Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Oorlog en Ontwapening! 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 72. Donderdag 6 September. VOOR Afzonderlijke 1 op BINNENLAND. voor- Het Zilveren Jubileum van z/Floralia"’, op 11 September 1906. zou en ver- INGEZONDEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.}. De 17-jarige bakkers van hier, wiens ouders ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. wilde! Waarom zon ik dat gedaan hebben? Mijn hand beefde immers en toch krijg ik het Sint-George-kruis. Ik begrijp er volstrekt niets van... hoeveel te meer dan wel niet aangaande grootere feiten, als oorlogen bijvoorbeeld. De geschiedenisboeken wemelen van oorlogen en al die oorlogen hebben oorzaken gehad natuurlijk. In de eerste tijden, zoo wordt ons verzekerd, toen de menschen nomaden waren, ontstonden die oorlogen aldus wanneer ’n volksstam in ’n landstreek woonde, die niet genoeg voedsel meer opleverde, trok hij naar ’n nieuwe woonde daar dan toevallig al ’n ander volk, dan werd om dat land gestreden, nogal begrijpelijk. Het was dan’n levenskwestie en in aanmerking genomen, dat de menschen toen nog niet veel beter waren dan de beesten, die ze met zich voerden, is’t zelfs zeer goed aan te nemen. Precies als straathonden als de eene 'n kluitje vindt, willen de anderen ’t hem afnemen. Toen de menschen zich later voorgoed in een streek hadden gevestigd, en het land bebouwden enz., was ’t natuurlijk met die oorlogen gedaan. Toch werd er onophoudelijk weer krijg gevoerd altijd maar door en dan vertelt men ons, dat de oorzaken waren, b.v. dat koning Jan op ’n pretje beleedigd was door koning Piet, of dat koning Ferdinand ’n zeker soort van menschen in zijn land verdrukte en koning Gustaaf daar nijdig om was, of dat koning Karei ’n stukje grond wilde bezitten, dat ook de hebzucht van koning Frans had gaande ge maakt, enz. De landzaat vocht zoozeer zelf niet, ofschoon hij er allen last van ondervond men had er aparte mannetjes voor. Nog later echter, toen men geen liefhebbers meer genoeg voor dat ongure handwerk krijgen kon, werden de bewoners der landen zelf gedwongen mee te doen en om ’t hun een beetje smakelijk te maken zeker,- werd hun geleerd, dat ’t voor hun eigen voordeel was, zoodat tegenwoordig ’n oorlog wordt beschouwd als’n noodzakelijke uitbarsting om economische reden. Wat dat beteekent, begrijp ik eigenlijk niet goed... ’n uitbarsting, noodzakelijk nog wel om economische reden 1.Voor wie? Voor het geheele volk Of voor ’n kleine groep van menschen, die er belang bij hebben en die het gebeele volk mee weten te sleepen De oorlog van Engeland tegen de Zuid- Afrikaansche republieken, was dat zoo’n uitbarsting b.v. Was het bezit van Transvaal en Oranje-Vrijstaat noodzakelijk vpor het Engelsche volk Heeft dat volk het dan nu beter dan vóór dien Zijn de loonen gestegen, is de handel vooruitgegaan, is er geen armoede meer Of was die oorlog een gevolg wellicht van hebzuchtwas er iets te verdienen voor enkelen? Of de oorlog van ’70, was dat nu ’n noodzakelijke uitbarsting om eco nomische reden En voor wie Voor de Duitschers of voor deFranschen? Men zegt: voor de Duitschers. Waarom dan toch wel? Kon het Duitsche volk zonder dien oorlog niet blijven bestaan O, ’t is waar, nu begrijp ik het toch Zonder dien oorlog, dat zagen de Duitschers duidelijk in de dommen alleen uitgezonderd zou, na verloop van ’n paar jaar, de nijverheid stilstaan, zouden de mijnen geen steenkool en ijzer meer op leveren, de grond geen groeikracht meer bezitten, de rivieren geen visch, zonder dien oorlog zou de zon niet meer in Duitschland hebben willen schijnen enz... Men voelt, die oorlog was zeer noodzakelijk Tel. behoeve van omdat men voorzag. Deze voorspelling is geheel uitgekomen, want heeft men zich aan dit vroeger zooveel komende wanbedrijf schuldig gemaakt, zaak is inxonderzoek. Wonseradeel, 3 Sept. In de Zaterdag ge houden Raadsvergadering werd medegedeeld, dat Ged. Staten niet hadden goedgekeurd het Raadsbesluit aangaande de Bouwvereeni- ging, die plan had nog 36 nieuwe woningen te stichten met een kostenberekening van f39,200. Het gemeentebestuur zal in hooger beroep gaan» In zake het beheer over den kuustweg HarlingenBolsward acht de commissie de uitgaven te hoog, op grond waarvan zij adviseert tot niet-goedkeuring van de rekening. Leeuwarden, 3 Sept. Hedenmorgen ver namen we, dat H. M. de Koningin bij hare komst hier ter stede op Zaterdag 15 Sep tember ter onthulling van Willem Lodewijks standbeeld, vergezeld zal zijn van H. M. de Koningin-moeder. Bij de onthullingsplechtig- heid zal de Voorzitter van Vreemdelingen verkeer, de heer Schoondermark het woord geven aan den heer dr. L. Wagenaar van Middelburg, tot het houden van eene rede, waarna de heer Schoondermark het standbeeld aan de gemeente Leeuwarden zal overdragen. Namens deze zal de Burgemeester, de heer A. E. Zimmerman, het met een toepasselijk woord aanvaarden. 4 Sept. Volgens een zoo even ont vangen schrijven bij den Voorzitter van Vreemdelingenverkeer heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden te kennen gegeven dat ook Z. K. H. zeer gaarne de onthulling van het standbeeld van Graaf Willem Lodewijk zal willen bijwonen. 4 Sept. We vernemen nog, hoewel uit minder zekere bron, dat de Koningin- moeder niet terstond na de onthullingsplech- tigheid weer zal vertrekken, doch een nacht, althans eenige uren, blijven, om nog een rondgang door de stad te maken. De Koningin echter vertrekt nog denzelfden namiddag. Morgen, Woensdag, komt de particuliere secretaris van H. M. de Koningin in de stad, om met den Commissaris der Koningin over de ontvangst der Koninklijke familie te spreken. Pingjum, 3 Sept. Aan de heden alhier gehouden voorgift-harddraverij op de korte baan om prijzen van f 60, f 30, f 10 en f 5 namen 15 paarden deel. Uitslag: le prijs Z/De Jonge Krüger”, 2e prijs //Nellie” beiden van M. Schaap te Leeuwarden 3e prijs //De Pingjumer Run” van P. N. Rijpma te Pingjum 4e prijs //Isabella” van H. M. Galema te Burgwerd. Hep. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Aan onze kust wordt door velen naar zeewier gevischt. Verschillende ploegen zijn bezig bet bijeen te verzamelen en]op te hoopen, todat voldoende wordt geacht het naar Harlingen te vervoeren of op te zenden. Dit vervoer geschiedt meest geza menlijk, omreden de kosten dan gemakkelijker zijn te dragen. Verleden jaar ontving men voor 100 K.G. f 1,75, wat echter nu f 1,25 bedraagt. Daarbij komt dat er dit jaar niet zooveel zeewier aan de kust wordt gevonden en meer personen zich daarmee bezighouden, zoodat de soep dubbel dun is geworden. Dit zeewier, dat van alle kustplaatsen wordt bijeen verzameld, wordt gebruikt voor bedden op groote stoomschepen, die passagiers vervoeren, Na één ’t reis gebruikt te hebben, wordt zulks weer vernietigd. Ook wordt het gebruikt om plafonds aan te vullen en tusschen de muren om de klank te temperen. En ten slotte worden er zelfs kledingstuk ken van gemaakt, welke nog niet door ons zijn gezien, doch onmogelijk is zulks niet. De heer J. C. Repko, Banketbakker alhier, heeft van H. M. de Koningin vergun ning verkregen het Koninklijk Wapen te voeren. 3 Sept. De beambte P. Y. de J. van de H. ÏJ. S. M. wonende bij de halte Wieu- werd bezocht met zijne echtgenoote en hun 5 jarig zoontje gisteren zijn ouders alhier om een dag bij hen te logeeren. De groot ouders hadden dien dag veel pleizier in het de dag spoedig ver weer naar hunne te Baard wonen, met anderen in Jorwerd, 2 Sept, knecht Bauke Bakker is hedenmiddag, toen hij de Bolswardervaart gaan baden, in de diepte verdwenen dronken. Gaasterland, 4 Sept. Men heeft speld, dat het afsnijden van paardestaarten, ten lijsterstrikken, zou ophouden, zich op andere wijze van materiaal echter niet te Ruigahuizen voor- De Nog begrijpt Nicolaas Rostow het niet hij heeft nog te weinig ervaring, om de dingen rondom hem met onbeneveld oog te kunnen waarnemen maar ’t licht komt, langzaam wel, maar ’t breekt toch door. Alle veldslagen heeft hij meegemaakt van Schön- graben af tot 1812 toe, doch is, ondanks alle bloed- en moordtooneelen mensch ge bleven. Wrevelig wendt hij het hoofd af, als kameraden hem hunne heldendaden mee deden; sinds Schöngraben weet hij maar al te wel, welke waarde hij aan dergelijke verhalen moet toekennenonophoudelijk komt zijn inborst in opstand tegen alles rondom hem rechtvaardigheid, eerlijkheid, hij zoekt ze tevergeefs; allerlei vragen bestormen zijn geest: waarom doen we datwaarom dit? waartoe is dat noodig? Is het goed, is het niet goed, wat ik doe? Hij kan er geen antwoord op vinden. Hem hangt nog bij die revue vóór den ge- denkwaardigen slag van Austerlitz, toen zijn keizer, de jeugdige Alexander, de troepen inspecteerde, hoe hij stil hield juist voor zijn regiment, de Pawlograder huzaren, hoe hij met zijn klankrijke stem ze toesprak, als mijn kinderen! maar dan weer denkt hij aan dat hospitaal, waar zijn vriend Denissow werd heengebracht; dat hospitaal, waar typhus en pest de slachting voortzetten, door de machthebbers begonnenWaar zooveel van zijn kinderen lagen te sterven als honden. Hij gevoelt, dat de menschen, tegen wie hij strijden moet, ’t toch ook niet kunnen helpen, dat ze in Rusland zijn gekomen... Ja, waarom zijn ze eigenlijk gekomen Waar om zijn ze niet in hun land gebleven? Of zouden die menschen ’t moorden en het verwoesten van landstreken zoo prettig vinden? Neen, dat toch ook nietJa, waar om vecht hij zelf toch wel en al zijn kame raden Haat hij de Franschen en deze hem? Neen, ook niet want, als morgen de beiden keizers ’t behaagt, elkander te schrijven... Mijnheer, mijn broeder.ik reik u de hand dan feesten de Russische en Fransche sol daten heel vroolijk met elkaar, evenals na den slag van Friedlanden men feest toch niet met hen die men haat. Daaren boven, die menschen hebben hem nooit eenig kwaad gedaan. Maar waarom vecht hij dan Omdat het wordt bevolen. Op bevel dus En van vreemden nog wel! Wij allen (de Franschen niet uitgezonderd), bedrijven dus iederen dag afschuwelijke misdaden moord, plundering, brandstichting, vervaardigen van nietswaardige papieren, geld enz... alles op bevel!... En toch zijn we menschen met ’n eigen oordeel! En ten slotte leidt zijn over peinzing hem tot het denkbeeldals we nu allen eens naar huis gingen en we lieten keizers en bevelhebbers staan, dan was het toch afgeloopen. Ja, zeker, dat was het!... Waarom doen we het dan niet! Hij wist het niet, ’t Was hem alles ’n raadsel' Geschiedenis schrijven is zeer moeilijk. Soms vraag ik me zelf af, of er we] één geschiedeniswerk bestaat, waarin de gebeur tenissen worden beschreven, juist zooals ze hebben plaats gehad, met vermelding der ware oorzaken enz. Ik herinner me nog, hoe één mijner kennissen me eens drie beschrijvin gen toonde over dezelfde betrekkelijk slechts kleine gebeurtenis de Parijsche Commune in ’71. Nooit heb ik zoo’n ver scheidenheid gezien in voorstellingin wat de schrijvers, elk voor zich, de oorzaken noemden in de gevolgen welke, naar hun meening er uit voortvloeiden in de reden, waarom de opstand misluktekortom, het was, zooals mijn vriend het uitdrukte, reus achtig En toch hadden die menschen uit dezelfde bronnen geput, waren ze zelf ter plaatse, waar die gebeurtenis zich had afge speeld, geweest, hadden ze alle drie zelf onderzocht, zelf nagevraagd... en zie... wat verschillende uitkomsten! Was ’t wonder, dat ik me toen zelf afvroeg Hoe zou het nu toch wel toegegaan zijn Wat zouden toch wel de oorzaken geweest zijn En vooral de laatste vraag, de oorzaken, is het voor naamste gewoonlijk in zulke gevallen. De rest is natuurlijk bijzaak. Mij dunkt, als er nog verschil van gevoelen bestaat, omtrent de oorzaken van zoo’n plaatselijke gebeurtenis* Andreas Sebastianowitsch, zeide Rostow, we zouden ze best overhoop kunnen werpen, dunkt u ook niet? Zeker, want inderdaad... Maar Rostow wachtte het einde van het antwoord niet af, hij gaf zijn paard de sporen en stelde zich aan het hoofd zijner manschappen, die, door denzelfden aandrang bezield, vooruit sprongen, zonder zijn commando af te wachten. Nicolaas begreep niet, waarom en hoe hij zoo han delde; hij deed het, zonder voorafgaande overweging, hij volgde eenvoudig den drang van het oogenbük; en terstond daarop hoorde hij, dat zijn geheele eskadron hem in scherpen draf volgde. De Fransche dra gonders namen de vlucht, en Rostow zelf achtervolgde een officier. Dicht genoeg ge naderd, hief Nicolaas werktuigelijk de sabel op en liet haar neerkomen op den vijande- lijken dragonder. Deze, evenals verscheidene zijner kameraden, gaf zich gevangen en de huzaren keerden naar hun oorspronkelijk rendez-vous-stelling terug. Rostow deed even eens, maar een onaangenaam gevoel beklemde hem de borst. Hij kon er zich geen reken schap van geven, hij wist zelf niet, wat het was, dat hem zoo onpleizierig stemde, toen hij den officier gevangen nam en vooral, toen hij hem een sabelhouw had gegeven. Rostow dacht na over zijn heldendaad, die hem tot zijn groote verwondering het Sint- George-kruis en den naam van een dapper krijger had bezorgd. Daar was iets in, dat hij met den besten wil ter wereld maar niet begrijpen kon. Zij zijn dus nog banger dan wij, dacht hij. Dat en anders niet dan dat, heet dus heldenmoed? Het komt mij toch voor, dat mijn vaderlandsliefde er geen deel aan hadEn in wat opzicht is mijn gevan gene met zijn blauwe oogen toch verantwoor delijk voor hetgeen er voorvalt?... Wat was bij bang! Hij meende, dat ik hem dooden Bovengenoemd feest zal Dinsdag 11 Sep tember e.k., des avonds ten 7 ure in //de Doele” worden gevierd. 231 Aanvragen om stekken zijn ingekomen, zoodat op inzending van plusm. 924 planten kan worden gerekend. Des namiddags tusschen 2 en 4 uur zullen de bloemen evenals de te verloten planten, in de Doelezaal worden tentoongesteld, de leden en begunstigers van //Floralia” hebben daar vrijen toegang, ieder ander kan er komen tegen betaling van f 0,50. Men kan zich dan overtuigen met hoeveel lust en zorg er gekweekt is. Voor houders van loten staan de te verloten planten eveneens ter bezich tiging. Des avonds ten ö3/^ ure is de zaal ge opend voor allen die bloemen inzenden en ten &ll2 uur (voor zoover er plaats is) voor andere personen boven den 16-jarigen leeftijd, tegen betaling, ditmaal met bet oog op den feestavond van f 0,25 per persoon. Het Bestuur van Floralia heeft één ver zoek: verblijd het, welwillende geefsters en gevers, evenals vorige jaren met eenige ge schenken, die het voor de best-gekweekte planten als prijzen kan uitreiken. Wij kunnen de prijzen niet uit eigen middelen bestrijden, daarom weldadige plaats- genooten, help ons ook nu, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Floralia, uit onze verlegenheid. Alle geschenken worden gaarne Maandag 10 September e.k. in /zde Doèle” tusschen 7 en 10 uur door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur der Fereeniging zz Floralia" C. J. v. d. VEEN, Voorzitter. D. v. d. MEER, Vice-Voorzitter. J. HOMMES. Dr. C. J. NIEMEIJER. D. TERHENNE. A. BANNING. II. BEEKHUIS. II. EISMA. M. SCHOTMAN Mz„ Sec.-Penn. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. kleine ventje, doch was streken en moesten ze woonplaats vertrekken. Heden evenwel kregen de ouders bericht van hun zoon, dat het kleine ventje heden morgen bij hunne woning in de sloot was verdronken. Treurig, op zoo’n noodlottige wijze hun kind te moeten missen. Makkum. Voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier heeft Ds. Oberman te Lun- teren bedankt. In het Twentsch is kuieren praten, «Kuier effen* beteekent: praat een oogen- blikje. Een telefoon noemt men daar nu een kuierdraad en een fonograaf wordt in de buurt van Oldenzaal een kuierhoren ge noemd. Bolswardsche Courant 111 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1