Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. Donderdag 4 October. I 1906. 45ste Jaargang. No. 80. Verschijnt Donderdags en Zondags. I Lm Voor het Kantongerecht. 1 VOOR Afzonderlijke hoopte spoedig het schip los werd alhier in Zaterdag BINNENLAND. te Bolsward, idem, idem. 7. over voor iedere boete 2 dg. hechtenis, f 3 sub 2 dagen. f 5 sub 3 dagen. No. 6. Idem. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. waarvan niet van tot afgifte eveneens aan De treinenloop ondervindt hierdoor vertra ging, daar het verkeer over de brug gestremd is, doch men hoopte spoedig het schip los te krijgen. was 19 Aug. in den avond te uitgelaten. rijwiel bereden, voorzien was van een brandende Eisch f 3 of 2 dagen. M. W. K. te Gaast, E. de B. te en S. A., beiden te en met 20 luidt de eisch No. 21 7 dagen hechtenis naar een rijkswerkinrichting. H. A. te Roodhuis en hadden op hunne Zitting van Vrijdag 28 Sept. 1906. Schip op strand. WORKUM, 2 Oct. Hedenmiddag onge veer 12 uur geraakte vlak over onze stad een groote tjalkschuit op strand. Even daarna werd de noodvlag geheschen, waarna een viertal kloeke visscherlieden zich in een flinke boot begaven, om zoo mogelijk hulp te bieden. Ook zagen we eenige bootjes, welke uit Hindeloopen koers zetten naar de in nood verkeerende schuit. Dat harde wind geheel de schuld zou wezen betwijfelen we, aangezien er wel een stevige bries woei, maar geen storm konden opmerken. was op Beste wat te druk aan en liep ten slotte wegens dronkenschap een proces op. Eisch f3 of 2 dagen. 40. J. B. te Bolsward, de waterspringer, behandeld bij No. 32, heeft ook proces ge kregen wegens dronkenschap op dien dag, en daarvoor wordt f 3 of 2 dagen geëischt. 41. L. L. te Bolsward ook reeds be handeld bij No. 31, werd 3 Sept, ook be keurd wegens dronkenschap. Eisch f3 of '2 dagen. 42. S. P. te Bolsward heeft dienzelfden kermisdag ook wat te veel van het goede genoten. Wegens „kennelijken staat" wordt f 3 of 2 dagen geëischt. 43. W. T. de V. te Workum werd den 4 September in zijne woonplaats aangetroffen in abnormalen toestand, ’t Was al eens meer malen gebeurd daarom wordt 3 dagen hechtenis voor hem noodig geacht. 44. J. G. V. te Workum maakte dien dag ook heel wat drukte en wegens open bare dronkenschap wordt tegen hem de eisch gesteldf 3 of 2 dagen. 45. H. H. te Nijland werd 4 Sept, in kennelijken staat aangetroffen in de Sneeker- straat alhier. Eisch f 5 of 3 dagen. 46. L. de B. gedom. te Bolsward (zie ook no. 36) werd op 4 Sept, weer be keurd, wegens openbare dronkenschap. Eisch f 3 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen 11 Oct. a.s. A. D. te Bolsward beeft 23 Aug. zijn van een den eigenaar ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder N». 4. Nader seint men uit Dordrecht Hedenmorgen ongeveer half zes is het stoomschip //Beta", komende van Riga en geladen met hout, bestemd voor de firma Van Nievelt Co. alhier, in de opening van de spoorbrug aan den grond geraakt. De treinenloop ondervindt groote vertaging, daar de reizigers met stoom booten over de rivier moeten worden gezet, waar een aan de andere zijde gereed staande trein hen voor verder vervoer moet opnemen. Het internatio naal verkeer is geheel gestremd. Burgemeester en havenmeester zijn op het terrein, waar men bezig is de lading in lichters over te brengen. Vermoedelijk zal de boot pas met hoog water omstreeks 5 uur vlot komen. Een derde telegram uit Dordrecht luidt: Het vastraken der //Beta" schijnt geen gevolg te zijn van te weinig diepte in het vaarwater, daar het hoog water was toen het schip in de brugopening bleef zitten en het reeds meermalen met goed gevolg de brug doorgevaren is. De stuurboordskiemkiel zit als een kurkentrekker gebogen in het rem- mingwerk der brug; men veronderstelt, dat de kiemkiel los heeft gezeten en achter de steenen van het balud der brug vastgeraakt is. De lossing wordt voortgezet. Bureaucratie zou te Langezwaag het lijk be graven worden van vrouw Jelsma, die in de vorige week door de tram te Oudehaske was overreden. ‘De familie was bijeengekomen, doch het lijk kon niet .begraven worden, omdat het verlof daartoe ontbrak. Ter secre tarie van Haskerland, in welke gemeente het ongeluk plaats had, werd bezwaar gemaakt van het verlof tot begraven en de secretarie van Opsterland, in welke gemeente Langezwaag is gelegen. Gisteren werd eindelijk het verlof te Hasker land afgegeven en het lijk, dat zoolang in het lijkenhuis te Langezwaag had gestaan, op het kerkhof aldaar ter aarde besteld. Gedood. Dinsdagvoormiddag werd nabij het station der H. IJ. S. te Leiden de 35-jarige ran geerder J. de B., terwijl hij bezig was met rangeeren, door de machine van den sneltrein, die te 9.42 uit Rotterdam is vertrokken, aangegrepen en tegen zijn eigen machine ge slingerd, waaronder hij zwaar verminkt en levenloos is gevonden. De man laat een vrouw met vier kinderen achter. Uit Amersfoort schrijft men aan de N. R. Ct. Reeds geruimen tijd liepen er hier ge ruchten als zouden de zaken van den notaris V. niet geheel in orde zijn. Zaterdag j.l. verschenen onverwachts de rechtercommissaris en de officier van justitie uit Utrecht, welke den heer V., die reeds 14 dagen ziek te bed lag, te zijnen huize een verhoor af namen. Dit verhoor duurde den geheelen middig en had tot uitslag dat de heer V. werd gearresteerd. Met het oog op zijn ziektetoestand werd hij per rijtuig vervoerd en onder geleide van den commissaris en den inspecteur van politie naar het huis van bewaring te Utrecht over gebracht. Het geval wekt hier groote sensatie. Er moeten tal van menschen zijn die, als ge woonlijk bij dergelijke gebeurtenissen, er hun spaarduitjes bij inschieten. De Amsterdamsche briefschrijver van de Prov. Gron. Crt. deelt mede, dat de oudste moderne predikant te Amsterdam, dr. H. P. Berlage, zijn emeritaat heeft aange vraagd en nu op 83-jarigen leeftijd nog in het huwelijk treedt met een dame, die reeds ver de 70 jaren gepasseerd is. Deze echtverbintenis zal binnen enkele dagen in de gemeente Oosterwijk worden voltrokken. Een vermogend inwoner van Noordeloos ontving dezer dagen een aangeteekenden brief met een inhoud van f 500. Daar noch af zender nbch bestemming bekend zijn, en de geadresseerde geen vrienden of betrekkingen heeft te Breda, vanwaar die brief afkomstig is, weet men nog niet, welke bestemming aan dat bedrag moet gegeven worden. 33. J. K. te Schettens heeft 29 Augs. gejaagd in land dat in gebruik is bij F. Eekma onder Cubaard. Bekl. is aanwezig en zegt niet in ’t land van Eekma geweest te zijn. De politie heeft hem evenwel er toch duidelijk gezien, bekl. heeft er een eend ge schoten en meegenomen. Hij had wel een jachtacte doch geen vergunning. De politie is zelfs nog met beklaagde meegegaan naar den boer, om te vragen of hij in diens land mocht jagen, doch Eekma heeft niet over het jachtrecht te beschikken. Dat behoort aan den eigenaar. Bekl. weet niet dat hij in ’t land is ge weest. Zijn polsdrager was er bij, die weet het ook heel goed dat hij niet in ’t land is geweest. De politie was trouwens te ver af om het te zien. Die zegt dat ik een eend schoot, maar ’t kan ook wel een snip ge weest zijn. De politie heeft hem goed waargenomen, hij heeft daar trouwens dien morgen alle landen in den omtrek afgestroopt. Eisch f 10 of 4 dagen en 35 cent voor de eend of een dag. Beklaagde gaat mopperend heen, zeggende: de politie weet er „niks" van. 34. S. P. te Makkum is 31 Augs. dronken geweest. Hij ging voor een café staan roepen en schreeuwen, en sloeg met de vuisten op de deur, zoodat er zelfs een kleine volksoploop ontstond. Eisch f10 of 4 dagen. 35. B. B. te Cubaard was den 29 Augs. ook dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. 36. L. de B. gedom. te Bolsward was in den nacht van 31 Augs. op 1 Sept, in de Sneekerstraat alhier ook over zijn bier. Eisch f 10 of 3 dagen. H. A. te Bolsward, idem. Eisch f 3 Sneek. De verkiezing op Maandag van gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, had den volgenden uitslag Uitgebracht waren 527 stemmen, waarvan de heeren Bakker, Buis, Boerrigter, Elzer, Faber, van der Meer, Ruardi, Stüvel, Steensma en Zwanenburg respectievelijk verkregen 290, 285, 287, 283, 288, 286, 286, 289, 291 en 288 stemmen. De candidaten der Orthodoxen, de heeren De Blinde, Brouwer, v. d. Brug, Duba, v. d. Molen, Oppenhuizen, Potma, Zandhuizen, v. d. Zee en Zoethout verkregen respectievelijk 231, 236, 232, 230, 229, 231, 235, 224, 234 en 228 stemmen. Zoodat de candidaten der Vrijzinnigen herkozen en gekozen zijn. Dinsdagmiddag 12 uur de herberg van Piso, door den deurwaarder J. Rodenhuis, publiek geveild de stoomboot z/Libra III”, groot 29 ton, lang 20 meter, ingericht voor het vervoer van passagiers, goederen en vee. Ingehouden. Zaterdag rende een dolle stier den Catherijnesingel te Utrecht op en liep pardoes door het perk Nieweroord en bracht hier een panischen schrik onder de dienstmeisjes en de aan haar zorg toevertrouwde kinderen teweeg. Drie kleintjes werden op zij gesmeten. Voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus kreeg een oude man, die niet spoedig genoeg op zij kon strompelen, een flinken opstopper. Nabij de Schroeder-van-der-Kolkstraat werd een kind op de horens genomen en twee meter hoog opgeworpen. Met een bloedend hoofd en verschillende kneuzingen bleef het liggen. Langs het ziekenhuis ging het dier de Westerkade op en zette aldaar de kroon op het werk, door zeker wel tien menschen tegelijk onder den voet te loopen. Het dolle dier rende overal doorheen en koelde nabij den overweg zijn woede zelfs aan een on schuldig houten hek. Daarop draaide het de Vaartsche straat in, gevolgd door een steeds aangroeiende hoop nieuwsgierigen. Opnieuw kwam het op den Catherijnesingel aan. Nabij de Schroeder-van-der-Kolkstraat had een met een geladen revolver gewapende brigadier zich achter een boom opgesteld en toen de stier hierachter vahdaan kwam en juist met een geweldigen sprong op zijn belager wilde toeschieten, klonk een schot en viel de vluchteling midden in het voorhoofd getroffen ter aarde. U. D. Tusschen de kralen, te Millingen gevonden bij het voorhistorische geraamte, zaten zoo vernam de Nijm. Ct. nog dunne, witbeenen plaatjes, ter groote van een dubbeltje, welke echter aan de lucht bloot gesteld dadelijk tot stof uiteen vielen. Een goudglanzig stof, onder het geraamte van ’t hoofd zichtbaar, was zeker ’t vergane overblijfsel van een vroeger kostbaar sieraad. Voor het kantongerecht te Wageningen stond Maandag j.l. terecht de tapper N. v. Leeuwen te Veenendaal, t.z. dat een ver- bindingsdeur tusschen de vergunningslocaliteit en den manufactuurwinkel niet was dicht gemetseld. Het proces-verbaal was opgemaakt 4 September, terwijl bekl. een aanschrijving vertoonde van den burgemeester de deur voor 8 September dicht te maken. De ambtenaar van het O.M. mr. Bouman wees op de zonderlinge handelwijze van den Veenendaalschen burgemeester. Eerst bracht deze persoonlijk met een veldwachter een bezoek aan de localiteit. Hij maakte proces verbaal op, maar vergat, wat eerste plicht was, te constateeren dat de aangebroken flesschen in het vertrek sterke drank be vatten. Het proces-verbaal ging daarom terug. Toen gelastte de burgemeester de overtreding eenigen tijd te bestendigen, wat inderdaad een hoogst zonderlinge toepassing der Drank wet is. Hij zal zich daarover bij zijn admi nistratieve autoriteiten moeten verantwoorden, maar de taak der Justitie wordt op die wijze niet vergemakkelijkt. De ambtenaar meende verder, dat een geringe boete voldpende was en eischte f 5 boete, sub. 10 dagen. Stremming verkeer. Dinsdagochtend is een zeeschip vastgeraakt in de brug over de Oude Maas bij Dordrecht. Makkum, 31 Augs. 37. of 2 dagen. 38. K. D. te dronken. Eisch f 10 of 3 dagen. 39. T. W. te Bolsward Maandag der kermis ’t feestvieren geweest, De rol bevatte dezen keer wederom eene groote reeks van beklaagden, in volgorde der behandeling noemen wij 1B. R. te Wommels. Deze heeft 28 Aug. j.l. te Spannum een dat niet voorzien was lantaarn. 2—6. Makkum, C. de Vr. Bolsward en B. S. te Makkum, hadden wat te veel aan Bacchus geofferd. De offerande komt hun duur te staan, daar ze thans tegen zich hooren eischen Voor no. 2 en 4 (bij herhaling) ieder 2 maal f 3 of No. 3. No. 5. J. B. te Arum heeft, onder Oosterend een weiland geloopen, zonder daartoe vergunning verkregen te hebben. Eisch f 3 of 2 dagen. 8. H. R. te Koudum heeft 13 Aug. jl. onder Stavoren met een hondenkar gereden, één der daarvoor gespannen honden een muilkorf was voorzien. Eisch f 2 of 1 dag. 9. J. B. te Bolsward ’t laatst van De napret daarvan is de eisch f5 of 3 d. 10. S. B., ook hier woonachtig, gedag vaard voor hetzelfde feit en wel bij herha ling. Eisch 2 maal f 5 of voor iedere boete 3 dagen hechtenis. 1115. W. W. te Kimswerd, J. B. te Oosterend, A. v. S. te Gaastmeer, M. de H. te Tzum en R. K. te Amsterdam had den geen licht aan het rijwiel. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 16. J. de Vr. te Almenum had 21 Aug. binnen de bepaalde tijdstippen zijn schip niet van een licht voorzien. Eisch f 3 of 2 dagen. 1721. S. R. te Witmarsum, H. A. te Hindeloopen, F. K. te Bolsward, F. S. te Bolsward en S. M. te Rien waren alle in kennelijken staat. Voor 17 tot f 3 of 2 dagen, en opzending 22 en 23. H. A. te Roodhuis en D. T. te Wommels hadden op hunne fietsen geen licht. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 24 en 25. T. de V. te Workum en J. P. te Bolsward waren 23 Aug. sterk aangeschoten. Daar zij in dien toestand te veel kabaal maakten, gaf de polite hen een //baaltje /Zen hooren zij thans tegen zich eischen f 5 of 3 dagen. 26. gejaagd, zonder voorzien te schriftelijke vergunning van van het land, dat hij af joeg. Door de twee getuigen a charge wordt echter de zaak niet veel duidelijker gemaakt en luidt de eisch vrijspraak. 27. K. T. H. te Burgwerd heeft 23 Aug. met een melkwagen door Wommels gereden, echter met te groote vaart. Daarom luidt thans de eisch f3 qf 2 dg. 28. A. M. te Hindeloopen heeft 23 Juli met een geweer in jagende houding geloopen in een land waarvoor hij geen vergunning had. Eisch f 10 of 4 dagen. 29. D. J. B. te Witmarsum reed den 23 Augustus te Bolsward met zijn tilbury harder dan in matigen draf. Eisch f 3 of 2 dagen. 30. S. de W. te Makkum had in den avond van 31 Augs. geen licht op zijn fiets. Eisch f 3 of 2 dagen. 31. L. L. te Bolsward ging den 3 Sept, eerst in de Dij lakker en later in deTurf- gracht zijn zwemkunst uitoefenen. Binnen 50 meter van den openbarpnweg is zwemmen en baden bij politieverordening verboden. Eisch 2 maal f 5 of 2 dagen voor iedere boete. 32. J. B. Eisch idem, Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1