Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I il 1906. 45ste Jaargang. No. 61. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1 H 1 2 1 a ZONDAG 29 JULI. Groot Concours van Muziekkorpsen te Leeuwarden. I I 1 Met gesloten beurs. M’* 3 F VOOR en van Maandag deftig heen Ik zwijgen. Stitsjkin Ik kan zeide hij. en ik moet u aan het verstand breng, welke levensbeschouwingen ik van u aan de van het tl een geluk bezorgd heb. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een strenge, solide, gezette man alle dingen mijne eigene ideeën 1 M a Zondag 29 dezer wordt er in drie afdee- lingen gekampt. Het meest interessante deel van dezen wedstrijd zal zijn Sectie A, afd. II. In deze categorie zullen zich doen hooren het Sted. Muziekkorps van Enkhuizen (Nachklange „Euryanthe” van Weber), het overal overwinnende Excelsior” van Drachten (Ouverture Fantastique van Govaert), en het uit de reorganisatie van Woudklank” en /Concordia” geboren korps //Heerenveen”, met de Paraphrase ,/Loreley” van Nesvadba. Dit wordt voor Zondag het neusje van den zalm, en de uitslag van deze afdeeling wordt door geheel het //blazende” Friesland met spanning tegemoet gezien. Verder komen nog uit in de 3 afd. de korpsen van Leeuwarden, ‘t Zandt (Groningen), Menaldum, Anjum, Weidum, Buitenpost, Beetsterzwaag, St. Anna-Par., Berlikum, Bu- rum, Rottevalie en Oude Bildtzijl. (Verplicht stuk voor Zondag //Brignola”, Fantaisie van Boscolli). Op Maandag 30 Juli a.s. is de ^Harmonie” «au de beurt, die in vier afdeelingen is verdeeld. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bij den hoofdconducteur Stitsjkin zat op een van zijne dienstvrije dagen Ljoebof Gri- gorjewna, een solide, ietwat poffige dame van omstreeks veertigjarigen leeftijd, die zich met huwelijksmakelarij onledig hield. Stitsjkin, een beetje verlegen, maar ernstig, en streng als steeds, liep in de kamer en weer, rookte een sigaar en sprak Heel vereerd, met u kennis te hebben mogen maken. Sjemjon Iwanowitsj had mij u gerecommandeerd om mij in een erg pijn lijke en moeielijke zaak, die het geluk van mijn leven betreft, te helpen. Ziet u, u moet begrijpen, Ljoebof Grijor- jewna, ik ben twee-en-vijftig jaar oud, dus op een leeftijd, waarop vele menschen reeds volwassen kinderen hebben. Mijne brood winning is door en door solide. Mijn ver mogen is wel niet groot, maar ik zou toch een beminde vrouw en een paar kinderen behoorlijk kunnen onderhouden. Onder ons kan ik u meedeelen, dat ik behalve mijn tractement ook nog gelden in de spaarbank heb, die ik door mijn solide levenswijze kon overleggen. Ik ben een solide en nuchter mensch, die een geregeld en ordentelijk leven leidt, zoodat menigeen aan mij een voorbeeld zou mogen nemen. Maar een ding ontbreekt mij een huiselijke haard en een levens gezellin. Ik leef nu als een vliegende kraai, trek van het eene kwartier naar het andere vind nergens gezelligheid, kan met niemand eens rustig praten, en als ik ziek ben, dan heb ik niemand die mij ook maar een glas water brengt. Bovendien is een gehuwd man in de maatschappij altoos meer waard, dan een ongehuwde. Kort en goed, en alles wel overwogen ik zou wel in de huwelijksboot willen stappen dat is, mij vereenigen in den heiligen echt met een passende en achtenswaardige vrouw. Daar hebt u wel gelijk aan, bracht de huwelijksmakelares in het midden. Ik ben een alleenloopend man en ken hier in de stad geen sterveling. Waar moet ik heengaan en bij wie aankloppen, daar alle menschen voor mij incognito zijn? Juist daarom ried mij Sjemjon Iwanowitsj, mij te wenden tot een persoon, die in dit vak specialiteit is en van het geluk van hare medemenschén, om zoo te zeggen hare professie maakt. En bijgevolg verzoek ik u beleefdelijk, Ljoebof Grigorjewna mij te helpen. U kent alle meisjes in de stad en u kunt er mi| licht eene aan de hand doen. Vijf korpsen van buiten de provincie dingen mee, t. w. de Schutterijmuziek van Enschede (Fantaisie Paillasse), Harderwijk (La muette de Portici), //Semper Crescendo” van Ambt- Almeloo (Finale d’Ariëlle Bach), Velsen (Ouverture //Miidchen v. d. Spule”) de Wijk (La Dame de Coeur) en //Excelsior” van de Lemmer (Ouv. de Concours). Dan komen in de 3e afd. tegen elkaar o. a. z/Ons Ideaal” van de Lemmer (La flute Enchantée), //Crescendo” van Workum (Isidore) en //Grouw” (Renouveau). Wie eenigszins met de verhouding dezer korpsen is bekend, vooral die tusschen //Ons Ideaal” en ’//Grouw”, zal ons toestemmen, dat hier voor deze korpsen veel op ’t spel staat. In deze heat doen ook mede Tjum- marum, Ternaard, Parrega, St. Jacobi Par. en Gorredijk. Deze 5 korpsen mogen echter wel profiteeren van eenige //handicap”. De uitslag van deze interessante afdeeling benevens die van den match tusschen Enk huizen, Drachten en Heerenveen zal onmid dellijk na afloop aan ons bureau worden be kend gemaakt. En zoo staat het musiceerende deel van Frieslands //jongerein” aan den vooravond van twee gewichtige dagen. En hoewel wij voor onze korpsen alles goeds hopen, en o zoo graag aan den avond van den dag zouden meezingen z/Klink dan en dawerje fier yn it roun Dyn aide eare, o Frysce groun”. Toch hopen wij, dat de strijd, hoe heet ook misschien, moge eindigen in een zuiver accoord, waarmee alle deelnemers ten volle tevreden zijn. Eere wie eere toekomt. Ws. Hm, hm. Jawel, dat zou wel gaan. U drinkt niet. Drinkt toch eens 1 De huwelijksmakelares bracht met geoe fende hand haar glas naar hare lippen en ledigde het zonder te kikken. Dat zou wel gaan, herhaalde zij. En wat voor een slag van meisje zou u wel wenschen Nikolaj Nikolaitsj Ik Och, wat de hemel mij toedenkt. Ja, ja, natuurlijk daar beschikt de Hemel over. Maar een ieder heeft toch zijn smaak. De een houdt van blond, de ander van bruin. Hoor eens, Ljoebof Grigorjewna, viel Stitsjkin haar met een soliden zucht in de rede ik ben een man van jaren en karak ter. Voor mij speelt de schoonheid, het uiterlijk slechts eene tweede rol; want zoo- als u zelf wel weten zult, schoonheid ver gaat, en met eene mooie vrouw kan een mensch veel verdriet beleven. Ik voor mij ben van opinie, dat aan eene vrouw niet datgene de hoofdzaak is, wat aiterlijk is, maar wat innerlijk is dat wil zeggen, de ziel, en het gemoed. Maar drink toch eens, bid ik ui... Het is natuurlijk aange naam, wanneer eene vrouw een welgevuld figuur heeft, maar noodig tot wederzijdsch geluk is dat niet, De hoofdzaak is en blijft het verstand. Ja, en eigenlijk behoeft eene vrouw ook geen verstand te hebben; want door het verstand krijgt zij licht een hoogen dunk van haarzelf en gaat zich dan allerlei verbeelden. Ik zal niet zeggen dat ik tegen bescha ving ben o neen, hoor 1 Dat moet u niet van mij denken. Maar wat is beschaving? Het is heel aardig, Fransch en Duitsch en alle mogelijke talen te spreken natuur lijk heel aangenaam. Maar wat heb ik daar aan, als mijne vrouw mij geen knoop aan mijn jas kan naaien? Ik behoor zelf tot de beschaafde klasse. Ik praat met graaf Kanitelin,, mag ik we] zeggen, zooals nu met u. Maar ik heb een eenvoudig karakter en daarom moet ik een eenvoudig meisje hebben. De hoofdzaak is, dat zij mij acht, en dat zij beseft voelt u wel? dat ik haar Jawel, jawel. Nu en wat verder nu het materieele be treft, eene rijke, die heb ik niet noodig, tot zooiets laags en gemeens, als een huwe lijk om geld, daartoe ben ik niet in staat. Ik wil niet het brood van mijn vrouw eten, maar zij moet het mijne eten, en weten dat zij het mijne eet. Maar een doodarme wil ik ook niet hebben. Ik ben wel niet geheel onbemiddeld, en ik trouw niet om materi eele belangen, maar uit liefde. Maar een doodarme kan ik toch niet nemen. Want u weet hoe duur in den tegenwoordigen tijd alles is geworden en als er dan nog kin deren mochten komen. Dat is waar, zeide de huwelijksmakelares. Aan armoe lijden is geen aardigheid. Maar een beetje geld is ook nog wel te vinden. Hm, hm? Zou u denken? Drink toch eens. Beiden dronken en zwegen een poos. Toen slaakte de huwelijksmakelares een zucht en de hoofdconducteur zeide Mag ik eens zoo vrij zijn te vragen hoeveel u voor uwe bemoeiingen gewoon bent te rekenen? Och, niet veel. Als u mij vijf-en-twintig roebel geeft en wat stof voor een japon, dan ben ik al tevreden. Dat is zoo onge veer mijn tarief ziet u... Als er geld wordt aangebracht, dan komt het natuurlijk wat hooger. Dat is eene aparte rekening. Stitsjkin vouwde zijne handen over zijne maag en dacht zwijgend na. Eindelijk zuchtte hij en zeide Met uwe permissie dat is duur. Duur? Heelemaal niet duur, Nikolaj Nikolaitsj 1 Vroeger toen er nog zooveel meer ge trouwd werd, toen deden wij het billijker. Maar nu reken eens aan I wat heb ben wij in ons vak voor verdienste? Als ik in eene goede maand twee papiertjes van vijf-en-twintig roebel verdien, dan mag ik den hemel al danken. Om u de waarheid te zeggen als wij ’t enkel van de huwe lijken moesten hebben, dan zag het er be droefd voor ons uit. Stitsjkin keek de vrouw verbluft aan en sloeg zijne handen ineen. Maar vijftig roebel is dat dan weinig? vroeg hik Een der voornaamste nommers op het programma der Leeuwarder Tentoonstelling is ongetwijfeld het //Concours van Fanfare- en Harmonie-korpsen" op Zondag en Maan dag a.s. Het is dan ongeveer tien jaren geleden, dat er te Leeuwarden ook zoodanig concours werd gehouden, ook tijdens eene Nijverheids-Tentoonstelling, in en om de Harmonie. Toen (in 1896) waren het alleen de Friesche korpsen, die ten strijde trokken. Aan dezen kamp op muzikaal gebied zijn voor ondergeteekende bizonder aangename herinneringen verbonden. Omstandigheden maken, dat ditmaal niet het harnas wordt aangetogen om ten tour- nooie te gaan. Het //krijgsgewaad" blijft thuis. Maar onder hen die met belangstelling zullen volgen, wat er wordt aangeboden in de arena, alias muziektent, zal de vertegen woordiger der Bolswardsche Courant niet mankeeren. Want in meer dan één opzicht is dit concours belangrijk. Een feit is het, dat onze Friesche korpsen ditmaal den strijd zullen aanbinden tegen zusterverenigingen uit andere provincies. Niet dat dit een eersteling is op inter-provinciaal gebied, neen, de //blaes op’s" uit stad en dorp van Fries land hebben de grenzen van ’t //heitelan" reeds meermalen overschreden en den vijand opge zocht op zijn eigen terrein. En meer dan één korps kwam met lauweren gekroond terug. Nu echter ontvangt onze Provincie de gezelschappen uit den vreemde, waaronder er zijn, wier naam bekend is, wier vaandel prijkt met vele medailles, als zoovele teekenen van overwinning. Veel is er in de vakbladen geschreven over dit concoursvooral de Muzieklade had nog al wat aan te merken op de inrichting. De Jury vooral, gaf nog al aanleiding tot z/harrewarderij". Wat ons aangaat, de Jury voor de afdeeling Fanfare (op Zondag) schijnt ons toe gelukkig te zijn samengesteld. De Heer Mr. J. Kalma, die zijn muzikale op leiding ontving aan de //Hochschule für Musik" te Dresden, en daarna eenige jaren als tweede kapelmeester was geëngageerd aan de Opera te Freiberg (Saksen) en de heer J. van den Berg, kapelmeester van de Regi- ments-muziek te Leeuwarden, oud solo-pis- tonist van de Stafmuziek der Grenadiers te ’s Gravenhage, zijn een paar mannen, die naam hebben op muzikaal gebied, en aan wier uitspraak, gegrond op kennis en onder vinding, elkeen zich zal onderwerpen. Der Dritte im Bunde, de heer Rudendorfl' is hier minder bekend, zijn aanwezig zijn naast gezegde heeren, waarborgt, dunkt ons, wel eenigszins dat hij der Jury niet tot oneere zal zijn. De h.h. die geroepen zijn om als rechters te fungeeren, zijn wel mannen, die hunne sporen reeds verdienden, als voortreffelijk dirigent bij symphonie orkest en zanggezelschap, ook als leeraar in het klavier- spel en muziekleer. Of deze mannen echter op het terrein, waarvoor zij hier geroepen zijn, de rechten op de rechte plaats zullen zijn Zeker is dat weinig. In vroeger tijd kwam het wel voor, dat ik meer dan honderd ontving. Wel, wel! Wat u zegt!... Dat had ik nooit gedacht, dat er met zoo’n zaakje nog zulke sommen te verdienen waren! Vijftig roebel. Niet eens elke man verdient zooveel. Maar drink toch eens uit, als ’t u smaakt. De huwelijksmakelares dronk uit, zonder een spier te vertrekken. Stistsjkin bekeek haar zwijgend hoofd tot de voeten, en zeide Vijftig roebel... Dat maakt dus zeshon derd roebel ’sjaars. Zal ik u eens wat zeggen, Ljoebof Grigorjewna Met zulke inkomsten zou het voor u niet moeilijk zijn, zelf een goede partij te doen Ik lachte de huwelijksmakelares. Ik ben toch te oud. Met uw permissie, volstrekt niet. U ziet er nog wat goed uitUw gezicht is vol en blank en ook het overige mag wel gezien worden De huwelijksmakelares werd verlegen. Ook Stitsjkin trok een bedremmeld gezicht en ging naast haar zitten. U zoudt nog best mee in aanmerking kunnen komen, zèide hij. Als u een soli- den, gezetten en zuinigen man kreeg, dan zou dat zoo met het een bij het ander eene mooie verdienste kunnen geven. Ja, waar achtig, dan zou dat, om zoo te zeggen, een ideaal huwelijk kunnen worden. Och, hoe kunt u toch zoo praten, Niko laj Nikolaitsj Waarom niet Er volgde weer een zwijgen. Stitsjkin begon erg luidruchtig zijnen neus te snui ten, terwijl Ljoebof Grigorjewna haar best deed om te blozen en vervolgens met neer geslagen oogen tot hem de vraag richtte En als ’t niet onbescheiden is hoeveel verdient u wel, Nikolaj Nikolaitsj zoo in de maand Ik Vijf-en-twintig roebel, buiten en be halve de emolumenten. Bovendien hebben wij ook nog van de stearinekaarsen de hazen onze verdiensten. Van de hazen U doet dus jacht Dat wil zeggen r hazen beteekenen bij ons die passagiers, die geen biljetten hebben en er dan maar doorglippen met een fooitje, begrijpt u. O zoo Beiden zwegen. Stitsjkin begon zenuwachtig in de kamer op en neer te loopen. geen jonge vrouw gebruiken, Ik ben zelf niet jong meer er dus zoo eene hebben, die in den trant van u die gezet en solide is en zoo van uw slag en leeftijd en Och kom U praat maar wat giegelde de huwelijksmakelares, terwijl zij haar kreeft- rood gezicht achter haren zakdoek verborg. Toen riep Stitsjkin Wat valt hier veel te praten en veel vijven en zessen te maken U bent naar mijn zin en u past bij mij. Ik ben een solide, nuchtere man en als ik naar uw genoe gen ben wel, waarop zouden wij dan wachten? Permitteer mij dus, Ljoebof Grigorjewna, dat ik bij deze aanzoek doe om uwe hand De huwelijksmakelares was tot tranen geroerd. Zij snikte en zij lachte, en einde lijk nam zij haar glas op en klonk met Stitsjkin, ten teeken van hare instemming. Zoo I zeide de gelukkige hoofdconducteur. En nu moet u mij permitteeren, dat ik eens even idealen en verwacht. Ik ben ik heb over en opinies, waarmee ik voor den dag durf komen, en ik verlang ook van mijne vrouw gezetheid en soliditeit, en dat zij terdege begrijpt dat ik haar weldoener en de eerste persoon voor haar ben. En dus, opdat wij elkaar goed verstaan... Hij ging zitten, schraapte zijn keel, en begon voor zijne aanstaande zijne begrippen omtrent den echtelijken staat en de plichten der gehuwde vrouw uiteen te zetten. Bolswardsche Courant 1 •I 't i i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1