Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 13 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. 1 1 DONDERDAG 30 AUGUSTUS. I I I KERMIS 1906. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke beklaagden 23. en H. inkoop door de leden. 1 den raad dan het nu voor waaraan ontbrak. 10. idem. 11. van I pj ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. bouwland van de plaats afscheidt, waar liep te grazen, open vond, verkreeg een rijwiel zonder licht. was 20 Juli 4. R. B. en K. B. beiden woonachtig te Makkum, hebben gedurende de maanden Juni en Juli, een schip, z.g. ürker botter, onbe heerd laten liggen in de kleine Zijl roede, een kanaal of afwatering onder genoemd dorp. Beklaagden zijn aanwezig en beweren, dat er nergens anders plaats was, en zij al eens van de vorige ligplaats verdreven waren. Ook ontkennen zij, de verklaring in het proces-verbaal, dat het schip op die plaats de scheepvaart zou stremmen, daar volgens hen, in dat kanaal bijna geen scheepvaart is. Ook kunnen beklaagden niet hiermede accoord gaan, dat waar er zooveel vlotten en andere vaartuigen in genoemde Vaart liggen, zij er niet mogen liggen. EUf Zitting van Vrijdag 24 Augustus 1906. op 9 Juli door de werd er door de er een bran- en voertuigen een half uur na ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. il Voor het Kantongerecht werden in de openbare zitting de volgende zaken behandeld 1. 1). v. d. W. te Eraneker, die binnen de bebouwde kom van het dorp Schraard op zijn met een hond bespannen kar gezeten heeft. Voor deze overtreding hoort hij nu tegen zich eischen f 3 of 2 dagen. 2. A. v. d. W. ook te Eraneker. Voor dezelfde overtreding ook f 3 of 2 dagen. 3. J. B. te Gaast is in het bezit van een kalf, welk dier den 7den Juli in het bouwland van G. de Boer aldaar aangetrcffen is Ofschoon bekl. er al eens op gewezen was, het kalf aan een touw te zetten, heeft hij het op genoemden datum echter aan zijn lot overgélaten. Daar het dier het hek, dat het het het natuurlijk ook gemakkelijk toegang tot dat perceel. Daar den eigenaar deze ongenoode gast zeer ongelegen komt, werd er tegen den beklaagde proces-verbaal opgemaakt, en luidt thans de eisch f 3 of 2 dagen. 12. 13. met een Hindeloopen. die niet Eisch f 3 of 2 dagen. 14. H. v. d. M. te Bolsward had in den nacht van 10 op 11 Juli op zijn fiets geen brandende lantaarn. Eisch f 3 of 2 dagen. 15. S. B. te Workum reed op de fiets in den nacht van 8 Jongemastraat alhier, en politie op attent gemaakt, dat dende lantaarn op alle rij- behoort, des nachts van af zonsondergang. Ook al schijnt het maantje helder, schrijft de wet zulks voor, en dus wordt heden bij verstek f 3 boete of 2 dagen hechtenis tegen hem geëischt. 16. L. W. onder Oosterend en Th. A. zonder bekende woon- of verblijfplaats, hebben in den nacht van 14 Juli luidkeels geroepen en geschreeuwd. Wegens rustverstoring wordt tegen ieder hunner f 5 of 3 dagen geëischt. 17. E. Z. te Witmarsum was 15 Juli dronken op de openbare straat aldaar. Eisch f 3 of 2 dagen. 18. H. V. te Workum had een jongetje in het werk in zijne fabriek. Toen de jongen er niet meer werkte, bracht hij niet binnen den daarvoor gestelden tijd de arbeidskaart terug bij den Burgemeester. Bekl. is afwezig, doch als getuige wordt gehoord Maike Deinum, de moeder van den knaap. Deze verklaart, dat den 14 Juli haar zoon Auke v. d. Akker gedaan kreeg, doch als het drukker werd, zou hij teruggeroepen worden, althans dat had de jongen haar zoo verteld. Morgenvroeg ten 8 ure doet het Stad huisklokje de officieele aankondiging hooren, dat de kermis weder hare intrede binnen onze veste heeft gedaan. Zeer verschillend zijn de gevoelens, waarmede deze aankondi ging wordt ontvangen. Klinkt het den een als een welkomstgroet in de ooren, wien dit jaarlijksch feestgetij velerlei genoegens voorspiegelt, bij anderen wekt het in zekere mate een ergernis en wordt de kermis-vreugde geheel als uit den booze geacht. Voor de jeugd voorspelt het uitspanning en genot. Met enthousiasme werd reeds eenige dagen te voren naar hare komst uitgezien, met een ambitie en ijver zonder weerga, werd geholpen aan het vervoer der tenten en kramen, caroussel en draaimolen, om zoo veel mogelijk te helpen aan den opbouw van deze „paleizen voor genot en, vermaak”. De jongelui en jongedochters zien voor ’t meerendeel eveneens met een innerlijke vreugde de toebereidselen, die hun eenige dagen van ontspanning beloven. Ook ouderen, meer kalm van aard, nemen notitie van de verschillende gelegenheden tot uitspanning, om vergezeld van familie of kennissen zich eenige oogenblikken te kunhen verpoozen van de beslommeringen des levens. Voor al dezen is de kermis een welkome verschijning. Dan nog is er een groep, voor wie de kermis met een soort van onver schilligheid wordt begroet, die, hetzij omdat zij voor zich geen behoefte gevoelen aan dergelijke ontspanning, hetzij omdat, helaas, hun omstandigheden geen extra uitgaven toelaten en zij zich daarom van iets wat hen behaagt, moeten onthouden, hetzij omdat, gewoonlijk door invlöed van anderen, zij zich wars moeten toonen van dit soort ver maken. Ook kunnen gevorderde leeftijd of misschien een zekere verzadiging van ver makelijkheden oorzaak zijn, dat zij geen be hagen meer scheppen in 't geen de kermis zooal biedt. De onverschilligheid moge dan oprecht zijn of geveinsd, een feit blijft, dat zij er niet aan meedoen, maar anderen hun vrijheid gunnend, er zich verder niet om bekommeren. Tegenover al de voorgaanden staat echter nog altijd ook een gedeelte onzer medeburgers, die door principe gekant zijn tegen elke uitspanning, die met den naam kermis in verband staat. Die ze be schouwen als een oorzaak van onmatigheid, uitspatting, of bandeloosheid, ze daarom schuwen en niets liever zouden zien, dan haar verdwijning. Er zijn er, die zelf op rij peren leeftijd gekomen, hun jeugd vergeten schijnen en nu ook zelfs de onschuldigste vreugd als zondig en verderfelijk gaan be schouwen. Waar zoo de gevoelens verdeeld zijn, valt het gewis moeilijk, ja is het on mogelijk een oordeel te vellen, dat allen zal kunnen bevredigen, een beschouwing te geven, welke ieders goedkeuring kan weg dragen. Toch sta men ons toe op te merken, dat wellicht van weerszijden wordt overdreven. Niet alles wat voor zwart wordt uitgekreten is zoo donker getint als men het wil laten voorkomen en daarentegen ook wordt veel voor goud aangezien, wat slechts klatergoud blijkt te zijn. Wij zullen de laatsten zijn, om de misbruiken, die uit brooddronkenheid en onmatigheid bedreven worden, te vergoe lijken, maar weten ook, dat alle gelegen heden tot ontspanning soms in uitspatting ont aarden. De kermis maakt hierop volstrekt geen uitzondering. Iets goeds kan soms tot misbruik voeren; wat voor den een goed is, deugt daarom nog niet voor den ander. De persoonlijke geaardheid en het karakter der menschen loopt zoodanig uiteen, dat dezelfde omstandigheden vaak tegengestelde uitwer kingen hebben. Wie verdorven is van harte zoekt ook buiten de kermis gelegenheid om aan zijne neigingen te voldoen. Ken onmogelijkheid achten wij het een uitspanning te bedenken, die niet misbruikt kan worden en voor allen geschikt is. Even wel meenen wij, dat ieder zich zelven moet kennen, maar dat toch een uitspanning voor velen een behoefte des levens is. De boog kan niet altijd gespannen zijn en de ervaring elders heeft geleerd, dat waar de kermis verdwijnt, iets dergelijks terugkomt, zoodat ten slotte alleen de naam verdween. Wij zouden het dan ook betreuren, dat de velen, Gedagvaard is voor deze zaak de opzichter van den waterstaat, de heer 8. Bakker, wonende te Harlingen, die ook de daad van beklaagden veroordeelt. De Kantonrechter maakt er opmerkzaam op, dat zij beter gedaan hadden van den heer Bakker in te winnen, maar te laten loopen, waarvoor zij de balie moeten verschijnen. Eisch ieder f 5 of 4 dagen. 5. A. K. te Bakhuizen heeft te Warns binnen de bebouwde kom op zijne hondenkar gezeten. Ofschoon bekl. beweert, dat het de onbe bouwde kom was, daar de huizen volgens zijne meening veel te ver van elkaar stonden, hoort hij thans tegen zich eischen f 3 of 2 dagen. 6. 8. A. te Bolsward was 19 Juli boven zijn theewater. Eisch f 5 of 3 dagen. 7. H. Z. te Parrega reed den 2denJuli te Hieslum met een hondenkar. Echter waren de honden niet voorzien van een muilband. Eisch f 3 of 2 dagen. 8. R. v. W. te Bolsward reed den 4 Juli des avonds laat door de straten onzer stad met paard en wagen, zonder dat het voertuig van een brandende lantaarn was voorzien. Eisch f 3 of 2 dagen. 9. II. F. J. te Sneek reed dien zelfden avond langs de Turf kade alhier op een fiets, de lantaarn, of althans het licht, Eisch f 2 of 1 dag. A. J. te Sneek dien zelfden avond De eisch voor dezen bekl. luidt f 3 of 2 dagen. J. H. te Workum reed in den nacht 1 op 2 Juli op Eisch f 3 of 2 dagen. H. V. te Workum idem. Eisch idem. II. R. te Koudum reed den 4 Juli kar langs den openbaren weg te Onder de kar liep een hond, van een muilband was voorzien. wien de middelen ontbreken om elders te gaan zoeken, waaraan zij behoefte gevoelen, de gelegenheid werd ontnomen, om dat hier te vinden. Inderdaad er is veel voor en ook tegen de kermis te zeggen, en dit is zeker door zoovelen en op zoo menigerlei wijze reeds besproken, dat wij zeer goed weten, zelfs geen nieuwe gezichtspunten te kunnen aangeven. Men late evenwel ieder volkomen vrijheid. De kermis biedt voor eiken leef tijd en stand, zoowel voor rijke als arme beurzen iets. Niemand wordt gedwongen er aan deel te nemen, late men dan ook nie mand verhinderen zich, naar zijne middelen toelaten, op gepaste wijze een uitspanning te zoeken naar eigen keuze. Een beknopt over zicht van hetgeen er dit jaar wordt aange boden volge hier nog. Op Donderdag zal een keuring van tuig- paarden worden gehouden, uitgeschreven door den heer Galama uit het „Hof v. Holland”. Vrijdag, Koninginnedag, gaat eigenlijk buiten de kermis om. Alleen ’s avonds 9 uur wordt van gemeentewege het jaarlijksch vuurwerk afgestoken. Zondag hardrijderij met hindernissen op rijwielen, uitgeschreven door den heer Boer- mans, Harlingerstraat. Maandag volksvermakelijkheden op de Dijlakker en Ringrijderij met hindernissen, tevens wedstrijd in ’t versieren van fietsen, uitgeschreven door den heer A. Postma. Dinsdag, de Groote Kaatspartijwat het vreemdelingen bezoek betreft, blij kt de kaats- dag nog steeds de voornaamste. Behalve deze openbare vermakelijkheden melden wij, dat Zaterdag en Zondag een café-chantant gezelschap in „de Doele” op treedt onder directie van den gunstig be kenden Henri Terhall, terwijl Maandag avond de Staf muziek uit Leeuwarden een concert zal geven. 'Ook zal a.s. Vrijdag, na afloop van ’t vuurwerk, de kinematograaf van Edison voorstellingen geven in „de Doelez/ Wat in geen jaren is gebeurd, is thans gekomen, n.l. een schouwburgtent. Het ge renommeerde gezelschap onder directie van den heer Willem Hart zal hier in een goed ingerichte tent, staande bij de Blauwpoorts- brug, een reeks voorstellingen geven. De reeds geannonceerde stukken beloven iets goeds. Verder bieden stoom-caroussel, lucht schommel, draaimolen, verschillende wafel en oliekoekkramen alsmede de bekende etalages in galanterie- en suikerwerken de gewone aanvulling. Moge het op het terrein niet zoo bezet zijn met spellen, disschen enz. als vorige jaren, toch is er wel weer voor ieder iets van zijn gading. Dat is juist het mooie van de kermis, dat zij variatie geeft, voor ieder biedt zij wat, ja ook zelfs zij, die de hand geheel op de portemonnaie houden, kunnen toch deze avonden profiteeren van de gezellige drukte bij spellen, kramen en tenten. De politie integendeel heeft vernomen, dat de jongen wegens wangedrag was weggezonden en niet terug mocht komen voor hij excuus gevraagd had. De moeder heeft daarvan niets vernomen, en meent dat de patroon de kaart niet heeft terug bezorgd, omdat hij verwachtte dat hij den jongen eerstdaags weer noodig had, en dan opnieuw de kaart had moeten aanvragen. De eisch is f 3 of 2 dagen. 19. D. M. te Wommels reed 22 Juli ’s avonds ll3/4 uur met paard en wagen langs den weg, zonder licht aan het rijtuig te hebben. Eisch f 3 of 2 dagen. 20. J. H. te Wommels was met de tilbury ook op dien weg te Rien, en ook bij hem ontbrak het licht. Bekl. is er en bekent dien avond zonder licht te hebben gereden, maar dit kwam, doordat hij den kap niet op de tilbury had. Aan dien kap zitten de lantaarns. Dit voorwendsel is geen verontschuldiging want hem wordt beduid dan maar te zorgen den kap op zijn rijtuig te zetten, of althans een lantaarn op zijn voertuig te plaatsen, als hij des nachts wil rijden. Dit is eenmaal voorschrift. Eisch f 3 of 2 dagen. 21. W. 8. te Oosterend reed 21 Juli ’s avonds laat op een rijwiel zonder licht. Eisch f 3 of 2 dagen. 22. J. K. gedom. te Joure reed 22 Juli te Koudum op een rijwiel zonder licht, ofschoon de zon réeds meer dan een half uur onder was. Eisch f 3 of 2 dagen. K. K. te Spannum 20 Juli te Rien, idem. Eisch idem. 24. R. de H. te Makkum i dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. 25. Th. A. zonder bekende woon- of verblijfplaats was 13 Juli dronken te Hinde loopen. ’t Is deze delinquent reeds meermalen overkomen, dat hij over zijn bier was, en daarom wordt thans de eisch gesteld op 14 dagen hechtenis. 26. P. 8. te Hindeloopen reed 22 Juli ’s avonds laat met een rijwiel en had er geen brandende lantaarn op. Eisch f 3 of 2 dagen. 27. J. T. te Wommels 29 Juli idem. Eisch idem. 28. D. de J. te Workum had op 1 Aug. geen bel aan zijn fiets. Ook dat is voorschrift der wet. Eisch f 3 of 2 dagen. Nog een drietal zaken werden behandeld, aangaande overtreding van het prov. reglement op den aanfok van paarden. Plaatsgebrek verhindert ons van deze behandeling, die nog al uitvoerig was door het verhoor van vele getuigen, melding te maken. Uitspraak der vonissen over 8 dagen, zijnde Vrijdag 31 Augustus. BINNENLAND. Men schrijft uit Kampen aan de Zw. Cl.-. Een opzichter der biesvelden, tevens brood jager, Woensdagavond bij duisternis in die velden op jacht zijnde en eenig geritsel hoorende, meende, dat dit door een visch- otter werd veroorzaakt. Hij trok zijn geweer af, waarna het bleek, dat hij zich deerlijk vergist had, want niet een otter, doch een visscherman zekere H. Nijenhuis, was de getroffene. Deze, die zich voor het verrichten eener natuurlijke behoefte uit zijn punter had begeven, bleek door de hagelkorrels ernstig aan zijn beenen en handen te zijn verwond zoodat hij per boerenwagen naar zijne woning in de stad moest worden vervoerd, waar direct de hulp van een geneesheer werd ingeroepen. In eene te Utrecht gehouden vergadering van den Ned. Grossiersbond is nu voor goed de strijd met de naaml. venn. De Neder- landsche Zeephandel te Gouda (Zeepzieders- syndicaat) beslecht en besloten met genoemde vennootschap eene overkomst voor één jaar aan te gaan. Voorts werd het besluit genomen om den Grossiersbond krachtig te organiseeren, o.m. door het oprichten van provincialeafdeelingen, waarvoor reeds enkele besturen werden aan gewezen, teneinde den invloed van den Bond in de betr. provincies te doen verr meerderen of te ontwikkelen, terwijl mede besloten werd over te gaan tot gezamelijken Bolswardsche Courant I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1