Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Meidenzorgen. 1 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 73. 2 Zondag 9 September. VOOK braden niet. nu ik wil ’t I 1 Het Zilveren Jubileum van „Floralia”, op 11 September 1906. al je INGEZONDEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie men dat zegt, aan ’t malen binnen enkele dagen was een was ander vier was nog het van 't toonee). en daarvan half jaar bij haar moeder en een heel klein aan ’t uitleggen, al ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Nu, ik kwam dan om half 6 bij de besteedster, ’n Kamer vol dames, maar geen meid te zien. Ik weg, wat moet ik hier doen? Ik kan best weer naar huis gaan. Och, mevrouw zei ze,*er kan elk oogenblik een komen, die u aanstaat, en die ook bij u wil zijn. Gaat u zitten Er kwamen nog drie dames, maar toen ze den toestand zagen, gingen ze dadelijk weer weg; een bleef zitten. Nee, dacht ik, hier wordt ’t toch niets. Ik ga liever naar de arbeidsbeurs. Maar och jee, daar stonden een stuk of tien van die akelijke kerels voor de deur; ik wilde niet eens naar binnen, zoolang die er waren. Ik bleef nog wat staan draaien. Daar kwam juist een meisje aan, dat er nog al sympa thiek uitzag, ’n doek om, geen hoed op, en nog een vrouw er bij. O, dacht ik, die zoekt zeker wat. En ik achter haar aan, de wachtkamer in. Pre cies, ze was al bezig zich de kunst te laten afvragen door de opschrijfjuffrouw. Nee, bij kinderen wil ik niet, zei ze. Maar ze kreeg dadelijk een veeg uit de pan. Ben je ook niet kind geweest? Juist de dames met kinderen hebben ’t allereerst behoefte aan een dienstmeisje; de anderen kunnen zich wel behelpen. Nu ze wilde wel goed werken en wasschen en koken. Ik zei eindelijk: Dan kan je wel dadelijk bij mij terecht. Ze zag er heel ordentelijk uit en ik begon haar te vertellen, hoe ’t bij ons is. Het meisje had grooten lust, bij mij te komen; maar haar schoonzuster de vrouw, die bij haar was raadde het af. Ze was immers al zoo goed als afgesproken met de vrouw van een architect; daar waren maar twee menschen en heelemaal vier kamers. Na, zei ik eindelijk, ompraten wil ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Volgens de gemeenteverordening is het geoorloofd, dat kinderen boven de 10 jaren hoogstens 6 weken voor den veldarbeid worden in dienst genomen, namelijk zoo ze in het laatste halfjaar niet met meer dan twee ongeoorloofde verzuimen op de absentie lijst voorkomen. Tengevolge van het gebrek aan werkvolk staan enkele boertjes of hunne zoons zelf aan de zeis. Er wordt brutaal gemolken naar den tijd des jaars gerekend, zoodat de greidboer weke lijks een mooi sommetje van het kantoor der fabriek haalt. De bouwboer kijkt zoo vroolijk niet als hij op de markt nauwelijks 60 cents voor den halven H.L. aardappelen kan bedingen. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Een droevig geval. Op den 25sten Augs. j.l. overleed te ’s-Gravenhage de heer W. C. C. Dinkhuijsen, in leven kantoorknecht aan het postkantoor aldaar en een der ijverigste bestuursleden der R. K. Vereeniging van post- en telegraaf- beambten, onderafdeeling van de N. R. K. V. Dinkhuijsen zou op 15 Augs. zijn 40- jarige loopbaan vieren bij de posterijen. Kort vóór den datum van het jubilé werd Dink huijsen bij den directeur geroepen, en den kende dat deze een opwekkend woord tot hem zou richten aangaande zijn 40-jarigen dienst, werd hij inplaats daarvan beschuldigd dat hij tijdens den dienst had gerookt. De beschuldigde kwam daar op zeer onderdanige wijze tegen op en zeide, dat hij nog nooit zoo lang hij bij de posterijen was, in dienst had gerookt, ook nu niet en zelfs zeer zelden rookte. Dat was olie in ’t vuurdoor den direc teur werd volgehouden, dat hij wèl gerookt had en dat hij zou gestraft worden. Dinkhuijsen stond als man van trouwe plichtsbetrachting bij ’t heele personeel hoog aangeschreven, terwijl hij in die veertig jaren nooit een berisping ontving van zijn chefs, laat staan ooit eenige straf heeft gehad I Deze brave man, ging zeer onder den indruk van ’t gebeurde naar huis en vertelde zijn vrouw en kinderen dat hij thans voor ’t eerst zou gestraft worden, onrechtvaardig nog, en dat een paar dagen voor zijn jubilé, waarvoor alles werd in orde gebracht. Hij kon het niet verkroppen, werd ziek. Op den dag van het jubilé stonden bestuurderen zijner vakvereeniging en vrienden, die hem geschen ken brachten, bij het ziekbed. Op den 18den Augustus kwam ook een schrij ven van den directeur van ’t postkantoor van den volgenden inhoud Posterijen 17 Augs. 1906. Kantoor ’s-Ilage. Dinkhuijsen Aanvaard mijne gelukwenschen met het 40-jarig jubileum, dat ge dezer dagen mocht vieren. Daar ik vernam dat ge uwen plicht als beambte steeds naar behooren hebt vervuld, deel ik u tot uwe geruststelling mede, dat ik, met het oog op uw veeljarigen dienst, geen rapport heb gemaakt van mijne bevin ding onlangs, dat gij rooktet tijdens de uit oefening van uw dienst. De Dir. v/h. Postkantoor te ’s-Gravenhage, (Get.) v. LIDT DE JEUDE. Deze brief bracht den genadeslag aan-Dink- huijsen. De directeur hield dus vol dat hij wèl een strafbare daad had verricht, maar schonk genade boven recht. Dit was te veel. D. sloeg, zooals over dat feit en hij overleden. De heeren mr. Borret, oud-Kamerlid, thans lid van den Raad van State, en M. de Ras, eveneens oud-Kamerlid, thans lid der Reken kamer, zijn aan het sterfbed geweest en aan hen heeft de stervende opnieuw zijn onschuld betuigd. Beide heeren, die de familie Dink huijsen meer dan dertig jaren kennen en meerdere der familieleden in dienstbetrekking hebben, twijfelen geen oogenblik aan de on schuld van dezen trouwen beambte. De heeren De Ras en Pastoors zijn bij minister Kraus geweest en hebben daar, na een lang onderhoud, den minister verzocht een streng onderzoek te doen instellen, waaraan Z.Ex. gevolg zal geven. Het onderzoek heeft reeds een aanvang genomen. De president en secretaris der vak vereeniging zijn reeds in verhoor geweest. Folksbaniei\ Bovengenoemd feest zal Dinsdag 11 Sep tember e.k., des avonds ten 7 ure in „de Doele” worden gevierd. 231 Aanvragen om stekken zijn ingekomen, zoodat op inzending van plusm. 924 planten kan worden gerekend. Des namiddags tusschen 2 en 4 uur zullen de bloemen evenals de te verloten planten, in de Doelezaal worden tentoongesteld, de leden en begunstigers van „Floralia” hebben daar vrijen toegang, ieder ander kan er komen tegen betaling van f 0,50. Men kan zich dan overtuigen met hoeveel lust en zorg er gekweekt is. Voor houders van loten staan de te verloten planten eveneens ter bezich tiging. Des avonds ten 53/4 ure is de zaal ge opend voor allen die bloemen inzenden en ten 61/2 uur (’oor zoover er plaats is) voor andere personen bovenden 16-jarigen leeftijd, tegen betaling, ditmaal met het oog op den feestavond, van f 0,25 per persoon. Het Bestuur van Floralia heeft één ver zoek verblijd het, welwillende geefsters en gevers, evenals vorige jaren met eenige ge schenken, die het voor de best-gekweekte planten als prijzen kan uitreiken. Wij kunnen de prijzen niet uit eigen middelen bestrijden, daarom weldadige plaats- genooten, help ons ook nu, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Floralia, uit onze verlegenheid. Alle geschenken worden gaarne Maandag 10 September e.k. in „de Doele” tusschen 7 en 10 uur door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur der Vereeniging Floralia” C. J. v. d. VEEN, Voorzitter. D. v. d. MEER, Vice-Voorzitter. J. HOMMES. Dr. O. J. NIEMEIJER. D. TERHENNE. A. BANNING. H. BEEKHUIS. H. EISMA. M. SCHOTMAN Mz„ Sec.-Penu. heeft u Nu, dat kwam prachtig uit! Bij ze acht dagen geweest, bij een weken. Twee maanden, dat langste, en nog wel bij volk Ze diende heelemaal twee jaar, was ze nog een thuis. Nee, zei ik, dan stond de eerste, die u mij stuurde, me nog beter aan. Nu, zei de besteedster, daar was u slecht mee uitgeweest. Die heeft mij voor gelogen Wat! zei ik, gelogen? Ze maakte een zeer goeden indruk. Ik wilde haar al huren en heb ze enkel niet genomen, omdat ze aangestoken longtoppen had. Wat! die aangestoken longen? Daar, leest u maarzij heeft zich verhuurd in ,een restaurant u zult mij toegeven, dat een restaurant niets is voor aangestoken longen. Weet u, wat ze mij heeft verteld? Dat het haar bij u niet aanstond. U kunt niet ge- looven, wat die meiden tegenwoordig uit halen. Ze maken valsche brieven en tele grammen met het bericht, dat vader en moeder dood zijn, enkel om er tusschen uit te komen. Wel, wel, zei ik; en niets anders? Ja, hier heb ik nog een boekje. De getuigen zijn slecht, dat moet ik zeggen toch geloof ik, dat het iets voor u is. 't Boekje zag er allesbehalve aanlokkelijk uit. Past voor onzen dienst. Ongehoor zaam; slecht gedrag; liegt en maakt zich van het werk af onder voorwendsel van ziekte. Nee, die kan ik toch onmogelijk nemen Als mijn man dat hoort, jaagt hij haar weg en mij er bij Och, u kunt op die getuigen niets aan. Er zijn dames, die altijd allerlei goeds opschrijven, andere alles slecht. Men moet op het uiterlijk afgaan. Ze ging aan de telefoon en zocht in het boekje. Eindelijk belde ze en telefoneerde: Is Anna er ook? Laat ze dadelijk even aan de telefoon komen... Anna, kom eens even hierheen. Er is een dame, die een meisje moet hebben. Goede betrekking. De vorige is er vijf jaar geweest. (Dat geeft den doorslag! zei ze tegen mij.) Och, juffrouw, ik kan niet; ik ben in mijn werkkleeren. Hindert niet! kom maar gauw even hier. Het duurde niet lang daar verscheen Anna, ’n Heel net meisje op ’t oog. Ik zei: Maar hoe komt het, dat je zulke slechte getuigen hebt? Och, dat geeft niets. Bij de eerste moest ik altijd met den hond gaan wandelen, en daar had ik geen zin in. En bij de tweede was ik heusch ziek, maar dat mensch wilde mij niet gelooven en heeft maar wat opgeschreven. Probeer u het maar eens met mij. Ik wil alles doen. Nu, ik heb haar genomen, op ’t uitzicht af. We zullen eens zien wat het wordt. Ik heb er nu tenminste een voor ’t wegjagen! BINNENLAND. Bergum, 6 Sept. Gisteravond omstreeks half negen passeerden alhier drie wagens met pleiziervolk. Te Suameer werd een oogenblik gepleisterd. Eenige jongens moeten door het gooien met zand en steenen, waardoor in een der wagens een ruit brak, aanleiding gegeven hebben tot ruzie, die oversloeg in een hevige vechtpartij tusschen Suameerders en pleiziergasten van Drachtster Compagnie, waarbij duchtig van de messen gebruik werd gemaakt. Een marechaussee in burgerkleeding (buiten dienst) van Veenwouden, naderde en werd onverwacht zoo gesneden, dat onmid dellijk geneeskundige hulp noodig was. De dokters te Bergum waren afwezig, waarom dr. Bontekoe van Hardegarijp, inmiddels te Bergum ontboden, hulp verleende. De ge wonde marechaussee is naar Leeuwarden ver voerd. Een justitieel onderzoek had heden plaats. Franekeradeel, 6 Sept. De oogst is in vollen gang en daar het etgroen in de vorige maand welig is opgeschoten, zijn er handen te weinig voor den veldarbeid, zelfs ook nog nu menig scholier boven den tienjarigen leeftijd van de schoolbank is geroepen, om bij het aardappelrooien behulpzaam te zijn. ik je niet. Ga eerst maar naar die dame en als je ’t daar niet lijkt, kon dan maar bij mij. Best mevrouw! Maar er kwam niks, hoor! Den volgenden dag maar naar een andere besteedster. Die had ook geen meiden disponibel, enkel dienstboekjes. Maar ’s middags zou ze er een paar sturen op ’t zicht. Om vijf uur komt er een aanzetten, ’n beetje boersch van houding, maar dat is niets denk ik, dat komt wel in orde. Ik laat baar ’t heele huis zien van boven naar beneden ’t stond haar allerbest aan. Koken kon ze een beetje, maar een gans of een haas schoonmaken en Wil je dat leeren? Ik wil graag alles leeren mevrouw, als ’t u belieft. Kan je strijken Ja, maar fijn goed niet. Goed, dat behoeft ook niet. Ik heb een strijkster. Nu ik haalde al den goospenning, een twee-markstuk en nog een mark, en wilde haar die geven. Toen zei ze Maar ik moet u nog wat zeggen mijn longtoppen zijn aangedaan. Neen, zei ik, dan kan ik je niet gebruiken. Heb je dat al lang Ja; voor een half jaar heb ik mij laten onderzoeken. En toen heb ik een betrekking bij kinderen aangenomen; ik dacht, dat ’t door ’t wandelen wel beter zou worden. Mijn moeder heeft mij ook al ge schreven, dat ik naar mijn oom moest gaan en eens goed melk drinken. Weet je wat zei ik - ’t zal het beste wezen, dat je doet wat je moeder zegt. Ga naar je oom en knap je wat op. Ik vond ’t nu niet noodig, den goospen ning te gevenen daarom liet ik haar gaan met mijn beste wenschen. Om 7 uur komt nummer twee. Mooi groot vriendelijk gezicht mondje. Ik maar weer mijn kamers door. Kan je parket boenen Nee, dat kan ik nietmaar wel leeren. Zoo En in de hoekjes mag ik zeker ook niet kijken Maar wat denkt mevrouw welIk ben zoo accuraat En hoe staat ’t met thuis komen O, als ik naar een uitvoering of op een partij ben, dan wordt ’t wel eens drie uur; maar dat gebeurt hoogstens eens in de twee maanden. Anders wordt ’t nooit later dan twaalf uur. Hoor eens, zei ik, jij lijkt wel nog van uitgaan te houden. Met wie ga zoo laat Zeker dansen Wel neen Ik ga enkel met mijn broer en mijn nichtjes zoo eens naar een concert. Dat duurt gewoonlijk tot half twaalfdan kan je toch niet eerder thuis zijn Zoo! En er komen zeker dikwijls kennissen bij je op bezoek Ja, mijn nichtjes komen nog al eens. Ik moet zeggen, dat ik schik had in haar openhartigheid. Met leugens ging ze niet om, en ze was blijkbaar nog niet bedorven. Werken wilde ze ook. En ’t leek er ook wel een die je alles kon zeggen, zonder dat ze tegenpraatte. Maar wat zou 't geven Al leg je zoo eentje drie maal wat uit, dan blijft ’tja, mevrouw nee mevrouw en ze vergeet ’t dadelijk weer, ’t Eene oor in, ’t andere uit. Zoo’n echt floddertje. Den anderen dag ging ik naar de appel- vrouw op de markt. Ik wachtte, tot er geen andere menschen om haar kraampje stonden toen zei ik Juffrouw, mijn meid heeft mij opgezegd Wat u zegt! Die had’t zeker te goed. ’k Weet niet. Ze wil zeker eens ver anderen dat kan ik haar niet kwalijk nemen. Weet u niets voor mij Ik zal eens zien. Tegen wanneer Den eersten Juli. Ja ziet u, ’t is zoo schielijk. Maar als ik wat vind, stuur ik ze bij u. Op die appel vrouw kan je ook al niet veel aandaarom sukkelde ik maar weer naar de besteedster in de Spreestrasse. Dat meisje, dat u bij mij gestuurd heeft, zei ik, kan mij niet bevallen. Tot ’s nachts drie uur uitLaat mij haar ge tuigen eens zien Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1