Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. lig rji I 1906. 45ste Jaargang. No. 69. Verschijnt Donderdags en Zondags. DE VALSCHE MUNTER. ZONDAG 26 AUGUSTUS. VOOR Afzonderlijke J. DE BOER. naar men hem verwees. loopt een 1 L INGEZONDEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie van de politie, die hier rekening kwam van den Echten, krijgt misschien ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. verbazing niet onderdrukken. Hij zelf er zich door hebben laten bedriegen, onberispelijk was de nabootsing. --1906. heden noodig hebben, welke tamelijk duur zijn. Wat noemt u duur? vroeg de heer Durand, die zich telkens meer liet meesleepen door ’t vooruitzicht op winst. Wel, 25000 francs. 25000 francs. Och, wat beteekent dat, wanneer men het vooruitzicht heeft binnen een maand zoo rijk te worden als Rotschild. Ik zal u het geld leenen, zei de heer Durand, maar daarvoor zult u Zijne stem begaf hem. Maar de ander kwam hem te hulp. Accoord, zei deze bedaard. Binnen veertien dagen zult u voor uw aandeel vijf honderd duizend francs ontvangen. Den volgenden dag bracht de heer Durand zijn compagnon het geld en reeds den daarop- volgenden dag vernam hij, dat zijn huurder met de Noorderzon was vertrokken. Geen spoor van den geldvervalscher was er meer te vinden, evenmin als van de 25000 francs van den heer Durand. Hij was er ingeloopen en voor goed ook. Venlo, 8 Maart 1906. Geachte Mejuffr. M'ortelboer. Wilt zoo goed zijn en sturen ons noj een pakje Kruiden want het eerste is ons best bevallen en veel baat bij gevonden. In afwachting, J. SNEPVANGER, Machinist S. S. Nieuwstraat Venlo. de oogopslag vrij; hij sloeg zijn oogen altijd neer, wanneer men hem aankeek, als vreesde zou hem nemen 1 Men liet ons afnemers, die machine. Te Emmerik hebben nu ook de meeste arbeiders aan de sigarenfabriek der firma Estoppey de staking aangekondigd. ik geef aan leven, dat ik thans leid, aan het bagno, aan tenminste rust. De heer Durand stak het biljet bij zich, sprong in een huurrijtuig en liet zich de Bank brengen. Mijnheer, zeide hij tot den beambte, naar wien men hem verwees, er 1 Eenige jaren geleden stond er in Mont martre, toen de massieve, moderne gebouwen dit door dichters en schilders bewoonde kostelijke plekje van Parijs nog niet hadden overstroomd, een reeks van paviljoens in kleine, kokette tuintjes, die in het voorjaar met mooie rozen prijkten, terwijl de wingerd zich sierlijk om de gevels slingerde. Al betaalden de schilders en dichters hun huur ook altijd niet geregeld, zij waren toch de eerlij kste menschen van de wereld en nooit had men met hen andere moeielijkheden dan op den eersten dag van het kwartaal. Daarom speet het meneer Durand ook zeer dat hij op zekeren dag zijn paviljoen, dat door het vertrek van de oude huurders on bewoond was geworden, moest verhuren aan een man, die geen bepaald beroep opgaf, maar alleen beweerde, dat hij zaken deed. De nieuwe huurder had zonder eenig bezwaar alle voorwaarden aangenomen, welke mijnheer Durand hem stelde; hij had een jaar huur vooruit betaald en zelfs de kosten van het huurcontract voor zijne rekening genomen. Misschien was juist dit de reden, waarom de heer Durand een onwillekeurig gevoel van wantrouwen jegens den onbekende niet kon bedwingen. Misschien verdiende de man werkelijk geen vertrouwen, want, aldus redeneerde de heer Durand, het spreekwoord zegt dat men BINNENLAND. Witmarsum, 23 Aug. Alhier geraakte heden met het vervoer van terpaarde per kipkar een arbeider met zijn handen onder zulk een kar. De vingers van de eene hand werden platgedrukt of afgereden. De onge lukkige werd, kermende van de pijn, opge nomen en vervoerd naar Sneek en verder naar zijn woonplaats Gaastmeer. 22 Aug. Alhier moesten heden voor den Burgemeester verschijnen een tiental meisjes en jongens wegens appelroof bij den concierge van het Gemeentehuis op j.l. Zondag. Op denzelfden dag betrapte de Burgemeester ook anderen in zijn tuin. Te Arum sloeg een paard, gespannen voor een voer- manswagen, op hol en botste tegen een vrachtkar, waardoor de dochter van H. D. fiauw viel, doch gelukkig geen letsel bekwam. Beide wagens werden erg gehavend. zich bij een gestolen paard niet om het hoofdstel bekommert. Een eerlijk man komt flink voor zijn belangen op, alleen de spits boeven leven als voorname heeren, want zij teren op het bezit van een ander. Bovendien was de oogopslag van den nieuwen huurder ook niet Sneek, 23 Aug. Nadat hier hedenavond een prachtig vuurwerk was ontstoken, dat duizenden en nog eens duizenden bezoekers had gelokt, spoedde het publiek zich op het geluid van den brandhoren naar 't Kleinzand, waar het evangelisatielokaal van den heer W. Vierdag in brand stond. In een ommezien waren 6 spuiten present, die het gebouw nog voor een deel wisten te behouden. De zolder diende tot bergplaats van verf waren. Men veronderstelt, dat broeien van zwartsel de oorzaak van den brand is geweest, ’t Perceel is verzekerd bij de Sneeker Maat schappij. Kippenburg, 22 Aug. Het bezoek aan de schoone Gaasterlandsche bosschen is dit jaar minder groot dan het vorige. Dit is een gevolg van verschillende omstandagheden o.a. de vele festiviteiten elders, met name de Nijverheidstentoonstelling te Leeuwarden. Voor pension wordt de gemeente meer en meer gezocht; de gelegenheden hiervoor zijn echter nog schaarsch. Bij den bouw van nieuwe of den verbouw van bestaande woningen diende er meer op gelet te worden. Rep. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 24 Aug. ’t Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier maakte hedenavond het volgend 3-tal op voor predikant (vacature Juursema. 1. J. A. T. Krol te Kerk-Avezaatb. 2. F. G. Iterson te Spankeren. 3. R. de Boer te Kuilenburg, respectievelijk met 23, 25 en 29 van de 30 stemmen. Het optreden Woensdagavond voor kapitein Bakker van een staartje. Onderscheidene personen, die op den Oosterdijk den slag bij woonden, zijn gevraagd om in deze als getuigen te dienen. De verwonde kapitein krijgt misschien mor gen verlof ’t ziekenhuis alhier te verlaten, ’s Mans middelvinger, waarvan de pees is stuk geslagen, zal altijd wei stijf blijven. Over ’t hoofd heeft hij een wonde opgedaan die niet dieper had moeten zijn, of de her senen waren getroffen. Sneek, 23 Aug. Bij eene vechtpartij op den Oosterdijk alhier heeft bloed gevloeid. De marechaussee bezig met de arrestatie van den hoofdman in dit bedrijf, werd daarin bemoeilijkt door een broeder van den arrestant, die hem gaarne mee naar boord wilde hebben en trachtte zijn broeder te ontzetten. Hierbij heeft de marechaussee, gebruik makende van de sabel, hem een sabelhouw op het hoofd toegebracht. Na verbonden te zijn, is hij naar het Ziekenhuis gebracht. Parrega. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier mej. R. Koning te Steen wijk. Openbare les op de snel-breimachine ,/Miramar”, van de firma Thos. H. Whit- tick Co., Keizersgracht 263, Amsterdam, gehouden te Groningen op Vrijdag 10 Augustus 1906. Hieromtrent leest men in het Nieuwsblad van het Noorden van 11/8 ’06: De publieke les op de Breimachine z/Mira mar”, van de firma Thomas H. Whittick&Co., Amsterdam, in het Concerthuis, trok heel w’at belangstelling. Het is dan ook zeer in teressant te zien, hoe in den tijd van 9i/2 tot 10x/2 minuut een heele vrouwenkous in elkaar wordt gezet. Het is een cylinder-machine en die heeft het groote voordeel, dat de kousen geheel zonder naad worden gebreid. Zonder uit de machine te worden genomen, zooals dikwijls bij andere machines, wordt de kous in eens afgebreid. Een zoogenaamde mindering wordt verkregen door een regulateur-schroef aan de machine, waardoor de kous nauwer of wijder kan ge maakt worden en zoo het verlangde model krijgt. Gladde-, geribde-, sportkousen in aller lei soorten worden op de machine gebreid. De machine wordt verkocht voor f 100. contant, terwijl de maatschappij zich verplicht de volgens contract gebreide kousen over te tegen een bepaalden Hinken prijs, verschillende attesten zien van zeer tevreden waren over de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Ots. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. hij, dat men daarin zijn gedachten kunnen lezen, zelfs al beschouwde men zonder eenige vooringenomenheid, dan nog was hij een onsympathiek persoon. De zonderlinge levenswijze van den huurder deed de argwaan van den heer Durand niet weinig toenemen. Hij ging alleen des nachts met de uiterste voorzichtigheid uit; zijn hoed bad hij dan diep in de oogen getrokken en den kraag van zijn jas opgezet; ook keek hij oplettend rond of men hem ook achter volgde. Als hij weer thuis kwam, brandde er bij hem tot aan den morgen licht en men hoorde zonderlinge geluiden, waarover de buren heel wat gissingen maakten. Kortom, dit individu moest heel bijzondere redenen hebben, om zieh aan de nieuws gierigheid van ’t publiek te onttrekken en zeker oefende hij een bedrijf uit dat het daglicht niet mocht zien. Meneer Durand besloot, het mocht kosten wat het wilde, daaromtrent de noodige in lichtingen in te winnen. Op zekeren dag stak hij een revolver in den zak en klopte moedig aan de deur van zijn huurder onder voornemen dat hij met den zonderlingen persoon over een dringende reparatie te willen spreken, welke de heer Durand, tegen zijn gewoonte in, op eigen kosten aan ’t huisje wilde laten uitvoeren. De huurder opende zijn deur nadat hij eerst daartegen eenig bezwaar had gemaakt. Een groote verrassing wachtte den heer Durand. In de kamer, waarin de verdachte hem bracht, zag hij op een tafel een druk pers, platen om te graveeren en etsnaalden. Hij werd bleek, twijfel was niet meer mogelijk, zijn huurder was een valsche munter. Mijnheer, zeide hij verontwaardigd, ik ken thans uw verachtelijk bedrijf, u maakt bankbiljetten! Helaas ja! antwoordde de huurder en boog zijn hoofd. Ik kan dat niet ontkennen. Ik zal er aangifte van doen. Ga gerust de politie er mee in kennis_ stellen. Eigenlijk zal mij dit zelfs zeer aan genaam zijn, want, ziet u, ik heb genoeg van ’t werken... Sedert 20 jaar zoek ik naar een middel om aan deze ongelukkige stukjes papier dezelfde waarde te geven van de blauwe biljetten van de Fransche Bank. En u hebt ’t niet gevonden? vroeg de heer Durand. - Zeker, antwoordde de huurder heel zacht, bijna onhoorbaar. En terwijl hij dat zei, nam hij een biljet van 50 francs van de tafel en vervolgde kalmZiet u, dat is mijn eerste werk. Durand ging naar ’t venster, onderzocht het biljet nauwkeurig en kon een uitroep van zou zoo Welnu? Maar dat is inderdaad merkwaardig en ik beken, dat ik mij zonder aarzelen zou hebben laten bedriegen. Maar ik ben eigenlijk ook geen deskundige de Bank van Frankrijk heeft onfeilbare middelen om valsche bankbiljetten te onderscheiden die... De Bank van Frankrijk zou er precies inloopen als u... Meent u dat? Ik ben zeker van mijne zaak... U kunt u daar zelf van overtuigen. Neem de proef, ga met dit biljet naar de Bank en vraag er naar... dan kunt u mij aangeven, als u dat volstrekt wilt... wat geef ik er om, ik word toch een rijk man... Als ik wil, ben ik morgen millionair Maar ik heb het reeds gezegd, ik ben moede... ik heb er genoeg van..deze bovenmenschelijke inspanning heeft mijne krachten uitgeput: alles de voorkeur boven het aan de gevangenis, den dood... dan heb ik Om en bij de Groote Kerk. Majestueus staat daar sedert eenige eeuwen onze St. Martinikerk, heel in de verte kan men den stoeren toren van over onze vlakke greidlanden speuren. Het interieur van dien alouden Godstempel getuigt van kunst uit lang vervlogen eeuwen, in één woord onze stad mag trotsch zijn op zoo’n mooie kerk. Maar aan haren voet schrijnen arm zalige krotten, kleine kamers, zonder voldoende licht en lucht en voor ’t meerendeel bewoond door overtalrijke gezinnen. Het kleine volkje dier veelal gratis-kamer- bewoners, doolt den ganschen dag om het statige kerkgebouw en zingt en springt over het oude kerkhof, niet bewust, dat onder dien groenen bodem misschien van hunne voorvaderen den eeuwigen slaap slapen. Dit is niets erg alleen kinderlijke onschuld maar erger is ’t, wanneer iemand dier bewoners, na te veel aan Bacchus geofferd te hebben, onder hevig vloeken en tieren, eindelijk zijn roes gaat uitslapen bij de kerk ten aanschouwe en tot groot vermaak der lieve jeugd wat taal hooren alzoo die kinderen en welk een opvoedende kracht gaat er uit van hunne omgeving Moet die toestand bestendigd blijven en zou er geen mogelijkheid bestaan de omgeving der kerk wat beter tot haar recht te doen komen m.i. wèl. Wanneer men eens al die zoogenaamde woningen kon koopen, afbreken en daarna op het open terrein een aanleg ging maken onze mooie kerk waardig voorwaar, ’t zou zulk een goed aanzien kunnen geven. Maar de groote vraag zal zijn, wie kan en wil de zaak goed aanpakken, wèl is de Kerk voldoende gezegend met aardsche goe deren als zij eens genegen was iets te doen voor verfraaiing onzer stad, allicht dat ook andere corporatiën, die het eveneens niet aan voldoende en volop kapitaal ontbreekt, gene gen zouden zijn een handje mee te helpen. Voor plaatsing van ‘woningen der voren bedoelde kerk hof bewoners zou allicht goed terrein te vinden zijn om en bij de stad gaf men die lui misschien niet allen betere woningen, ongetwijfeld zou ook het innerlijke leven dier gezinnen, er op vooruit gaan. Het Armhuis toch, aan wie het meerendeel dier povere woningen toebehoort, kan gerust meedoen in de rij onzer rijke stedelijke corporatiën en waarschijnlijk kon de bouw van goede woningen een zegen afwerpen voor het jongere geslacht der tegenwoordige arm lastige bewoners. gerucht dat er in mijn stadswijk een groot aantal valsche bankbiljetten worden uitge geven. Ik heb gisteren dit biljet ontvangen, het komt mij verdacht voor, ik weet zelf niet waarom, wil u het eens bekijken Na een kort onderzoek zeide de beambte lachende, terwijl hij het bankbiljet teruggaf Dit biljet is echt, door en door echt. Breng ons daarvan maar zooveel als u kunt, we zullen er u zeer gaarne geld voor geven. De heer Durand keerde naar Montmartre terug, maar onderweg liepen dikke droppels koud zweet van zijn voorhoofd. Hij voerde in zijn binnenste een vreeselijken strijd zijn geweten was met zijn belang in tweestrijd gekomen. Zou hij den moed hebben dezen man, die het zoo eenvoudige geheim bezat om geld te maken, over te leveren aan de politie? Was het niet beter van de gelegen heid te profiteeren. Een verschrikkelijke verleidingTelkens weer zeide zijn geweten hem, dat hij steeds een eerlijk man was geweest en dat niets hem van den rechten weg mocht afbrengen, maar toch sprak er in zijn binnenste een bedeesde stem, die hem wel zacht, maar toch duidelijk toefluisterde, dat hij voor een prachtige speculatie hij wilde een terrein koopen, waarop hij reeds lang zijn zin had gezet dringend 20000 francs noodig had. Welnu, wat zei men aan de Bank? vroeg de huurder op onverschilligen toon. Het biljet was echt. Dat wist ik welik was zeker van mijne zaak. Ziezoo, mijn waarde huisheer, ga nu naar de politie Waarvoor nieip’^f’.r—-on tp roeven, verdragen, redenen waarom ik uwe Bolswardsche Courant IV l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1