Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I I 1906. 45ste Jaargang Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 60. DONDERDAG 26 JULI. Voor het Kantongerecht. VOOR 21. 14. BINNENLAND. het zoo half hij 7. veel Zijn om vervoer naar N. R. Ct. 19. nacht hebben beide vooral daar waar zoo vervolg- achter Ki aan zoo’n en zegt, eens hooren, of het en hij zat op de kar. nu eenmaal niet en toen de politie was hij er bij en kreeg hij proces. 1 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. door, doch het was nog helder dag, zoodat de er van duidelijk erkende, en zagen, gingen ruim 7 uur brigadier een Franeker, 28 Juli. Een landbouwer uit het naburig Tzum, keerde met paard en tilbury huiswaarts. Bij het kruispunt van grintweg en spoorbaan schrikte het paard voor een met stoelen beladen wagen, liep achteruit en, trots een Hinken zweepslag, nog eens achteruit, begon te steigeren en... daar stortten man en paard en rijtuig in de berm- sloot. Met behulp van dienstvaardige handen werd alles weer op den wal gebracht. De kap, die bijna niets geschonden was, werd er afgenomen, het gareel, dat stuk gesneden was, werd vervangen door een ander, en rustig vervolgden man en paard hunnen weg, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Zoo goed ontkomt men zelden geschiedenis. Ernstig kermisopstootje te Achlum. Achlum, 23 Juli, Gisteravond tijdens de kermis was onze plaats in opschudding. Enkele jongelieden uit Arum maakten herrie in de herberg van Zandbergen. De bal dadigheid ging zoo ver, dat de hulp der politie werd ingeroepen. Toen de twee be ambten ter plaatse verschenen, kreeg de gemeente-veldwachter Alkema direct van een der opscheppers een slag met een bierflesch zoodanig tegen den linkerslaap, dat hij neer zeeg. Hij kwam echter weer bij en kon zelf nog thuis komen. De dader, later gevat, zou door dorpsgenooten uit de handen der marechaussee worden ontzet, doch toen maakte de marechaussee gebruik van de blanke sabel, waarmee twee Arumers gevoelig kennis maaktende een heeft een nog al ernstige kwetsuur opgeloopen. Bij den heer Alkema is door den arts schedelbreuk geconstateerd. Hepk. FHeuwsbl. v. Fr. diens naam werd dan ook genoteerd. Deze beklaagde is tegenwoordig dat hij zich geheel niet begrijpt, hoe hij wegens eizoeken bekeurd is geworden. Zij kwamen van het werk en zouden even op den Ouden dijk wat wormen zoeken, want ze zouden Hemelvaartsdag uit visschen. Zij hadden een wormklomp in de hand met gereedschap om wat in den grond te woelen. Zij zijn om niet het gras te vertreden de gruppel langs geloopen, recht op den Ouden dijk af. Kantonrechter. Maar waarom ging je dan aan den haal toen je den brigadier zaagt? Bekl. Ja mijnheer, dat was zoo, de beide anderen schrokken geloof ik en smeerden ’em, en toen ging ik er ook mee van door. K. Maar dat is toch vreemd, als je niets misdeedt, hoef je niet weg te loopen. Bekl. Neen mijnheer, maar wij mochten niet in dat land komen, en wij gingen dan ook de gruppel langs om het gras niet te vertrappen. K. Nu wij zullen zoo is als je vertelt. De Brigadier heeft gingen ze heen en weer, ze stukken geheel afgezocht en eenden opvlogen. Ik zat, de deze beambte, verscholen achter den dijk en toen ze dicht bij mij waren, kwam ik overeind en op hen toe, maar zij gingen er van door. Deze bekl. herkende ik heel goed, de beide anderen, die wat achter waren niet zoo beslist zeker doch stellig waren het twee zoons van hem. Deze bekl. en zijne zonen staan bekend als erge stroopers, eier- zoeken, visschen, eendenjagen of knuppelen alles is van hun gading. Bekl. Maar als ik dan zoo’n erge strooper was, als de politie meent, hoe komt het dan dat ik nog nooit, zoo oud ik ben voor, strooperij bekeurd ben De agent. Deze bekl. met zijne jongens gaan er steeds met een boot op uit, en als ze de politie ontwaren, steken ze de vaart over zoodat wij niet in hun nabijheid kunnen komen. 9. ’s nachts half twaalf brandende lantaarn. 10. Bacchus geofferd. 11. D. D. te Makkum was 24 Mei dronken te Cornwerd. Eisch f 3 of 2 dagen. 12. J. P. te Workum had 3 Juni ook te veel spraakwater ingenomen. Hij was rumoerig en druk en heeft zelfs iemand een flinke stoot tegen de borst gegeven. Eisch 3 dagen hechtenis. 13. 8. V. te Workum was 8 Juni met zijn visschersboot op de Zuiderzee. Op zijn zeil stond aan den eenen kant W.k.62 maar op den atideren kant niets. De letters waren met zwarte verf, doch op een bruin zeil is het voorschrift witte letters en aan beide kanten van het zeil. De opzichter van de visscherij bekeurde hem daarom. Bekl. is aanwezig en zegt dat het geheel onkunde was. Des andren daags heeft hij het direèt in orde laten maken. De heer ten Hope, opzichter te Edam, refereert zich aan’t opgemaakte procesverbaal, en wijst bekl. nog op de afkondiging der publicatie. Bekl. Als ik het geweten had, was in orde gemaakt, maar ik heb het altijd gehad. Eisch f 5 of 4 dagen. K. K. te Bolsward is bekeurd wijl hij den 9 Juni de straat gebruikte voor opslag van waren zonder daartoe vergunning te hebben. Eisch f 3 of 2 dagen. 15. D. M. te Nijega (H.O. en Nw.) reed den 5 Juni met paard en tilbury een melkkar achterop en ging deze voorbij zonder op duidelijke wijze te kennen gegeven te hebben, dat hij voorbij wilde. Daar de be stuurder van de kar niet vernam, dat dit rijtuig hem van achter opkwam, week hij dus niet uit, en het gevolg was, dat de kar werd aangereden, zoodat de melkbussen (ledige gelukkig) den weg overstoven. Zonder zijn excuses te maken, zag de bestuurder van de tilbury, weg te komen, maar hij, of eigenlijk zijn zzreeuw” werd herkend en vandaar dat hij heden als bekl. moet terecht staan. Hij is er echter niet, maar wel de twee getuigen in deze zaak. Van der Wal van Nijega was de bestuurder van de melkkar deze verklaart niet te hebben gehoord dat hij riep om voorbij gelaten te worden. De tilbury raakte de kar en de ledige kannen stoven er af. B. v. d. Meer, huisvrouw van R. Troelstra aldaar hoorde de kannen rinkelen, toen zij, het was vlak voor hun huis, terstond de deur uitkwam zag zij de tilbury hard wegrijden en de kannen lagen op en bij den weg. vader te Benedenknijpe (Fr.) Een merkwaardigheid. Als merkwaardigheid wordt gemeld, dat men dezer dagen bij de wed. 0. V. te Bar- singerhorn kon zien, dat een geit bij afwia» reling 7 biggen zoogde, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. J. de J. te Molkwerum idem, idem. Eisch idem. J. B. te Hornsterzwaag was in den van 9 op 10 Juni in de Jongemastraat alhier bekeurd wegens dronkenschap. Eisch f 3 of 2 dagen. 20. D. v. d. S. te Makkum is ook dronken geweest. Eisch idem. Eisch f 10 of 4 dagen. R. G. te Workum reed den 24 Mei op een fiets zonder Eisch f 3 of 2 dagen. S. Z. te Workum heeft te veel aan Eisch f 3 of 2 dagen. De Brigadier heeft zeer duidelijk gezien ^at ze alle drie liepen te eierzoeken, kruislings H. S. te Parrega moest 's avonds nog naar Bolsward, en de boodschap werd per fiets gedaan. Het was nagenoeg een uur na zonsondergang en toch had hij de lantaarn niet branden. Hij werd op den Gr. Dijlakker door de politie aangehouden en hem proces aangezegd. Bekl. staat heden terecht en verklaart niet geweten te hebben dat de lantaarn een uur na zonsondergang moet branden, en wilde den agent haast niet eens gelooven, zoo vast meende hij, dat het nog niet behoefde. Hij was naar dokter geweest en als hij het geweten had, zou hij bij dokter de lantaarn wel hebben opgestoken. Eisch f 1 of 1 dag. 22. C. de V. te Leeuwarden reed 19 Juni te Workum zonder licht op defietsen toch was het bijna 10 uur. Eisch f 3 of 2 dagen. 23. A. V. te Koudum reed den 20 Juni door de bebouwde kom van het dorp Oudega met een hondenkar Dat mag het zag, was hij er bij Eisch f 3 of 2 dagen. 24. B. W. te Onstwedderholte had den 17 Juni (Zondag) wat veel zzHollandische genever gepruufd" was daar wat vroolijk van geworden en riep luider dan noodig, ja dan zelfs oirbaar was. De politie waar schuwde hem dat hij niet mocht zingen, maar wanneer doet iemand die zzonder den invloed is*, naar goeden raad. Spoedig klonk dan ook weer zZLieb Vaterland kan ruhig sein* enz. maar ons maaiertje moest rustig zijn en hij was ’t niet, daarom proces. Beklaagde is reeds lang weer in zijn hei- math en was heden niet verschenen. De reis was denkelijk te ver. Eisch f 5 of 3 dagen. Dat zal wel op jaarrekening komen, ;t andere jaar als Berend terug komt, zal ’t hem waarschijnlijk wel herinnerd moeten worden. 25. J. de V. te Oudega reed met twee aaneengekoppelde melkwagens de zzWoud- brug* over. Daar mag maar een wagen tegelijk op de brug. Eisch f 10 of 2 dagen. De laatste is heden J. de J. te Workum, schipper, die 20 Juni door een brugje voer, dat geen afzonderlijke bediening heeft, en dus door de schipperij zelf bediend moet worden. Deze schipper draaide dan ook ’t brugje af, en dat mocht wel, doch hij liet het openstaan en dat mocht niet. Eisch f 3 of 1 dag. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen. de kannen lagen op Eisch f 5 of 4 dagen. 16. J. W. te Warns reed 10 Juli ’s avonds op een rijwiel doch had geen licht op. Eisch f 3 of 2 dagen. 17. S. C. de J. te Scharl werd dien dag ook bekeurd voor gelijke overtreding. Eisch idem. 18. Een Friesch Folks-Sanatorium. Naar wij vernemen was door de leden van den kring zzWonseradeel*, afdeeling van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van een Friesch Volks-Sanatorium met alge- meene stemmen aangenomen, om het Hoofd bestuur te verzoeken, bij de eerstkomende wijziging der Statuten op te nemen, dat bij benoeming van verplegers en verpleegsters gerekend zou worden met de verschillende godsdienstige richtingen in Friesland. Waar nu genoemd Hoofdbestuur in zijne vergadering van 28 Juni 1.1. hierop niet is ingegaan, en de Voorzitter van den kring «Wonseradeel* dit voorstel zelfs „ontijdig” en „voorbarig” noemde, hebben eenige leden, waaronder twee gereformeerde predikanten te kennen gegeven, dat zij zich tot hun spijt zóó lang van alle actieve medewerking zullen moeten onthouden, totdat bedoeld voorstel en beginsel in de Statuten is vast gelegd. Naar het ons voorkomt is het werkelijk zaak, dat door alle belijdende Christenen adhaesie met dit optreden wordt betuigd, en eendrachtig wordt samengewerkt om in genoemden geest Statutenwijziging te krijgen. Ook bij de behandeling en ver pleging der kranken wordt het Christelijk beginsel al te veel als van weinig waarde op den achtergrond gedrongen. Be Banier. H. M. de Koningin. Uit Den Haag werd Dinsdagmiddag ge seind Met leedwezen verneemt men dat heden bekend zal worden het teleurstellende feit dat de blijde hoop waarin Koningin, Vor stenhuis en volk verkeerden niet verwezen lijkt zal worden. Nader seint men uit Den Haag: De Staatscourant bevatte Dinsdagavond het volgende bulletin Eene lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin gedurende eenige dagen, heeft aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft geen reden tot ongerustheid. (Get.) dr. Roessingh; Arts Pot. Een man in een kist. Een paar mannen brachten Maandagavond, op een handwagen, naar de aanlegplaats van de Amsterdamsche pakschuit aan de Maas- kade O. Z. te Rotterdam, een groote pakkist, die als vrachtgoed met die boot naar Am sterdam moest verzonden worden. Op de kist stond Voorzichtig behandelen, glaswerk. Een groote enveloppe, die later een reclame- biljet bleek te bevatten, was door de bezorgers van de kist achtergelaten als daarbij behoorende. Toen de kist daar op den wal stond en de bezorgers ervan reeds lang vertrokken waren, hoorde een van de werklieden van de Amsterdamsche pakschuit, langs de kist loopende, gestommel en vreemde geluiden. Hij riep er andere lieden bij. Men beraad slaagde, bracht de kist met haar inhoud in verband met den moord, in den afgeloopen nacht op den Langen Hilleweg op den bootwerker E. van Dijk gepleegd, dacht aan allerlei verschrikkelijke dingen en besloot de kist zoo spoedig mogelijk naar ’t politiebureau aan de Nassaukade te brengen. Aldus geschiedde. Op het politiebureau werd de kist met de noodige voorzorgsmaat regelen geopend, en nauwelijks waren er een paar planken afgebroken, of er sprong een man uit, die zich liefst zoo spoedig mogelijk uit de voeten gemaakt zou hebben. Hij bleek te zijn de te Amsterdam in de Keizer straat no. 18 wonende kleermaker F. C. v. d. M., die een dag of acht geleden, na een twist met zijn vrouw, de deur was uitge- loopen en nu heelemaal zonder geld was. In een café in de Lange Torenstraat alhier hadden eenige kennissen het plan beraamd om hem op deze wijze vrij Amsterdam te bezorgen. Pier Pander. De bekende beeldhouwer Pier Pander, die te Rome woont, logeert tegenwoordig bij zijn Zitting van Vrijdag 20 Juli 1906. Voor ’t Kantongerecht zijn in deze zitting o.a. behandeld de navolgende strafzaken 1. Zondag 20 Mei was hier vergadering van het Leger des Heils. Na afloop van die oefening was er dien avond vrij wat herrie en beweging, en waren er vrij wat jongelingen die er later een lolletje van wenschten te maken op straat. De politie waarschuwde al eens om rustig te zijn en later nog al eens, doch zonder het gewenschte gevolg, en de agenten zagen zich genoodzaakt een der voorste jongemannen, die zich niet stoorden aan den eisch om door te loopen, in arrest te nemen, waartegen hij nog al vrij hevig protesteerde, en dat door de anderen, de kameraden, ook vrij euvel werd opgenomen. A. v. d. M. te Bolsward staat heden terecht wegens verstoring der openbare orde. Beklaagde is present en zegt, dat hij onschuldig is, en niet kan begrijpen waarom hij juist opgepakt moest worden. De agent verklaart, dat hij na twee of of driemalen te zijn gewaarschuwd, niet ge hoorzaamde. Eisch f 5 of 3 dagen. 2. M. E. van Heeg was dien Zondagmiddag ook bij het relletje, zooeven genoemd. Hij verkeerde zoo sterk onder den invloed van sterken drank, dat hij proces kreeg wegens dronkenschap en tevens als verstoorder der openbare orde, want hij kwam voor het politiebureau den arrestant, den vorigen beklaagde, cpeischen. Hij kwam om dezen te verlossen, maar ging zelf de doos mee in. Bekl. is absent. Eisch bij verstek f 5 of 3 dagen. 3. T. N. te Bolsward en O. v. d. W. te Harlingen werden dienzelfden Zondagavond bekeurd wegens dronkenschap. Eisch voor ieder f 5 of 3 dagen. 4. S. R. te Witmarsum was dien zelfden avond ook in kennelijken staat, echter niet te Bolsward, maar dit feit staat op zich zelf. Het geschiedde te Witmarsum. Eisch f 15 of 3 dagen. 5. P. V. te Stavoren was 22 Mei dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. 6. W. H. te Lutkewierum had 23 Mei twee maten in zijn winkel die niet het ver- eischte ijkmerk droegen. Eisch 2 maal f 3 of 2 dagen, met verkeurdverklaring der maten. A. T. te Rien was den 21 Mei te aan het Maandaghouden te Oosterend. beenen werden in het laatst te zwak, hun last te dragen. Eisch f 15 of 3 dagen. 8. P. N. te Bolsward staat terecht wegens eizoeken op den 23 Mei. De Brigadier der rijksveldwacht, op surveillance zijnde, zag 3 mannen in het land in gebruik bij Andries Jorna, en behoorende aan het Weeshuis. De ambtenaar verscholen achter een hoogte of polderdijk, zag ze alle drie heen en weer loopen en zoeken waar eenden opvlogen. Toen de zoekenden eindelijk de gladde knoopen ze er van en Bolsvardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1