Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Smokkelaars voor pleizier. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags No. 74. IK i I I I I II Donderdag 13 September. VOOR Afzonderlijke model Br. Ct. BINNENLAND. - I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. het echter tegen, dan komt er een bange winter voor menig arbeider. De pachten moeten vóór 22 Sept, betaald zijn. Gaasterland, 10 Sept. Door de „Maat schappij" zullen opnieuw 3 boerenplaatsen ten verkoop worden aangeboden. Tientallen van jareu was de grond hier in ’t bezit der groote landeigenaren; thans wordt het anders en komt de bodem langzamerhand in vele handen, wat natuurlijk de productiviteit ten goede komt. Bijzonder goede plaatsen worden gecumu leerd gemijnd; minder goede worden echter geslacht, waardoor het klein-grondbezit nog steeds toeneemt. Leeuwarden, 11 Sept. Naar wij ver nemen, is j.l. Vrijdag het faillissement aan gevraagd, van de Noord-Friesche Locaal- spoor, wier lijnen onlangs in exploitatie zijn overgenomen door de H. IJ. S. M. Hedenmorgen is over deze aanvraag de direc teur gehoord. De rechtbank heeft nog geen vonnis uitgesproken. Kellners en douanen heb ik altijd voor de scherpste menschenkenners gehouden. De eersten taxeeren in een oogopslag de zwaarte van uw beurs, uw bereisdheid of uw groen heid in deze, uw stand in de maatschappij, maar vooral uw royaliteit. De laatsten ont dekken met een enkelen blik de donkere plooien in het witte kleed uwer onkreukbare eerlijkheid. Een aangename gelegenheid om karakter studies te maken, biedt zich telkens aan, wanneer de trein de grenzen nadert en de verschrikkingen der revision aanstaande zijn. In ’t algemeen houd ik de Hollanders dan voor de onrustigste van alle reizigers. Dat zit ’m doodeenvoudig in de sigaren vooral, ’t Heeft mij al menigmaal verbaasd, dat mijn landgenooten niet evenals ik rustig hun koffer open maken en ronduit antwoorden, dat zij tabak en sigaren bij zich hebben voor eigen gebruik. Van de tallooze malen dat ik allerlei grenzen heb moeten passeeren, is het mij nog maar enkele malen overkomen, dat ik wat betalen moest. (Dat is niet altijd het geval. Red.) Gaarne verkoos ik dan betalen boven kwijt zijn, en dan was de geheele ge schiedenis voor betrekkelijk weinig geld en naar wensch afgeloopen. Maar de meeste Hollanders nemen al een half uur of langer te voren afdoende maat regelen om zonder „gezanik” de sigaren over de grenzen te krijgen. Manlief zoekt in alle zakken naar bergruimte voor nog meer sigaren en tolt in de coupé rond, als had hij alle zenuwkwalen tegelijk te pakken. Vrouwlief verzint allerlei mogelijke en onmogelijke schuilhoeken in haar kleeding om haren echtvriend in ’t verstoppen bij te staan en tracht hem te kalmeeren door nog zenuw achtiger te doen. Eens woonde ik het bij, dat vrouwlief eenige dierbare rookstokjes in den achterzak van haar japon borg. Daar zij toen niet kon gaan zitten, bleef zij voor ’t raampje staan tot bij het douanestation. Helaas, het plotseling krachtig remmen smakte haar neer op manliefs knieën en de sigaren moesten naar de papvrouw. De onrust stijgt ten top, als allen langs de toonbank moeten. O wee, wanneer de trein slecht bezet en het stationnetje niet druk is. Dan nemen de heeren beambten extra goede nota van de haastigen en onrustigen. Dan steekt vaak zoo’n reus van een beambte zijn poezel handje in den zorgvuldig volgepropten koffer, doet een vluchtig doch snel-goed onderzoek, geeft in de meeste gevallen een voudig een krijtkrabbel en gaat naar die volgt. Maar hij laat den eigenaar en meer nog de eigenares in stille wanhoop staren en overleggen, hoe het ding nu binnen tien minuten weer dicht en in den trein komt. Een douane is een gewetenlooze snuffelaar en een hartelooze sloddervos. Men ziet het tal van slachtoffers aan, als zij weer in de wachtkamer komen, hoe diep de onrust er in en hoe dik de verontwaar diging er nog op zit. Tot het pochen op de welgeslaagde listen is het hier nog de plaats niet, ’t Is meestal prop- en stampvol in zoo’n lokaal en de zorg voor de bagage, voor het biljet, maar ’t meest van al de overdreven bezorgdheid voor de beurs, duivelsch gemeen gewekt en wakker gehouden door de groote plakkaten met „Past op voor de zakkenrol lers” houden alle victorie-gekraai, zelfs alle verluchtings-gezucht tegen. Als vrijgelatenen stormen allen weer den trein in. Zoodra deze dan maar weer in beweging en alle gevaar voor goed geweken is, dan komen de verhalen van nu en van toen en van Mijnheer die en Mevrouw die boven wellen, dan hoort men de „faits et gestes” der vrij onschuldige smokkelaars. Een lief, aardig mevrouwtje haalde ook zoo eens haar hartje op aan ’t meedeelen der nu en vroeger gebezigde listen om sigaren, zijde e. d. zonder betalen over de grenzen te krijgen. Zij deelde dat gulhartig en zeker niet onopgesmukt een heer mee, die naast haar zat. Deze luisterde aandachtig en glim lachte fijntjes. Toen hij aan ’t volgende sta tion uitstapte, dankte hij hartelijk voor het leerrijke, onderhoudende, aangename gezel schap en reikte vriendelijk z’n kaartje over, ’t Arme mevrouwtje heeft een ellendigen reis gemaakt door dat kaartje, want er stond op In de 2e klasse: 1. 8. Nijdam teSondel, 2. N. Kuperus te Harich en 3. (bij loting) J. Stockmann te Bolsward, T. Schaap te Rauwerd en H. Fokma te Mantgum hadden hetzelfde aantal punten als no. 3 behaald. In de 3e klasse: 1. H. Abbinga te Sneek en 2. B. van der Wal te Balk. Deelnemers aan dezen wedstrijd die meenen dat hunne partij voor den schoonheidswedstrijd in aanmerking kan komen, werden verzocht daarvan opgave te doen aan den heer S. Zijsling te Leeuwarden. De uitslag van dien wedstrijd zal door bet bestuur bij den eerst- volgenden schaakwedstrijd te Bolsward, ver moedelijk in December a.s., worden bekend gemaakt. Leeuwarden. Daar het te verwachten is, dat bij het op den 15den dezer, ter gelegen heid der onthulling van het standbeeld van Graaf Willem Lode wijk van Nassau, door de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik aan deze gemeente te brengen bezoek, door de bevolking der provincie een zeer druk gebruik van de openbare middelen van vervoer zal worden gemaakt, niet het minste van de talrijke stoombooten, waarmede het verkeer uit tal van plaatsen met de hoofdstad wordt onderhouden, heeft de Staatsraad, com missaris der Koningin een aanschrijving aan de burgemeesters in de provincie doen toe komen, om hunnerzijds op genoemden dag een nauwlettend en zorgvuldig toezicht te houden en te doen houden op de wijze van gebruik der stoombooten, ter afwending van de bijzondere gevaren waaraan de passagiers blootstaan en zoo krachtig mogelijk te waken tegen overlading en overbelasting der stoom booten. Daartoe zullen de ondernemers van stoombootdiensten, wier hoofdkantoren inde gemeente zijn gevestigd, en door hun tusschen- komst de gezagvoerders der stoombooten, zeer ernstig dienen te worden gewezen op hun verantwoordelijkheid voor de veiligheid der reizigers, die zich aan hun zorg toevertrou wen. De burgemeesters zijn verder uitge- noodigd, zich te vergewissen, of de door hen aanbevolen veiligheidsmaatregelen werkelijk zijn genomen, en voorts tijdens het bezoek der vorstelijke personen een waakzaam toe zicht op het vervoer van passagiers per stoomboot te doen uitoefenen. Van de aanschrijving is kennis gegeven aan den procureur-generaal, fungeerend direc teur van de politie te Leeuwaren, opdat, zooveel mogelijk, de rijkspolitie en de mare chaussee kunnen medewerken aan de uit oefening van het aanbevolen toezicht. Workum. Gistermorgen vroeg was er al eenige beweging op en bij het Marktplein terwijl om negen uur de drukte al begon. De najaarspaardenmarkt beloofde dau ook druk te worden. Op verschillende hoeken werden de paarden gekeurd, om te laten zien, dat ze de gevraagde som ten volle waard waren. Er waren talrijke paardenhandelaars opge komen, waaronder ook eenige Duitschers. De aanvoer, vergeleken bij vorige jaren, viel niet mee. Een kleine 100 paarden, w.o. eenige veulens, werden aangeboden en menig paard is van eigenaar verwisseld, omdat de handel zeer levendig was en de prijzen hoog waren. Luxe paarden waren echter ditmaal niet aanwezig, terwijl de werkpaarden van f 150 tot f 250, Veulens f80 tot f 130 en Slachtpaarden f 60 tot f 100 opbrachten. Als oorzaak van den weinigen aanvoer werd genoemd, dat bij de landbouwers nog volop gras was in de weide, zoodat ze niet be hoefden af te zetten. Een ooggetuige meldt aan de N Ct. Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor één passeerde te ’s-Gravenhage een kinderbegrafenis de rails van de electrische tram om naar de Kerkhoflaan te gaan. Nog vóór de lijkwagen de rails geheel was overgestoken kwam in groote vaart een electrische tram aan, waarvan de bestuurder in dezelfde vaart bleef rijden, met het gevolg dat de lijkwagen werd aange reden en van de achterwielen de spaken er uit vlogen. Alleen de tegenwoordigheid van geest van den koetsier van den lijkwagen wist ernstige onheilen te voorkomen, daar bij minder doortastend optreden de paarden zeker op hol waren geslagen. Te Kampen sloeg een zandpraam om. Drie personen raakten te water, waarvan een verdronk. Hij laat een vrouw en zea kinderen onverzorgd achter. N. N. Inspecteur der Douane. Leerrijk is het ook de slachtoffers gade te slaan, die voor een of ander artikel inko mende rechten moeten betalen. Zijn 't sigaren, bij de uitreis, die een offer gekost hebben, dan legt de Hollander er zich vrij wel gelaten bij neer, dankbaar dat hij ze nog heeft. Alleen rekent hij even uit, hoe duur ze hem nu per stuk kosten, wat soms een aardige bezigheid geeft, omdat de twee of drie uit genomen sigaren de deeling door 50 of 100 onmogelijk, dus het rekenkundig vraagstuk ingewikkelder maken. Ze zijn van 3 centen er waren er nog 47, dat is, laat eens zien en dan 83 cent belasting, dat wordt Och man, laat dat nu maar schieten, je hebt ze nog, dat is ’t voornaamste. Zijn ’t echter geen sigaren, maar kwikjes en strikjes van moeder de vrouw of cadeau tjes voor thuis, die in ’t net der douanen verward geraakt en vrijgekocht zijn, dan worden er vaak ernstiger besprekingen aan gewijd. Dan krijgen eerst de vrouwen in het algemeen de schuld, wat moeder pareert met op de sigareu te wijzen, waardoor de echt vriend persoonlijk wordt en zijn vrouw als van kooplust en spilzucht neemt. Moeder beroept zich op z’n toestemming bij het koopen en dat een man dat toch weten moest en de krachtige argumentatie van manlief verslapt en verwatert en loopt dood in een gepruttel en gemopper tegen belastin gen in ’t algemeen (wat, naast het weer, de eenige onuitputtelijke bron van gesprek is voor een Hollander) en tegen tolrechten in het bijzonder. Al naar de wetenschappelijke ont wikkeling van den geplukte volgt er een verhandeling over vrijhandel en protectie, over tol-unie en differentieele rechten met oorlogs- uitgaven tot slot- en knaleffect. Of een breed, niet diep, stuk staathuis- kunde dat eindigt in de snakkende verzuch ting naar den communistischen staat, waar alle menschen gelijk (ook wijs?zullen zijn. Aan dit gesprek neemt vrouwlief ook deel; dat raakt haar huishoudgeld. De snutfelzucht der douanen is zeer uit- eenloopend. De Engelsche zoeken bepaald naar tabak, sigaren, belastbare boeken en spiritualiën. De Duitsche en Fransche kijken even en zijn met een verklaring tevreden. De Russische tellen niet mee, dat zijn tegelijk politie-speurhonden. De Hollandsche zijn nieuwsgierig en willen alles weten en heel goedgeloovig zijn ze niet. De Italiaansche zijn de ergste, die willen alles zelf zien, en gelooven doen ze niets. Ik zag zoo’n Itali- aanschen beambte eens een zorgvuldig toe gemaakt pakje astrant uit den koffer halen, open knippen, loswikkelen en onderzoeken, 't Resultaat was zoo lachwekkend, dat de man maar gauw den boel merkte en verder ging. Zijn vondst waseen oudbakken, vergeten kadetje. Wat listen er verzonnen worden om met smokkelen een stuk brood te verdienen, door smokkelaars van beroep, dat is in geen boek bijeen te krijgen. Het volgende staaltje is echter te aardig om te verzwijgen, te meer wijl het historisch is. Italiaansche smokkelaars kochten eenige honden, brachten die op een Italiaansch grensdorp en gaven ze daar allerlei lekkernijen, zooals honden zich in den hondenhemel voor stellen. Na eenige dagen namen zij de honden mee naar een Zwitsersche grensplaats en gaven ze daar geen of zeer slecht eten en drinken en bovendien een duchtig pak slaag, door een als Italiaansche douane gekleeden smok kelaar. Na een dag drie vier werd de hond beladen met tabak en sigaren en zoo losge laten. Geen wonder dat hij pijlsnel naar zijn hondenparadijs vloog en de douanen zorg vuldig ontweek. Rijs, 10 Sept. Bij de alhier gehouden verpachting der lijsterbosschen was het ongewoon druk. Het vorige jaar waren de gegadigden te tellen, ditmaal echter kon den lang niet allen aan den slag komen. Hooge prijzen waren natuurlijk ’t gevolg van deze concurrentie, ’t Vorige seizoen be droeg de totale pacht f 787; thans voor even veel perceelen (36) f 1876. Gaat ’t met de lijstervangst voordeelig, als in 1905 dan zal ’t gaan met deze hooge pachten» loopt Rep. Nieuwsbl. v. Fr. Witmarsum, 10 Sept. Met 1 Oct a.s. zal door onzen politiedienaar M. de Boer die te Groningen een operatie heeft ondergaan, ont slag worden gevraagd, daar het politieambt te zwaar voor hem wordt. Hij heeft 37 dienst jaren en is politiedienaar geweest op onder scheidene plaatsen in de Gemeente Wonse radeel. Sneek, 10 Sept. Twee branden op één dag, dat beleefden we hier heden. Tegen vieren vlogen onze spuiten naar de glucose- fabriek aan de Geeuw van de firma Stockmann, waar 't machinegebouw, pas nieuw, aan de vlammen moest worden geofferd. Een uur of drie daarna brand op den Oosterdijk in ’t kleinste galanteriemagazijn van de firma Sj. de Boer. De winkel bleef behouden, maar dak en bovenvertrekken brandden geheel uit. Door ’t water ging bovendien een enorme hoeveelheid galanteriewaren verloren. ’t Grootste deel van de schade komt voor rekening van de Sneeker Onderl. Assurantie- Maatschappij. 't Eerstgenoemd ongeval moet zijn oorzaak danken aan het broeien van aardappelmeel, ’t tweede aan een ongeluk met ’t gas. Zaterdag vervoegde zich bij den heer K. Cristian, horloger alhier, iemand, zich uitgevende voor een zoon van K. Galama, veehouder te Scharnegoutum, om gouden horloges op zicht. Hij kreeg er twee mede, respectievelijk kostende f 43 en f 44. Daar spoedig uitkwam, dat sommige aan wijzingen betreffende zijn persoon niet juist waren, kreeg men argwaan en bleek na onderzoek, dat de opgegeven nham foutief was en werd de politie in de zaak gemoeid, wien het mocht gelukken het portret en naam van den kooper machtig te worden, dat door den heer C. en vrouw werd her kend en zeker zal meewerken tot zijne aan houding. De nummers der op zicht gegeven horloges zijn bekend. Toen Dinsdagmiddag eenige kalveren langs den Oosterdijk werden gevoerd, kwam een der dieren zoodanig tegen een der groote spiegelruiten in het winkelhuis van den heer Abbinga, dat het glas brak, terwijl door de vallende scherven ook de gordijnen geheel beschadigd werden. Door het groot aantal langs den Oosterdijk geplaatste rijtuigen was de passage daar vrij wat belemmerd. Van wege den Frieschen Schaakbond had Zondag bij den Kastelein Wierdsma in het café „De Nieuwe Doelen” alhier, de uitgeschreven schaakwedstrijd plaats, waaraan door 22 spelers werd deelgenomen, die, naar gelang van bekwaamheid, in drie klassen waren verdeeld. In iedere klas werd aan den eersten prijs winnaar een medaille toegekend en wel in de le klasse een verg. zilv. med. en in de 2e en 3e klasse ieder een zilv. med. De verdere prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Na het welkom en ’t kranig openingswoord van den heer W. de Graaf, voorzitter van den bond, ving de wedstrijd te 1 uur aan om precies te 7 uur te eindigen, wat voor het toen nog spelend paar wel wat lastig was. De uitslag was in de le klasse: 1. T. Westendorp te Exmorra, 2. F. A. van Heijst te Leeuwarden en 3. W. de Graaf te Bolsward. Bolswardsche Courant I 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1