Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Nu het zomert 1906. 45ste Jaargang. No. 62. Verschijnt Donderdags en Zondags. DONDERDAG 2 AUGUSTOS. I VOOR leening blijkbaar van het van men de over ’t nu Een blij geruisch Om ’t zonnig huis Verkondde mij den vrede. Van liefde en lof klinkt heel mijn hof, ’t Juicht alles en geeft juichensstof En noodto dank toch mede 1 RS if Weet ge wel, stedeling, dat het zomer is? O daar buiten in Gods heerlijke natuur, waar 't vluggevederd koor ons door zijn zang nu streelt, daar is het thans een genot te leven, want De lusthof, door natuur gesierd met (al de kleuren. Van ’t jeugdig jaargetij, vervult de (lucht met geuren. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Ots. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een mensch, die zich gelaafd heeft aan de frissche stroomen der natuur, is opge wekter, levenslustiger, krachtiger voor den arbeid geworden en met dankbaarheid ver vuld, dat het hem gegeven is te mogen medearbeiden in het groot geheel der dingen. Komaan dan, het is zomer! Jong en oud, arm en rijk, naar buiten! waar de natuur ons wacht met haar schatten van bloemen en verkwikkende zonneschijn! ’t Is of mijn hart Betooverd werd Waar vloden al'mijn zorgen? Weer heb ik iets van ’t vroolijk kind, Die ’t leven zag, in rozentint, Een korten, blijden morgen! Berg. Ct. BINNENLAND. Aan het Sociaal Weekblad ontleenen we .de volgende alleszins gerechtvaardigde klacht „Het blijft sukkelen aan de Landsdrukkerij of in de administratieve bureaux in den Haag. Art. 52, 4e lid, der Woningwet zegt: „van Regeeringswege wordt jaarlijks een algemeen verslag samengesteld, aan de Staten- Generaal aangeboden en in afdruk tegen be taling der kosten verkrijgbaar gesteld. Het eerste dezer verslagen is dezer dagen (1 Juli 1906) verschenen, loopende over het tijdvak van 1 Augustus 1902 tot 31 December 1903. Natuurlijk zal niemand het koopen, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ais men week in week uit gedoemd is om het grootste deel van den dag binnen de vier muren van kantoor, studeervertrek, winkel, werkplaats of huiskamer door te brengen, met geen ander uitzicht dan op eentonige gevels, woelige straten, hooge muren, een stadstuintje met zijn zwartge- teerde schuttingen of roode daken met schoor steenen dan eerst kan men zich, in ’t vrije veld komende, een recht begrip vormen van den gemoedstoestand van een berg bewoner, wanneer hij, over onze grenzen komende, zijn gezichtseinder door onze vlakke weiden of eenigszins golvende heuvelterreinen niet langer begrensd ziet. Dat onbegrensde gevoel doet verkwikkend aan men gevoelt zich vrij en ongedwon gen, men waant zich in een andere wereld, omdat men, aan dat alledaagsche gedoe ont komen, zich vrij gevoelt en vrijer ademt. Weet gij wel, dat daar buiten op de hei of de heuvelen, in de weiden of bosschen, aan het strand en in ’t duin uw lichaam en ook uw ziel weer mildelijk gelaafd worden Weet gij wel, dat daar buiten in die heerlijk schoone, reine natuur de hoogere aspiraties van uw innerlijk leven zoo wel dadig bevredigend worden, waardoor er nieuw levensgevoel ontwaakt Wij allen, die, door onzen tijdgeest gedre ven, zenuwachtig gejaagd leven, ja maanden achtereen slaven en sloven, moesten voor ettelijke dagen aan dien innerlijken drang gehoor kunnen geven om buiten in ’t vrije veld nieuwe krachten te vergaren Het is een gezond verlangen, dat allen, nu het zomer is, naar buiten drijft om daar volop van de schoonheid der natuur en tevens van de heerlijke „vrijheid" te genieten. In onze dagen van stoom en electriciteit worden de reisgelegenheden zoo geriefelijk en weinig kostbaar gemaakt, dat voor niemand ter wereld zelfs niet voor de smalle gemeente met de kleine beurzen de woorden op reis als iets onbereikbaars in de ooren klinken. Kon voor luttele jaren hieraan door velen niet gedacht worden, thans heeft ook dit denkbeeld de kluisters voor de kinderen der 20ste eeuw verbroken. Door met kinderen des zomers zoo vrij en zoo eenvoudig mogelijk op het land te vertoeven, doet gij hun naar lichaam en ziel een weldaad genieten. Gaan de met aardsche goederen gezegenden dit genot ver weg, mis schien wel in ’t buitenland, en voor gerui- meren tijd zoeken; den minder bedeelden is hetzelfde geluk beschoren, al wordt het dan dichter in de omgeving en wellicht voor slechts enkele dagen gevonden. Buiten, d. i. in ’t vrije veld, in ’t bosch, op de hei of aan het strand, overal ziet men in alles die onzichtbare macht der wonder- wekkende natuur, die zoo veredelend op ’s menschen inborst en karakter werkt. Welk een voorrecht wanneer, door de stad te ontvluchten, men zich in een streek be vindt, rijk aan natuurschoon, waar lommer rijke bosschen worden afgewisseld door schil derachtige beekjes, die als zilveren linten zich slingeren door de groene weiden... en als de wind de geuren van bloem en spar al verder en verder draagt, dan brengt hij gezondheid en levenslust. Wordt dit alles u niet geboden om niet? Leer toch verstaan wat de bloemen zeggen, wat het bosch fluistert, wat de zee zingt in het groote lied van haar ruischende golven en ge zult voor uzelven iets medenemen, dat sticht en sterkt en u het leven doet lief» Ijebbeu als een kostelijke gave,ss maar ook niemand van hen, aan wie het ambtshalve wordt toegezonden, zal zich de moeite geven er inzage van te nemen. Welk belang heeft zulk een verslag, nu de toestanden overal reeds weer geheel veranderd zijn Wat doet het er toe nu nog te vernemen, welke woningen, enkele jaren geleden in sommige gemeenten onbewoonbaar zijn ver klaard, welke verbeteringen zijn aangebracht, welke onteigening heeft plaats gehad op welke overige verrichtingen tot verbetering der volkshuisvesting in 1903 in verschillende gemeenten hebben plaats gevonden. Er is in dit weekblad bij het verschijnen van verschillende verslagen reeds meermalen gewezen op dezen achterstand en waarlijk ’t kan niet genoeg herhaald worden, dat toch eindelijk aan de Landsdrukkerij maatregelen, zij het tijdelijke en buitengewone, moeten genomen worden om eens een flinke opruiming te houden onder al die verslagen, die jaar in jaar uit op uitgave wachten. Ten gevolge van nieuwe wetten komen er telken jare nieuwe verslagen bij en de wijze van voorbereiding en uitgaaf zijn op zichzelf reeds niet bevorderlijk voor een vlugge gang van zaken, maar daarom te meer is het dringend noodig, dat er eindelijk eens schoon schip gemaakt wordt. Ten slotte komt de geheele quaestie toch slechts neer op een verbeterde regeling en een tijdelijke verhooging van onkosten, die later weer worden bezuinigd. Zetters en correctors zijn er genoeg in ons land om een handje te helpen”. Wij zijn in de Hondsdagen, van oudsher als de warmste van het jaar beschouwd. Reeds de arts Hippocrates vertelt, dat in dezen tijd bijzonder veel gal- en leverziekten voorkomen, terwijl de dichter Martialis verklaart, dat men al blij mag zijn als men in den kritieken tijd gezond blijft. Van het zitten in de dompige schoollokalen mag geen sprake zijn. In de Middeneeuwen stond in vele plaatsen zelfs de godsdienstoefening in de Hondsdagen stil. Het bijgeloof speelt natuurlijk ook een rol. In sommige streken acht men de Honds dagen ongeschikt om huwelijken te sluiten, omdat het dan in het huwelijk „heet” zal toegaan. Brandhout, in dezen tijd geveld, zou niet branden, enz. In de oude weerkronieken heet het: Honds dagen helder en klaar, voorspellen een goed jaar, maar met regen komt er geen zegen. Dat het soms bitter heet kan zijn, weten de kronieken ook te vertellen. De natuurvor- scher Plantadé b.v. bericht van 30 Juli 1705 „De zon brandt zoo heet als de oven van een glasblazerij. Op vele plaatsen kookte eieren in de zon. Het grootste deel van wijnranken verschroeide. Den 6en Augustus steeg het kwikzilver in de thermometer aan de Parijsche sterrenwacht zoo hoog dat de glazen buis sprong”. (Zie. Ct.) Te Middelburg, is een zeemeermin, ongelukkig niet in leven, maar slechts op sterk water te zien. Intusschen, de verschijning komt gelegen in den komkommertijd. De Midd. Cl., die niet zegt hoe dit phenomeen zoo plotseling in een particuliere woning in de Gortstraat aldaar opgedoken is schrijft er van „Het is een dier dat geprepareerd in een glazen kast bewaard wordt en waarvan het bovenlijf groote gelijkenis vertoont met een kinderlichaam, terwijl het onderlijf op een vischnatuur duidt. „Het hoofd, op den schedel met haar bezet, heeft groote overeenkomst met een menschen- hoofd met neus en mond, waarin een tong en scherpe tanden, als die van een aap. De oogen wijzen weer op een visch. „De schouders, armen en handen, waarvan de vingers van nagels voorzien zijn, hebben een menschelijken vorm, hoewel de afmetingen weer meer aan een dier doen denken. „Het onderlijf dat geschubd is, loopt uit in een staart en vertoont ook eenige vinnen. „Het dier schijnt tot de orde der zoogdieren te behooren en van ’t vrouwelijk geslacht te zijn. „Men beweert dat het dier vele jaren geleden gevangen is te Martinique en na de vangst nog eenigen tijd heeft geleefd”. De politie te Groningen arresteerde Maandagnacht zekeren F. O. uit Dantzig, een berucht individu, die in de fabriek van de firma Noack heeft ingebroken en voor ongeveer f 300 aan gezouten darmen heeft gestolen. Daarmede niet tevreden zijnde, werden de schippers hierover onderhouden en verklaar den, dat het schande was zoo te handelen, terwijl de jonge dochters, die ze hadden ge leverd, op hun manier van niets afwisten. De ouders beloofden en verzekerden ten stelligste dat ze den volgenden dag alles zouden aanzuiveren, doch inplaats dat te doen, waren de vogels des anderen morgens gevlucht, om op een andere plaats, bij deze en gene hetzelfde te doen. We verwachten dat meerdere onzer in woners door deze menschen op laaghartige wijze zijn beetgenomen en waarschuwen be woners van andere plaatsen om vooral niet van dergelijke zwendelaars, die louter op af zetten uitgaan, te koopen. Om in ruimen kring verspreid te worden gelieven al onze Friesche bladen dit bericht over te nemen, opdat 'deze brutale oplichters op geen gunst meer mogen rekenen. De Banier. Wons, 30 Juli 1906. Terwijl de kinderen van A. M. Strikwerda aan het blindemannetje- spelen waren, geraakte hun zes-en-een-half jarig eenigst broertje te water. Nog trachtte het oudste zusje haar broertje te redden, maar het gelukte haar niet. De vader, die in de nabijheid van de plaats des onheils woonde, hoorde het angstgesebrei van zijn kind en spoedde zich naar deze plaats, maar haalde slechts het lijkje op. Ofschoon hij nog getracht heeft, de levensgeesten op te wekken, gelukte hem dit niet. Voor de ouders een heele slag, het was een zeer aanvallig kind. Frans Rosier. Niet alle menschen denken gelijk geval, dat Rosier, krankzinnig bevonden, niet gestraft, doch voorloopig in een krank- zinnigen-gesticht opgesloten worden zal. In de Telegraaf zegt Kijker dat nu geble ken is dat Rosier alleen inbrak om aan niet voor hem bereid voedsel te komen. Immers de deskundigen hebben uitgemaakt dat hij door den waan bedreigd wordt, dat men het op zijn leven gemunt heeft, door kopergroen in zijn voedsel te willen mengen. Die conclusie van Kijker is wat vlug. Frans laat alleen in de gevangenis of in ’t krankzinnigengesticht te Medemblik dien afschuw van voedsel blijken. Bovendien is hij gewoon, niet alleen voedsel te stelen, en daarmede vervalt de conclusie vrijwel geheel. Kijker meent verder „We hebben afgedaan, voorgoed afgedaan met de meening, dat een misdadiger een wezen is, waartegen ieder gerechtigd is zijn afschuw uit te braken. En wie denken mocht, dat door deze op vatting de misdadigheid in de hand wordt gewerkt, die heeft het glad mis. Vooreerst wil niemand graag voor een gek worden gehouden, ten andere is een gekkenhuis geen Dorado Neen, dat is zoo. Maar uit een gekken huis, en vooral uit Medemblik, breekt men in den regel wat gauwer los dan uit een gevangenis. En ook bestaat steeds het gevaar, dat Frans genezen verklaard en ontslagen wordt, zonder inderdaad van zijn misdadige neigingen of ziekelijke dan maar genezen te zijn. Frans heeft tot nu toe geleefd in ’t voor uitzicht dat hij nog oude straf uit te dienen en nieuwe in ’t verschiet had. Er zijn er nog altijd die meenen, dat hij zich daarom gek hield. Nu hij ontoerekenbaar is verklaard, en dus voor straf gevrijwaard is, zou hij wel eens binnen zeer korten tijd kunnen „genezen." En wat dan vleierige woorden de van hen te koopen. waren ze zóó goed, gedeelte winkelwaren in ruil aan te nemen. Bij onderscheidene bewoners hebben ze een grootere of kleinere hoeveelheid hout geleverd, welke na ontvangst dadelijk werd betaald. Een paar hiervan wilden, omdat de hoeveelheid hout hen klein voorkwam, ze overtellen en kwamen tot de ontdekking dat ze veel te weinig hadden ontvangen. Bij één zelfs op een getal van 2960 stuks, zegge 1200, bij een ander op 1000 houtjes 250 tekqrt, Haskerland, 31 Juli. Als een bijzonder heid kan worden medegedeeld, dat van 21 Juli tot heden in deze gemeente, met eene bevolking van ruim 8000 zielen, niemand geboren of gestorven is. Wonseradeel, 28 Juli. In de j.l. gehouden Raadsvergaderingwerd verdaagd wegens staken der stemmen, 7 tegen 7, het verzoek van de h.h. J. L. Hilarides e.a. om een gedeelte weg te besintelen of te begrinten. Verder werd tot lid toegelaten de heer J. J. Timmer te Kimswerd. Tot onderwijzeres te Witmarsum werd benoemd met 10 stemmen mej. S. v.d. Wonde te Ferwerd; tot wegwerker te Hartwerd werd uit 25 sollicitanten benoemd met 8 stemmen W. Wielenga te Hartwerd. Goedgekeurd werd om een f 3500 aan te gaan ten behoeve van armbestuur, met jaarlijksche aflossingen f 500. Het voorste] om een verzoek tot opheffing der lagere school te Dedgum werd verdaagd tot een volgende vergadering. Joure, 29 Juli. Meer dan 100 man van hier vertrokken heden morgen acht uur per stoomboot „Libra" in de beste harmonie naar de tentoonstelling te Leeuwarden on der de opwekkende tonen van de zich mede aan boord bevindende muziek vereeniging „Harmonie", ’s Avonds 11 uur keerde het gezelschap in opgewekte stemming terug, met uitzondering echter van een drietal per sonen, waarvan 2, die naar het schijnt wat al te luidruchtig waren, op het politiebu reau te Leeuwarden achterbleven en de derde, de 24-jarige H. de W., in het zieken huis aldaar was opgenomen wegens eene be komen verwonding. Uit Leeuwarden schrijft men over hetzelfde geval Gistermiddag zijn drie personen van een der booten (Dragster wordt gezegd), die hier waren met een der fanfarecorpsen, in de nabijheid der Beursbrug slaags geraakt met een politieagent, die een hunner wegens verzet een paar bloedige verwondingen aan hoofd en nek had toegebracht, en daarna door de beide anderen over den grond werd geworpen. De verwonde werd eerst naar het ziekenhuis vervoerd en later naar het poli tiebureau, waar een van zijn kameraden, be klag willende doen, mede werd ingerekend. Ze zouden het een paar meisjes op straat lastig hebben gemaakt, toen de agent zich liet gelden met de gevolgen hiervoren ver meld. Voor den rechter zal het een vrij ernstig zaakje worden. De gewonde moet van Gorredijk herkomstig zijn. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Een brutale oplichtersbende. Workum. De vorige week ventten alhier een tweetal schippersgezinnen langs de huizen met hout (naar men zegt behoorden ze te Sneek thuis). Overal waar ze kwamen wisten ze met zoetsappige en bewoners te bewegen Bij enkele winkeliers voor een Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1