo’n feestelijk aanzien als de bontgekleurde we zullen het hier nu eens recht gezellig en prettig maken en als moeder binnen komt niet heel veel zeggen, maar bij het feliciteeren met een hartelijken zoen haar te verstaan geven, dat we alles wel voelen en begrijpen maar toch niet meer toe willen staan, dat zij zich altijd zoo overgeeft aan haar verdriet. Ja, he ja, riep Hetty, die juist met de bloemen binnenkwam, laten wij het probeeren, misschien dat dien somberen druk dan van moeders verjaardag af wordt genomen, he ja, hier zijn bloemen, laten we die nu netjes gearrangeerd in een vaasje zetten. Vlug weerden zich de meisjes, zetten het ontbijt gereed, een geestig bouquetje voor moeders bord en de kleine geschenken daar om heen, zie zoonu mocht moeder komen en bij haar binnentreden, werd zij door zes jonge armen omvat en drie jeugdige stemmen wenschten haar geluk. Toen zij voor de bloemen zat, verbaasde zij zich over zich zelf dat zij zoo opgewekt was, op een dag, die haar zoo veel roofde in het verleden, zij keek de drie jonge ge zichtjes aan en op eens werd het haar duide lijk, dat zij die kinderen onrecht deed, door zich zoo over te geven aan pijnlijke herinne ringen, zij gevoelde nu plots, hoe zelfzuchtig het was, om te blijven wroeten in eigen leed, en dat zij moest leeren haar leed zóó te dragen, dat het niet de jonge levens drukte en de omgeving somber maakte. Zij was opgewekt en vroolijk, zij dankte de meisjes hartelijk en toen haar drietal naar school was gegaan, zette zij zich een oogen- blik neer en dacht eraan, hoe het vroeger was, nu was zij immers alleen en deed zij er niemand verdriet mee, als zij in den geest nog eens doorleefde, hoevele plannen er vroeger, voor haar jaardag waren gemaakt, hoe die plannen in duigen vielen door het plotseling ziek worden van haren man, eene ziekte die steeds toenam, zoodat haar feest, dat zij zoo genoegelijk had denken te vieren, een dag van rouw werd, waarop haar beste vriend, haar steun, naar zijne laatste rust plaats werd geleid. 01 zij zag het nog alles voor zich, dien stoet van vrienden en bekenden, die bloemen en kransen die de kist bedekten, die woorden van troost en deelneming, het ging haar als in een droom voorbij en ’s avonds toen alles was afgeloopen en zij alleen was gelaten in hare eenzame kamer toen keek zij wanhopig rond en snikte hartverscheurend. Haar jaardagdie datum zou voortaan dubbel gemerkt haar in het geheugen leven, ach, het was haast niet te dragen: de kin deren waren nog zoo jong, zij beseften nog niet, wat zij verloren hadden aan dien braven vader, en zij moest nu alles voor hen worden alles, ja, maar zoo peinsde zij verder, dan moest zij het hun ook aangenaam maken en niet het beeld van den gestorvene, voor hen licht vervaagd, hen telkens droevig voor oogen houden, zoodat hunne frissche levens lust geknot werd. Zij had nu reeds verscheidene jaren zonder raadsman geleefdvele bezwaren was zij reeds te boven gekomen, maar nog waren er vele moeielijkheden in dé naaste toekomst. Raar zoon, die dezer dagen examen zou bouwer L. Martens aldaar werd het dier gegrepen en vervolgens afgemaakt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Stavoren, 12 Juli. De ansjovisvangt heeft een eind genomen en is het thans mogelijk de resultaten van dit jaar te overzien. De geheele aanvoer hier bedroeg ongeveer 2300 ankers (een anker is p.m. 3000 stuks), waar voor besomd werd van f 6,40 tot f 8,50 per 1000 stuks. De teelt, die eerst best beloofde te worden, stelde later te leur, maar is toch goed te noemen. Verleden jaar bedroeg de totale aanvoer 1500 ankers, in 1904 slechts 210 ankers. De vangsten liepen voor verschillende visschers zeer uiteen, naar we vernemen van 20,000 tot 250,000 stuks. Voor een deel moge het geluk hierbij een rol spelen, ander zijds verschilt het aantal en de hoedanigheid der netten ook aanmerkelijk en spreken ten slotte inzicht en activiteit ook hier zeker wel een woordje mee. Koudum, 12 Juli. De bode de heer M. Driebergen van Workum, die door zijn werk kring vele plaatsen moet bezoeken, ging gisteren voorbij het armhuis alhier en zag een meisje op den rug in het water drijven. Dadelijk begaf hij zich in de sloot en mocht het genoegen smaken het kind te redden, dat gelukkig spoedig daarna bijkwam en teekenen van leven gaf. Het bleek een dochtertje van Douwe de Jong te zijn, welke in de onmiddellijke nabijheid woonde. De moeder was natuurlijk zeer verheugd, dat men haar lieveling levend thuis bracht en dankte den redder zeer voor zijne gedane moeite. Lemmer, 12 Juli. Ds. Ewoldt werd heden veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het inzegenen r— huwelijk, zonder dat vooraf het bewijs burgerlijke voltrekking was De eisch was f 3 boete of 1 dag hecht. Jouster Crt. Workum, 12 Juli. Bij het op 11 Juli gehouden Concours van Harmonie- en Fan farecorpsen werd opnieuw door //Crescendo” het grootste aantal punten behaald, namelijk 47 van het 60-tal, dat het maximum vormde. Het corps verkreeg een tweeden prijs met lof. Een derde prijs verkreeg /Excelsior” van Parrega met 40 punten, terwijl aan de overige corpsen geen prijs kon worden uitgereikt. In de laagste afdeeling verkreeg //Looft den Heere” van Koudum het grootst getal punten met een tweeden prijs. In deze afdeelingen werden bovendien nog drie derde prijzen uitgereikt. 12 Juli. Gisteren voer een schip door de trekvaart. Nabij de Tolhuisbrug alhier geraakte de vrouw van een schipper overboord midden in het water. De arbeider J. Bruinsma die daar werkzaamheden verrichtte, zag het in welken toestand die vrouw verkeerde en bood onmiddellijk hulp, bijgestaan door den heer J. Bogstra, gemeente-architect, die daar toevallig ook was. Een praam, die daar lag werd los gemaakt en met vereende krachten slaagde men nu spoedig de vrouw, die be wusteloos was geworden, te redden, welke daarna even vlug werd bijgebracht. De schip per had zoo spoedig hij kon zijn schuit aan den wal gebracht, en zijn vrouw weer mee aan boord genomen, die er waarschijnlijk nu met een nat pak is afgekomen, Waren bovengenoemde personen niet in de nabijheid geweest, het ongeval zou minder goed zijn afgeloopen. Snoek. Groot was de behoefte aan regen water en over ’t algemeen was men er dan ook bijzonder mee ingenomen, dat het Woens dagmiddag eerst zachtjes en daarna al harder en harder begon te regenen, wat den ganschen nacht flink door duurde en pas Donderdag weer ophield, ’t Is thans weer droog, doch de lucht doet vermoeden, dat we nog wel iets te wachten zijn, en dat zal menig veld en vele akkers nog welkom wezen. De be zoekers van de tentoonstelling te Franeker en die van het fanfarefeest in ’t Oranjewoud vonden echter, dat die malsche regen toch nog één dagje te vroeg kwam of laten we zeggen, ze zouden ’t liever ’n dagje later genoten hebben, want met ’n nat pak van de festiviteiten naar huis te moeten, ontneemt veel van de opgewekte stemming. Leeuwarden, 12 Juli. Uit goede bron vernemen we, dat Akke Kobus, het slacht offer van den moordaanslag aan het Nieuwe Kanaal, thans driemaal geopereerd is. Een maal heeft zij daarbij in levensgevaar verkeerd. Volgens de laatste berichten echter laat haar toestand zich thans gunstig aanzien, weer in staat eenig geluid te geven. 13 Juli. De regen heeft in de ten toonstellingsgebouwen door lekkage nog al eenige schade aangericht. 13 Juli. De stortregen, die Woens dagavond een haastig einde aan de Franeker feesten maakte, veroorzaakte een warmen toeloop van volk naar de stations, waar een benauwend gedrang ontstond. In dat van den locaalspoorweg werden dientengevolge eenige ruiten ingedrukt. Eenige menschen werden tot het vertrek van den trein in een schapenhok onder dak gebracht. Het vuur werk kon natuurlijk niet doorgaan. Doch het genotene vergoedde veel. Schoone dagen geweest, die lang in de herinnering zullen blijven. Friesche Zuidwesthoek, 11 Juli. Evenals in de beide vorige jaren, heeft de hooioogst een bijzonder gunstig en geregeld verloop mogen hebben. In eene maand ongeveer haalden de veehouders den oogst binnen en had het weder aanvankelijk willen dienen, dan zou het nog sneller gegaan zijn. De eerste wagens zijn van matige kwaliteit; wat later gewonnen werd, is echter onverbeterlijk. Om broei te voorkomen, werd het hooi behandeld met landbouwzout, waarvan één handelaar alhier 50,000 K.G. verkocht. Een deel van het hooi is voorloopig ook geborgen aan mijten, waardoor overmatige broei ge temperd wordt. De hoeveelheden hooi zijn gemiddeld ruim voldoende. Dit is ook goed, omdat de kans op eene tweede snede ten gevolge van de droogte zeer gering is. Steenwijk, 10 Juli. Hedenmorgen werd een koe, afkomstig uit Zwartsluis, bij den slager de Leeuw, Oosterstraat, in den winkel geleid om geslacht te worden. Nauwelijks binnen, werd het dier wild en sprong, na eerst eenige ruiten in de binnenkamer ver brijzeld te hebben, door een groote spiegelruit de straat op. Hier gekomen, holde het bijna de geheele stad door en vervolgens den Zuidveenschen weg op. Eerst bij den land- Bolswardsclie Courant 1 4 I I m i i. i -i -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1