Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i A. FABER Modestoffen en Buxkins 1906 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 79. hg el Wollen-, Ghitsen- en Molton-DEKEN0 Oij de Banx van ueenni^, aaugëziënl Bov. zijn benoeming expireert. 31 Zondag 30 September. Uit de Raadszaal. Firma J. Jakles, bericht zijne geëerde begunstigers, dat h heeft ONTVANGEN, eene mooie sorteerin f 6 VOOR i - 13,455 15,85 Die is van f50 op f 100 b'i 1 Vergadering op Donderdag 27 Sept. 1906. advies gesteld in handen het kohier hoofdelijken ‘J eenige en W. r F deze mogen gemeentewege de som op de ier gebonden op den duur aftrek voordeel mee te behalen. De heer v. d. IVerf licht nog toe, dat de geheele voorraad niet verkocht kon worden. Er rest nog een deel, en daaruit zal dan het voordeel komen. Met algemeene stemmen de wijziging der begrooting goedgekeurd. 6. Behandeling van het adres van den opzichter der gemeentereiniging om verhooging van jaarwedde, met advies van B. en W. B. en W. wijzen er in hun advies op dat 1 op uit is, om feacaliën en t allerlei middelen Een schrijven dank betuigende voor verlof wegens ziekte en zijne functie als directeur-boekhouder der gasfabriek wederom heeft aanvaard. De Voorzitter stelt voor, dit schrijven te beantwoorden met een felicitatie wegens het herstel zijner gezondheid, waarmede ieder instemt. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van de gemeentebegrooting enz. voor 1907. De eindcijfers der Gemeente-begrooting zijn ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 124,898,95. Die van den weg BolswardHarlingen ontvangsten f 5,034,065 uitgaven - 5,020,61 Tegenwoordig waren 11 leden. De heeren Schotman en Hommes waren afwezig met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van een ontvangen dankbetuiging voor den gezonden gelukwensch op den verjaardag van H. M. de Koningin. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring der onderhandsche verhuring van het lokaal in de waag. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den heer K. Tromp, het hem verleende kennisgeving dat hij 5. Voorstel van Burg, en IVeth. lot wijzi ging van de begrooting der gemeentereiniging over 1906. Op verzoek der commissie van de gemeente reiniging wordt door B. en W. voorgesteld de inkomsten en ook de uitgaven dier exploitatie te verhoogen met f 1230. De heer v. d. Aleer vraagt of de proef met turfmolm genomen, soms als mislukt is te beschouwen. De cijfers geven hem aan leiding tot die vraag, omdat de verhoogde uitgaaf juist gedekt kan worden door de hoogere ontvangst en er dus geen winst schijnt behaald te zijn. Hij had gaarne eenige nadere inlichtingen. De Voorzitter antwoordt dat de proef niet als mislukt is te beschouwen, maar het eerste jaar is er niet direct af voer voor te vinden. Door de vermenging met turfmolm wordt nu de ier gebonden en daardoor hoopt men er op den duur aftrek en dan ook ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. B. en W. om advies. van de politieagenten Gros voor de werkzaam- het bij houden der bevolkings- ’t nagaan der kohieren van en der hondenbelasting, die eigenlijk niet tot hun dienst behooren, eenige belooning, daar zulks o.a. ook in Sneek en Harlingen geschiedt. In handen van B. en W. om advies. g. Een missive van de plaatsel. commissie van schooltoezicht, waarbij voor de vacature, ontstaan door ’t vertrek van Mej. Bruiusma, op de voordracht worden geplaatst de Dames G. de Boer-Oosterbaan en A. Eisma-Abbink. Hieruit zal de volgende vergadering een benoeming worden gedaan. h. Een missive van B. en W. inzake het raadsbesluit tot het inrichten eener barak. In het rapport der Gezondheidscommissie komt voor, dat zij niet onverdeeld gunstig op het voorstel kan adviseeren, aangezien de barak dan in het centrum der stad komt en er te veel gemeenschap blijft bestaan met de andere gedeelten van het gebouw. B. en W. nu meenen deze bezwaren te kunnen ondervangen door een scheidsmuur te maken tussche.n dit gedeelte van het ge bouw en de overige lokalen. Een terrein buiten de bebouwde kom heeft de gemeente niet geschikt en ook het inrichten van een nieuw gebouw zou te kostbaar uitkomen. Ten tijde van besmettelijke epidemieën zullen toch steeds bijzondere maatregelen moeten worden genomen. B. en W. stellen voor de wijziging in hun plan goed te keuren, de kosten zijn nu ge raamd op f 2107.en dan te besluiten tot den verkoop van het ziekenhuis. Ter inzage tot de volgende vergadering. i. B. en W. hebben een schrijven ont vangen van den inspecteur van den gezond heidsdienst met verzoek eenige wijziging in de bouwverordening te brengen. B. en W. hebben hieraan voldaan, en de wijziging gesteld in handen der commissie van straf verordeningen, en stellen het, zoodra het terugkomt, ter inzage voor de raadsleden. j. De reclames bij Ged. Staten inge komen, worden om der Commissie van ■Qinslag. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Waarschijnlijk batig saldo f Deze begrootingen worden in handen eener Commissie gesteld ter fine van onderzoeken rapport, de heeren Cuperus, Van der Meer en Praamsma. 2. Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohier en over het ?>de kwartaal 1906. Deze kohieren ter somma van f 204,50 en f 293,65 worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Aanbieding van een nieuwe concept verordening tot het bevorderen van schoolbezoek. De verordening vastgesteld den 2 Aug. 1906 is van Gedeputeerde Staten terug ont vangen. De Commissie van strafverordeningen heeft overeenkomstig den wensch wijziging voorgesteld, waarmee B. zich kunnen vereenigen. De verordening wordt gelezen en behelst in hoofdzaak dat het verboden is aan leer plichtige kinderen gedurende den schooltijd eenigen arbeid in verband met landbouw en veehouderij te doen verrichten. Ged. wezen ook nog op veenderij, doch dit komt in onze gemeente niet voor en is hier dus niet van toepassing. Verlof, bedoeld bij art. 13, wordt uitslui tend verleend in Juni of Juli. Den ambtenaren der politie wordt opge dragen, leerlingen der scholen, die zij onder schooltijd op straat aantreftën, naar de school te brengen, tenzij zij in het bezit zijn van een bewijs van verlof. De verordening wordt nu met algemeene stemmen opnieuw vastgesteld. 4. Voorstel van Burg, en IVeth. tot reorganisatie van het herhalingsonderwijs. B. en W. stellen voor bij het herhalings onderwijs de vakken Engelsche en Fransche taal te laten vervallen, wijl er geen of nage noeg geen deelname voor was. In plaats er van zullen de vakken lezen, aardrijkskunde en voor meisjes de nuttige handwerken er bij gevoegd worden. De Voorzitter deelt mede dat hij van den heer Groenier kennis kreeg, dat er zich voor dezen winter 24 leerlingen hebben aangemeld, doch geen enkele voor de vreemde talen. 'De wijziging werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorstel 1 voor Dames- en Heerenkleeding. GROOT is de voorraad In handen van f. Een adres en de Jong verzoekende heden van registers en hoofdel. omslag Waarschijnlijk batig saldo f Die van het Algemeen Stadsarmenhuis ontvangsten f 15,753,50 uitgaven - 15,737,65 op plaatsen van gelijke grootte als onze gemeente meer wordt betaald aan den op zichter, een onderzoek daaromtrent is nu onmogelijk, van daar ook, dat ik het bij de be grooting wilde behandelen. Op dit oogenblik zal ik mij buiten stemming houden. De Voorzitter. Ik sluit mij aan bij het betoog van den heer Eisma, dat de directeur het niet mag belijden, dat de dienst geen voor- doch nadeel afwerpt. Het is toch be kend, dat hij alles aanwendt om die schade zoo klein mogelijk te dóen zijn. De heer Cuperus noemde de voordeelen denkbeeldig, doch dit is lichtvaardig gesproken, daar toch reeds f 3000 meer is ontvangen en 't is bekend, dat deze ambtenaar er steeds op uit is om finantiëel voordeel te bezorgen. En ook ik vraag:-kan hij van f 600 zijn stand ophouden Daarbij de stad breidt zich uit, en de administratie is veel drukker geworden. De heer v. d. Aleer. Ik meen haast uit de critiek op mijn woorden te moeten op maken, dat ik iets gezegd zou hebben ten na- deele van dezen ambtenaar. Integendeel heb ik met lof van zijn beheer gesproken en wil mededeelen, dat zijn administratie accu raat en netjes is. Ik wilde hem volstrekt niet kleineeren, integendeel zou ik hem liever, zooals men dat uitdrukt, een pluimpje op den hoed steken. Ik prijs zijn werk maar toch verlies ik niet uit het oog, dat deze tak van dienst een schadepost is voor de gemeente en gezien de vroegere discus- siën, vind ik thans geen vrijheid voor ver hooging te stemmen. Het voorstel tot verhooging werd ver worpen met 6 tegen 4 stemmen (de heeren Keikes, Eisma, v. d. Werf en Kramer vóór). De heer Boersma hield zich buiten stemming. 7. Behandeling van het adres van de Llselub „de Friesche Jeugd11 inzake de ijs banen, met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weth. hebben de som voor onderhoud van ijsbanen iets booger geraamd, maar om de baanvegers van gemeentewege te bezoldigen achten zij onraadzaam. De ijs banen zijn meest op provinciale vaarwaters en slechts voor een klein gedeelte aan deze gemeente. Als het ijs vertrouwd is, worden de baanvegers benoemd, en die op de stille banen komen, kunnen een tegemoetkoming ontvangen uit de geraamde sommen. Voor afbakening van zwakke plaatsen bestond hier reeds een voorschrift, en tegen waag halzerij behoeft de gemeente geen kosten te maken. De heer Boersma vraagt hoeveel de som verhoogd is. De Voorzitter. gebracht. De heer Boersma. Die som vind ik toch wel wat laag. Dat de vaarten meest provin ciale waters zijn is waar, maar onze gemeente benoemt toch de baanvegers en dus ook op belooning van rekenen. Ik zou er wel voor zijn f 200 te stellen. De Voorzitter. Dat kan bij de begrooting wel behandeld worden, het geldt nu meer of het verzoek van de Ijsclub of de baan vegers zullen bezoldigd worden of niet. De som kan later bepaald worden. De heer Eisma. De „Friesche Jeugd" wil bezoldiging uit de gemeentekas en betere afbakening voor de veiligheid. Met 10 stem men het verzoek van de hand gewezen. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. De heer Boersma was er tegen. 8. Behandeling van het adres van den heer J. Wesseling om grond te bekomen op grond- pacht, met uit gebracht advies van B. en IV De Voorzitter deelt mede, dat heden morgen een nader onderzoek ter plaatse is ingesteld, en dat er in het belang van B. Algera eene wijziging is gemaakt, n.l. dat de straat vóór 5 meter breed wordt. De beer Boersma is daar dankbaar voor, want zooals het eerst werd voorgesteld, kon bij er zijn stem niet aan geven. De heer Eisma licht nog toe, dat het uitzicht van Algera nu beter is, dan bij ’t eerste plan. De oüde schuur moet nu wat verder afgebroken worden. Hij acht het noodig aan den afstand van grond deze voorwaarde te verbinden. 26 Oct. 1900 het salaris van den heer de Boer is gebracht op f 600.Sedert is de gemeente uitgebreid en is ook de administratie en het toezicht vermeerderd. Daar op andere plaatsen ook de directeuren in betere conditie zijn, stellen B. en W. voor, het salaris met f 100.te verhoogen. De heer Boersma vindt dat deze aanvraag eigenlijk bij de begrooting behoort te worden behandeld. De Voorzitter ziet het waarom daarvan niet in. Wanneer het nu beslist wordt, heeft de begrootingscommissie er niet mee te doen, evenwel is hij er niet tegen, het later te behandelen, als men dat liever wil. De heer v. d. Meer meent, dat het even goed nu behandeld kan worden. Hij wil wel dadelijk te kennen geven, dat het verzoek van dezen ambtenaar hem bevreemdt, ge dachtig de discussies die vroeger hierover in den raad gevoerd zijn. De betrekking is in geen enkel opzicht gewijzigd. Daarbij komt dat het hier een tak van dienst geldt, die steeds met verlies werkt. Hoewel het waar is, dat de compost hier goede prijzen op brengt, een feit toch blijft het dat bet nog altijd is een schadepost, en hij acht de tijd voor verhooging van deze betrekking nog niet gekomen. De beschouwingen destijds in den raad gevoerd, zijn nog geldende, de gron den waarop requestrant zijn verzoek doet en ook die waarop B. en W. de verhooging baseeren, zijn zoo mager, dat hij er niet kan meegaan. De uitbreiding der gemeente is niet van dien aard, dat de administratie er om uitgebreid is. De heer Cuperus. Ik ben van gelijk ge voelen, en meen uit de cijfers te zien, dat de verhoogde opbrengst denkbeeldig is, wijl wat met de eene hand werd ontvangen met de andere weer is uitgegeven. Ik vind dan ook geen vrijheid aan de verhoogingjmijn stem te geven. De heer Praamsma. Het heeft ook mij bevreemd, dat na hetgeen in 1904 in den raad besproken werd, dit verzoek weer in komt. Ik ben sedert toen niet van meening veranderd. Het vorig jaar heeft adressant verzocht op de bestaande jaarwedde weer benoemd te worden en nu zoo kort daarop verhooging te vragen, dat vind ik niet heel netjes. Trouwens ’t gebeurt meer met ambtena ren. Zij bedelen om een betrekking' soms, en zijn ze eenmaal benoemd, dan komen ze al spoedig om verhooging aankloppen. Ik vind, dat is niet zooals het behoort. Mij dunkt, de werkzaamheden van dezen ambte naar worden voldoende betaald. De heer Kramer. Ook mij stuit het wel tegen de borst, als er telkens aanvragen om verhooging inkomen, maar toch kunnen er zich omstandigheden voordoen, dat men het kan billijken. De commissie van de reini ging heeft gerapporteerd en die kan er het best over oordeelen. Daarom ben ik ook meegegaan met dit advies, gelijk ik het gisteren aantrof. De heer Eisma. Daar de heer Kramer de vorige maal niet op de vergadering van B. en Wwas en de Burgemeester, tevens Voorzitter is der gemeentereiniging, sta ik als Wethouder dus eigenlijk alleen voor dit voorstel. Mij is echter bekend, dat de dir. der reiniging is een tactvol man, er steeds i den hoogsten prijs voor de afval te halen en hiervoor aan de hand doetzoo ook het mengen der ier met turfmolm. De tijd moet leeren of dat voordeel geeft, maar ’t idee is van den directeur, en een feit is ’t dat wij hier 25, 50,’ja soms 75 cent meer voor de compost maken, dan andere ge meenten. En dan durf ik vragen of f 600 een salaris is om daar behoorlijk zijn stand van op te houden. De schadelijke.uitkomst der reiniging mag toch geenszins verhaald wor den op den directeur. Dat de prijs der meststoffen niet meer zoo is als vroeger toen er groote winsten behaald zijn, is aan verschillende oorzaken toe te schrijven. De kunstmest is zeker 'een der voornaamste redenen, maar daar mag deze ambtenaar geen schade door lijden. Afgaande op de mededeelingen der commissie voor de rei niging, meende ik vrijheid te vinden, ver hooging voor te stellen. De heer Boersma. ’t Is mij onbekend of Bolswardsche Courant ■1 ïii i s I I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1