Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Kofiiebericht! j s jrij en Theehandel I I 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 63. g a 11 ZONDAG 5 AUGUSTUS. i van de HollanfiWand 'Qjn. .1 kilo. ct. v per Uit de Raadszaal. 55 50 44 42 37 46 HET MUZIEKFEEST te LEEUWARDEN. g3| I T E R” ïo. ïo. 0, 1, 2, Fijne aroma. Vergadering op Donderdag 2 Aug. 1906. No. 23 No. 7 No. 3 I I - 28.000 - 5,000 - 14.000 32,000 worden Nos. 30, 2* en 23 Bolswardsche Courant VOOR nam. Te DE DIRECTEUR. zou lende soorten if i/ i/ IZ 1/ V If If If If If 1/ If urcgrrvuir v. i/ i/ if if 33 33 33 33 van voor voor den Berg, C. Bölger 4,30 6,45 ■7,48 8,50 9,45 9,05 10,50 11,25 11,50 /7 H ff ;even, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. BOLSWARD, 3 Augustus 1906. KI aan de voor \T(). 1 EERSTE KAJUIT TWEEDE door MUZIEK E belangrijk gestegen en ing niet onwaarschijnlijk, itos was nu voor de rt ons laatste bericht van 26 Juni j.l. en in de laatste week is de markt der SANTOS is eene verdere Deze verhooging op de Java Koffie ook niet zonder Dientengevolge hebbén wij de prijzen der eenigszins moeten verhoogen. II If ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Ots. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. W. van C. Bölger 2 en 7. I ll reenwich.) TERUGREIS. Van ENKHUIZEN LEMMER JOURE SN EEK BOLSWARD HEERENVEEN GORREDIJK BEETSTERZWAAG DRACHTEN SPECIALE RETOURKAARTEN afgeg, gs 4 uur, moeten zijn genomen, tegen de Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De heer van der Meer wil even meedeelen, wijl het in de notulen niet is vermeld, waarom hij de vorige vergadering niet tegen woordig was. Een vorig jaar is op een Katholieke feestdag raadsvergadering gehou den, waarbij ik toen den Voorzitter verzocht of zulks niet evengoed anders geregeld kon worden, waarop hij beloofde er voor te zullen zorgen, dat zulks niet weer voorkwam. Toen nu op denzelfden datum (29 Juni) weereen vergadering werd uitgeschreven, heb ik met vermelding der reden, kennis gegeven, dat ik niet ter vergadering kwam, en hoop dat de Voorzitter zich voortaan aan zijn gegeven belofte zal houden. De heer Eisma. Die vergadering diende gehouden te worden, en bij afwezigheid van den Burgemeester heb ik als wethouder de vergadering doen uitschrijven en heb heelemaal niet aan dien feestdag gedacht. De Voorzitter doet daarop mededeeling van een ook namens den Raad gezonden telegram van gelukwensch op den verjaardag van H. M. de KoninginMoeder, en dat daarop een dankbetuiging is teruggekomen. (Applaus). I stemmen, de heer S. J. Praamsma verkreeg 1 1 stem. Als 2e candidaat werd benoemd de heer Randen met 7 stemmen, de heeren en S. J. Praamsma verkregen resp. 3 stemmen en 1 briefje was blanco. Verzoek inzake de borgstelling van den penningmeester van het Algem. Stads-Armenhuis. Daar de heer A. Faber is benoemd tot voogd van het Armenhuis en het geen gebruik is dat de eene voogd borg is voor den anderen, verzoekt de penningmeester den heer Faber als borg te ontslaan en den heer K. H. de Vries in zijne plaats te stellen. Het college van heeren Armvoogden heeft verklaard dat dit voorstel aller goedkeuring kan wegdragen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Adres van den directeur-boekhouder der gasfabriek om verlof, wegens ziekte, met advies van Burgemeester en Wethouders. De heer Tromp verzoekt, op advies van zijn geneesheer, wegens ziekte een maand verlof als directeur-boekhouder der gasfabriek. B. en W. in overleg met de Gascommissie stellen voor om in den gang van zaken geen stoornis te hebben, den heer Huizenga tijdelijk met de administratie, den heer U. van der Laan tijdelijk met het technische gedeelte te belasten. De heer v. d. Meer oefent het dagelijksch toezicht op de fabriek uit, gelijk dit reeds een maand tijdens de ziekte van den heer Tromp is geschied. De heer Eisma. Ik zou dit voorstel willen aanvullen om den heer Huizenga te benoemen tot waarnemend administrateur der fabriek, en dat daarvoor een belooning wordt vastgesteld van bijv, f 10 extra per week. De heer Kramer. Dezelfde overweging als de heer Eisma heeft ook de Gascommissie gemaakt. De heer v. d. Meer zal dagelijks toezien en de heer Huizinga wordt belast met het administratief, de heer v. d. Laan met het technisch gedeelte van het beheer, doch het kwam het raadzaamst voor geen belooning vooraf vast te stellen, maar die later te bepalen. De heer Schotman. Met dit inzicht van den heer Kramer en de Gascommissie kan ik mij heel goed vereenigen. De heer Hui zenga is nog te kort bij de administratie om nu reeds de verantwoordelijkheid te dragen. Voor meerder werk moet hij natuur lijk een betere belooning ontvangen, en ik vind goed, de bepaling daarvan over te laten aan de Gascommissie, die kan het best beoor- deelen wat hij verricht. Als het zoo geregeld wordt, heeft de Gascommissie de verantwoor delijkheid. De heer Eisma. Dat juist is mijn bezwaar, die mag de verantwoordelijkheid niet dragen. Bij ziekte of ontstentenis van den gemeente ontvanger wordt bij de wet voorzien dat er een plaatsvervanger komt, die onder verant woordelijkheid van B. en W. de zaken uit voert. Bij dezen tak van gemeentedienst is niet door de wet er in voorzien, maar ’t ligt toch voor de hand dat de Gascommissie niet verantwoordelijk kan gesteld worden, die kan alleen toezicht uitoefenen. De heer v. d. Meer. Ik had niet gedacht dat er over dit punt discussie zou komen, toch is het misschien wel goed. De toestand van de verloopen en de komende maand is niet eender. Tijdens de ziekte had de direc teur de volle verantwoordelijkheid, tijdens zijn verlof is die verantwoordelijkheid, althans ten deele opgeheven. Kon uien nu een per il eerlijk zomerweer, die beide dagen van het concours te Leeuwarden. Het zoeklicht der Schepping, hoog aan den hemel, ver spreidde zijn stralen licht en warmte brengend. En in de warme, ijle lucht klonken ze helder, de tonen der muziek, deinden ze voort in trillingen, diep'en hoog. Groot was de schare, samengekomen om te luisteren naar alles, wat die dilettanten korpsen ten beste gaven, 't Publiek was in de rechte stemming, dat kon ook niet anders. Waar natuur en kunst samenwerkten om dat tentoonstellingsterrein te maken tot een waar feestpark, daar moest een pret tige toon heerschen. Hiervan zal openbare bekendmaking ge schieden in de Leeuwarder Courant. 6. Benoeming van een dubbeltal personen voor lid van het college van zetters, tenge volge periodieke aftreding van de heeren B. F. Wartna en T. Y. de Boer. Als le candidaat wordt in de eerste vacature gesteld de heer B. F. Wartna met 12 stemmen, de heer H. Lunter verkreeg 1 stem. Voor 2e candidaat verkregen de heeren H. Lunter 3, A. Veringa 4, S. E. Lunter 2 stemmen en de heeren M. van D. Gerritsma, Jan v. d. Werf en elk 1 stem. Bij de 2e -vrije stemming werd de heer A. Veringa met 10 stemmen 2e candidaat, f I de heeren C. Bölger, H. Lunter en S. Lunter verkregen ieder 1 stem. - Li Als le candidaat in de 2e vacature werd het Harmonie-Gezelschap benoemd de heer T. Y. de Boer met 12 I 4-.K l, Q I I 3 n r» n wi o r» TTorl/i’noi? Ingekomen stukken a. Resolutieën van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de ónderhandsche verhuring van land bij de Nijezijl aan Groeneveld; der verleende gratificatie aan ’t Hoofd van school no. I, van de kosten van af- en overschrij ving op de begrooting 1905 en de tijdelijke geldleening, en van de' wijziging der begroo ting 1906. b. Een resolutie van Ged. Staten dat het voorstel om deze gemeente uit de provinciale kas uit te betalen de som van f 213,93 welke som met berekening van den grond, de vernieuwing der brug te Nijezijl het bedrag van f 20,000 is te boven gegaan. c. Een schrijven van den heer A. B. Faber dat hij de benoeming tot voogd van het Armenhuis aanneemt. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. d. Een adres van B. Algera, timmerman, dat hij vernomen heeft dat de heer Wesseling den grond naast diens fabriek, welke voor adressants woning ligt, in bruikleen vraagt, maar dat daardoor hem het pad en het uit zicht zou belemmerd worden. Hij verzoekt dien grond niet bij die fabriek te laten aan sluiten, hij is ook bereid voor die steeg een behoorlijke huur te betalen. Aan B. en W. geren voyeerd om advies om met het verzoek van den heer Wesseling te behandelen. e. Een adres van de Diaconie der Her vormde kerk, er op wijzende dat de haven achter hun woningen en bij het erf der Looierij steeds zeer vuil en kwalijk riekend is, dat baggering weinig schijnt te helpen, dat die haven geen nut doet omdat zij on bruikbaar is, waarom Adressante verzoekt die voor eigen rekening te mogen dempen, te voorzien van een goed riool en zinkput op het eind een goedewalbeschoeiing te maken en alles voor eigen onderhoud te nemen, in dien dan die plek gronds als vergoeding haar eigendom wordt. Aan B. en W. gezonden om advies. f. Een adres van den Inspecteur der Directe Belastingen te Sneek, om het kantoor van de ambtenaren der belastingen weder te mogen huren van de gemeente en telkens van jaar tot jaar, indien niet 3 maanden te voren opzegging is geschied. De Voorzitter vraagt urgentie voor de behandeling en B. en W. adviseeren om het verzoek in te willigen, mits de huurprijs van f 27 wordt gebracht op f 28 omdat de declaratie elk jaar een gulden moest kosten. De heer Praamsma hoort nu, dat B. en W. gunstig adviseeren, hij meent zich zooiets te herinneren van een indertijd gemaakte op merking dat die verhuring wel lasten doch geen baten opleverde, en als dat het geval is, vindt hij beter het lokaal niet meer af te staan. soon vinden die de bekwaamheid omtrent administratie en techniek in zich vereenigde, dan lag het voor de hand deze als tijdelijk directeur te benoemen. En toch zou er zooveel tijd moeten heengaan met zich vol komen op de hoogte van een en ander te stellen, dat wij hopen, dat onze Directeur al lang eerder weer klaar zou zijn. Zulk een plaatsvervanger moest drijven op de inlichtingen van degenen, die er nu werken. Der Commissie de verantwoordelijkheid opdragen kan niet, het is al mooi, dat ze zich met het toezicht belast. Het kwam daarom de Gascommissie het best voor de administratie tijdelijk op te dragen aan den heer Huizenga, het technisch beheer aan den heer v. d. Laan, en nu door de genomen maatregelen van Burg, en Wethouders de verantwoordelijkheid als het ware tot nul is gereduceerd, kan dit heel goed. De heer Schotman is er tegen den heer Huizenga tot tijdelijk directeur aan te stellen, die heeft er nog geen verstand van en ’t tot groote onaangenaamheden kunnen leiden. Door ’t voorstel, gelijk de heer v.d. Meer dat heeft toegelicht, is de zaak vol doende geregeld en hij vindt ook beter nu nog geen belooning te bepalen, dat kan later door de Gascommissie in overleg met B. en W. geregeld worden. De heer Praamsma. Ik vind eigenlijk niet noodig dat hier om die maand verlof, een besluit genomen moet worden, omdat het blijft gelijk het reeds een maand is gedreven, ’t Bewijs is reeds gegeven dat de gascom missie zich verdienstelijk heeft gemaakt en er geen stoornis is ontstaan, en ik vind maar best de zaak precies zoo te laten als zij nu is, wat toch ook eigenlijk de bedoeling is. De Voorzitter. Neen, dat kan niet. Ik -sluit mij aan bij den lof de Gascommissie toegezwaaid, maar de heer Tromp was, hoe wel ziek, toch directeur. Als hij verlof heeft dan is hij zoolang niet in functie. De werk zaamheden kunnen wel gelijk heden geregeld worden, maar de heer Huizenga wordt voor een deel aansprakelijk gesteld administratie. De heer Schotman. Ja, met de bedoeling dat hij voor de buitengewone diensten zal beloond worden, wat later weer in den raad behandeld wordt. De Voorzitter. Dat is ook geheel de be doeling van de Gascommissie en ook van B. en W. Het voorstel is dus om den heer Tromp een maand verlof te verleenen, den heer Huizenga aan te stellen als tijdelijk waarnemend administrateur, de heer v. d. Laan als tijdelijk waarnemend technicus. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Behandeling van de concept-verordenlng inzake het bevorderen van schoolbezoek. De verordening opgemaakt naar aanleiding van het verzoekschrift der commissie tot wering van schoolverzuim, wordt aan de orde gesteld. Artikelsgewijze behandeling acht men on- noodig. De heer v. d. Meer vraagt of deze veror dening alleen naar aanleiding van het gedaan verzoek is ontworpen, of dat men ook in andere gemeenten daaromtrent geraadpleegd heeft. De Voorzitter. B. en W. hebben uit een drietal gemeenten dergelijke verordeningen geraadpleegd, en daaruit is de onze gedistilleerd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Sluiting der vergadering. Batig saldo f 979,665 De rekening met de bescheiden wordt in handen eeuer commissie gesteld ten fine van onderzoek, de heeren Boersma, Keikes en van der Steele. 4. Voorstel van Burgem. en Wethouders omtrent het vroegere schoolgebouw in de Kerk straat en verkoop van het ziekenhuis. De Voorzitter. De heeren gelieven dit voorstel als ingekomen stuk te beschouwen, en het te behandelen nadat het advies van de Gezondheidscommissie is ontvangen. Het behelst in hoofdzaak het volgende het voormalige schoolgebouw wat te ver timmeren en dan laten verven. Het zuidelijk lokaal te bestemmen verschillende doeleinden, ijkkantoor, muziek enz. De beide middelste lokalen in te richten voor barak, waartoe dan op het achtererf nog een afzonderlijk gebouw moet worden gesticht. Het noordelijk lokaal te verhuren vereeniging „Het Groene Kruis”, f 50,’s jaars. Vervolgens het thans bestaande ziekenhuis aan den publieken dienst onttrokken te ver klaren en dat gebouw te verkoopen, te aan vaarden 12 Mei 19u7. De behandeling tot een volgende vergadering verdaagd. 5. Uitloting van een aandeel in de geld leening van f '17000, 28000, f 5000 en f 14000, en van drie aandeelen in de geld leening van f 32000. In de geldleening f 17.000 wordt getr. No. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1