lieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. r No. 68. Verschijnt Donderdags en Zondags. i I Amerikaansche verkiezingszeden en Hollandsche gewoonten. DONDERDAG 23 AUGUSTUS. ,1 I Cl I VOOR D. de BINNENLAND. F I een moeilijk vast te wij wijzen b.v. op *21 ons I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 van de grove de schandelijke bedriegerijen, laagt, door mee te werken tot het stellen van een //potsen-candidaat.” Zoo is het gebeurd, eenige malen, dat men een weinig ontwikkeld man laat optreden, allerlei grappen met hem uithaalt, hem candideert. In een groote provincie-stad heeft zoo iemand ’t bijna eens tot een generaalszetel gebracht. 8. Men zal zich onthouden van ongemo tiveerde aanvallen op den persoon der can- didaten. Ik bedoel hiermee niet, dat men niet in verzet zou komen tegen een erkend dronkaard of onzedelijk mensch, maar men moest zich onthouden van aanvallen op zijn houding, gelaat, gestalte, afkomst bijv, of iets van dien aard. Geschillen zou men voor //den eereraad” moeten brengen. De zedelijke veroordeeling zou voldoende moeten zijn. Natuurlijk zijn dit alles dingen, die voors hands niet uitvoerbaar zijn. Maar nu in den komkommertijd de actu- eele dingen eens op den achtergrond treden, heeft men tijd, rustig te denken over andere belangrijke zaken. En het is van waarde te beseffen, dat het voor een goede regeering van ons volk noodig is, dat de verkiezingen met gematigheid en ernst gebeuren, zonder zedelijk verval. Gaan we den kant van Amerika uit, dan krijgen we slechter toe standen. Hebben we in een voorgaand artikel, naar aanleiding der interparlementaire con ferentie gewezen op de als vanzelf sprekende wenschelijkheid van een volksvertegenwoor diging, thans wenschen we er den nadruk op te vestigen, dat een gezond, krachtig, zedelijk politiek leven voorwaarde is voor een goed parlementair stelsel. Daaraan mee te werken is plicht van ieder, die gezonde toestanden begeert en inziet, dat gerechtigheid een volk verhoogt. Berg. Ct. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de tegenstander uitgeleerd en zal haar over treden met nog grandioser uitvinding. Oogen- blikkelijk succes kan verkregen worden, maar elke ernstige politieke partij, die waarachtig en ernstig de doorvoering van hare beginselen wil, moet niet op het oogenblik, maar op de toekomst zien. Ze moet op een vast kiezers korps kunnen bouwen, dat vertrouwd is met hare beginselen en zich niet laat leiden door de sterri tningen van het oogenblik. Met het oog daarop moest o.i. tweeërlei gebeuren 1°. De publieke zedelijkheid bij de ver kiezingen moet zeer geëerbiedigd worden 2°. Er moet minder in de breedte, meer in de diepte gewerkt worden. Bepalen we ons heden tot het eerste. Er is indertijd voorgesteld, een raad van eer te stichten, die bepalen zou, of iets al of niet met de goede zeden streed bij de verkiezingen. Een soort van eere-rechtbank dus. We voelen daar iets voor. Maar nog meer zouden wij er voor voelen, zoo de leiders der verschillende partijen en de hoofden van kiesvereenigingen het eerst met elkaar eens konden worden over zekere algemeene regelen, die men zooveel mogelijk zou volgen en eerbiedigen. Natuurlijk zou dit stellen punt zijn, maar het volgende Men zal geen bedrog plegen bij candidaat- stellingen, d.w.z., de eene partij zal niet tegen de andere zeggen wij onthouden ons van het stellen van een candidaat en het dan toch doen. 2. Bij onwillekeurig verzuim zal men elkaar ter wille zijn. In 1991 b.v. vergat de heer Drucker zijn benoeming als lid van de Tweede Kamer der S.-G. aan te nemen een nieuwe verkiezing was noodig, doch het is gelukkig slechts bij candidaatstelling ge bleven, daar geen der andere partijen een lijst inleverde. Dit was een bewijs van fair heid, dat wat meer moest gegeven worden. 3. Bij de te houden openbare vergade ringen sta men vrij debat toe naar vaste regels, b.v. dat de debaters te zamen zullen mogen beschikken over zooveel tijd als de spreker alleen had, of iets dergelijks, dat zij het recht van repliek zullen hebben, dat de spreker in zijn dupliek zich onthoude van nieuwe feiten of beschuldigingen tegenover de partij der debaters, indien daarop niet meer geantwoord kan worden. In alle vergaderingen trachte de voorzitter het daarheen te leiden, dat ieder, zonder verhindering van het publiek, vrij uitspreken kan. De leiders der verschillende partijen trachten dit te bevorderen bij hun aanhangers. Ik vestig er nog eens de aandacht op, dat dit het belang aller partijen isals b.v. de anti-revolutionnairen in Kollum een liberale of sociale vergadering in de war zouden sturen, waartoe ze door hun aantal in staat zouden zijn, zou morgen dat met een bijeen komst hunner partijgenooten in een ander dorp kunnen gebeuren. Óp politieke vergaderingen schorse men den verkoop van alcoholhoudende dranken of althans van sterken drank. Dit zou aan de nuchterheid en helderheid van ’t publiek veel afdoen, evenals de frischheid der lokalen aanmerkelijk bevorderd zou worden, als er niet gerookt werd. Maar deze beide wen schen zullen helaas wel ’t langst vrome wenschen blijven. 4. De kiesvereenigingen verbinden zich geen ongeteekende advertenties te plaatsen of anonyme aanbevelingen rond te zenden. 5. Noch in advertenties, noch in strooi biljetten zal men kennelijk op een dwaalspoor leiden door b.v. te zetten Als gij anders stemt dan op die, is uw stem van onwaarde. Dat zal men evenmin zijdelings doen b.v. dezelfde woorden te zetten met groote letter en daarachter heel klein voor die of die partij. 6. De kiesvereenigingen verbinden zich, om b.v. 1 of 2 dagen voor de verkiezingen geen biljetten rond te zenden, tenzij die, met hun inhoud, ter kennis van de tegen partij worden gebracht. Nu ziet men ’t soms gebeuren, dat den nacht voor een ver kiezing biljetten worden rondgestrooid, met halve of heele leugens, die vóór de stembus niet meer weerlegd kunnen worden. 7. De kiesvereenigingen zullen als lid royeeren, wie den ernst eener verkiezing ver» Bryan. Dezen naam treedt in de laatste weken bizonder op den voorgrond. Hoe komt dat In Amerika bestaan in hoofdzaak twee groote partijen, die elkander bij verschillende verkiezingen, maar vooral waar het gaat om den presidentszetel, met alle middelen schier bestrijden de democratische en de republi- keinsche. De laatste is thans aan ’t roer. Theodoor Roosevelt behoort tot haar. Bryan is de geslagen democratische can- didaat-president. Op dit oogenblik schijnen zijn kansen enorm te stijgen. De democraten zijn nu al met hunne verkiezingscampagne begonnen. Als Bryan in het vaderland terugkeert, wordt hem een schitterende ontvangst aangeboden. Men verstaat in Amerika de kunst van reclame maken. Het is naar aanleiding daarvan, dat we iets willen zeggen. Vergelijken we onze verkiezingszeden met de Amerikaansche, dan valt er een ongun stiger en een gunstiger licht op. Zeker staan wij in zeker opzicht ten achter. Wij hebben nóch de activiteit, nóch de voortvarendheid der Amerikanen. Wie denkt er hier om, om twee jaren voor den tijd al met de voorbereiding der verkiezing te beginnen Toch is voortdurende waakzaamheid bij onze tegenwoordige kieswet plicht. Immers, zeer veel hangt er van af, of een bepaald aantal kiezers zich vóór den bepaalden tijd aangeve of niet. De activiteit onzer kiesvereenigingen moest er zich dan ook op richten, om te bewerken, dat ieder, die vol gens de bepalingen der wet aanspraak had op plaatsing op de lijst, er ook op kwam. Wanneer dit werkelijk geschiedde, zou ons kiezerskorps nog voor heel wat uitbreiding vatbaar zijn. Tegelijkertijd moest gezorgd worden, dat de mannen, die men er in wenscht te bren gen, bekend werden. En allerminst moest men ook hier die onontbeerlijke factorhet geld niet vergeten. Elke partij moest niet in een verkiezingsjaar alléén, maar alle jaren dóór arbeiden aan de vorming van een verkiezingsfonds. Dat is het, wat wij van de Amerikanen, die nu al voor Bryan gaan werken, moeten leeren waakzaamheid. Maar voor het overige hebben wij voor véél te wachten. We willen nu niet spreken omkooperij en de enorme wetsovertredingen die in New-York plaats vinden onder invloed van een bent mannen, de z.g. Tammany-club, die New- York (heel netjes, heel keurig, en slim) uitzuigt en het gemeen belang verkracht voor eigen baat. Maar we bedoelden het schetterende, het reclame-achtige, het opgeschroefde in de ver kiezingen in Amerika, het verwedden van groote sommen, van duizenden, van honderd duizenden dollars zelfs, dat dié candidaat het zal winnen, al is men zelf slechts zwak van zijn succes overtuigd, maar alleen maar als reclamemiddel, om het publiek de idee te geven, dat hij de man is. We bedoelen het onware, dat heerscht door allerlei leugen achtige berichten te verspreiden, het onwaar dige, dat zoekt te overwinnen, door den tegenstander klein of bespottelijk of verdacht te maken. Zoo heeft men het nu in Ame rika beleefd, dat men Roosevelt aanviel, omdat zijn ontbijttafel te weelderig inge richt zou zijn en Roosevelt heeft daarop een vertegenwoordiger van de pers bij zich laten komen, om dezen te toonen, dat hij met niets anders ontbeet dan waarmee andere Amerikanen van zijn rang en middelen dat gewoon zijn. Dat moeten we niet navolgen. Daartegen te waken is gemeen belang aller partijen. Een enkele keer moge een bepaalde partij in een bepaald geval een voordeeltje behalen laet aoo’n handelwijze, de volgende maal is Warns, 20 Aug. Bij den landbouwer 1’. v. d. Z. alhier is voor export naar Zweden een een-jarig rund (hokkeling) aangekocht voor den hoogen prijs van f 215. Alhier en in den omtrek begint men zich in de laatste jaren toe te leggen op den aanfok van stamboekvee, waaruit, gelijk bekend is, het fokmateriaal voor het buitenland betrokken wordt. Gaasterland, 20 Aug. De velen die de muziekfeesten te Balk bijwoonden, hebben Donderdagnacht eene zure terugreis gehad. Ze werden n.l. overvallen door een hevig onweder, waardoor ze na uren van opont houd, druipnat hunne woningen bereikten. Onderweg werden overal, tot in privaten toe, menschen gevonden, die schuiling zochten tegen den regen, die als met emmers neer gegoten werd. Op de doorweekte wegen was fietsen bijna niet meer mogelijk en wie er zich doorwerkte, moest dikwijls, wegens defect aan de banden, afstappen. ’t Was een terugreis met hindernissen dat mag gezegd worden en thuis zaten vele wachtenden in groote zorg. Hep. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Bij den landbouwer Rimmert de Vries onder Hieslum had j.l. Zaterdag een ongeluk plaats, hetgeen treurige gevolgen had kunnen hebben. Even voor melkenstijd stond paard en wagen onbeheerd op de hieminge, terwijl de kinderen daarbij aan het spelen waren. Opeens zegt de een tegen den ander z/ken jou dat hiender wol stjoere”, waarop het oudste meisje de z.g. //siele” aan het z/tiksel” haakt en de stuurlijn om den hals doet, om te laten zien, hoe goed ze het vertrouwd is, terwijl de andere kinderen op den wagen plaatsnamen en weg ging het. De barte over de sloot naar het land lag over, zij kon het beest- niet tegenhouden, waardoor paard en wagen in de sloot ge raakten en het meisje onder den wagen terecht kwam. De andere kinderen waren voor dien tijd er afgesprongen. Door het geroep en lawaai van de overige kinderen, snelden de huisgenooten toe, die met veel moeite het meisje onder den wagen uit de sloot haalden, waarbij bleek dat de arm gebroken was. Spoedig werd geneeskun dige hulp ingeroepeu, die het kind behan delde, wat er overigens goed is afgekomen. Dit paardjespelen zal haar lang in het geheugen blijven. Sneek. De Kaatswedstrijd onder de leden der Nederl. Amateurs-Kaatsvereeniging, die hier Zondag j.l. op het terrein van de Kunst ijsbaan werd gehouden, was, jammer genoeg, slecht bezocht. Aan kaatsers ontbrak ’t niet27 parturen uit Holland, Groningen en onze provincie namen aan den strijd deel. De prijzen bestonden uit hoogst luxe voor werpen en 3 zilveren medailles, uitgeloofd door de hh. W. Mulier te Schevingen, Dr. Buwalda te Winsum en de Vereeniging V.V. alhier. Den Isten prijs wonnen de hh. W. Ennema en A. T. Heeringa te Oosterend en T. Stellingwerf te Wommels; 2den S. Bakker, B. Strikwerda en Zee te Franeker; 3den F. Wiersma, S. Postma en R. Kiestra te Amsterdam. De winnaars van den eersten prijs kregen bovendien ieder een medaille. Maandagmorgen ongeveer half twaalf, kreeg het boterschip van v. d. Veen van Grouw, op reis naar Sneek, in het begin van de Houkesloot een leelijk ongeval, daar plotseling de mast bij den koker afbrak en met het zeil overboord sloeg. Gelukkig dat er geen personen bij te water raakten. Met eenige moeite gelukte het den mast met zeil binnen te krijgen. Zevenwouden. Het gaat met de jacht op het waterwild bepaald slecht. Jagers, die heele dagen in het veld zijn, komen met een paar watervogels of platzak thuis. Eu toch was de zomer zoo goed voor den broed. Dat erkennen de jagers ook, maar het kleine goed was door het schoone weder te gauw groot en is daardoor nu erg schuw. Ze zijn niet onder schot te krijgen en wat helpt het den jager dan als ze er al zijn Het is kwellen bovendien. Het Naardensche brood. De Nederlandsche Bakkerscourant) heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de berichten, dat de miliciens in garnizoen te Naarden het hun verstrekte brood had den geweigerd. Uit de te Naarden ontvangen mededeelingen bleek, aldus vermeldt het blad, dat het brood, dat Zaterdag 11 dezer werd verstrekt en gebak ken was van een nieuwe partij meel, die de Garnizoensbakkerij te Naarden had ontvangen, waarlijk niet lekker was. ’t Had een bij smaakje, dat ook onzen berichtgever opviel, reeds voordat door anderen er over was ge klaagd. Overigens was het brood evenwel zeer goed eetbaar en van een afkeuren van het brood door den officier van gezondheid, wijl ’t scha delijk voor de gezondheid zou zijn, was een voudig geen sprake. Het brood dat verstrekt werd, en waarvan we Vrijdagmiddag j.l. een stuk proefden en medenamen, was nog volkomen gaaf van kruim- structuur; had alleen, reeds medegedeeld, een lichten bijsmaak en een zeer zwakzure geur. Men schrijft deze afwijkingen toe aan het feit, dat het meel wat gebroeid heeftdat was de verklaring, die enkele Naardensche bak kers gaven en die ook wij, op grond van onze kennismaking met het brood, meenen te moe ten geven. Echter moet met alle beslistheid worden ontkend, dat het brood oneetbaar was, ook al kunnen wij begrijpen dat men, bij geen buiten gewonen eetlust, ’t liever iaat staan. Resupieerende komen we tot de conclusie, dat hier waarlijk het sop de kool niet waard is, en een geringe afwijking in den smaak en de geur van het verstrekte brood eenvoudig gebruikt is als een welkome aanleiding, om m het publiek eens geducht over het kazerne leven uit te pakken en te trachten ’t als een wapen voor het anti-militairisme te gebruiken. Ons kent ons. Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat verleden jaar door iemand een vogelverschrikker in zijn tuin werd geplaatst met hoed en buis. Toen de eigenaar dezer dagens eens ging kijken, hoorde hij een gepiep en het bleek, dat onder den hoed zich een nestje bevond, waarin zich vogels bevonden. Wegens den aanzienlijken regenval der laatste dagen zijn in het zuidelijk deel van N.-Holland enkele stoomgemalen en water molens reeds in werking gesteld. Bolswardsehe Courant 1 i 'i i I v i 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1