Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 7 October. 1906. 45ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 81. OUDE MENSCHEN. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. .1 wb»8 buiten de zijn zoons ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. naar huis terug- binnen te gaan ouden dag Thans, nu sta, zult u reeds is u dat noemt. Het was in den zomer j Tegen must. De kans om bij mist te stranden op den „Vorm” bewesten Urk een der gevaren waaraan de schippers op de route Amsterdam- De Lemmer alsdan bloot staan zal eerlang veel verminderd zijn als de mistklok op Urk gereed is. Reeds is de 23 M. hooge ijzeren toren, afkomstig uit de fabriek van den heer Wispelwei te Zwolle, voltooid, terwijl Don derdag de 620 K.G. zware klok met het uurwerk, vervaardigd te Bockenem, op het eiland is aangekomen. Wijl de gewichten door andere moeten vervangen worden, zullen er allicht nog eenige dagen verloopen voor de klok haar geluid ter waarschuwing om Urk bij mist te mijden, kan doen hooren, met doosjes van alle mogelijke vormen ge vuld was. Eindelijk vond zij, wat zij zocht. Vier blanke guldens, die zij sedert lang bewaarde om alleen bij eenige buitengewone gelegen heden te worden gebruikt. Nadat zij de schat in haar kleine versleten portemonnaie had gedaan, ging zij zich kleeden. Slechts met veel moeite gelukte het haar bevende vingers haar kleeding vast te knoo- pen. In der haast haakte zij de ceintuur scheef vast, maar gaf zich niet den tijd dit over te doen. Nu nog hoed en mantel en met haastigen tred trippelde zij naar buiten. In een bloemenwinkel kocht zij twee rozen, de schoonste die te krijgen waren en be taalde die met een deel van haar blanke muntstukken. Had de oude heer Trobom haar vroeger bloemen aangeboden, nu hij ziek was, wilde zij het hem doen. Een half uur later zat zij aan zijn bed en hield zijn koortsige hand in de hare. Beste mijnheer Trobom, wat is het naar, dat u ziek zijt, zeide zij en tranen vloeiden over haar gerimpelde wangen. Ja beste juffrouw, maar wees daarom niet bedroefd, ik ben een-en-tachtig jaar oud en het kan zijn, dat ik heb uitgediend, ja werkelijk. Het is slechts droevig, dat ik u alleen moet laten, want wij konden op onzen zoo goed met elkaar over weg. ik aan den rand van het graf het ook hoorenSedert lang mijn ideaal geweest, zooals men van het jaar 1850 toen ik te Göteberg kwam. Daar was ik bediende bij schoenmaker Andersson, die zijne werkplaats had in hetzelfde huis, waarin ook kapitein Jansson woonde. En bij dien kapitein kwam u dikwijls aan huis. Wij, bedienden, bewonderden uit de verte u zoowel als mejuffrouw Jansson. Ik herinner mij nog zeer goed, dat de lange Lengtsson en ik wedden wie van u denkleinsten voet had. Ik beweerde u en hij de andere. Spoe dig daarop kregen wij van u beiden een schoenen te maken en de uwe waren hal ven duim korter, ofschoon u was dan de andere dame, kruik bier. Ja werkelijk. was Nijehaske, 5 Oct. Het rangeerterrein van de tram wordt uitgebreid. Men is er reeds mee bezig. We hoorden dat nu ook een spoor zal gelegd worden langs den Noord- oostelijken kant van den Parallelweg, onge veer vanaf halverwege ’t restaurant Vernim- men en ’t tramstation, tot bijna aan de nikkelfabriek, waar ’t zijlijntje zich weer met de hoofd lijn zal vereenigen. Reeds nu is de passage bij ’t tramstation vrij lastig... om er maar niet meer van te zeggen. Maar hoe zal het dan zijn? Beter, meende een deskundige, want dan is er meer rangeerruimte, en zullen de rangeerende ma chines en rijtuigen minder last en gevaar opleveren voor de passeerenden. We zullen ’t moeten afwachten. Dat som migen bij de laatste bewering eenigszins on- geloovig ’t hoofd schudden is licht te begrijpen. Immers de tram zal nu bezit nemen van den geheelen weg Balk, 3 Oct. De Gaasterlandsche vogelaar is thans in volle actie. Eiken avond en ochtend trekken de Houwers uit en in den loop van len dag ontmoet men overal de lijstertrek- iers, gaande naar of komende van de beugels. Jommigen hebben 20 a 30 duizend strikken |j verzorgen en het totale aantal zal wel weinig minder dan 1 millioen bedragen. Zondag was er flink wild in de bosschen, zoodat op den openingsdag (1 Oct.) dadelijk vangst gemaakt kon worden. De prijzen der lijsters zijn 9 a 10 cent, X van snippen 1.30 a 1.40 gld. per stuk. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 4 Oct. Omtrent het bij onze kust gestrande schip kunnen we mededeelen dat het later gebleken is te zijn schipper Duiker, die met een vracht rogge van Rot- terdam naar Leeuwarden moest met het tjalkschip „Hillegonda.” Gistermorgen is bij kalme zee het schip door de sleepboot „Voorwaarts” afgesleept en in de haven te Harlingen gebracht. Het bleek dat het schip weinig water bevatte. Mindere bekendheid met het vaarwater bleek, naar wij vernemen, de oorzaak van het ongeval te zijn. Sneek. Woensdagavond j.l. overleed alhier na een paar dagen bedlegerig te zijn geweest, ons zeer geacht raadslid, de heer M. ten ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Ots. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. chine-Nlaatschappij tot Bevordering van S. H. WHITTICK Co., Keizersgracht 263, rklaart hiermede openlijk, dat men, bij alging barer aanwijzingen f 2,50 en meer verdienen, en dat zij over een groot aantal beschikt van koopers harer „MIRAMAR” S, alsmede officiëele rapporten van experts, erscheid volkomen overeenstemmen in het letgeen wij in ons prospectus beloven, met rereenkomt. Wij koopen het werk. Men «sen aan bovenvermeld adres. De nette, kleine, ietwat gekromde grijs aard, met het verstandige, gerimpelde, door een lange witte baard omlijste, gelaat trok onwillekeurig de aandacht der voorbijgangers. Op zijn hoofd stond des winters zoowel als des zomers een zorgvuldig glad geborstelde hooge hoed, waarvan het model niet juist van den laatsten tijd was. Geregeld om den- zelfden tijd eiken Woensdag en Zaterdag zag men hem naar de stad wandelen. Hij ging altijd denzelfden weg, ging steeds de zelfde vruchten- of bloemenzaak binnen en kwam altijd met een papieren zakje of met een aardig gebonden bouquet weer naar buiten. Het was de oude schoenmaker Tro bom, die sedert eenige jaren stil was gaan leven en nu de rust van den ouden dag genoot in zijn eigen huisje even stad. Zijn vrouw was dood en woonden in Amerika. Wanneer de grijsaard keerde, was hij gewoon even bij de oude juffrouw, die tegenover hem woonde. Juffrouw Walmanu was muziekonderwij zers en in haar jonge jaren was ze een gevierd meisje en later een gezochte onder wijzeres geweest. Toen zij echter oud begon te worden, nam het aantal der lessen af en slechts door uiterste zuinigheid kon zij het hoofd boven water houden. Sedert vier jaren woonde zij tegen een kleine vergoe ding in bij den ouden heer Trobom. Goeden dag juffrouw Vele groeten uit de stad, ik kom er juist vandaan. Ja, wer kelijk, zoo begon hij het gesprek. Dank u wel mijnheer Trobom Nu, is er wat nieuws Niets bijzonders, ik heb er deze peren gesnapt, maar omdat ik noch juffrouw Stafva er veel van houden, zou u mij een groot pleizier doen, wanneer u ze van mij wilde aannemen, ja werkelijk. Duizendmaal dank, beste mijnheer Trobom, maar ik mag u toch waarlijk uw peren niet afnemen. Maar natuurlijk Waarom dan niet, ja werkelijk. Na eenige opmerkingen over het weer en eenige vragen naar den gezondheids-toestand van de juffrouw, nam hij met een sierlijke buiging afscheid. Gegroet, beste juffrouw. Mijn dank voor uw vriendelijkheid, verontschuldig als ’t u bljeft den overlast, dien ik u aandeed. Ja werkelijk. Toch niet, ik moet u bedanken, ant woordde de oude juffrouw met een gracieuse buiging. Dit tooneel werd sedert drie en een half jaar tweemaal in de week bijna onveranderd herhaald. Dikwijls waren het druiven, appels of bloemen in plaats van peren, maar steeds bewees de juffrouw hem een grooten dienst als zij het aannam. Soms bleef hij een wei nig langer en juffrouw Walmann bood hem dan een kopje koffie aan, speelde een paar stukjes op de oude piano en de grijsaard luisterde in stille verukking. Bijna iederen Zondag kwam de juffrouw, als zij niet bij een van haar vroegere leer lingen was genoodigd, bij Trobom eten, dan deed diens huishoudster, juffrouw Stafva, haar uiterste best alles zoo deftig mogelijk te doen zijn. Ja, de juffrouw is zeer verwend, om het zoo eens te noemen, vertelde zij aan de buurvrouw. Men kon er toch niet aan den ken haar het eerste het beste voor te zetten, zij die met graven en baronnen had ge dineerd. Gold het juffrouw Walman, dan liet juf vrouw Stafva haar fantasie den vrijen teugel en de vrouwen in de omgeving kregen door hare verhalen een zeer hoog idee van de beteekenis der muziekonderwijzeres in jonger jaren. Toen mijnheer Trobom de laatste maal in de stad geweest was, had hij kou gevat en kreeg longontsteking. Vroeg in den morgen kwam juffrouw Stafva bij juffrouw Walman en vertelde haar, dat mijnheer haar wenschte te spreken, zoodra de dokter er geweest was. De oude juffrouw was geheel buiten zich zelf. Met zenuwachtige haast doorzocht zij de bovenste lade van haar schrijftafel, die Gate, sedert verscheidene jaren gepensioneerd Oost-Indisch ambtenaar. Wat hij voor onze gemeente als raadslid is geweest, dat bewezen de woorden, die de Voorzitter en de heer Dokkum in de raads zitting van gisterenavond aan de nagedachtenis van den overledene wijdden. Als lid van de Commissie van Toezicht op ’t L. O. in dezen gemeente zal Ten Cate’s verscheiden ongetwijfeld lang worden gevoeld wijl hij als Schoolman in die Commissie de rechte plaats was. Hoe zijn hart nog altijd aan de school hing, de onderwijzers in onze gemeente kunnen getuigen met hoeveel belangstelling en opgewektheid hij bij zijn schoolbezoek de lessen in verschillende klassen vaak volgde en hoe goed het hem deed als een leerling eens een ferm antwoord gaf. Als lid van de C. v. T. op ’t M. O. heeft hij menigen nuttigen wenk gegeven, die onze school voor M. O. ten goede is gekomen. Niettegenstaande zijne gezondheid in de laatste jaren veel te wenschen liet, bleef hij tot zijn laatste oogenblikken zijn opgeruimd heid behouden en had hij voor ieder, niet in ’t minst de jeugd, steeds een vriendelijk woord. Htrechtsche Tram-Maatschappij. Men meldt uit Utrecht Het personeel der Utrechtsche Tram-Mij. verkeert op dit oogenblik in een betreurens- waardigen toestand. Zonder zijn schuld staat dit personeel binnen korten of langen tijd voor bet feit, zonder betrekking te zijn tenzij de Gemeente goedgunstig over hen beschikt. De onderhandelingen van de Ge meente met de Utr. Tram-Mij. betreffende de overname van de tramlijnen dier Maat schappij door de gemeente hebben tot niets geleid. De thans bestaande ringlijn van de gemeentetram oefent natuurlijk geen gunsti- gen invloed uit op het bedrijf der Utr. T. Mij.; bovendien besluit de Gemeente telkens tot aanleg van nieuwe lijnen en zal 1 April a.s. de U. T. Mij. haar dienst op de lijn Bilstraat, wegens vervallen der concessie, moeten staken. Zoodoende wordt aan de U. T. Mij. door de gemeentetram een scherpe concurrentie aangedaan, waarvan ten slotte het personeel het slachtoffer zal worden. Dezer dagen is dan ook aan genoemd per soneel vanwege de directie een wenk dien aangaande gegeven. Vannacht heeft het ge zamenlijke personeel vergaderd en besloten een tweetal adressen te zenden, het eene aan het Gemeentebestuur, daarin verzoekende dat de gemeente besluite het personeel der U. T. Mij. in dienst bij de gemeentetram over te nemen; het andere aan de directie der U. T. Mij., waarin het personeel, thans, nu de diensttijd te lang is geworden, vermindering van diensttijd zal verzoeken en toestemming om uit het Pensioenfonds der Maatschappij te mogen treden, in verband met den komenden toestand, waarin het personeel der U. T. Mij. zal geraken. Woensdagmorgen sloeg een span van zes paarden, dat voor een stuk gespannen was en op de Gasthuisvelden te Breda aan het oefenen was, op hol. De artilleristen waren niet bij machte de paarden in te houden en deze holden nu de Nieuwe Huizen in, draai den daarop en reden vervolgens de spiegel ruit en de winkelkast bij een bakker stuk. Eindelijk slaagde men er in de dieren te grijpen en kon men de berijders, die voor het meerendeel naast de paarden hingen, uit hun hachelijke positie bevrijden. ‘s-Hert. Cl. gen” voor~raij zingende zieke plot seling. Het is vijftig jaar geleden, dat ik het" de laatste maal van u heb gehoord. Het was op een bal bij kapitein Jansson alle vensters stonden open en spel en ge zang klonken duidelijk tot onze werkplaats door. Zij deed het dadelijk. De stem, die voor vijftig jaar hetzelfde lied had gezongen, zal toen wel anders hebben geklonken dan de nu door snikken onderbroken stem van de zeventig-jarige. Maar den ouden vriend gaf zij hetzelfde genot als weleer. Toen zij ge ëindigd had, lag hij stil met een gelukkigen glimlach om den mond. Dank u, beste juffrouw. Ik dank u voor paar juist een een hoofd grooter Zoo won ik een Nu is Lengtsson reeds lang dood. Dat nog eens een vr'oolijk huis. Toen is u ver loofd geraakt en het sneed mij door mijn hart, toen ik dat vernam. Hoewel ik er nooit aan gedacht had met u te trouwen, ik, een arme schoenmakersknecht, kon ik de gedachte, dat een ander u zou krijgen, toch niet verdragen. Ik vluchtte naar een anderen meester en zag u slechts zelden meer. Eenigen tijd daarna vernam ik, dat uw verloofde was gestorven en toen was ik zelf reeds getrouwd en had mijn eigen werk plaats. Daarna ryerdeu mijn zoons geboren en verliep het eene jaar na het andere. Dikwijls zag ik u en vond ik, dat u veel was veranderd. Toen mijn zoons vertrokken al de vreugde, die u mij bereid hebt in mijn laatste levensjaren. Nu kan de oude u niet meer zijn opwachting maken, maar u zult ook ondervinden, dat hij niet ondank baar was. En steeds weer drukte hij haar de hand. Juffrouw Walman had haar ouden vriend voor het laatst gezien. Toen den volgenden dag de zon ter kimme ging, was het leven van den ouden Trobom gevloden. De begrafenis was voorbij een def tige begrafenis, verzekerde juffrouw Stafva en het testament werd voorgelezen. Toen bleek de grijsaard te hebben bepaald, dat juffrouw Walmann en Stafva tot aan haren dood zijn huis kosteloos zouden bewonen en zijn verdere inkomsten samen deelen. En wanneer zij ook niet meer zouden zijn, moest het verkocht worden en zou zijn ge- heele bezit komen aan de vacantiekolonie in in de stad. De zoons, die welgestelde men- schen waren, hadden schriftelijk hunne toe stemming gegeven tot dit testament van hunnen vader. Zoo kon juffrouw Walmann in haar laatste levensdagen onbezorgd leven. Maar toch scheen ’t haar niet goed te gaan, zij verouderde zichtbaar. Uit den grond van haar hart betreurde zij haar ouden vriend en reeds na een half jaar volgde zij hem in het graf. Juffrouw Stafva woont nu alleen in het huis en geeft menige visitie voor de buur vrouwen. En dan kruidt zij de goede koffie met ontelbare geschiedenissen van mijnheer Trobom en juffrouw Walmann. Wie zich het meest er voor interesseerden, werden spoedig weer uitgenoodigd en daar de dames dat spoedig begrepen, wedijverden velen weldra in groote aandacht, zoodra juffrouw Stafva begonik herinner mij dat eens, toen mijnheer nog leefde... Bolswardsclie Courant ai 1 M I 1 UI a wfe-iw ivfeBi fc.lv JlrtilU.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1906 | | pagina 1