Meuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. c' ‘j I 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 71. 1 Zondag 2 September. Uit de Raadszaal. IJ I .1 VOOR Afzonderlijke ge- van Vergadering op Woensdag 29 Aug. 1906. zeker ook. dempt, kon ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. d. Meer de aandacht van ontvangst, n.l. van modder op het land In het raadsbesluit van 5 Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Schotman was absent wegens uitstedigheid. Daar de Burgemeester thans met verlof is, was de heer Eisma Voorzitter. De notulen der twee vorige vergaderingen worden gelezen en Ingekomen a. Missive van Koningin, dat aan IZ' j De bode, de secretaris de schutterij een werkzaamheden. De rekening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, de wethouders onthielden zich. De inkomsten f 469.575. De uitgaven - 208.725. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Batig saldo - 260.85. Bij de Gemeenterekening trok het de aandacht der commissie dat er bij school no. I slechts f 822.80 aan schoolgeld binnenkwam, en ’t getal leerlingen daar niet grooter wordt. Zij meenen dat er kinderen op school no. II gaan, die op I behooren. B. en W. antwoorden dat als de ouders niet zijn aangeslagen in den hoofdel. omslag, de kinderen naar school no. II gaan, dat is overeenkomstig de verordening op de heffing van schoolgeld. De commissie, bij monde van den heer Boersma antwoordt, dat dit niet geheel j uist is. Er zijn wel ouders wier inkomen meer dan f 400 bedraagt, en die toch de kinderen niet op school no. 1 hebben. De Voorzitter meent toch dat voor zoover dit bekend is, de inkomens van meer dan f 400 worden aangeslagen in den hoofdel. omslag. De heer r. d. Meer. Het is ook mij opgevallen, dat er wel kinderen op school no. II gaan, die op school no. 1 behooren, daar is door een vorige commissie ook al eens op gewezen. De Voorzitter. De vorige week bij de toelating is een kind naar school no. I ge wezen, waarvan een ander kind uit hetzelfde gezin op school no. II ging. Dit oudere is nu ook overgeplaatst naar de andere school. C 'i "*'l goedgekeurd. stukken: den Commissaris der den Burgemeester volgens verzoek een verlof is verleend van 18 tot 30 Augustus. b. Een Resolutie van Ged. Staten, be richtende op het verzoek om aan de subsidie- verleening aan de tram de voorwaarde te verbinden Bolsward door een locaalspoor aan het spoorwegverkeer te verbinden, geen termen zijn gevonden aan dit verzoek te voldoen, doch dat de Staten genegen zijn subsidie te verleenen, voor de verandering van de tram in een locaalspoor. a. en b. voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres van J. de Boer, directeur der gemeente-reiniging, verzoekende verhoo- ging zijner jaarwedde. d. Een adres van de IJsvereeniging „de Friesche Jeugd” alhier, verzoekende dat van gemeentewege de baanvegers niet alleen worden benoemd doch ook bezoldigd, opdat betere zorg worde besteed aan het onderhoud der ijsbanen in het belang van het verkeer over ijs, en met het oog op de veiligheid, de gevaarlijke plekken door bakens worden aan gegeven. Deze adressen worden aan B. en W. renvoyeerd om consideratie en advies. De Voorzitter doet mededeeling dat j.l. Donderdag hier geweest is de Minister van Landbouw in gezelschap van den Directeur- Generaal van Landbouw, die een bezoek brachten aan de Rijkszuivelschool, en tevens op het Stadhuis een en ander bezichtigd hebben. Zij betuigden groote belangstelling en spraken o.a. den wensch uit dat de Zuivelschool moge toenemen in bloei. (Applaus). Van Burg, en Weths. is nog ingekomen het advies omtrent de adressen van J. Wes seling en B. Algera' om grond. B. en W. hebben den eersten adressant voorgesteld een deel der schuur af te breken en een gedeelte grond te ruilen om een betere richting te krijgen bij den thans bestaanden driehoek, zoodat daar naast het huis van den heer Vis een straat komt van 4 meter. De gemeente zal dan ongeveer 9 M2. grond krijgen en ruim 41 M2. afstaan, er wordt dan eigenlijk zoowat 33 M2. aan adressant overgedaan. De prijs is gesteld op f 0,20 grondpacht per M2., dat is naar verkoops- waarde van f 4, Voorgesteld wordt om dan het adres van Algera te wijzen van de hand. Ter visie tot de volgende vergadering. De Voorzitter deelt nog mede dat bij rondgaand schrijven door alle leden is toe gestemd in het verhuren aan het Rijk van eenigen grond achter het postkantoor tegen f 70,—. Deze verhuring wordt thans, zonder hoof delijke stemming, bekrachtigd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van de Schutterijrekening over 1905. Deze rekening zal worden behandeld bij punt 5 der agenda. 2. Schrijven van mej. P. S. J. Brüinsma om ontslag als lid der damescommissie voor het handwerksonderwijs. Burg, en Weths. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten, en tevens aan de Damescommissie voor het handwerks onderwijs te verzoeken een voordracht in te zenden voor de ontstane vacature. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 3. Behandeling van het adres der Diakenen van de Bed. Herv. Gemeente om een opvaartje te dempen, met advies van Burg, en IVeth. Burg, en Weths. adviseeren om het ver zoek in te willigen onder bepaling dat de buizen voor waterafvoer in plaats van 20 «M. een wijdte krijgen van 80 cM,. en dat De Voorzitter. Dit eigendom der gemeente doet alleen dienst voor waterafvoer. Dat het aan den publieken dienst wordt onttrok ken, is noodig bij eiken overdracht van eigendommen der gemeente aan anderen. De heer v. d. Meer. Het schijnt bij het Dag. bestuur vast te staan, dat deze haven alleen dient voor waterafvoer, maar ik meen te weten dat er ook hooi door aangevoerd wordt en mest afgevoerd. Zelfs zijn er ver leden jaar machinerieën langs vervoerd, die anders hun bestemming niet hadden kunnen bereiken. Die haven wordt nog wel gebruikt en ik raad daarom aan, niet ie haastig te zijn met een beslissing. De Voorzitter. Ik handhaaf mijn stand punt dat de gemeente de vrije beschikking heeft over hare eigendommen, doch ben niet tegen de verdaging. De heer Cuperus merkt op, dat de heer v. d. Meer eigenlijk nog iets anders heeft voorgesteld, n.l. de toestemming der naast- legers vooraf te bekomen. De heer v. d. Meer. De verdaging der behandeling acht ik op ’t oogenblik voldoende. Bij een volgende behandeling kan men weer zien. Het voorstel Wat overigens de verdiensten of inkom sten van sommigen betreft, dit blijft vaak gissen. De heer Keikes. Het kohier van omslag heeft met schoolgeld althans met de plaatsing op school niet te maken. Voor kinderen wordt f 25 van het inkomen afgetrokken, en dit maakt dat iemand met f 500 inkomen niet wordt aangeslagen in de belastingen, wanneer hij 4 of meer kinderen heeft, omdat de aftrek maakt, dat hij buiten de termen valt. Maar diens kinderen behooren op school No. I. De heer Kramer. Dit bezwaar was te voor komen, door dezulken toch op het kohier te plaatsen, met een aanslag nihil, dan hadden B. en W. een beter overzicht over de toe lating tot de scholen. De Voorzitter ziet ook in, dat de verorde ning hier eigenlijk tegenstrijdig is, en zal zorgdragen dat er op gelet wordt, dat de kinderen op de school komen, waar zij thuis behooren. Dan vraagt de commissie wat er met het karpet en de traplooper moet gebeuren, die aangekocht zijn voor het Kon. Bezoek? B. en W. antwoordden, dat gezien is of zij gebruikt kunnen worden, anders zullen ze verkocht worden. De Commissie zag dat verstratingen en herstellingen aan bruggen nog al veel in eigen beheer worden uitgevoerd. Aanbesteding heeft zij altoos voordeeliger geacht. B. en W. antwoorden, dat de bestrating per M2 gaat en meest kleine stukjes betreft, ook kleine herstellingen aan bruggen worden onverwacht noodig en dienen ook meestal direct te ge schieden. Bovendien zal aanbesteding vooral niet voordeeliger uitkomen. Bij de gemeente-reiniging wijst de commissie er op, dat daar acyteleengas is aangebracht en ook zijn de posten voor paarden en ge reedschappen nog boven de begrooting ge komen. De vernieuwing van de loods is evenwel beneden de raming gebleven, wat de commissie met genoegen constateerde. B. en W. antwoorden hierop, dat de aan schaffing van een en ander noodig was, en wat den aanbouw betreft, hierin blijkt het dat de architect indertijd goed had gezien. De heer Praamsma. Mij is natuurlijk die verbouwing niet ontgaan. Na alles wat ik indertijd over die uitvoering door eigen werk volk heb gezegd, krijgt het nu den schijn alsof ik het mis had. Maar laat ik in de eerste plaats zeggen, dat er een ander gebouw is gemaakt, dan indertijd hier in teekening lag, en de hulp van het eigen werkvolk is niet in rekening gebracht, zoodat, als ik de f 56 daarvoor reken, welke het werk beneden de raming bleef, dan is het al bitter weinig. De Voorzitter. U spreekt, er is een andere loods gemaakt, maar die is toch niet minder dan die, welke vroeger werd ont worpen, ik meen zelfs dat zij nu beter is gemaakt, zoodat er beter en voor minder dan de raming is gewerkt. De heer Praamsma. Minder is ze niet, beter zelfs, maar voordeeliger te bouwen, omdat er toen een afzonderlijke loods was geraamd en deze tegen het bestaande geplaatst werd, wat de steunders al vast uitwon. Ik had het van B. en W. reëeler gevonden, dat zij in hun antwoord deze zaak verzwegen hadden. Nu gaf het den schijn om even op te merken, dat ik indertijd ongelijk had met de bewering dat aanbesteding voordeeliger zou uitkomen. Hadden B. en W. gezwegen, ik zou er ook niet over gesproken hebben, doch nu mocht ik den schijn van ongelijk niet op mij laten. Over leermiddelen en uitgaven voor het verblijf van den militieraad wordt ook nog in het rapport der commissie gewezen, terwijl daarna de heer v. vestigt op een post f 720 voor berging bij de Nijezijl. Juni is bepaald, dat die som moest worden gestort in de gemeentekas, voor de aannemer de modder op het land mocht bergen en nu blijkt, dat pas Januari daarna f 420 en de resteerende f 300 in Mei pas in de kas van den gemeente-ontvanger is terecht gekomen. De vraag rijst nu Is door den heer Noordenne te laat betaald en in twee gedeelten Zoo niet, hoe komt het dan, dat het eene ge deelte een half en de rest bijna een jaar te laat wordt gestort in de gemeentekas Hebben wij misschien een tweeden gem.-ontvanger v. d. Meer tot verdaging wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, de heer Boersma. De Wethouders onthielden zich van stemming. 4. Adres van den heer K. Tromp om verlenging van verlof als directeur-boekhouder der gasfabriek, met advies van Burg, en IVeth. De Voorziter. De heer Tromp verzoekt op advies van den geneesheer nog een maand verlof. De Gascommissie is gehoord en heeft geen bezwaar als de zaak blijft geregeld, gelijk het deze maand is geschied. De heer d. Meer. Is het attest den dokter ook overgelegd De Voorzitter. Neen, dat niet, doch ’t staat in het verzoek van den heer Tromp, en wij mogen daarin dus wel vertrouwen stellen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van de Gemeente- en Schutterij-rekening over 1905, met rapport der Commissie en antwoord van Burg, en IVeth. De commissie, de heeren Boersma, Keikes en v. d. Steele, hebben de rekening nagegaan en in hun rapport enkele bemerkingen. Bij de Schutterijrekening trok het de aandacht, dat enkele ambtenaren niets, anderen een half jaar salaris hebben ontvangen. B. en W. antwoorden dat dit met de opheffing der d.d. schutterij in verband staat. i enz. hadden, hoewel rustende was, toch nog na uitvoering der demping ten genoegen van den gemeente-architect de grond in eigen dom aan de Diaconie overgaat. De heer Cuperus vraagt of met de naast- legers, bewoners van de Bagijuestraat, ook overleg is gepleegd, anders konden hieruit later onaangenaamheden ontstaan. De Voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is, en door hem ook niet noodig wordt geacht. Er wordt nu zorg gedragen dat er een goede afwatering komt, en andere rechten bestaan er zeker niet. De heer Cuperus meent daarentegen, dat die vaart ook recht op opslag geeft voor de naastlegers, en hij vreest, dat er later onaan genaamheden uit kunnen voortvloeien. De heer Praamsma. Het idee door de Diaconie aan de hand gedaan heeft veel voor, er wordt wel iets goeds door geschapen, doch het blijft de vraag of het wel is in het belang 1 der gemeente. De naastlegers hebben daar zeer zeker rechten verkregen. Haskerland zit tegenwoordig met zulk een kwestie. Dan merk ik ook op dat het gebouw der stads werkinrichting daar aan die vaart staat en ook dat gebouw heeft daar opslag. Die vaart doet weinig dienst en dat gebouw Als de gemeente zelf die vaart er een straat komen, en ook een toegang naar dat gebouw, waardoor het in waarde zal stijgen als wij het eens van de hand willen doen. Gaarne zou ik daarom weten wat kosten de voorgenomen demping mee brengt. De heer Boersma vindt het voorstel van de Diaconie aanbevelenswaardig, de sloot is een modderpoel, eji hem dunkt, dat het met beide handen moet worden aangegrepen. De Voorzitter. De kosten van demping en rioleering zijn door den architect op f500 a f600 begroot. Daar deze sloot steeds een kwade post is geweest, ieder jaar moest er gebaggerd worden en nooit was het er erg frisch, meenden B. en W. deze gelegenheid te baat te moeten nemen om er af te komen. Van verkregen rechten is ons niets bewust, het geval in Haskerland behoeft ons hier geen vrees aan te jagen. De bewoners der Bagijnestraat hebben voor hunne huizen de vaart als opslagplaats. Wat het pand der werkinrichting betreft, dit heeft een behoorlijke uitgang, en het idéé om dat gebouw eens van die hand te doen zal wel niet verwezenlijkt worden, want van opheffing dier inrichting zal wel geen sprake kunnen zijn in de eerste jaren. De heer v. d. Meer. Ik beschouw dat de naastlegers van die sloot wel ingenomen zullen zijn met de voorgenomen verbetering, doch om ze vooraf te vragen heeft alleen het doel om kwestie te voorkomen. Mij is een geval bekend dat een gemeente bij vonnis verplicht is om een gedempte wijk opnieuw open te maken, omdat de rechten van naast legers niet in het oog waren gehouden. Het is hier niet gelijk als bij de vroegere dem pingen in de stad. De grond wordt hier aan den publieken dienst onttrokken. Ik ben er daarom voor, dat Diakenen zich vooraf zullen verzekeren van de toestemming der naastlegers, en dat zij de bewijzen daarvan moeten overleggen, voor tot uitvoering ©ordt besloten. De Voorzitter. Daar moet ikxinij tegen verklaren. De gemeente heeft hier recht van eigendom en alzoo de vrije beschikking over haar eigendom, want de opheffing van voor den publieken dienst bestemd te zijn, gaat hiermee gepaard. Ik zou het een gevaarlijk standpunt achten aan allen eerst toestemming te vragen, onze rechten konden zoodoende afgesneden worden door tegenwer king. De naastlegers hebben alleen recht op waterafvoer, en daar wordt rekening mee gehouden. De heer Kramer. Ook ik ben overtuigd dat de gemeente recht heeft te dempen, maar zie toch geen bezwaar om de behandeling uit te stellen. Als er een beslissing wordt ge nomen, dient men zeker van zijn zaak te zijn, en hoewel B. en W. hun standpunt handhaven, is er niets tegen, dat het voor stel v. d. Meer tot verdaging wordt aange nomen. De heer Cuperus. In dit voorstel van B. en W. ontbreekt iets, en dat is, er wordt geheel geen rekening meegehouden, dat de grond aan den publieken dienst wordt ont trokken. Bolswardsche Courant t t 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1