Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. •*i I <1 1906. 45ste Jaargang. No. 65. Verschijnt Donderdags en Zondags. ZONDAG 12 AUGUSTUS. Uit de Raadszaal. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke De heer op 1 de BINNENLAND. fa Oranjewoud. Hoogachtend, J. van der SLUIS. Vergadering op Donderdag 9 Aug. 1906. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) nader in het licht te voor binnenkort een aan- onrecht mag niet 'J goed gedachtenlezer, meneer Kwakzalverij. De politie te Winschoten heeft proces verbaal opgemaakt tegen den caféhouder E. H., die als „dr. Ingenez” zijn „Nelisab” adverteerde voor lijders aan tuberculose en ze ook afleverde in den vorm van witte stroop voor een rijksdaalder per flesch^e. r t 1 Rep. Nieuwsbl. v. Fr. Gewond. Door een nootlottig tpeval is in de Oranje kazerne te ’s-Gravenhage een grenadier door een schot uit een geweer, ernstig, doch niet levensgevaarlijk, aan het gelaat verwond. Aangezien zich juist een officier van ge zondheid in de kazerne bevond, kon aan de verwonde onmiddellijk geneeskundige hulp worden verleend, waarna hij naar het Militair Hospitaal werd vervoerd. De familiebetrek kingen van de verwonden soldaat werden aanstonds met het gebeurde in kennis ge steld. Door den regiments-commandant is een onderzoek ingesteld, ’t Staat echter vast dat bij het voorgevallene geen opzet in het spel is. f 18,000. Maar en zie hier de schande lijke leugen de adder in ’t gras daartegenover stond dat die firma van mij i gelijk bedrag aan effecten etc. in onderpand had. verduistering dus geen van het verzoek tot het wachtlokaal in het Mijnheer de Redacteur Mag ik beleefd eenige plaatsruimte ver zoeken voor onderstaande in uw veelgelezen blad? In uw nummer van 5 Augustus mij door een vriendenhand toegezonden, vond ik een artikel getiteld: het muziekfeest te Leeu warden, geteekend Ws. Hierin werd Heeren - veensch Muziekkorps in het bijzonder ge noemd en ik zou daarover hebben gezwegen, wanneer er niet iets in voorkwam wat be zijden de waarheid is. De heer Ws. zegt daar, het blies valsch. Zeker mijnheer de moogTijkheid bestond dat ’t valsch heeft kunnen blazen, ’n mensch is geen machine. Maar mag ik u even in herinnering brengen, daar waar gewerkt wordt, ook fouten kunnen worden gemaakt. Onzuiver blazen zoo zegt de heer Ws. hebben we vroeger van dit korps nooit gehoord, daar had de toenmalige directeur de heer L. A. Peletier te goede ooren voor. Eilieve mijnheer Ws. hoe heb ik het nu, waakt u of slaapt u. De heer Peletier is nooit of nimmer directeur van Heerenveensch Muziekkorps geweest. Iemand die het publiek zulke onwaarheden laat slikken heeft bij mij alle vertrouwen verloren. U, Mijnh. de Red. dankend voor de plaats ruimte, Van spraak. Ik heb met bedoelde firma reeds jaren zaken gedaan zij wantrouwde mij nooit voor de rechtbank erkend? zij dat openlijk zij deed ook geen aangifte bij de politie. Deze grove verdachtmaking, dezen laster mag ik dus niet laten begaan. Daarom eisch ik van u, als mannen van eer, plaatsing van dit schrijven, herroeping van de verdachtmaking en opname van de vrijspraak en derzelver gronden met vette letters. Dat zijt gij n.t. verplicht voor de eer van uw blad. Bij al den laster ben 80 dagen om on over te werken aan herétek Om de zaak nog stellen, stel ik mij brochure te doen verschijnen; het mij gedane gruwel ij ke onder de korenmaat blijven 1 Met hoogachting, UEds. dw.dr. H. DE WIT. Alle bladen, die de verdachtmakende sensatieberichten opnamen, zullen zich wel verplicht achten ook deze tegenspraak op te nemen. omstandigheden besluiten. huring een het Rijk. De heer Praamsma verschilt hierin van meening. Hij heeft den toestand opgenomen, en stemt toe, dat het lokaal niet ruim is, maar daar de toegang door de waag is, missen wij hierdoor feitelijk de beschikking over al die ruimte, en bij mij rees de vraag, of er van die groote ruimte geen winstgevend gebruik is te maken. Wanneer de oude waag wordt afgesloten is daar voor het doel ruimte genoeg, en kan de zoogenaamde nieuwe waag misschien als pakhuis veel meer opbrengen. De Foorzitter. Ik betwijfel het wel zeer, of het op den weg der gemeente ligt, om van hare panden maar zooveel huur te krijgen als er te maken is. De commiezen gaan ook wel achterom, en dien weg zou zelfs wel voorgeschreven kunnen worden, als men de ruimte van de waag moest gebruiken. Toch zou ik er tegen zijn, dat gebouw te ge bruiken als pakhuis voor allerlei zaken, doch ook voor meel of wat dan ook, zou ik er tegen zijn, en men kon daarvan gevolgen hebben, die later diep berouwd werden. Mij dunkt, dit gemeentegebouw moet bij voorkeur dienstbaar blijven voor het gemeente- en het rijksbedrijf. Daarbij komt ook nog, dat het besluit tot verhooging der huursom een ont zettende correspondentie na zich zou sleepen. Ik ontraad daarom het amendement, als er andere plannen waren omtrent het gebouw, dan was er een motief, doch nu niet, vind ik. De heer Boersma. Na de toelichting van den Voorzitter kan ik met het voorstel van B. en W. meegaan, te meer nu de huur elk jaar kan eindigen. Bestaat er gelegenheid om van het waaggebouw een beter gebruik te maken, dan ben ik daar voor. De heer v. d. Meer. De verhuring ge schiedt eigenlijk niet voor 1 jaar maar bij continueering van jaar tot jaar. Een volgend jaar zal de gelegenheid om te verhoogen volstrekt niet beter zijn dan nu, en ook niet slechter misschien. De Foorzitter. De verhuring geschiedt telkens voor den tijd van één jaar, behoudens wederzijdsche opzegging 3 maanden te voren. Als nu bij de begrooting deze huursom ter sprake komt, kan men er op terugkomen en is er beter tijd er met den minister over te correspondeeren. Het amendement van der Meer, om den huurprijs te stellen op f 40 wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen, (voor de heeren Cuperus, van Randen, v. d. Meer, v. d. Steele en Praamsma). Hierna deelt de heer v. d. Werf mee, dat hij van verschillende zijden klachten heeft gehoord, dat door B. en W. een balk is aangebracht onder de Harlinger brug, die nog al belemmering veroorzaakt. ts die maatregel misschien tijdelijk? De Foorzitter. Die maatregel is voorloopig genomen, maar toch zijn B. en W. niet van plan er wijziging in te brengen, tenzij van hooger hand kan worden gelast, om de door vaart in oorspronkelijken staat terug te brengen. De openbare zitting wordt geschorst, om in geheime zitting de reclames tegen den hoofdelijken omslag te behandelen. Na heropening der zitting werden de reclames tegen den Hoofdelijken Omslag vastgesteld, gelijk deze in geheime zitting waren behandeld. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. wonnen bizonderheden vermeen ik dat ook deze vereeniging zijn best deed zoo rein mogelijk te blazen. Ik heb dus niet te veel, doch te weinig beweerd, en had moeten schrijven: daarvoor hadden de h.h. Peletier en Kerkvoorde te goede ooren. En ik vertrouw ook te veel routine, om niet met een nommer als de //Loreley Paraphrase” uit te komen op een concours, tenminste niet als de melodiebla- zers in de hoogte niet beter waren. Beschouwt C dit echter niet als verdekt compliment aan de talenten des heeren Peletier. Neen, meneer v. d. Sluis, U weet wel, niet waar? Goede wijn enz. Verder zal mij het kweelen der Loreley niet uit mijn kluis lokken. Ik ken de //Felsenriffe” die er liggen op dit terrein; de Loreley krijgt mij niet te pakken, al zingt de verleiding ook uit 31 koperen monden. Ws. Arum, 10 Augs. Heden geraakte op de „Grauwe Kat” onder behoor van dit dorp, bij bet neerhalen van een scheepsmast, een kind van pl.m. 6 jaar er tusschen bekneld het werd geheel verminkt. De mast moest worden afgezaagd om het lijk te bevrijden. Gaast, 9 Aug. Hedenmorgen omstreeks drie uur ontstond door hooibroei plotseling brand bij den veehouder Cornelis Wind. In korten tijd was alles een smeulende puin hoop. De bewoners, die het gevaar pas be merkten, toen de schuur reeds bijna geheel plat lag, hadden nauwelijks den tijd zich zelf te redden. Een best paard bleef in de vlammen. De inboedel was verzekerd bij de Bossche maatschappij, het hooi bij die te Woudsend. De boerderij behoorde in eigen dom aan mej. de wed. Sijtsema te St. Johan- nesga. Wonseradeel, 9 Aug. Heden morgen te ongeveer twee uur ontlastte zich in deze omgeving een korte, doch zware onweersbui. Op de „Grauwe Kat” nabij Arum werd een koe van den landbouwer J. M. IJpma door den bliksem gedood; eenige paarden en koeien van anderen geraakten door den schrik te water. Te Makkum sloeg de bliksem in eene woning, dóch veroorzaakte geen brand de meubelen werden beschadigd. Te Wit- marsum vond men ’s morgens verscheidene doode musschen nabij de boerderij van A. A. Kooistra. Utrecht, 1 Aug. ’06. Aan de Redactie van Bolswardsche Courant. Zeer geachte Redactie. In uw blad 2 Mei j.l. stond het vol gende te lezen Als verdacht van verduistering en onregel matigheid in de administratie is aangehouden de heer H. d. Wassuradeur te Utrecht. Den geheelen dag is gisteren door de politie op zijn terugkomst gewacht. Tot hedennacht twaalf uur is een agent in burger voor zijn woning in de Boothstraat op post geweest. De heer d. W. ging zonder eenigen onwil mede naar het hoofdbureau van politie, alwaar hij hedennacht vertoefd heeft. Hedenmorgen is hij ter beschikking van de j ustitie gesteld. Het verduisterde bedrag moet tamelijk hoog zijn, aldus meldt het Utr. Dbl. In de Ned. leest men hieromtrent nog o.m.: Een effecten-firma te Utrecht, die, naar men zegt, voor f 18,000 bij de zaak betrok ken is, schijnt aangifte gedaan te hebben bij de politie, wegens onregelmatigheden ge pleegd door den heer d. W. in zijn finan cieel beheer. In deze berichten is waarheid en leugen op de meest schandelijke wijze vermengd. Het verslag mijner arrestatie bevat waarheid. De rest is ongeveer alles leugen. Beschuldigd van verduistering en onregelmatigheid in de admini stratie ben ik niet. Mijne dagvaarding voor de rechtbank kan dat bewijzen. Beschuldigd ben ik van het f e i t, dat ik op een volkomen echten wissel het woord „geaccepteerd” heb geplaatst. Ziedaar alles. Dit is evenwel heelemaal geen misdaad want de meest gezaghebbende schrijvers voor ’t wisselrecht de rechtspraak en de handelsgewoonte verklaren allen, dat de echte handteekening op een wissel alleen reeds voldoende is voor acceptatie. De rechtbank van Utrecht heeft mij dan ook schitterend vrijgesproken. Het Utrechtsch Dagblad in haar blad van 19 Juli j.l. zegt er van: De rechtbank, heden uitspraak doende in de zaak tegen H. de Wit, assuradeur alhier, beschuldigd van valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan, achtte niet wettig en overtuigend bewezen hetgeen den beklaagde was ten laste gelegd, omdat volgens de meest gezaghebbende schrijvers, de rechtspraak en het bestaande handelsgebruik, de hand teekening op een wissel alleen reeds voldoende is voor acceptatie en de beklaagde dus, door het woord „geaccepteerd” op den wissel te zetten, zich niet aan vervalsching daarvan heeft schuldig gemaakt, veel minder het opzet heeft gehad, van dien wissel, wetende dat hij vervalscht was, als echt en onver- valscht gebruik te maken. De beklaagde werd op grond hiervan vr ij gesproken met last tot zijne onmiddellijke invrijheid stelling. Deze vrijspraak had u moeten opnemen. (Waarom wel de verdachtmaking en niet het eerherstel?!) Het bericht, dat u uit de Nederlander schijnt geput te hebben, is even onwaarachtig als dat van Utrechtsch Dagblad. De effectenfirma daar genoemd, stond met mij in rekening-courant. Op den dag van mijn arrestatie was mijn debet, misschien wel en al het verdriet ik niets, volkomen schuldig, gevangen gehouden dat mijn hoofd ging dient gij althans mede mijn eer- en c r e d i e t- U zijt een v. d. Sluis. Waarlijk ik was wakende of slapende toen ik het stuk over het concours schreef. Ik geloof zelfs mij nog even te herinneren, dat ik wakende was. In dien wakenden toestand heb ik absoluut geen onwaarheid vermeld. Heerenveensch Muziekkorps ontstond in 1905 uit de combinatie van Woudklank (dir. Peletier) en Concordia (dir. Van Kerk voorde). De beste leden van beide vereeni- gingen vormden het nieuwe korps. Men moet dus aannemen, dat het huidige gezelschap uit leden bestaat die van zessen klaar zijn in de muziek. Die leden zullen zich nog willen herinneren, dat er bij de Woudklank steeds inzuiver werd geblazen. Concordia kende ik zoo goed niet, afgaande op inge- Tegenwoordig waren 12 leden. Schotman was absent. Er zijn geene ingekomen stukken, en voorstel des Voorzitters werden de notulen der vorige vergadering aangehouden tot de volgende vergadering, zoodat terstond aan de orde wordt gesteld het eenigste punt van de agenda Nadere behandeling weder-inhuring van nieuwe waaggebouw. De Foorzitter deelt mee, dat bij nasporingen hem niet is gebleken, dat de huursom van dit lokaaltje bij een gemeenterekening is besproken, althans hij heeft het niet kunnen opdiepen, maar in de vergadering van 18 Juni 1903 is bij raadsbesluit dit lokaal ver huurd, en hij geeft mededeeling van die behandeling. Daaruit blijkt, dat men oor spronkelijk f 100 heeft gesteld als huursom met inbegrip van meubileering, verlichting, v verwarming en schoonhouden, doch dat die som den Minister te hoog voorkwam, -en deze daarvoor f 60 beschikbaar stelde. Toen is bepaald, dat de ambtenaren zelf voor ver lichting, verwarming en schoonhouden moeten zorgen, waarvoor f 32,80 wordt gerekend, en voor huursom blééf over f 27,20. Voor deze som stellen B. en W. voor nu de huur te continueeren met verhooging van f 1, als kosten van het mandaat. De heer v. d. Meer. In het opnieuw ver huren van dit lokaal vind ik thans een gunstiger bepaling, dat is, dat de huur van jaar tot jaar loopt en men er dus elk jaar mee kan eindigen. Echter vind ik toch de huursom een bespottelijken prijs, en het frappeert mij ook, dat de Minister indertijd de huursom lager heeft bepaald, omdat de ambtenaren er geen geregeld gebruik van zouden maken. Ik meen daarentegen dat zij er zeer geregeld vertoeven, daarin schijnt dus verandering te zijn gekomen. Wat de kostenbepaling aangaat voor vuur en licht daar hebben wij eigenlijk niet mee te maken, en ik stel voor, den huurprijs te bepalen op de ronde som van f 40, De heer Praamsma ondersteunt dit voorstel. De heer Eisma. Met deze verhooging kan ik mij minder goed vereenigen. Ik erken, de huursom is niet hoog, maar de localiteit is ook pover, daarbij achter in ’t gebouw, heeft geen fraaien toegang, en toch als men ’t kapitaliseert wordt het f 600 waarde vol gens deze huursom. Daar in 1903 met algemeene stemmen is besloten het lokaal voor de gestelde som te verhuren, daar zou ik het vreemd vinden, om zonder verandering van omstandigheden nu tot verhooging te Wij zijn in staat met deze ver kleinen dienst te bewijzen aan Bolswardsclie Courant een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1